gnome-disk-utility - en to fi translation catalogue (707 entries)

en: Disk Image Mounter
fi: Levykuvan liittäjä

en: Mount Disk Images
fi: Liitä levykuvia

en: Disk Image Writer
fi: Levykuvan kirjoittaja

en: Write Disk Images to Devices
fi: Kirjoita levykuvia laitteille

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs
fi: Oletuspolku Luo/palauta-levykuvaikkunoille

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs. If blank the ~/Documents folder is used.
fi: Oletussijainti levykuvien luomis- ja palautusikkunoille. Jos tyhjä, käytetään ~/Asiakirjat-kansiota.

en: The number of samples the benchmark will include for the read/write test.
fi: Luku-/kirjoitustestiin sisällytettävien näytteiden määrä.

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample.
fi: Mebitavujen (MiB, 1048576 tavua) määrä, joka luetaan jokaisessa luku-/kirjoitusnäytteessä.

en: To enable or disable the write test.
fi: Käytä tai poista käytöstä kirjoitustesti.

en: The number of samples the benchmark will do for the access time test.
fi: Näytteiden määrä suorituskyvyn hakuaikatestissä.

en: Disks
fi: Levyt

en: Disk management utility for GNOME
fi: Levyjen hallintaan tarkoitettu työkalu Gnome-työpöydälle

en: Disks provides an easy way to inspect, format, partition, and configure disks and block devices.
fi: Levyt tarjoaa helpon tavatan tutkia, alustaa, osioida ja määrittää levyjen sekä lohkolaitteiden asetuksia.

en: Using Disks, you can view SMART data, manage devices, benchmark physical disks, and image USB sticks.
fi: Levysovelluksella voit tarkkailla SMART-tietoja, hallita laitteita, mitata suorituskykytestejä ja luoda esimerkiksi USB-muistitikkuja levykuvista.

en: An easy way to manage your disks
fi: Vaivaton tapa hallita levyjä

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Manage Drives and Media
fi: Hallitse levyasemia ja medioita

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
fi: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;levy;asema;kiintolevy;kovalevy;osio;levykuva;varmuuskopio;palautus;mittaus;salaus;

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: Allow writing to the image
fi: Salli levykuvalle kirjoitus

en: Select Disk Image(s) to Mount
fi: Valitse liitettävä levykuva

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Mount
fi: _Liitä

note: Add a RO check button that defaults to RO
en: Set up _read-only mount
fi: Liitä kirjoitussuojattuna

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying disk image to be modified
fi: Jos valittu, liitos tehdään kirjoitussuojattuna. Tämä on hyödyllistä, jos haluat säilyttää levykuvan sisällön muuttumattomana

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
fi: Virhe yhdistäessä udisks-taustapalveluun: %s (%s, %d)

en: Attach and mount one or more disk image files.
fi: Kiinnitä ja liitä yksi tai useampi levykuva.

en: Cannot open “%s” — maybe the volume isn’t mounted?
fi: “%s” avaaminen epäonnistui - ehkäpä taltiota ei ole liitetty?

en: Error opening “%s”: %m
fi: Virhe avattaessa “%s”: %m

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
fi: Virhe levykuvaa liittäessä: %s (%s, %d)

en: Stop running jobs?
fi: Pysäytetäänkö käynnissä olevat työt?

en: Closing now stops the running jobs and leads to a corrupt result.
fi: Nyt sulkeminen lopettaa käynnissä olevat työt ja johtaa virheelliseen tulokseen.

en: Error opening %s: %s
fi: Virhe avattaessa %s: %s

en: Error looking up block device for %s
fi: Virhe etsittäessä lohkolaitetta %s

en: Select device
fi: Valitse laite

en: Format selected device
fi: Alusta valittu laite

en: Ignored, kept for compatibility
fi: Ei huomioida, jätetty yhteensopivuuden vuoksi

en: Restore disk image
fi: Palauta levykuva

en: --format-device must be used together with --block-device
fi: valitsinta --format-device on käytettävä yhdessä valitsimen --block-device kanssa

en: --format-device must not be used together with --restore-disk-image
fi: valitsinta --format-device ei voi käyttää yhdessä valitsimen --restore-disk-image kanssa

note: Translators: Shown in the About dialog to convey version numbers. *              The first %s is the version of Disks (for example "3.6"). *              The second %s is the version of the running udisks daemon (for example "2.0.90"). *              The third, fourth and fifth %d are the major, min
en: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (built against %d.%d.%d)
fi: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (käännetty libudisks2:n versiolle %d.%d.%d)

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Read Error Rate
fi: Lukuvirhetiheys

en: Frequency of errors while reading raw data from the disk. A non-zero value indicates a problem with either the disk surface or read/write heads
fi: Virhetiheys luettaessa raakadataa levyltä. Nollasta eroava arvo tarkoittaa ongelmaa joko levyn pinnassa tai luku- ja kirjoituspäissä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Throughput Performance
fi: Läpivientiteho

en: Average efficiency of the disk
fi: Levyn keskimääräinen tehokkuus

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Spinup Time
fi: Käynnistysviive

en: Time needed to spin up the disk
fi: Levyn käynnistykseen kuluva aika

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Start/Stop Count
fi: Käynnistys/sammutus -laskuri

en: Number of spindle start/stop cycles
fi: Levyn käynnistysten ja sammutusten lukumäärä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Reallocated Sector Count
fi: Uudelleenvarattujen sektoreiden laskuri

en: Count of remapped sectors. When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks the sector as “reallocated” and transfers data to a special reserved area (spare area)
fi: Siirrettyjen sektorien lukumäärä. Kun kiintolevyssä huomataan luku-, kirjoitus- tai varmistusvirheen, merkitään sektori ”uudelleenvaratuksi” ja tiedot siirretään erityiselle varatulle alueelle (vara-alue)

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Read Channel Margin
fi: Lukukanavamarginaali

en: Margin of a channel while reading data.
fi: Kanavamarginaali luettaessa tietoja.

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Seek Error Rate
fi: Kelausvirheiden taso

en: Frequency of errors while positioning
fi: Lukupään siirrossa tapahtuneiden virheiden taajuus

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Seek Timer Performance
fi: Lukupääsiirtojen suorituskyky

en: Average efficiency of operations while positioning
fi: Keskimääräinen tehokkuus lukupäitä siirrettäessä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Power-On Hours
fi: Käyttötunnit

en: Number of hours elapsed in the power-on state
fi: Kuinka monta tuntia levy on ollut virrat päällä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Spinup Retry Count
fi: Käynnistyksen uudelleenyrityslaskuri

en: Number of retry attempts to spin up
fi: Kuinka monta kertaa levyä yritettiin käynnistää uudestaan

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Calibration Retry Count
fi: Kalibrointiyritysten laskuri

en: Number of attempts to calibrate the device
fi: Kuinka monta kertaa levyä on yritetty kalibroida

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Power Cycle Count
fi: Virrankytkentöjen lukumäärä

en: Number of power-on events
fi: Kuinka monta kertaa virrat on kytketty

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Soft read error rate
fi: Ohjelmallisten lukuvirheiden tiheys

en: Frequency of errors while reading from the disk
fi: Kuinka usein tapahtui virheitä luettaessa levyltä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Reported Uncorrectable Errors
fi: Raportoidut korjaamattomat virheet

en: Number of errors that could not be recovered using hardware ECC
fi: Lukumäärä virheille, joita ei voitu korjata laitteistotason ECC-korjauksella

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: High Fly Writes
fi: Korkealta kirjoitusten laskuri

en: Number of times a recording head is flying outside its normal operating range
fi: Kuinka monta kertaa lukupää on liikkunut normaalin toiminta-alueen ulkopuolella

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Airflow Temperature
fi: Ilmavirran lämpötila

en: Airflow temperature of the drive
fi: Levyn ilmavirran lämpötila

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: G-sense Error Rate
fi: G-sense-virhetaso

en: Frequency of mistakes as a result of impact loads
fi: Iskukuormasta johtuva virhetiheys

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Power-off Retract Count
fi: Sammutusperäytymisten määrä

en: Number of power-off or emergency retract cycles
fi: Sammutus- tai hätäperäytymiskertojen lukumäärä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Load/Unload Cycle Count
fi: Lataus/purku-kiertojen määrä

en: Number of cycles into landing zone position
fi: Kiertojen lukumäärä laskeutumisalueen sijaintiin

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Current internal temperature of the drive
fi: Levyn tämänhetkinen sisäinen lämpötila

