gnome-disk-utility 2.28 - en to ku translation catalogue (150 entries)

note: Translators: Window title when no item is selected. Translators: Window title when the item representing the local machine is selected.
en: Disk Utility
ku: Amûra Dîskan

en: Manage Drives and Media
ku: Rêveberiya Medya û Ajokeran

en: Disk Notifications
ku: Hişyariyên Dîskan

en: Provides notifications related to disks
ku: Derbarê dîskan de hişyariyan peyda dike

en: To prevent data corruption, wait until this has finished before removing media or disconnecting the device.
ku: Ji bo rê li ber xerabûna daneyan were girtin, berî ku ev xebat xelas bibe medya an jî amûrê jê dernexe.

en: Device
ku: Amûr

en: The device to show the dialog for
ku: Amûra ku jê re diyalog were nîşandan

en: text
ku: tekst

en: Text to show
ku: Teksta ku were nîşandan

en: Error launching Disk Utility
ku: Di destpêkirina Amûra Dîskan de çewtî

en: Device to format
ku: Amûra ku were formatkirin

en: DEVICE
ku: AMÛR

en: Operation was canceled
ku: Çalakî hat betalkirin

en: Gnome Disk Utility formatting tool
ku: Amûra Dîskan a Gnome amûra formatkirinê

en: Preparing...
ku: Amade dike...

en: Unmounting...
ku: Vediqetîne...

en: Unable to format '%s'
ku: Formatkirina '%s' nebû

en: Formatting...
ku: Format dike...

en: Cancelling...
ku: Betal dike...

en: Error formatting volume
ku: Formatkirina volûmê têkçû

en: Mounting volume...
ku: Volûmê girê dide...

note: Translators: This is shown in the tree view for the interpreted/pretty value of an attribute
en: Value:
ku: Nirx:

note: Translators: Shown in the treeview for an attribute that we want to warn about
en: Warning
ku: Hişyarî

note: Translators: Shown in the treeview for an attribute that is good
en: Good
ku: Baş

en: Error reading SMART data
ku: Di xwendina daneyên SMART de çewtî

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the value of the attribute
en: Value
ku: Nirx

note: Translators: Used in the treeview for the pretty/interpreted value of an attribute * for a time-based unit that exceed one year
en: %.1f years
ku: %.1f sal

note: Translators: Used in the treeview for the pretty/interpreted value of an attribute * for a time-based unit that exceed one day
en: %.1f days
ku: %.1f roj

note: Translators: Shown in the "Self-assessment" item in the status table * when the self-assessment of the drive is unknown Translators: Shown in the "Bad Sectors" item in the status table * when we don't know if the disk has bad sectors Translators: Shown in the "Powered On" item in the status table wh
en: Unknown
ku: Nenas

note: Translators: Shown in the "Self-tests" item in the status table
en: Cancelled
ku: Betalkirî

en: User Name
ku: Navê bikarhêner

en: Address
ku: Navnîşan

en: The chosen address
ku: Navnîşana hilbijartî

en: _Browse...
ku: _Gerîn...

en: _User Name:
ku: Navê _Bikarhêner:

en: Logical Volume Size
ku: Mezinahiya volûmê

en: The requested Logical Volume size
ku: Label a volûma mantiqî ya daxwazkirî

en: C_reate
ku: _Afirandin

en: RAID Level
ku: Asta RAID

en: Name
ku: Nav

en: Size
ku: Mezinahî

en: Drives
ku: Ajoker

en: General
ku: Giştî

en: RAID _Level:
ku: _Asta RAID:

en: _Disks
ku: _Dîsk

en: Physical _Volumes
ku: _Volûmên fîzîkî

en: Physical Volume
ku: Volûma fîzîkî

en: Capacity
ku: Kapasîte

en: Device:
ku: Amûr:

en: _New Physical Volume
ku: Volûma fîzîkî ya _nû

en: _Remove Physical Volume
ku: Volûma fîzîkî _rake

en: Edit components on %s (%s)
ku: Komponentên li %s sererast bike (%s)

en: C_omponents
ku: _Komponent

en: Position
ku: Pozîsiyon

en: State
ku: Rewş

en: Position:
ku: Pozîsiyon:

en: State:
ku: Rewş:

en: Permission denied
ku: Destûr nehate dayin

en: Unknown error
ku: Çewtiya nenas

en: _Details
ku: _Kitekit

en: Filesystem type
ku: Cureya pergala pelan

en: The selected filesystem type
ku: Cureya bijartî a pergala pelan

en: Filesystem label
ku: Label ji bo pergala pelan

en: The requested filesystem label
ku: Label a pergala pelan a daxwazkirî

en: Encryption
ku: Şîfrekirin

en: Whether the volume should be encrypted
ku: Bê ka bila dîsk were şîfrekirin

en: Disk _Utility
ku: Amûra_Dîskan

note: Translators: this is the tooltip for the "Disk Utility" button
en: Use Disk Utility to format volume
ku: Ji bo formatkirina dîskan Amûra Dîskan bi kar bîne

note: Translators: 'type' means 'filesystem type' here.
en: _Type:
ku: _Cure:

en: Compatible with all systems (FAT)
ku: Bi hemu pergalan re guncan (FAT)

en: Compatible with Linux (ext2)
ku: Bi linuxê re guncan (ext2)

en: Compatible with Linux (ext4)
ku: Bi linuxê re guncan (ext4)

en: Encrypted, compatible with Linux (FAT)
ku: Şîfrekirî, bi linuxê re guncan (FAT)

note: Translators: 'name' means 'filesystem label' here.
en: _Name:
ku: _Nav:

note: Translators: Default name to use for the formatted volume. Keep length of * translation of "New Volume" to less than 16 characters.
en: New Volume
ku: Volûma nû

en: Warning: All data on the volume will be irrevocably lost.
ku: Hişyarî: Hemû daneyên di vê dîskê de wê bêveger werin paqijkirin.

[ctx: application name]
en: Unknown
ku: Nenas

en: _Unmount
ku: _Qut bike

en: Cr_eate
ku: _Afirandin

en: Empty
ku: Vala

note: Translators: This is shown in the grid for a drive when no media has been detected Translators: This string is used as a description text when no media has * been detected for a drive
en: No Media Detected
ku: Tu medya nehat dîtin

note: Translators: shown in the grid for an extended MS-DOS partition
en: Extended
ku: Firehbûyî

note: Translators: shown in the grid for an encrypted LUKS volume
en: Encrypted
ku: Şîfrekirî

note: Translators: shown in the grid for an RAID Component
en: RAID Component
ku: Komponenta RAID

note: Translators: shown for free/unallocated space
en: Free
ku: Vala

note: Translators: This word is used to describe the media inserted into a device
en: Flash
ku: Flaş

note: Translators: This is the name of a "Drive" backed by a file. * The %s is the size of the file (e.g. "42 GB" or "5 kB"). * * See e.g. http://people.freedesktop.org/~david/gnome-loopback-2.png
en: %s File
ku: Pelê %s

note: Translators: %s is the media type e.g. 'CD/DVD' or 'CompactFlash'
en: %s Drive
ku: Amûra %s

note: Translators: first %s is the size, second %s is the media type * e.g. 'CD/DVD' or 'CompactFlash'
en: %s %s Drive
ku: Amûra %s a %s

note: Translators: This string is used to describe a hard disk. * The first %s is the size of the drive e.g. '45 GB'.
en: %s Hard Disk
ku: %s Hard Dîsk

note: Translators: This string is used to describe a hard disk where the size * is not known.
en: Hard Disk
ku: Hard Dîsk

note: Translators: This string is used to describe a SSD. The first %s is * the size of the drive e.g. '45 GB'.
en: %s Solid-State Disk
ku: %s Dîska Solid-State

note: Translators: This string is used to describe a SSD where the size * is not known.
en: Solid-State Disk
ku: Dîska Solid-State

note: Translators: This string is the description of a drive. The first %s is the * size of the inserted media, for example '45 GB'.
en: %s Media
ku: %s Medya

note: Translators: This string is used for conveying the partition table format
en: MBR Partition Table
ku: Tabloya partîsyonên MBRyê

note: Translators: Description
en: Volume Group
ku: Koma volûman

[ctx: Linux MD slave state]
en: Blocked
ku: Astengkirî

note: Translators: FAT is a filesystem type
en: FAT (16-bit version)
ku: FAT (versiyona 16-bit)

