gnome-disk-utility master - en to mjw translation catalogue (93 entries)

en: The GNOME Project
mjw: GNOME Project

note: Translators: Shown in the treeview for a failing attribute
en: FAILING
mjw: HENO-BOMLO

en: OK
mjw: CHOK

note: Translators: Used in the treeview for the pretty/interpreted value of an attribute * for a sector-based unit
en: %d sector | %d sectors
mjw[0]: sector %d
mjw[1]: sector %d

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: Shown when a self-test is not unknown. The %s is the result-code from the API code.
en: Unknown (%s)
mjw: Puthekthe (%s)

en: %s ago
mjw: %s aphrang

en: Self-test in progress
mjw: Self-test dam bom

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
mjw: DISK HENO DAP PO

en: SELF-TEST FAILED
mjw: SELF-TEST UN-EH

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
mjw[0]: Disk ke mesen, seta isi attribute fail bomlo
mjw[1]: Disk ke mesen, seta %d attribute fail bomlo

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
mjw[0]: Disk ke mesen, sector isi heno do
mjw[1]: Disk ke mesen, sector %d heno do

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
mjw[0]: Disk ke mesen, seta isi attribute fail do aphrang
mjw[1]: Disk ke mesen, seta %d attribute fail do aphrang

note: Otherwise, it's all honky dory
en: Disk is OK
mjw: Disk Mesen

en: Old-Age
mjw: Arta-dolo

en: %u sample | %u samples
mjw[0]: sample %u
mjw[1]: sample %u

[ctx: benchmark-updated]
note: Translators: The first %s is the date and time the benchmark took place in the preferred * format for the locale (e.g. "%c" for strftime()/g_date_time_format()), for example * "Tue 12 Jun 2012 03:57:08 PM EDT". The second %s is how long ago that is from right * now, for example "3 days" or "2 hours"
en: %s (%s ago)
mjw: %s (%s aphrang)

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
mjw: Error dokok

en: The strength of the passphrase
mjw: Passphrase pharan

note: Translators: The suggested name for the disk image to create. *              The first %s is a name for the disk (e.g. 'sdb'). *              The second %s is today's date and time, e.g. "March 2, 1976 6:25AM".
en: Disk Image of %s (%s).img
mjw: %s (%s).img a Disk Image

en: N_ext
mjw: Dunthu

en: Set Password
mjw: Password kibi

en: No Filesystem
mjw: Filesystem awe

en: The passwords do not match
mjw: Password homan me

en: Will be created
mjw: Selam po

en: Will be deleted
mjw: Than pongpo

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: Never
mjw: Mentu ta kali

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 3 hours
mjw: porphai 3

en: Quick
mjw: Chatving

en: Slow
mjw: Inglenving

en: Empty
mjw: Angse

note: Translators: The suggested name for the disk image to create. *              The %s is today's date and time, e.g. "March 2, 1976 6:25AM".
en: Unnamed (%s).img
mjw: Men-bibe (%s).img

[ctx: Password strength]
en: Weak
mjw: Joike

[ctx: Password strength]
en: Fair
mjw: Mechit

[ctx: Password strength]
en: Good
mjw: Mesen

[ctx: Password strength]
en: Strong
mjw: Mepik

en: Select a Keyfile
mjw: Keyfile chongvai

en: Invalid PIM
mjw: PIM chokche

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
mjw: Angse Space

[ctx: job-remaining-with-rate]
note: Translators: Used for job progress. *              The first %s is the estimated amount of time remaining (ex. "1 minute" or "5 minutes"). *              The second %s is the average amount of bytes transfered per second (ex. "8.9 MB").
en: %s remaining (%s/sec)
mjw: %s dolang (%s/sec)

[ctx: job-remaining]
note: Translators: Used for job progress. *              The first %s is the estimated amount of time remaining (ex. "1 minute" or "5 minutes").
en: %s remaining
mjw: %s dolang

en: Block device is empty
mjw: Block device ke angse

[ctx: partitioning]
note: Translators: Shown for unknown partitioning type. The first %s is the low-level type.
en: Unknown (%s)
mjw: Puthekthe (%s)