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Hardware ECC Recovered
fi: Laitteiston ECC-pelastukset

en: Number of ECC on-the-fly errors
fi: ECC-lennosta korjattujen virheiden lukumäärä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Reallocation Count
fi: Uudelleenvarausten laskuri

en: Number of remapping operations. The raw value of this attribute shows the total number of (successful and unsuccessful) attempts to transfer data from reallocated sectors to a spare area
fi: Uudelleensijoitusoperaatioiden lukumäärä. Tämän määreen raaka-arvo näyttää (onnistuneiden ja epäonnistuneiden) tiedonsiirtoyritysten yhteismäärän uudelleenvaratuilta sektoreilta vara-alueelle

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Current Pending Sector Count
fi: Nykyinen odottavien sektorien määrä

en: Number of sectors waiting to be remapped. If the sector waiting to be remapped is subsequently written or read successfully, this value is decreased and the sector is not remapped. Read errors on the sector will not remap the sector, it will only be remapped on a failed write attempt
fi: Uudelleensijoitusta odottavien sektoreiden lukumäärä. Jos joka sektori odottaa uudelleensijoitusta on sen jälkeen kirjoitettu tai luettu onnistuneesti, tämä arvo pienenee ja sektoria ei uudelleensijoiteta. Lukuvirheet sektorissa eivät uudelleensijoita sektoria, vaan se uudelleensijoitetaan epäonnistuneen kirjoitusyrityksen vuoksi

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Uncorrectable Sector Count
fi: Ei korjattavissa olevien sektorien määrä

en: The total number of uncorrectable errors when reading/writing a sector. A rise in the value of this attribute indicates defects of the disk surface and/or problems in the mechanical subsystem
fi: Ei korjattavissa olevien virheiden yhteismäärä luettaessa tai kirjoitettaessa sektoria. Tämän määreen arvon kasvu ilmaisee levypinnan vikoja ja/tai mekaanisen alijärjestelmän ongelmia

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: UDMA CRC Error Rate
fi: UDMA CRC -virhetaso

en: Number of CRC errors during UDMA mode
fi: UDMA-tilan CRC-virheiden laskuri

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Write Error Rate
fi: Kirjoitusvirhetaso

en: Number of errors while writing to disk (or) multi-zone error rate (or) flying-height
fi: Levylle kirjoituksessa tulleiden virheiden määrä (tai) monialuevirhetahti (tai) lentokorkeus

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Soft Read Error Rate
fi: Pehmeiden lukuvirheiden taso

en: Number of off-track errors
fi: Radalta-pois virheiden lukumäärä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Data Address Mark Errors
fi: Dataosoitinmerkintöjen virheet

en: Number of Data Address Mark (DAM) errors (or) vendor-specific
fi: Dataosoitinmerkintöjen (Data Address Mark, DAM) virheiden lukumäärä (tai) valmistajakohtainen

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Run Out Cancel
fi: Run Out -peruutus

en: Number of ECC errors
fi: ECC-virheiden lukumäärä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Soft ECC correction
fi: Ohjelmallisia ECC-korjauksia

en: Number of errors corrected by software ECC
fi: Kuinka monta virhettä on korjattu ohjelmallisella ECC:llä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Thermal Asperity Rate
fi: Lämpötilan kovuustaso

en: Number of Thermal Asperity Rate errors
fi: Lämpötilan kovuustason virheiden lukumäärä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Flying Height
fi: Lentokorkeus

en: Height of heads above the disk surface
fi: Lukupäiden korkeus levyn pinnasta

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Spin High Current
fi: Käynnistyksen piikkivirta

en: Amount of high current used to spin up the drive
fi: Suurin virta, jota käytetään levyn käynnistykseen

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Spin Buzz
fi: Surinakierroksia

en: Number of buzz routines to spin up the drive
fi: Levyn pyöräyttämiseen tarvittava surinarutiineiden lukumäärä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Offline Seek Performance
fi: Offline-hakunopeus

en: Drive’s seek performance during offline operations
fi: Levyn hakunopeus offline-toimintojen aikana

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Disk Shift
fi: Levysiirtymä

en: Shift of disk is possible as a result of strong shock loading in the store, as a result of falling (or) temperature
fi: Levyn siirtymä on mahdollisesti seuraus kovasta iskusta varastossa lastatessa, seuraamus putoamisesta tai lämpötilasta

en: Number of errors as a result of impact loads as detected by a shock sensor
fi: Iskukuormituksen aiheuttamien virheiden määrä tärähdystunnistimen mukaan