note: Translators: FAT is a filesystem type
en: FAT (32-bit version)
ku: FAT (versiyona 32-bit)

note: Translators: NTFS is a filesystem type
en: NTFS (version %s)
ku: NTFS (versiyona %s)

note: Translators: Ext2 is a filesystem type
en: Ext2 (version %s)
ku: Ext2 (versiyona %s)

note: Translators: Ext3 is a filesystem type
en: Ext3 (version %s)
ku: Ext3 (versiyona %s)

note: Translators: 'Journal' refers to a filesystem technology here, see 'journaling filesystems'
en: Journal for Ext3 (version %s)
ku: Journal ji bo Ext3 (versiyona %s)

note: Translators: 'Journal' refers to a filesystem technology here, see 'journaling filesystems'
en: Journal for Ext3
ku: Journal ji bo Ext3

note: Translators: jbd is a filesystem type
en: jbd
ku: jdb

note: Translators: ext4 is a filesystem type
en: Ext4 (version %s)
ku: Ext4 (versiyona %s)

note: Translators: xfs is a filesystem type
en: XFS (version %s)
ku: XFS (versiyona %s)

note: Translators: udf is a filesystem type
en: Universal Disk Format
ku: Formata Dîskê a Gerdûnî

en: Swap Space
ku: Qada Swap

en: LVM2 Physical Volume (version %s)
ku: LVM2 volûma fîzîkî (versiyon %s)

en: LVM2 Physical Volume
ku: LVM2 Volûma fîzîkî

en: RAID Component (version %s)
ku: Komponenta RAID (versiyon %s)

en: Creating File System
ku: Pergala pelan tê afirandin

en: Mounting File System
ku: Pergala pelan tê girêdan

en: Unmounting File System
ku: Pergala pelan tê veqetandin

en: Checking File System
ku: Pergala pelan tê venihêrtin

en: Creating LUKS Device
ku: Amûra LUKS tê afirandin

en: Unlocking LUKS Device
ku: Miftekirina amûra LUKS tê vekirin

en: Locking LUKS Device
ku: Amûra LUKS tê miftekirin

en: Creating Partition Table
ku: Rabloya partîtîsyonan tê afirandin

en: Deleting Partition
ku: Partîtîsyon tê jêbirin

en: Creating Partition
ku: Partîtîsyon tê afirandin

en: Modifying Partition
ku: Partîtîsyon tê sererastkirin

en: Setting Label for Device
ku: Ji bo amrûê label diyarke

note: see http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html
en: Empty (0x00)
ku: Vala (0x00)

en: Extended (0x05)
ku: Firehbûyî (0x05)

en: W95 Ext d (LBA) (0x0f)
ku: W95 FAT16 (LBA) (0x0e)

en: Hidden FAT12 (0x11)
ku: FAT12 veşartî (0x11)

en: Hidden FAT16 <32M (0x14)
ku: FAT16 veşartî <32M (0x14)

en: Hidden FAT16 (0x16)
ku: FAT16 veşartî (0x16)

en: Hidden HPFS/NTFS (0x17)
ku: HPFS/NTFS veşartî (0x17)

[ctx: connection name]
note: Translators: name shown for unknown disk connection interfaces
en: Unknown
ku: Nenas

[ctx: Write Cache]
en: Enabled
ku: Çalak

en: _Eject
ku: _Derxe

en: Driver:
ku: Ajoger:

en: _Remove
ku: _Rakirin

en: Unknown (%d)
ku: Nenas (%d)

en: Name:
ku: Nav:

en: _Start
ku: _Destpêke

en: _File
ku: _Pel

en: _Edit
ku: _Sererastkirin

en: _Help
ku: _Alîkarî

en: _Quit
ku: _Derkeve

en: Quit
ku: Derkeve

en: _About
ku: _Derbarê de

en: An error occured
ku: Çewtîyek qewimî

en: The operation failed.
ku: Çalakî têkçû.

en: The device is busy.
ku: Amûr mijûl e.

en: Permission denied.
ku: Destûr tune.

en: _Details:
ku: _Berfirehî:
