gnome-disk-utility master - en to ja translation catalogue (651 entries)

en: Disk Image Mounter
ja: ディスクイメージマウンター

en: Mount Disk Images
ja: ディスクイメージをマウントします

en: Disk Image Writer
ja: ディスクイメージライター

en: Write Disk Images to Devices
ja: ディスクイメージをデバイスに書き込みます

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs
ja: ディスクイメージの作成/リストアのダイアログのデフォルトの位置

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs. If blank the ~/Documents folder is used.
ja: ディスクイメージの作成/リストアのダイアログのデフォルトの位置 (空欄の場合には ~/Documents フォルダーが使用されます)

en: Disk management utility for GNOME
ja: GNOME のディスク管理ユーティリティ

en: Disks provides an easy way to inspect, format, partition, and configure disks and block devices.
ja: GNOME Disks はディスクやブロックデバイスの検査、フォーマット、パーティショニング、設定を簡単にできるようにするユーティリティです。

en: Using Disks, you can view SMART data, manage devices, benchmark physical disks, and image USB sticks.
ja: GNOME Disks を使用すると、SMART データの確認、デバイスの管理、物理ディスクのベンチマーク、USB メモリへのディスクイメージ書き込みができます。

en: An easy way to manage your disks
ja: ディスク管理の手軽な手段

en: Disks
ja: ディスク

en: Manage Drives and Media
ja: ドライブとメディアを管理します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
ja: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;ドライブ;ボリューム;ハードディスク;パーティション;イメージ;バックアップ;リストア;復旧;修復;ベンチマーク;暗号化;

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Allow writing to the image
ja: イメージへの書き込みを許可

en: Select Disk Image(s) to Mount
ja: マウントするディスクイメージを選択してください

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Mount
ja: マウント(_M)

note: Add a RO check button that defaults to RO
en: Set up _read-only mount
ja: 読み取り専用マウントに設定(_R)

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying disk image to be modified
ja: チェックした場合、読み取り専用としてマウントします。基のディスクイメージを変更されたくない場合に便利です。

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
ja: udisks デーモンへの接続中にエラーが発生しました: %s (%s, %d)

en: Attach and mount one or more disk image files.
ja: 任意のディスクイメージファイルをアタッチおよびマウント

en: Cannot open “%s” — maybe the volume isn’t mounted?
ja: “%s”が開けません。ボリュームはすでにマウント済みですか?

en: Error opening “%s”: %m
ja: “%s”を開くときにエラーが発生しました: %m

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
ja: ディスクイメージのアタッチ中にエラーが発生しました: %s (%s, %d)

en: Stop running jobs?
ja: 実行中のジョブを停止しますか?

en: Closing now stops the running jobs and leads to a corrupt result.
ja: 現在実行中のジョブを停止すると、正常な結果を得られないおそれがあります。

en: Error opening %s: %s
ja: %s を開くときにエラーが発生しました: %s

en: Error looking up block device for %s
ja: ブロックデバイス %s の確認中にエラーが発生しました

en: Select device
ja: デバイスを選択する

en: Format selected device
ja: 選択したデバイスを初期化する

en: Restore disk image
ja: ディスクイメージをリストアする

en: --format-device must be used together with --block-device
ja: --format-device は --block-device と共に使用する必要があります

en: --format-device must not be used together with --restore-disk-image
ja: --format-device は --restore-disk-image と共に使用してはいけません

en: Frequency of errors while reading raw data from the disk. A non-zero value indicates a problem with either the disk surface or read/write heads
ja: ディスクから raw データを読み出すときのエラーの頻度。値が 0 でない場合、ディスク表面または読み書きヘッドのどちらかに問題があります。

en: Average efficiency of the disk
ja: ディスクの平均的な効率

en: Time needed to spin up the disk
ja: ディスクのスピンアップに必要な時間

en: Number of spindle start/stop cycles
ja: スピンドルモータが回転/停止した回数

en: Count of remapped sectors. When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks the sector as “reallocated” and transfers data to a special reserved area (spare area)
ja: リマッピング処理が適用されたセクター数。ハードディスクが読み込み/書き込み/ベリファイ中にエラーを発見すると、そのセクターは“reallocated”としてマークされ、データはスペシャルな予約領域 (スペア領域) へ転送されます。

en: Margin of a channel while reading data.
ja: データ読み込み時のチャンネルのマージンです。

en: Frequency of errors while positioning
ja: 位置決め時のエラーの頻度

en: Average efficiency of operations while positioning
ja: ヘッド移動オペレーションにかかった時間の平均

en: Number of hours elapsed in the power-on state
ja: パワーオンステートになってからの経過時間

en: Number of retry attempts to spin up
ja: スピンアップを試みたリトライの回数

en: Number of attempts to calibrate the device
ja: デバイスのキャリブレーションを試みたリトライの回数

en: Number of power-on events
ja: パワーオン・イベントの回数

en: Frequency of errors while reading from the disk
ja: ディスクからの読み込み時に発生したエラーの頻度

en: Number of errors that could not be recovered using hardware ECC
ja: ハードウェア ECC を利用しても回復できないエラーの回数

en: Number of times a recording head is flying outside its normal operating range
ja: 記録ヘッドが通常の動作領域からずれた回数

en: Airflow temperature of the drive
ja: ドライブのエアフロー温度

en: Frequency of mistakes as a result of impact loads
ja: 外部からの衝撃によって発生したオペレーション失敗の頻度

en: Number of power-off or emergency retract cycles
ja: 電源オフまたは緊急退避した回数

en: Number of cycles into landing zone position
ja: ランディングゾーンの位置に退避した回数

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Temperature
ja: 温度

en: Current internal temperature of the drive
ja: 現在の内部の温度 (摂氏)

en: Number of ECC on-the-fly errors
ja: ECC で検知したエラーの回数

en: Number of remapping operations. The raw value of this attribute shows the total number of (successful and unsuccessful) attempts to transfer data from reallocated sectors to a spare area
ja: 代替処理を行った回数。この属性の生の値は、代替セクターから空き領域にデータの移動を試みた (成功/失敗の両方の) 総数を表しています。

en: Number of sectors waiting to be remapped. If the sector waiting to be remapped is subsequently written or read successfully, this value is decreased and the sector is not remapped. Read errors on the sector will not remap the sector, it will only be remapped on a failed write attempt
ja: 代替処理待ちのセクターの数。代替処理待ちのセクターが結果的に読み込みまたは書き込みに成功した場合、この値は減りセクターは代替処理されません。セクターの読み取りエラーはセクターを代替処理しません。書き込みに失敗した場合のみ代替処理されます。

en: The total number of uncorrectable errors when reading/writing a sector. A rise in the value of this attribute indicates defects of the disk surface and/or problems in the mechanical subsystem
ja: セクターの読み書き時に発生した回復不可能なエラーの総数。この属性の値が上昇した場合、ディスクの表面や機械的な部分、もしくはその両方に不具合が発生していることを表しています。

en: Number of CRC errors during UDMA mode
ja: UDMA モード時に発生した CRC エラーの回数

en: Number of errors while writing to disk (or) multi-zone error rate (or) flying-height
ja: ディスク書き込み時のエラー発生回数 (または) multi-zone error の発生率 (または) ヘッド距離

en: Number of off-track errors
ja: オフトラック・エラーの回数

en: Number of Data Address Mark (DAM) errors (or) vendor-specific
ja: データアドレスマーク (DAM) エラーの回数 (または) ベンダー固有値

en: Number of ECC errors
ja: ECC エラーの回数

en: Number of errors corrected by software ECC
ja: ソフトウェア ECC により訂正されたエラーの回数

en: Number of Thermal Asperity Rate errors
ja: サーマルアスペリティ率のエラーの回数

en: Height of heads above the disk surface
ja: ディスク表面上のヘッドの高度

en: Amount of high current used to spin up the drive
ja: ドライブのスピンアップ時に使用した高電流量

en: Number of buzz routines to spin up the drive
ja: ドライブのスピンアップ時のバズルーチンの回数

en: Drive’s seek performance during offline operations
ja: オフライン動作時のドライブのシーク・パフォーマンス

en: Shift of disk is possible as a result of strong shock loading in the store, as a result of falling (or) temperature
ja: プラッタのズレは、ディスクの保存中に落下や過酷な温度条件などの大きな負荷がかかった場合に現れることがあります