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Loaded Hours
fi: Käyttötunnit

en: Number of hours in general operational state
fi: Levyn käyttötunnit yleisessä toimintatilassa

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Load/Unload Retry Count
fi: Kuormitus/vapautus uudelleenyritysmäärä

en: Loading on drive caused by numerous recurrences of operations, like reading, recording, positioning of heads, etc
fi: Kuormitus asemalle lukuisten toistuvien toimintojen vuoksi kuten lukeminen, nauhoittaminen, lukupäiden siirto jne.

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Load Friction
fi: Kuormituskitka

en: Load on drive caused by friction in mechanical parts of the store
fi: Levyn kitkan aiheuttama kuormitus taltion mekaanisissa osissa

en: Total number of load cycles
fi: Kuormitussyklien kokonaismäärä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Load-in Time
fi: Sisäänlatausaika

en: General time for loading in a drive
fi: Yleisaika aseman lataamiseksi

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Torque Amplification Count
fi: Vääntömomentin vahvistumislukumäärä

en: Quantity efforts of the rotating moment of a drive
fi: Levyn pyörimismomentin määrävaikutus

en: Number of power-off retract events
fi: Virrankatkaisun peräytymistapahtumien määrä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: GMR Head Amplitude
fi: GMR-päiden amplitudi

en: Amplitude of heads trembling (GMR-head) in running mode
fi: Lukupäiden tärinän amplitudi (GMR-pää) ajotilassa

en: Temperature of the drive
fi: Levyn lämpötila

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Endurance Remaining
fi: Kestävyyttä jäljellä

en: Number of physical erase cycles completed on the drive as a percentage of the maximum physical erase cycles the drive supports
fi: Tehtyjen fyysisten pyyhintäsyklien määrä levyasemalla prosentteina suurimmasta aseman tukemasta fyysisten pyyhintäsyklien määrästä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Uncorrectable ECC Count
fi: Korjaamattomien ECC-laskuri

en: Number of uncorrectable ECC errors
fi: Korjaamattomien ECC-virheiden lukumäärä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Good Block Rate
fi: Hyvien lohkojen taso

en: Number of available reserved blocks as a percentage of the total number of reserved blocks
fi: Saatavilla olevien varattujen lohkojen määrä prosentteina yhteensä varattujen lohkojen määrästä

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Head Flying Hours
fi: Lukupään siirtoaikalaskuri

en: Time while head is positioning
fi: Kuinka pitkään lukupäätä on siirretty

note: Translators: SMART attribute, see http://smartmontools.sourceforge.net/doc.html * or the next string for a longer explanation.
en: Read Error Retry Rate
fi: Lukuvirheiden toistumistiheys

en: Number of errors while reading from a disk
fi: Lukuvirheiden määrä luettaessa levyltä

note: Translators: SMART attribute, see https://en.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T.#Known_ATA_S.M.A.R.T._attributes * or the next string for a longer explanation.
en: Total LBAs Written
fi: Kirjoitettu LBA yhteensä

en: The amount of data written during the lifetime of the disk
fi: Levyn elinkaaren aikana kirjoitettu tietojen määrä yhteensä

note: Translators: SMART attribute, see https://en.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T.#Known_ATA_S.M.A.R.T._attributes * or the next string for a longer explanation.
en: Total LBAs Read
fi: Luettu LBA yhteensä

en: The amount of data read during the lifetime of the disk
fi: Levyn elinkaaren aikana luettu tietojen määrä yhteensä

en: No description for attribute %d
fi: Ei kuvausta määreelle %d

note: Translators: Shown in the treeview for a failing attribute
en: FAILING
fi: HAJOAMASSA

note: Translators: Shown in the treeview for an attribute that failed in the past
en: Failed in the past
fi: Hajosi aiemmin

note: Translators: Used in the treeview for the pretty/interpreted value of an attribute * for a sector-based unit
en: %d sector | %d sectors
fi[0]: %d sektori
fi[1]: %d sektoria

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test completed successfully
fi: Viimeisin levytesti suoritettiin onnistuneesti