[ctx: partition type]
en: Unknown
mjw: Puthekthe

en: Repair successful
mjw: Repair un-chitlo

en: Repair failed
mjw: Repair un-eh

en: Filesystem intact
mjw: Filesystem kai-ateng

en: Filesystem damaged
mjw: Filesystem heno

en: _New Disk Image…
mjw: Kimi Disk Image…

en: _About Disks
mjw: Disks _Aputhak

en: _Start Benchmark…
mjw: Benchmark pangcheng…

en: _Start Benchmarking…
mjw: Benchmark klem pangcheng…

en: Number of S_amples
mjw: S_amples Aphai

en: Sample S_ize (MiB)
mjw: Sample Apun (MiB)

en: Number of Sampl_es
mjw: Sampl_es Aphai

en: Change Passphrase
mjw: Passphrase kelar

en: C_hange
mjw: Kelar

en: Curr_ent Passphrase
mjw: Dotang Passphrase

en: Sho_w Passphrases
mjw: Passphrases paklang

en: New _Passphrase
mjw: Kimi _Passphrase

note: The physical location of the drive, could be 'Connected to another seat'  or 'Bay 11 of Promise VTrak' or 'USB connector II'
en: Location
mjw: Adim

en: Create Disk Image
mjw: Disk Image selam

en: _Name
mjw: Me_n

en: Select a Folder
mjw: Folder kangvai

en: Volume _Name
mjw: Volume Me_n

en: For example: “Angela’s Files” or “Backup”.
mjw: Example: “Somindar Files” mate “Backup”.

en: _Internal disk for use with Linux systems only (Ext4)
mjw: Linux phan (Ext4)

en: _Password protect volume (LUKS)
mjw: _Password pen raihet volume (LUKS)

en: For use with _Windows (NTFS)
mjw: _Windows phan (NTFS)

en: _Other
mjw: Kaprek

en: Partition _Size
mjw: Partition Apun

en: The size of the partition to create
mjw: Partition selam ji apun

en: Sh_ow Password
mjw: Passw_ord paklang

en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
mjw: Amek kethe kibi lapen phai isi hini tok si keme.

en: Name
mjw: Men

en: Size
mjw: Apun

en: Sho_w passphrase
mjw: Passphrase paklang

en: _Label
mjw: Men

en: Display _Name
mjw: Display Me_n

en: Icon Na_me
mjw: Icon _Men

en: Eject this disk
mjw: Laso disk eject

en: New Disk Image
mjw: Kimi Disk Image

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
mjw: Keyboard Shortcuts

en: All Files
mjw: Kadokawe Files

note: Translators: Used for number of years
en: %d year | %d years
mjw[0]: Ningkan %d
mjw[1]: Ningkan %d

note: Translators: Used for number of months
en: %d month | %d months
mjw[0]: Cheklo %d
mjw[1]: Cheklo %d

note: Translators: Used for number of days
en: %d day | %d days
mjw[0]: Arni %d
mjw[1]: Arni %d

note: Translators: Used for number of hours
en: %d hour | %d hours
mjw[0]: Porphai %d
mjw[1]: Porphai %d

[ctx: duration-year-to-inf]
note: Translators: Used for duration greater than one year. First %s is number of years, second %s is months, third %s is days
en: %s, %s and %s
mjw: %s, %s lapen %s

[ctx: duration-hour-to-day]
note: Translators: Used for durations less than one day but greater than one hour. First %s is number of hours, second %s is minutes
en: %s and %s
mjw: %s lapen %s

[ctx: duration]
en: Less than a minute
mjw: Minute isi pen aber

[ctx: notify-smart]
note: Translators: This is used as the title of the SMART failure notification
en: Hard Disk Problems Detected
mjw: Hard Disk kopine chokche klang

[ctx: notify-smart]
note: Translators: This is used as the text of the SMART failure notification
en: A hard disk is likely to fail soon.
mjw: Hard disk heno dap po.

[ctx: notify-smart]
note: Translators: Text for button in SMART failure notification
en: Examine
mjw: Kelang