en: Number of errors as a result of impact loads as detected by a shock sensor
ja: ショックセンサーによって検知された、外部からの衝撃によって発生したエラーの回数

en: Number of hours in general operational state
ja: パワーオンステートになってからの経過時間

en: Loading on drive caused by numerous recurrences of operations, like reading, recording, positioning of heads, etc
ja: ドライブにおいて、読み込みや記録、ヘッドの移動などのオペレーションが再実行されたことを記録しています

en: Load on drive caused by friction in mechanical parts of the store
ja: ドライブにおいて、保存中に機械的なこすれが生じたことを記録しています

en: Total number of load cycles
ja: スピンドルモータが回転/停止した回数

en: General time for loading in a drive
ja: ドライブで読み込みにかかる平均時間

en: Quantity efforts of the rotating moment of a drive
ja: ドライブの回転不良時の試行回数

en: Number of power-off retract events
ja: 電源オフによるリトラクトが発生した回数

en: Amplitude of heads trembling (GMR-head) in running mode
ja: 動作モード時のヘッドの振動の振幅 (GMR ヘッド)

en: Temperature of the drive
ja: ドライブの温度

en: Number of physical erase cycles completed on the drive as a percentage of the maximum physical erase cycles the drive supports
ja: 完了した物理的消去サイクルの数で、ドライブがサポートしている最大の物理的消去サイクルと比較したパーセンテージ

en: Number of uncorrectable ECC errors
ja: ECC で検知したエラーの回数

en: Number of available reserved blocks as a percentage of the total number of reserved blocks
ja: 利用可能なリマップブロックの数で、予約ブロックの総数と比較したパーセンテージ

en: Time while head is positioning
ja: ヘッドの位置決めにかかった時間

en: Number of errors while reading from a disk
ja: ディスクからの読み取り中に発生したエラーの数

en: No description for attribute %d
ja: 属性 %d の説明はありません。

note: Translators: Shown in the treeview for a failing attribute
en: FAILING
ja: 故障中

note: Translators: Shown in the treeview for an attribute that failed in the past
en: Failed in the past
ja: 過去に失敗した

note: Translators: Used in the treeview for the pretty/interpreted value of an attribute * for a sector-based unit
en: %d sector | %d sectors
ja[0]: %d セクター

note: Translators: Used in the treeview for the pretty/interpreted value of an attribute * for a temperature-based unit - first %f is the temperature in degrees Celcius, second %f * is the temperature in degrees Fahrenheit Translators: Used to format a temperature. * The first %f is the temperature in deg
en: %.0f° C / %.0f° F
ja: %.0f °C / %.0f °F

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test completed successfully
ja: 最新のセルフテストは正常に完了しました

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was aborted
ja: 最新のセルフテストは異常終了しました

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was interrupted
ja: 最新のセルフテストは割り込みが入りました

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test did not complete
ja: 最新のセルフテストは完了していません

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed
ja: 最新のセルフテストは失敗しました

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the problem is with the electrical subsystem
en: Last self-test failed (electrical)
ja: 最新のセルフテストは失敗しました (電気的な問題)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the problem is with the servo subsystem - see http://en.wikipedia.org/wiki/Servomechanism
en: Last self-test failed (servo)
ja: 最新のセルフテストは失敗しました (サーボの問題)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the problem is with the reading subsystem -
en: Last self-test failed (read)
ja: 最新のセルフテストは失敗しました (読み込みの問題)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the disk is suspected of having handling damage (e.g. physical damage to the hard disk)
en: Last self-test failed (handling)
ja: 最新のセルフテストは失敗しました (損傷のハンドリングの問題)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when a self-test is in progress. The first %d is the percentage of the test remaining.
en: Self-test in progress — %d%% remaining
ja: セルフテストを実行中です —  残り%d%%

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: Shown when a self-test is not unknown. The %s is the result-code from the API code.
en: Unknown (%s)
ja: 原因不明 (%s)

en: %s ago
ja: %s前

en: SMART is not supported
ja: SMART はサポートされていません

en: SMART is not enabled
ja: SMART が有効ではありません

en: Self-test in progress
ja: セルフテストを実行中

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
ja: しばらくするとディスクが故障する可能性があります

en: SELF-TEST FAILED
ja: セルフテストに失敗しました

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
ja[0]: %d 個の属性で失敗していますが、使用可能です

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
ja[0]: %d 個の不良セクターがありますが、使用可能です

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
ja[0]: %d 個の属性で過去に失敗したことがありますが、使用可能です

note: Otherwise, it's all honky dory
en: Disk is OK
ja: ディスクは正常です

note: Translators: XXX
en: Threshold exceeded
ja: しきい値を超えました

note: Translators: XXX
en: Threshold not exceeded
ja: しきい値は超えていません

en: Error refreshing SMART data
ja: SMART データの再読み込み中にエラーが発生しました

en: Error aborting SMART self-test
ja: SMART セルフテスト実施中にエラーが発生し強制終了しました

en: Error starting SMART self-test
ja: SMART セルフテスト実施中にエラーが発生しました

en: An error occurred when trying to toggle whether SMART is enabled
ja: SMART を有効に切り替えるときにエラーが発生しました

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the attribute name and description
en: Attribute
ja: 属性

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the value
en: Value
ja: 値

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the normalized value
en: Normalized
ja: 正規化値

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the threshold value
en: Threshold
ja: しきい値

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the type
en: Type
ja: タイプ

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the update type (Online / Offline)
en: Updates
ja: 更新

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the assessment of the attribute
en: Assessment
ja: 評価

en: %u sample | %u samples
ja[0]: %u 個のサンプル

[ctx: benchmark-updated]
note: Translators: The first %s is the date and time the benchmark took place in the preferred * format for the locale (e.g. "%c" for strftime()/g_date_time_format()), for example * "Tue 12 Jun 2012 03:57:08 PM EDT". The second %s is how long ago that is from right * now, for example "3 days" or "2 hours"
en: %s (%s ago)
ja: %s (%s前)

[ctx: benchmark-updated]
en: No benchmark data available
ja: ベンチマークデータがありません

[ctx: benchmark-updated]
en: Opening Device…
ja: デバイスのオープン中…

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring transfer rate (%2.1f%% complete)…
ja: 転送レートを計測中 (%2.1f%% 完了)…

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring access time (%2.1f%% complete)…
ja: アクセス時間を計測中 (%2.1f%% 完了)…

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

[ctx: create-inhibit-message]
note: Translators: Reason why suspend/logout is being inhibited
en: Benchmarking device
ja: ベンチマーク中のデバイス

[ctx: benchmarking]
en: Error getting size of device: %m
ja: デバイスのサイズ取得中にエラーが発生しました: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error getting page size: %m
ja: ページサイズの取得中にエラーが発生しました: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld
ja: シーク中 (オフセット %lld) にエラーが発生しました

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %s from offset %s
ja: %s (オフセット %s) の先読み中にエラーが発生しました

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %s
ja: オフセット %s へのシーク中にエラーが発生しました

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %s from offset %s
ja: %s (オフセット %s) の読み取り中にエラーが発生しました

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %lld bytes from offset %lld
ja: %lld バイト先読み中 (オフセット %lld) にエラーが発生しました

[ctx: benchmarking]
en: Error writing %lld bytes at offset %lld: %m
ja: %lld バイト書き込み中 (オフセット %lld) にエラーが発生しました: %m

[ctx: benchmarking]
en: Expected to write %lld bytes, only wrote %lld: %m
ja: %lld バイトの書き込みが期待されましたが、%lld バイトのみ書き込みました: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error syncing (at offset %lld): %m
ja: 同期中にエラーが発生しました (オフセット %lld): %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld: %m
ja: シーク中 (オフセット %lld) にエラーが発生しました: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %lld bytes from offset %lld
ja: %lld バイト読み込み中 (オフセット %lld) にエラーが発生しました

en: The passphrases do not match
ja: パスフレーズが一致しません

en: The passphrase matches the existing passphrase
ja: 既存のパスフレーズと一致します

en: Error updating /etc/crypttab
ja: /etc/crypttab の更新中にエラーが発生しました

en: Error changing passphrase
ja: パスフレーズの変更中にエラーが発生しました

en: Error retrieving configuration data
ja: 設定データの取得中にエラーが発生しました

en: /etc/crypttab configuration data is malformed
ja: /etc/crypttab の設定ファイルのデータが不正な形式です

en: Changing the passphrase for this device, will also update the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file
ja: このデバイスのパスフレーズを更新すると、<i>/etc/crypttab</i> ファイルによって参照されるパスフレーズも更新されます。

en: The strength of the passphrase
ja: パスフレーズの強度

note: Translators: The suggested name for the disk image to create. *              The first %s is a name for the disk (e.g. 'sdb'). *              The second %s is today's date and time, e.g. "March 2, 1976 6:25AM".
en: Disk Image of %s (%s).img
ja: %s のディスクイメージ (%s).img

note: Translators: A descriptive string for the sound played when * there's a read error that's being ignored, see * CA_PROP_EVENT_DESCRIPTION
en: Disk image read error
ja: ディスクイメージ読み取りエラー

en: Allocating Disk Image
ja: ディスクイメージをアタッチ中

en: Retrieving DVD keys
ja: DVD のキーを取得中

note: Translators: Shown when there are read errors and we skip some data. *              The first %s is the amount of unreadable data (ex. "512 kB").
en: %s unreadable (replaced with zeroes)
ja: %s は読み取れません (ゼロに置き換えました)

note: Translators: A descriptive string for the 'complete' sound, see CA_PROP_EVENT_DESCRIPTION
en: Disk image copying complete
ja: ディスクイメージのコピーが完了しました

en: Error creating disk image
ja: ディスクイメージの作成中にエラーが発生しました

note: Translators: Primary message in dialog shown if some data was unreadable while creating a disk image
en: Unrecoverable read errors while creating disk image
ja: ディスクイメージの作成中に修復できない読み取りエラーが発生しました

note: Translators: Secondary message in dialog shown if some data was unreadable while creating a disk image. * The %f is the percentage of unreadable data (ex. 13.0). * The first %s is the amount of unreadable data (ex. "4.2 MB"). * The second %s is the name of the device (ex "/dev/").
en: %2.1f%% (%s) of the data on the device “%s” was unreadable and replaced with zeroes in the created disk image file. This typically happens if the medium is scratched or if there is physical damage to the drive
ja: %2.1f%% (%s) のデータ (デバイス %s 上) が読み取れず、作成したディスクイメージファイルでは 0 に置き換えられています。これは主に、メディアに傷がある場合やドライブに物理的損傷がある場合に発生します。

note: Translators: Label of secondary button in dialog if some data was unreadable while creating a disk image
en: _Delete Disk Image File
ja: ディスクイメージファイルを削除(_D)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Error determining size of device:
ja: デバイスのサイズ判断中にエラーが発生しました:

en: Device is size 0
ja: デバイスのサイズは 0 バイトです

en: Error allocating space for disk image file:
ja: ディスクイメージファイルのための容量割り当て中にエラーが発生しました:

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ja: “%s”はすでに存在します。置換しますか?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
ja: “%s”の中にファイルがすでに存在します。その内容は上書きされます。

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Error opening file for writing
ja: 書き込み用にファイルを開くときにエラーが発生しました

[ctx: create-inhibit-message]
note: Translators: Reason why suspend/logout is being inhibited
en: Copying device to disk image
ja: デバイスからディスクイメージへコピー中

note: Translators: this is the description of the job
en: Creating Disk Image
ja: ディスクイメージを作成中

en: _Previous
ja: 前へ(_P)

en: Cre_ate
ja: 作成(_A)

en: Form_at
ja: 初期化(_A)

en: N_ext
ja: 次へ(_E)

en: Error formatting volume
ja: ボリュームの初期化中にエラーが発生しました

en: Error creating partition
ja: パーティションの作成中にエラーが発生しました

en: Create Partition
ja: パーティションを作成

en: Format Volume
ja: ボリュームを初期化

en: Custom Format
ja: カスタムフォーマット

en: Set Password
ja: パスワードを設定

en: Confirm Details
ja: 詳細の確認

en: _Format
ja: 初期化(_F)

en: XFS — Linux Filesystem
ja: XFS — Linux ファイルシステム

en: Linux Swap Partition
ja: Linux Swap パーティション

en: Btrfs — Copy-on-write Linux Filesystem, for snapshots
ja: Btrfs — スナップショットのためのコピーオンライト Linux ファイルシステム

en: F2FS — Flash Storage Linux Filesystem
ja: F2FS — フラッシュストレージ用の Linux ファイルシステム

en: exFAT — Flash Storage Windows Filesystem, used on SDXC cards
ja: exFAT — SDXC カードで使用されるフラッシュストレージ用の Windows ファイルシステム

en: UDF — Universal Disk Format, for removable devices on many systems
ja: UDF — リムーバブルデバイス用のユニバーサルディスクフォーマット

en: No Filesystem
ja: ファイルシステムなし

en: The utility %s is missing.
ja: ユーティリティ %s が見つかりません。

en: Cannot create a new partition. There are already four primary partitions.
ja: 新しいパーティションを作成できません。すでに 4 つの基本パーティションが存在します。

en: This is the last primary partition that can be created.
ja: これが作成できる最後の基本パーティションです。

en: The passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Will be created
ja: 作成される予定

en: None
ja: なし

en: Will be deleted
ja: 削除される予定

en: Error removing /etc/crypttab entry
ja: /etc/crypttab のエントリーの削除中にエラーが発生しました

en: Error adding /etc/crypttab entry
ja: /etc/crypttab へのエントリーの追加中にエラーが発生しました

en: Error updating /etc/crypttab entry
ja: /etc/crypttab のエントリーの更新中にエラーが発生しました

en: Only the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file will be changed. To change the on-disk passphrase, use <i>Change Passphrase…</i>
ja: 唯一、<i>/etc/crypttab</i> ファイルで参照されるパスフレーズが変更されます。ディスクのパスフレーズを変更するには <i>パスフレーズを変更</i> をクリックしてください…

en: (None)
ja: (なし)

en: Disk Drives
ja: ディスクドライブ

en: Other Devices
ja: その他のデバイス

[ctx: standby-value]
en: Never
ja: 行わない

[ctx: standby-value]
en: Vendor-defined
ja: ベンダー定義

[ctx: standby-value]
en: Reserved
ja: 指定時間

[ctx: apm-level]
en: 255 (Disabled)
ja: 255 (無効化)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down permitted)
ja: %d (スピンダウンを許可)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down not permitted)
ja: %d (スピンダウンを不許可)

[ctx: aam-level]
en: 0 (Disabled)
ja: 0 (無効化)

en: Error setting configuration
ja: 設定中にエラーが発生しました

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: Never
ja: 行わない

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 5 minutes
ja: 5 分

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 10 minutes
ja: 10 分

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 15 minutes
ja: 15 分

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 3 hours
ja: 3 時間

note: Translators: This is a mark on the APM scale. The string should be as short as possible
en: Save Power
ja: 省電力

note: Translators: This is a mark on the APM scale. The string should be as short as possible. The left arrow ("←") is to signify that the left part of the scale offers spindown. In RTL locales, please use a right arrow ("→") instead.
en: ← Spindown
ja: ← スピンダウン

note: Translators: This is a mark on the APM scale. The string should be as short as possible
en: Perform Better
ja: パフォーマンス優先

note: Translators: This is a mark on the AAM scale. The string should be as short as possible
en: Quiet (Slow)
ja: 静音動作 (遅い)

note: Translators: This is a mark on the AAM scale. The string should be as short as possible
en: Loud (Fast)
ja: うるさい (速い)

en: The label matches the existing label
ja: 既存のラベルと一致します

en: Error setting label
ja: ラベルの設定中にエラーが発生しました

note: Translators: Used to convey that something takes at least * some specificed duration but may take longer. The %s is a * time duration e.g. "8 hours and 28 minutes"
en: At least %s
ja: 少なくとも %s

note: Translators: Used to convey that something takes * approximately some specificed duration. The %s is a time * duration e.g. "2 hours and 2 minutes"
en: Approximately %s
ja: おおよそ %s

en: Don’t overwrite existing data
ja: 既存のデータを上書きしない

en: Quick
ja: クイック

en: Overwrite existing data with zeroes
ja: 既存のデータをゼロで上書きする

en: Slow
ja: スロー

en: Compatible with all systems and devices
ja: すべてのシステムおよびデバイスと互換

en: Compatible with modern systems and hard disks > 2TB
ja: 新しいシステムと 2TB を超えるハードディスクで互換

en: No partitioning
ja: パーティションなし

en: Empty
ja: 空

en: Error formatting disk
ja: ディスクの初期化中にエラーが発生しました

en: Are you sure you want to format the disk?
ja: 本当にディスクを初期化しますか?