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was aborted
fi: Viimeisin levytesti lopetettiin

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was interrupted
fi: Viimeisin testi keskeytettiin

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test did not complete
fi: Viimeisintä testiä ei suoritettu loppuun

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed
fi: Viimeisin levytesti epäonnistui

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the problem is with the electrical subsystem
en: Last self-test failed (electrical)
fi: Viimeisin levytesti epäonnistui (elektroniikka)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the problem is with the servo subsystem - see http://en.wikipedia.org/wiki/Servomechanism
en: Last self-test failed (servo)
fi: Viimeisin levytesti epäonnistui (servo)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the problem is with the reading subsystem -
en: Last self-test failed (read)
fi: Viimeisin levytesti epäonnistui (luku)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when the last self-test failed and the disk is suspected of having handling damage (e.g. physical damage to the hard disk)
en: Last self-test failed (handling)
fi: Viimeisin levytesti epäonnistui (fyysinen vika)

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: shown when a self-test is in progress. The first %d is the percentage of the test remaining.
en: Self-test in progress — %d%% remaining
fi: Levytesti käynnissä — %d%% jäljellä

[ctx: smart-self-test-result]
note: Translators: Shown when a self-test is not unknown. The %s is the result-code from the API code.
en: Unknown (%s)
fi: Tuntematon (%s)

en: %s ago
fi: %s sitten

en: SMART is not supported
fi: SMART ei ole tuettu

en: SMART is not enabled
fi: SMART ei ole päällä

en: Self-test in progress
fi: Levytesti käynnissä

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
fi: LEVY RIKKOUTUU TODENNÄKÖISESTI PIAN

en: SELF-TEST FAILED
fi: LEVYTESTI EPÄONNISTUI

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
fi[0]: Levy on OK, yksi määre on hajoamassa
fi[1]: Levy on OK, %d määrettä on hajoamassa

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
fi[0]: Levy on OK, yksi virheellinen sektori
fi[1]: Levy on OK, %d virheellistä sektoria

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
fi[0]: Levy on OK, yksi määre hajosi aiemmin
fi[1]: Levy on OK, %d määrettä hajosi aiemmin

note: Otherwise, it's all honky dory
en: Disk is OK
fi: Levy on kunnossa

note: Translators: XXX
en: Threshold exceeded
fi: Raja-arvo ylitetty

note: Translators: XXX
en: Threshold not exceeded
fi: Raja-arvoa ei ylitetty

en: Error refreshing SMART data
fi: SMART-tietojen päivitys epäonnistui

en: Error aborting SMART self-test
fi: Virhe peruessa SMART-testiä

en: Error starting SMART self-test
fi: Virhe aloittaessa SMART-testiä

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the Attribute ID (0-255)
en: ID
fi: TUNNISTE

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the attribute name and description
en: Attribute
fi: Määre

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the value
en: Value
fi: Arvo

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the normalized value
en: Normalized
fi: Normalisoitu

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the threshold value
en: Threshold
fi: Raja-arvo

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the worst value
en: Worst
fi: Huonoin

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the type
en: Type
fi: Tyyppi

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the update type (Online / Offline)
en: Updates
fi: Päivitykset

note: Translators: This string is used as the column title in the treeview for the assessment of the attribute
en: Assessment
fi: Arviointi

[ctx: benchmark-graph]
note: Translators: This is used in the benchmark graph - %d is megabytes per second
en: %d MB/s
fi: %d Mt/s

en: %u sample | %u samples
fi[0]: %u näyte
fi[1]: %u näytettä

[ctx: benchmark-updated]
note: Translators: The first %s is the date and time the benchmark took place in the preferred * format for the locale (e.g. "%c" for strftime()/g_date_time_format()), for example * "Tue 12 Jun 2012 03:57:08 PM EDT". The second %s is how long ago that is from right * now, for example "3 days" or "2 hours"
en: %s (%s ago)
fi: %s (%s sitten)

[ctx: benchmark-updated]
en: No benchmark data available
fi: Suorituskykyyn liittyviä tietoja ei ole käytettävissä

[ctx: benchmark-updated]
en: Opening Device…
fi: Avataan laitetta…

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring transfer rate (%2.1f%% complete)…
fi: Mitataan siirtonopeutta (%2.1f%% valmiina)…