note: Translators: warning used for quick format
en: All data on the disk will be lost but may still be recoverable by data recovery services
ja: ディスク内のすべてのデータが失われます。ただしデータ復旧サービスで復旧できることがあります。

en: <b>Tip</b>: If you are planning to recycle, sell or give away your old computer or disk, you should use a more thorough erase type to keep your private information from falling into the wrong hands
ja: <b>ヒント</b>: リサイクルしたり、売却したり、古いコンピューターやディスクを寄付する予定の場合、悪意のある人からあなたの個人情報を保護するために、徹底したデータ消去を行うとよいでしょう。

note: Translators: warning used when overwriting data
en: All data on the disk will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
ja: ディスク内のすべてのデータが上書きされます。データ復旧サービスでもデータを復元できなくなるでしょう。

en: <b>WARNING</b>: The Secure Erase command may take a very long time to complete, can’t be canceled and may not work properly with some hardware. In the worst case, your drive may be rendered unusable or your system may crash or lock up. Before proceeding, please read the article about <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> and make sure you understand the risks
ja: <b>警告</b>: Secure Erase コマンドは完了するまでに多くの時間を必要とします。ハードウェアによってはキャンセル処理ができなかったり、キャンセル処理がうまく動作しないことがあります。最悪の場合、しばらくドライブが使用できなくなったり、お使いのシステムがクラッシュまたはフリーズする場合があります。実施する前に <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> についての記事を読んでください。そしてリスクを理解した上で行ってください。

en: Matches partition %u of the device with the given vital product data
ja: 指定のバイタルプロダクトデータで示されるデバイスのパーティション %u

en: Matches the whole disk of the device with the given vital product data
ja: 指定のバイタルプロダクトデータで示されるデバイスのディスク全体

en: Matches partition %u of any device connected at the given port or address
ja: 指定のポートまたはアドレスに接続されたデバイスのパーティション %u

en: Matches the whole disk of any device connected at the given port or address
ja: 指定のポートまたはアドレスに接続されたデバイスのディスク全体

en: Matches any device with the given label
ja: 指定のラベルで示されるデバイス

en: Matches the device with the given UUID
ja: 指定の UUID で示されるデバイス

en: Matches the given device
ja: 指定の名前で示されるデバイス

en: The system may not work correctly if this entry is modified or removed.
ja: このエントリーが変更または削除された場合、システムが正常に動作しなくなる可能性があります。

en: Error removing old /etc/fstab entry
ja: /etc/fstab の古いエントリーの削除中にエラーが発生しました

en: Error adding new /etc/fstab entry
ja: /etc/fstab の新しいエントリーの追加中にエラーが発生しました

en: Error updating /etc/fstab entry
ja: /etc/fstab のエントリーの更新中にエラーが発生しました

note: Translators: The suggested name for the disk image to create. *              The %s is today's date and time, e.g. "March 2, 1976 6:25AM".
en: Unnamed (%s).img
ja: 名前なし (%s).img

en: Error writing file
ja: ファイルの書き込み中にエラーが発生しました

en: Error setting partition type
ja: パーティションタイプの設定中にエラーが発生しました

en: Error setting partition name
ja: パーティション名の設定中にエラーが発生しました

en: Error setting partition flags
ja: パーティションフラグの設定中にエラーが発生しました

[ctx: Password strength]
en: Weak
ja: 弱い

[ctx: Password strength]
en: Fair
ja: まあまあ

[ctx: Password strength]
en: Good
ja: 適切

[ctx: Password strength]
en: Strong
ja: 強い

en: Current Size
ja: 現在のサイズ

en: Minimal Size
ja: 最小サイズ

en: _Resize
ja: サイズを変更(_R)

en: Error resizing filesystem
ja: ファイルシステムのサイズの変更中にエラーが発生しました

en: Error resizing partition
ja: パーティションのサイズの変更中にエラーが発生しました

en: Error repairing filesystem after resize
ja: サイズ変更後のファイルシステムの修復中にエラーが発生しました

en: Resizing not ready
ja: サイズ変更の準備ができていません

en: Error repairing filesystem
ja: ファイルシステムの修復中にエラーが発生しました

en: Error mounting the filesystem
ja: ファイルシステムのマウント中にエラーが発生しました

en: Fit to size
ja: サイズに合わせる

en: Error mounting filesystem to calculate minimum size
ja: 最小サイズ算出のためのファイルシステムのマウント中にエラーが発生しました

en: File does not appear to be XZ compressed
ja: ファイルは XZ 圧縮されていないようです

note: Translators: Shown for a compressed disk image in the "Size" field. *              The %s is the uncompressed size as a long string, e.g. "4.2 MB (4,300,123 bytes)".
en: %s when decompressed
ja: 展開時 %s

en: Cannot restore image of size 0
ja: サイズ 0 のイメージをリストアできません

en: The disk image is %s smaller than the target device
ja: 選択されたディスクイメージは、対象のデバイスよりも %s 小さいです。

en: The disk image is %s bigger than the target device
ja: 選択されたディスクイメージは、対象のデバイスよりも %s 大きいです。

en: Error restoring disk image
ja: ディスクイメージのリストア中にエラーが発生しました

en: Error opening file for reading
ja: 読み取り用にファイルを開くときにエラーが発生しました

en: Error determining size of file
ja: ファイルのサイズ判断中にエラーが発生しました

[ctx: restore-inhibit-message]
note: Translators: Reason why suspend/logout is being inhibited
en: Copying disk image to device
ja: ディスクイメージからデバイスへコピー中

note: Translators: this is the description of the job
en: Restoring Disk Image
ja: ディスクイメージをリストア中

en: Are you sure you want to write the disk image to the device?
ja: 本当にディスクイメージをデバイスに書き込みますか?

en: All existing data will be lost
ja: 既存のすべてのデータが失われます

en: _Restore
ja: リストア(_R)

en: Select a Keyfile
ja: キーファイルを選択

en: Error unlocking device
ja: デバイスのロック解除中にエラーが発生しました

en: Invalid PIM
ja: 無効な PIM

en: The encryption passphrase was retrieved from the keyring
ja: 暗号化パスフレーズがキーリングから取り出されました

en: Set options to unlock
ja: ロック解除のオプションを設定

en: Volumes Grid
ja: ボリュームグリッド

en: No Media
ja: メディアなし

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
ja: ファイルシステム

[ctx: volume-grid]
note: Translators: This is shown in the volume grid for a partition with a name/label. *              The %d is the partition number. The %s is the name
en: Partition %u: %s
ja: パーティション %u: %s

[ctx: volume-grid]
note: Translators: This is shown in the volume grid for a partition with no name/label. *              The %d is the partition number
en: Partition %u
ja: パーティション %u

[ctx: volume-grid]
en: Extended Partition
ja: 拡張パーティション

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
ja: 空き領域

en: Error deleting loop device
ja: ループデバイスの削除中にエラーが発生しました

en: Error attaching disk image
ja: ディスクイメージのアタッチ中にエラーが発生しました

en: Select Disk Image to Attach
ja: アタッチするディスクイメージを選択してください

en: _Attach
ja: アタッチ(_A)

note: set file types allow_compressed Add a RO check button that defaults to RO
en: Set up _read-only loop device
ja: ループデバイスを読み取り専用に設定する(_R)

en: If checked, the loop device will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying file to be modified
ja: チェックした場合、ループデバイスは読み込み専用となります。基となるファイルを変更されないようにする場合に便利です。

note: Translators: Shown for a read-only device. The %s is the device file, e.g. /dev/sdb1
en: %s (Read-Only)
ja: %s (読み取り専用)

[ctx: job-remaining-with-rate]
note: Translators: Used for job progress. *              The first %s is the estimated amount of time remaining (ex. "1 minute" or "5 minutes"). *              The second %s is the average amount of bytes transfered per second (ex. "8.9 MB").
en: %s remaining (%s/sec)
ja: 残り %s (%s/秒)

[ctx: job-remaining]
note: Translators: Used for job progress. *              The first %s is the estimated amount of time remaining (ex. "1 minute" or "5 minutes").
en: %s remaining
ja: 残り %s

note: Translators: Used to convey job progress where the amount of bytes to process is known. *              The first %s is the amount of bytes processed (ex. "650 MB"). *              The second %s is the total amount of bytes to process (ex. "8.5 GB"). *              The third %s is the estimated amoun
en: %s of %s — %s
ja: %s / %s — %s

en: Block device is empty
ja: ブロックデバイスが空です

[ctx: partitioning]
note: Translators: Shown for unknown partitioning type. The first %s is the low-level type.
en: Unknown (%s)
ja: 不明 (%s)

note: Translators: Shown in "Location" when drive is connected to another seat than where * our application is running.
en: Connected to another seat
ja: 他の席のユーザーに接続されています

en: Loop device is empty
ja: Loop デバイスは空です

note: Translators: Shown in 'Size' field for a filesystem where we know the amount of unused *              space. *              The first %s is a short string with the size (e.g. '69 GB (68,719,476,736 bytes)'). *              The second %s is a short string with the space free (e.g. '43 GB'). *        
en: %s — %s free (%.1f%% full)
ja: %s — %s 空き (%.1f%% 使用)

[ctx: partition type]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: volume-content-fs]
note: Translators: Use for mount point '/' simply because '/' is too small to hit as a hyperlink
en: Filesystem Root
ja: ファイルシステムルート (/)

[ctx: volume-content-fs]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents'. The first %s is the mount point, e.g. /media/foobar
en: Mounted at %s
ja: %s にマウント中

[ctx: volume-content-fs]
note: Translators: Shown when the device is not mounted next to the "In Use" label
en: Not Mounted
ja: 未マウント

[ctx: volume-content-swap]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the swap device is in use
en: Active
ja: アクティブ

[ctx: volume-content-swap]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the swap device is not in use
en: Not Active
ja: 非アクティブ

[ctx: volume-content-crypto]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the encrypted device is unlocked
en: Unlocked
ja: ロック解除

[ctx: volume-content-crypto]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the encrypted device is unlocked
en: Locked
ja: ロック中

[ctx: volume-contents-msdos-ext]
en: Extended Partition
ja: 拡張パーティション

note: Translators: used to convey free space for partitions
en: Unallocated Space
ja: 未割り当て領域

en: Error while repairing filesystem
ja: ファイルシステムの修復中にエラーが発生しました

en: Repair successful
ja: 修復に成功しました

en: Repair failed
ja: 修復に失敗しました

en: Filesystem %s on %s has been repaired.
ja: ファイルシステム %s (%s) を修復しました。

note: show as result and not error message, because it's not a malfunction of GDU
en: Filesystem %s on %s could not be repaired.
ja: ファイルシステム %s (%s) を修復できませんでした。

en: Confirm Repair
ja: 修復の確認

en: A filesystem repair is not always possible and can cause data loss. Consider backing it up first in order to use forensic recovery tools that retrieve lost files. The operation may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
ja: ファイルシステムの修復は常に成功するとは限らず、データ損失の可能性があります。ファイルを失った場合にフォレンジックツールを使用して復元できるよう、バックアップをとっておくことを検討してください。パーティションに大量のデータがある場合は、作業に長い時間がかかるかもしれません。

en: Error while taking filesystem ownership
ja: ファイルシステムの所有権取得中にエラーが発生しました

en: Error while checking filesystem
ja: ファイルシステムのチェック中にエラーが発生しました

en: Filesystem intact
ja: ファイルシステムは無傷です

en: Filesystem damaged
ja: ファイルシステムは損傷しています

en: Filesystem %s on %s is undamaged.
ja: ファイルシステム %s (%s) は損傷していませんでした。

note: show as result and not error message, because it's not a malfunction of GDU
en: Filesystem %s on %s needs repairing.
ja: ファイルシステム %s (%s) は修復が必要です。

en: Confirm Check
ja: チェックの確認

en: The check may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
ja: パーティションに大量のデータがある場合、チェックに長い時間がかかるかもしれません。

en: An error occurred when trying to put the drive into standby mode
ja: ドライブをスタンバイモードにしようとしたときにエラーが発生しました

en: An error occurred when trying to wake up the drive from standby mode
ja: ドライブをウェイクアップさせようとしたときにエラーが発生しました

en: Error powering off drive
ja: ドライブの電源をオフにするときにエラーが発生しました

note: Translators: Heading for powering off a device with multiple drives
en: Are you sure you want to power off the drives?
ja: 本当にドライブの電源をオフにしますか?

note: Translators: Message for powering off a device with multiple drives
en: This operation will prepare the system for the following drives to be powered down and removed.
ja: この操作を行うとシステムから次のドライブがパワーダウンされ、除去する準備が行われます。

en: _Power Off
ja: 電源オフ(_P)

en: Error mounting filesystem
ja: ファイルシステムのマウント中にエラーが発生しました

en: Error deleting partition
ja: パーティションの削除中にエラーが発生しました

en: Are you sure you want to delete the partition?
ja: 本当にパーティションを削除しますか?

en: All data on the partition will be lost
ja: このパーティション内のすべてのデータが失われます

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Error ejecting media
ja: メディアの取り出し中にエラーが発生しました

en: Error starting swap
ja: swap の開始中にエラーが発生しました

en: Error stopping swap
ja: swap の停止中にエラーが発生しました

en: Error setting autoclear flag
ja: autoclear フラグの設定中にエラーが発生しました

en: Error canceling job
ja: ジョブのキャンセル中にエラーが発生しました

en: Invalid compressed data
ja: 圧縮されたデータが不正です

en: Not enough memory
ja: 十分なメモリがありません

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: Need more input
ja: 入力がさらに必要です

en: View, modify and configure disks and media
ja: ディスクとメディアを表示、変更、設定します

en: _New Disk Image…
ja: 新しいディスクイメージ(_N)…

en: _Attach Disk Image… (.iso, .img)
ja: ディスクイメージをアタッチ(_A)… (.iso, .img)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Disks
ja: “ディスク”について(_A)

en: Benchmark
ja: ベンチマーク

en: _Start Benchmark…
ja: ベンチマーク開始(_S)…

en: _Abort Benchmark
ja: ベンチマーク中止(_A)

en: Last Benchmarked
ja: 最終のベンチマーク

en: Average Read Rate
ja: 平均読み込みレート

en: Average Write Rate
ja: 平均書き込みレート

en: Average Access Time
ja: 平均アクセス時間

en: Disk or Device
ja: ディスクまたはドライブ

en: Sample Size
ja: サンプルのサイズ

en: Benchmark Settings
ja: ベンチマーク設定

en: _Start Benchmarking…
ja: ベンチマーク開始(_S)…

en: Benchmarking involves measuring the transfer rate on various area of the device as well as measuring how long it takes to seek from one random area to another. Please back up important data before using the write benchmark.
ja: ベンチマークとは、デバイスの様々な領域での転送速度を計測するだけではなく、それが 1 つの領域か別の領域にランダムにシークを行いシークにかかる時間も計測します。書き込みベンチマークを実施する前には重要なデータをバックアップしてください。

en: Transfer Rate
ja: 転送レート

en: Number of S_amples
ja: サンプル数(_A)

en: Sample S_ize (MiB)
ja: サンプルのサイズ (MiB)(_I)

en: Perform _write-benchmark
ja: 書き込みベンチマークを実行する(_W)

en: Benchmarking the write-rate of a disk requires exclusive access to the disk (e.g. the disk or its partitions cannot be mounted or in use) and involves reading data and then writing it back. As a result, the contents of the disk is not changed.
    
    If not checked, the write-part of the benchmark will not be done but on the other hand exclusive access to the device is not needed (e.g. the disk or device can be in use).
ja: ディスクの書き込み速度のベンチマークを行うには、ディスクへの排他的アクセスが必要です (例えば、ディスクまたはパーティションの使用中またはマウント中はできません)。また、データを読み取った後に書き込みを行います。そのためディスクの内容に変更はありません。
    
    チェックされていない場合、ベンチマークの書き込み試験は行いません。また、デバイスへの排他的アクセス (例えばディスクやデバイスが使用中であっても実施できる) は必要ありません。

en: Number of samples. Bigger number produces more smooth graphs but the benchmark will take more time.
ja: サンプルの数。大きい数字を入れると、より滑らかなグラフが生成されますがベンチマークに少し時間がかかることでしょう。

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample. Big sample sizes tend to produce more accurate benchmarks at the cost of the benchmark taking more time.
ja: MiB (1048576 バイト) 単位で読み込み/書き込みを行います。大きなサンプルサイズを指定するとベンチマークにより多くの時間が必要となりますが、正確性の高いベンチマーク結果を生成する傾向にあります。

en: Access Time
ja: アクセス時間

en: Number of Sampl_es
ja: サンプル数(_E)

en: Number of samples. Bigger number produces a more accurate picture of access time patterns but takes more time.
ja: サンプルの数。大きい数字を入れると、アクセス時間のパターンのより正確な画像が生成されますが多くの時間がかかります。

en: Change Passphrase
ja: パスフレーズを変更

en: C_hange
ja: 変更(_H)

en: Curr_ent Passphrase
ja: 現在のパスフレーズ(_E)

en: Enter current passphrase used to protect the data
ja: データ保護に使用している現在のパスフレーズを入力してください

en: Sho_w Passphrases
ja: パスフレーズを表示する(_W)

en: Check this box to see the passphrases entered above
ja: 上で入れたパスフレーズを表示する場合は、このボックスにチェックを入れてください

en: Confirm passphrase entered above
ja: 上で入れたパスフレーズを確認のためもう一度入力してください

en: Enter new passphrase used to protect the data
ja: データ保護に使う新しいパスフレーズを入力してください

en: C_onfirm Passphrase
ja: パスフレーズの確認(_O)

en: New _Passphrase
ja: 新しいパスフレーズ(_P)

en: Warning: all data on the volume will be lost
ja: 警告: ボリュームにあるすべてのデータが失われます

en: Confirm the details of the current volume before proceeding.
ja: 続ける前に現在のボリュームの詳細を確認してください。

en: Device
ja: デバイス

en: Volume
ja: ボリューム

en: Used
ja: 使用済み

note: The physical location of the drive, could be 'Connected to another seat'  or 'Bay 11 of Promise VTrak' or 'USB connector II'
en: Location
ja: 物理的な位置

en: Create Disk Image
ja: ディスクイメージを作成

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: Save in _Folder
ja: 保存先フォルダー(_F)

en: Select a Folder
ja: フォルダーを選択

en: Source
ja: 転送元

en: _Start Creating…
ja: 作成開始(_S)…

en: Volume _Name
ja: ボリューム名(_N)

en: The name to use for the filesystem. This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the /dev/disk/by-label directory.
ja: ファイルシステムに使用する名前です。これは /dev/disk/by-label ディレクトリにあるシンボリックリンク経由でデバイスを参照したい場合に便利です。

en: For example: “Angela’s Files” or “Backup”.
ja: 例: “Angela’s Files”や“Backup”など。

en: _Erase
ja: 消去(_E)

en: Overwrites existing data, but takes longer.
ja: 既存のデータを上書きするため時間がかかります。

en: _Internal disk for use with Linux systems only (Ext4)
ja: Linux 用の内蔵ディスクとして使用する (Ext4)(_I)

en: _Password protect volume (LUKS)
ja: ボリュームをパスワードで保護する (LUKS)(_P)

en: For use with _Windows (NTFS)
ja: Windows で使用する (NTFS)(_W)

en: For use with all _systems and devices (FAT)
ja: すべてのシステムとデバイスで使用する (FAT)(_S)

en: _Other
ja: その他(_O)

en: In case that the default options do not fit your needs select one of the following filesystems. Be aware of the technical differences and do research about your use case.
ja: デフォルトのオプションがニーズに合わない場合は、以下のファイルシステムの中から選択してください。それぞれの技術的な差異を理解したうえで、使用事例を十分確認してください。

en: Partition _Size
ja: パーティションサイズ(_S)

en: The size of the partition to create
ja: 作成するパーティションのサイズ

en: bytes
ja: バイト

en: Free Space _Following
ja: 残り空き容量(_F)

en: The free space following the partition
ja: パーティションの後ろの空き容量

en: Extended Partition
ja: 拡張パーティション

en: Extended Partitions can contain Logical Partitions
ja: 拡張パーティションは論理パーティションを含むことができます

en: Data stored in the volume will only be accessible with the correct password. Be careful not to forget it.
ja: ボリュームに保存されたデータは、正しいパスワードがないとアクセスできません。忘れないように注意してください。

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: _Confirm
ja: 確認(_C)

en: Enter passphrase used to protect the data
ja: データを保護するのに使用するパスフレーズを入力してください

en: Sh_ow Password
ja: パスワードを表示する(_O)

en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ja: 大文字、小文字を混在させ、さらに数字を 1 つか 2 つは使用してください。

en: Drive Settings
ja: ドライブの設定

en: Apply Standby Timeout Settings
ja: スタンバイタイムアウトの設定を適用する

en: Turn on to configure Standby Timeout at startup and when the disk is connected
ja: 起動時にスタンバイタイムアウトを設定するには、電源オンした時にディスクが接続されている必要があります。

en: Enter Standby After
ja: スタンバイに突入するまでの時間:

en: _Standby
ja: スタンバイ(_S)

en: Apply Advanced Power Management Settings
ja: Advanced Power Management の設定を適用する

en: Turn on to configure APM at startup and when the disk is connected
ja: 起動時に APM を設定するには、電源オンした時にディスクが接続されている必要があります。

en: APM Level
ja: APM レベル

en: Aggressive spin-down may wear out the drive faster than anticipated. Please check the “Start/Stop Count” SMART attribute from time to time
ja: 頻繁にスピンダウンするとドライブが予想以上に摩耗する可能性があります。時々 SMART の“Start/Stop Count”属性をチェックしてください。

en: A_PM
ja: APM(_P)

en: Apply Automatic Acoustic Management Settings
ja: Automatic Acoustic Management の設定を適用する

en: Turn on to configure AAM at startup and when the disk is connected
ja: 起動時に AAM を設定するには、電源オンした時にディスクが接続されている必要があります。

en: Vendor Recommended
ja: ベンダーの推奨

en: AAM Level
ja: AAM レベル

en: _AAM
ja: AAM(_A)

en: Apply Write Cache Settings
ja: 書き込みキャッシュの設定を適用する

en: Turn on to configure Write Cache setting at startup and when the disk is connected
ja: 起動時に書き込みキャッシュを設定するには、電源オンした時にディスクが接続されている必要があります。

en: S_etting
ja: 設定(_E)

en: Enable Write Cache
ja: 書き込みキャッシュを有効化

en: Disable Write Cache
ja: 書き込みキャッシュを無効化

en: Performance is increased by enabling write caching, but leaves the system susceptible to data loss in the event of a power failure
ja: 書き込みキャッシュを有効にするとパフォーマンスが向上しますが、停電が発生した際にシステムがデータ損失の影響を受けやすくなります

en: Wr_ite Cache
ja: 書き込みキャッシュ(_I)

en: Application Menu
ja: アプリケーションメニュー

en: Go back to main view
ja: メインビューに戻ります

en: Drive Options
ja: ドライブのオプション

en: Power off this disk
ja: このディスクの電源をオフにします

en: Eject this disk
ja: このディスクを取り出します

en: Detach this loop device
ja: このループデバイスをデタッチします

en: No Device Selected
ja: デバイス未選択

en: Select a device to manage.
ja: 管理するデバイスを選択してください。

en: Model
ja: モデル名

en: Serial Number
ja: シリアルナンバー

en: Media
ja: メディア

en: Job
ja: ジョブ

en: Name
ja: 名前

en: Size
ja: サイズ

en: Auto-clear
ja: 自動クリア

en: Detach loop device after unmount action
ja: アンマウント後にループデバイスをデタッチします

note: The filename or URI of the file that is used as backing store for the loop device.
en: Backing File
ja: バッキングファイル

en: Partitioning
ja: パーティション構成

en: _Volumes
ja: ボリューム(_V)

en: Mount selected partition
ja: 選択したパーティションをマウントします

en: Unmount selected partition
ja: 選択したパーティションをアンマウントします

en: Activate selected swap partition
ja: スワップパーティションを有効にします

en: Deactivate selected swap partition
ja: スワップパーティションを無効にします

en: Unlock selected encrypted partition
ja: 選択した暗号化パーティションのロックを解除します

en: Lock selected encrypted partition
ja: 選択した暗号化パーティションをロックします

en: Create partition in unallocated space
ja: 未割り当て領域にパーティションを作成します

en: Additional partition options
ja: パーティションのその他のオプション

en: Delete selected partition
ja: 選択したパーティションを削除します

note: The contents of the device, for example 'Unknown', 'FAT (32-bit version)', 'Ext4 (version 1.0)', 'Swap (version 2)'
en: Contents
ja: 内容

en: Partition Type
ja: パーティションタイプ

en: Format _Disk…
ja: ディスクを初期化(_D)…

en: _Create Disk Image…
ja: ディスクイメージを作成(_C)…

en: _Restore Disk Image…
ja: ディスクイメージをリストア(_R)…

en: _Benchmark Disk…
ja: ディスクのベンチマーク(_B)…

en: _SMART Data & Self-Tests…
ja: SMART のデータとセルフテスト(_S)…

en: Drive S_ettings…
ja: ドライブの設定(_E)…

en: S_tandby Now
ja: いますぐスタンバイ(_T)

en: _Wake-Up from Standby
ja: スタンバイからのウェイクアップ(_W)

en: Encryption Options
ja: 暗号化オプション

en: Us_er Session Defaults
ja: ユーザーセッションのデフォルト(_E)

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage encryption options and passphrase for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/crypttab</b> file
ja: デバイスのパスフレーズと暗号化オプションを管理するには、<i>ユーザーセッションのデフォルト</i>をオフにします。オプションは <b>/etc/crypttab</b> ファイルのエントリーに準じます。

en: Opt_ions
ja: オプション(_I)

en: The name to use for the unlocked device — the device is set up as the name prefixed with <b>/dev/mapper</b>/
ja: アンロックデバイスを使用するための名前 — デバイスは <b>/dev/mapper/</b> のプレフィックスとして使用されます

en: Options to use when unlocking the device
ja: デバイスのロックを解除するときのオプション

en: Passphrase File
ja: パスフレーズファイル

en: Sho_w passphrase
ja: パスフレーズを表示する(_W)

en: Passphrase of the device or empty to request from user when setting up the device
ja: デバイスのパスフレーズを入力してください。空の場合、デバイスを使用するときにユーザーにパスフレーズを要求します。

en: _Passphrase
ja: パスフレーズ(_P)

en: _Unlock at system startup
ja: システム起動時にロック解除する(_U)

en: If checked, the device will be unlocked at system startup [!noauto]
ja: チェックした場合、システム起動時にデバイスをロック解除します [!noauto]

en: Require additional authori_zation to unlock
ja: ロック解除時に追加の認証を要求する(_Z)

en: If checked, additional authorization is required to unlock the device [x-udisks-auth]
ja: チェックした場合、デバイスをロック解除する時に追加の認証が必要になります [x-udisks-auth]

en: Edit Partition
ja: パーティションを編集

en: _Type
ja: タイプ(_T)

en: The partition type as a 8-bit unsigned integer
ja: パーティションタイプを 8 ビットの符号なし整数で表示します

en: _Bootable
ja: ブート可能(_B)

en: A flag used by the Platform bootloader to determine where the OS should be loaded from. Sometimes the partition with this flag set is referred to as the <i>active</i> partition
ja: プラットフォームのブートローダーが読み込むべき OS の場所を決定するために使用するフラグです。このフラグが設定されたパーティションは、<i>アクティブ</i> パーティションとも呼ばれています。

en: Change Filesystem Label
ja: ファイルシステムのラベルを変更

en: This filesystem will be automatically unmounted prior to any changes.
ja: このファイルシステムは、変更を行う前に自動的にアンマウントされます。

en: _Label
ja: ラベル(_L)

en: Mount Options
ja: マウントオプション

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage mount point and mount options for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/fstab</b> file
ja: デバイスのマウントオプションとマウントポイントを管理するには、<i>ユーザーセッションのデフォルト</i>をオフにします。オプションは <b>/etc/fstab</b> ファイルのエントリーに準じます。

en: I_dentify As
ja: 識別名(_D)

en: The <b>special device file</b> — use symlinks in the <b>/dev/disk</b> hierarchy to control the scope of the entry
ja: <b>スペシャルデバイスファイル</b> — <b>/dev/disk</b> の中のシンボリックリンクを使用して階層型のエントリーの範囲を制御します。

en: The special device file — use symlinks in the /dev/disk hierarchy to control the scope of the entry
ja: スペシャルデバイスファイル — /dev/disk の中のシンボリックリンクを使用して階層型のエントリーの範囲を制御します。

en: Mount _Point
ja: マウントポイント(_P)

en: Filesystem _Type
ja: ファイルシステムの種類(_T)

en: The directory to mount the device in
ja: デバイスをマウントするディレクトリ

en: The filesystem type to use
ja: 使用するファイルシステムの種類

en: Display _Name
ja: 表示名(_N)

en: If set, the name to use for the device in the user interface [x-gvfs-name=]
ja: 指定した場合、ユーザーインターフェースの中で指定したデバイス名がこのデバイスに使用されます [x-gvfs-name=]

en: Icon Na_me
ja: アイコン名(_M)

en: If set, the name of the icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-icon=]
ja: 指定した場合、ユーザーインターフェースの中で指定した名前のアイコンがこのデバイスに使用されます [x-gvfs-icon=]

en: Sho_w in user interface
ja: ユーザーインターフェースに表示する(_W)

en: If checked, the device is always shown in the user interface no matter what its directory is [x-gvfs-show]
ja: チェックした場合、ユーザーインターフェースの中でデバイスが常に表示されます (それがディレクトリであっても構いません) [x-gvfs-show]

en: Require additional authori_zation to mount
ja: マウント時に追加の認証を要求する(_Z)

en: If checked, additional authorization is required to mount the device [x-udisks-auth]
ja: チェックした場合、デバイスをマウントする時に追加の認証が必要になります [x-udisks-auth]

en: Mount at system _startup
ja: システム起動時にマウントする(_S)

en: If checked, the device will be mounted at system startup [!noauto]
ja: チェックした場合、システム起動時にデバイスをマウントします [!noauto]

en: S_ymbolic Icon Name
ja: シンボリックリンクのアイコン名(_Y)

en: If set, the name of the symbolic icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-symbolic-icon=]
ja: 指定した場合、ユーザーインターフェースの中で指定した名前のアイコンがデバイスのシンボリックリンクのアイコンとして使用されます [x-gvfs-symbolic-icon=]

en: Mount Opt_ions
ja: マウントオプション(_I)

en: The mount options stored in the <b>/etc/fstab</b> file
ja: マウントオプションは <b>/etc/fstab</b> ファイルに保存されます

en: The partition type represented as a 32-bit <i>GUID</i>
ja: パーティションタイプは 32-bit <i>GUID</i> として表現されています

en: The partition name (up to 36 unicode characters). This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-partlabel</b> directory
ja: パーティション名 (上限として Unicode 36 文字まで)。<b>/dev/disk/by-partlabel</b> ディレクトリの中のシンボリックリンクを介してデバイスを参照したい場合に便利です。

en: _System Partition
ja: システムパーティション(_S)

en: Used to indicate that the partition and its contents are required for the OS/Platform to function. Special care should be taken to not delete or overwrite the contents
ja: パーティションとその内容が機能するよう OS やプラットフォームに対して必要性を示すために使用します。内容を削除したり、上書きしないようにするための特別な配慮です。

en: Legacy BIOS _Bootable
ja: レガシー BIOS でブート可能(_B)

en: This is equivalent to Master Boot Record <i>bootable</i> flag. It is normally only used for GPT partitions on MBR systems
ja: これは Master Boot Record に <i>bootable</i> フラグが付与されているのと同じです。MBR ベースのシステム上の GPT パーティションに通常使用されています。

en: Flags
ja: フラグ

en: Hide from _Firmware
ja: ファームウェアから隠す(_F)

en: Erase Multiple Disks
ja: 複数のディスクの消去

en: _Erase…
ja: 消去(_E)…

en: Erase _Type
ja: 消去の種類(_T)

en: Format Disk
ja: ディスクを初期化

en: _Format…
ja: 初期化(_F)…

en: _Partitioning
ja: パーティション(_P)

en: New Disk Image
ja: 新しいディスクイメージ

en: Image _Size
ja: イメージサイズ(_S)

en: The size of the image to create
ja: 作成するイメージのサイズ

en: Attach new _Image…
ja: 新しいイメージをアタッチ(_I)…

en: Resize Volume
ja: ボリュームのサイズを変更

en: Resizing a filesystem can lead to data loss. You are advised to backup your data before. The resize operation will take longer if a lot of data has to be moved. The minimal size is calculated according to the current content. Keep additional free space for the filesystem to work fast and reliably.
ja: ファイルシステムのサイズ変更はデータ損失につながる可能性があるため、作業前にデータをバックアップしておくことをお勧めします。サイズ変更時に移動させる必要があるデータ量が多いほど、作業に時間がかかります。最小サイズは現在の内容を元に算出されます。ファイルシステムが高速かつ確実に動作するように、ある程度余裕のある容量を確保してください。

en: _Difference
ja: 差分(_D)

en: The difference to the previous partition size
ja: 以前のパーティションとの差異

en: Restore Disk Image
ja: ディスクイメージをリストア

en: _Image to Restore
ja: リストアするイメージ(_I)

en: Select Disk Image to Restore
ja: リストアするディスクイメージを選択してください

en: Destination
ja: 転送先

en: _Destination
ja: 転送先(_D)

en: Image to Restore
ja: リストアするイメージ

en: Image Size
ja: イメージのサイズ

en: _Start Restoring…
ja: リストアを開始(_S)…

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Open the application menu
ja: アプリケーションメニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Disks
ja: ディスク

[ctx: shortcut window]
en: Create a new empty disk image
ja: 新しい空のディスクイメージを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Attach an existing disk image
ja: 既存のディスクイメージをアタッチする

[ctx: shortcut window]
en: Unselect current disk
ja: 現在のディスクの選択を解除する

[ctx: shortcut window]
en: Drive
ja: ドライブ

[ctx: shortcut window]
en: Open the drive menu
ja: ドライブメニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Format the drive
ja: ドライブを初期化する

[ctx: shortcut window]
en: Restore an image to the disk
ja: イメージをディスクにリストアする

[ctx: shortcut window]
en: SMART data
ja: SMART データ

[ctx: shortcut window]
en: Drive settings
ja: ドライブの設定

[ctx: shortcut window]
en: Partition
ja: パーティション

[ctx: shortcut window]
en: Open the volume menu
ja: ボリュームメニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Format the selected volume
ja: 選択したボリュームを初期化する

en: SMART Data & Self-Tests
ja: SMART のデータとセルフテスト

en: _Start Self-test
ja: セルフテストを開始(_S)

en: Click to start a SMART self-test
ja: クリックすると SMART セルフテストを開始します

en: _Stop Self-test
ja: セルフテストを停止(_S)

en: Click to stop the SMART self-test currently in progress
ja: クリックすると現在実行中の SMART セルフテストを停止します

en: Close
ja: 閉じる

en: Refresh
ja: 更新

en: Click to force re-reading SMART data from the hard disk
ja: クリックするとハードディスクから SMART データを強制的に再読み込みします

en: Powered On
ja: パワーオン

en: Updated
ja: 更新

en: Self-test Result
ja: セルフテスト結果

en: Self-assessment
ja: 自己評価

en: Overall Assessment
ja: 総合評価

en: Click to toggle whether SMART is enabled for the hard disk
ja: クリックするとハードディスクの SMART の有効/無効を切り替えます

en: SMART _Attributes
ja: SMART 属性(_A)

en: Confirm Taking Ownership
ja: 所有権取得の確認

en: Changes ownership of the filesystem to your user and group. The recursive mode does also change the ownership of all subdirectories and files, this can lead to destructive results when the filesystem contains a directory structure where ownership should belong to different users (e.g., a system backup or a filesystem that is accessed by multiple users).
ja: ファイルシステムの user と group を変更して所有者になります。再帰モードはすべてのサブディレクトリとファイルの所有者を変更するため、ファイルシステムにシステムバックアップが含まれていたりディレクトリ構造が複数のユーザーからのアクセスを想定した所有者設定になっていたりする場合は問題を引き起こす可能性があります。

en: Enable _recursive mode
ja: 再帰モードを有効にする(_R)

en: Enter passphrase to unlock
ja: ロック解除のパスフレーズを入力してください

en: This volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
ja: このボリュームはランダムデータを含んでいるため、VeraCrypt ボリュームである可能性があります。

en: If specified
ja: 指定する場合

en: Volume type
ja: ボリュームのタイプ

en: _Hidden
ja: 隠しボリューム(_H)

en: Instead of unlocking this volume, attempt to unlock a secondary volume hidden inside.
ja: このボリュームではなく、内部に隠されたセカンダリボリュームのロック解除を試みます。

en: Windows _system
ja: Windows のシステム(_S)

en: Unlock an encrypted Windows system partition or drive.
ja: 暗号化された Windows のシステムパーティション、またはシステムドライブをロック解除します。

en: PI_M
ja: PIM(_M)

en: _Keyfiles
ja: キーファイル(_K)

en: Select a keyfile to unlock this volume
ja: このボリュームをロック解除するためのキーファイルを選択します

en: _Unlock
ja: ロック解除(_U)

en: Format _Partition…
ja: パーティションを初期化(_P)…

en: _Edit Partition…
ja: パーティションを編集(_E)…

en: Edit _Filesystem…
ja: ファイルシステムを編集(_F)…

en: Change Pa_ssphrase…
ja: パスフレーズを変更(_S)…

en: Resi_ze…
ja: サイズを変更(_Z)…

en: C_heck Filesystem…
ja: ファイルシステムをチェック(_H)…

en: Rep_air Filesystem…
ja: ファイルシステムを修復(_A)…

en: _Take Ownership…
ja: 所有権を取得(_T)…

en: Edit _Mount Options…
ja: マウントオプションを編集(_M)…

en: Edit Encr_yption Options…
ja: 暗号化オプションを編集(_Y)…

en: _Create Partition Image…
ja: パーティションイメージを作成(_C)…

en: _Restore Partition Image…
ja: パーティションイメージをリストア(_R)…

en: _Benchmark Partition…
ja: パーティションのベンチマーク(_B)…

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Disk Images (*.img, *.img.xz, *.iso)
ja: ディスクイメージ (*.img, *.img.xz, *.iso)

en: Disk Images (*.img, *.iso)
ja: ディスクイメージ (*.img, *.iso)

note: Translators: Used for number of years
en: %d year | %d years
ja[0]: %d 年

note: Translators: Used for number of months
en: %d month | %d months
ja[0]: %d ヶ月

note: Translators: Used for number of days
en: %d day | %d days
ja[0]: %d 日

note: Translators: Used for number of hours
en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

note: Translators: Used for number of minutes
en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

note: Translators: Used for number of seconds
en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

note: Translators: Used for number of milli-seconds
en: %d milli-second | %d milli-seconds
ja[0]: %d ミリ秒

[ctx: duration-year-to-inf]
note: Translators: Used for duration greater than one year. First %s is number of years, second %s is months, third %s is days
en: %s, %s and %s
ja: %s %sと %s

[ctx: duration-months-to-year]
note: Translators: Used for durations less than one year but greater than one month. First %s is number of months, second %s is days
en: %s and %s
ja: %sと %s

[ctx: duration-day-to-month]
note: Translators: Used for durations less than one month but greater than one day. First %s is number of days, second %s is hours
en: %s and %s
ja: %sと %s

[ctx: duration-hour-to-day]
note: Translators: Used for durations less than one day but greater than one hour. First %s is number of hours, second %s is minutes
en: %s and %s
ja: %s %s

[ctx: duration-minute-to-hour]
note: Translators: Used for durations less than one hour but greater than one minute. First %s is number of minutes, second %s is seconds
en: %s and %s
ja: %s %s

[ctx: duration]
en: Less than a minute
ja: 1 分未満

[ctx: confirmation-list-of-devices]
note: Translators: Shown in confirmation dialogs with a list of devices that will be affected by the action
en: Affected Devices
ja: 影響を受けるデバイス

en: Error unmounting filesystem
ja: ファイルシステムのアンマウント中にエラーが発生しました

en: Error locking device
ja: デバイスのロック中にエラーが発生しました

en: Error disabling autoclear for loop device
ja: ループデバイスの autoclear の無効化中にエラーが発生しました

[ctx: notify-smart]
note: Translators: This is used as the title of the SMART failure notification
en: Hard Disk Problems Detected
ja: ハードディスクの問題を検出しました

[ctx: notify-smart]
note: Translators: This is used as the text of the SMART failure notification
en: A hard disk is likely to fail soon.
ja: ハードディスクがもうすぐ故障する可能性があります。

[ctx: notify-smart]
note: Translators: Text for button in SMART failure notification
en: Examine
ja: 検査