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring access time (%2.1f%% complete)…
fi: Mitataan hakunopeutta (%2.1f% % valmiina)…

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

[ctx: benchmark-access-time]
note: Translators: %d is number of milliseconds and msec means "milli-second"
en: %.2f msec
fi: %.2f ms

[ctx: create-inhibit-message]
note: Translators: Reason why suspend/logout is being inhibited
en: Benchmarking device
fi: Testataan laitteen suorituskykyä

[ctx: benchmarking]
en: Error getting size of device: %m
fi: Virhe laitteen kokoa haettaessa: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error getting page size: %m
fi: Virhe haettaessa sivun kokoa: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld
fi: Virhe haettaessa kohtaa %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %s from offset %s
fi: Virhe ennakkoluettaessa %s kohdasta %s

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %s
fi: Virhe haettaessa kohtaa %s

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %s from offset %s
fi: Virhe luettaessa %s kohdasta %s

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %lld bytes from offset %lld
fi: Virhe esiluettaessa %lld tavua kohdasta %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error writing %lld bytes at offset %lld: %m
fi: Virhe kirjoitettaessa %lld tavua kohtaan %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Expected to write %lld bytes, only wrote %lld: %m
fi: Odotettiin %lld tavun kirjoittamista, vain %lld kirjoitettiin: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error syncing (at offset %lld): %m
fi: Virhe päivitettäessä (kohdassa %lld): %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld: %m
fi: Virhe haettaessa kohtaa %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %lld bytes from offset %lld
fi: Virhe luettaessa %lld tavua kohdasta %lld

en: The passphrases do not match
fi: Tunnuslauseet eivät täsmää

en: The passphrase matches the existing passphrase
fi: Tunnuslause vastaa olemassa olevaa tunnuslausetta

en: Error updating /etc/crypttab
fi: Virhe päivittäessä tiedostoa /etc/crypttab

en: Error changing passphrase
fi: Virhe vaihtaessa tunnuslausetta

en: Error retrieving configuration data
fi: Virhe asetuksia haettaessa

en: /etc/crypttab configuration data is malformed
fi: /etc/crypttab -asetustiedot ovat väärän muotoisia

en: Changing the passphrase for this device, will also update the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file
fi: Laitteen tunnuslauseen vaihtaminen päivittää uuden tunnuslauseen myös <i>/etc/crypttab</i> -tiedostoon

en: The strength of the passphrase
fi: Tunnuslauseen vahvuus

note: Translators: The suggested name for the disk image to create. *              The first %s is a name for the disk (e.g. 'sdb'). *              The second %s is today's date and time, e.g. "March 2, 1976 6:25AM".
en: Disk Image of %s (%s).img
fi: %s - levykuva (ajankohta %s).img

note: Translators: A descriptive string for the sound played when * there's a read error that's being ignored, see * CA_PROP_EVENT_DESCRIPTION
en: Disk image read error
fi: Levykuvan lukuvirhe

en: Allocating Disk Image
fi: Varataan levykuvaa

en: Retrieving DVD keys
fi: Noudetaan DVD-avaimia

note: Translators: Shown when there are read errors and we skip some data. *              The first %s is the amount of unreadable data (ex. "512 kB").
en: %s unreadable (replaced with zeroes)
fi: %s ei voitu lukea (korvattu nollilla)

note: Translators: A descriptive string for the 'complete' sound, see CA_PROP_EVENT_DESCRIPTION
en: Disk image copying complete
fi: Levykuvan kopiointi on valmis

en: Error creating disk image
fi: Virhe luotaessa levykuvaa

note: Translators: Primary message in dialog shown if some data was unreadable while creating a disk image
en: Unrecoverable read errors while creating disk image
fi: Levykuvaa luotaessa tapahtui lukuvirheitä, joista ei voitu toipua

note: Translators: Secondary message in dialog shown if some data was unreadable while creating a disk image. * The %f is the percentage of unreadable data (ex. 13.0). * The first %s is the amount of unreadable data (ex. "4.2 MB"). * The second %s is the name of the device (ex "/dev/").
en: %2.1f%% (%s) of the data on the device “%s” was unreadable and replaced with zeroes in the created disk image file. This typically happens if the medium is scratched or if there is physical damage to the drive
fi: %2.1f%% (%s) datasta laitteella ”%s” oli lukukelvotonta ja korvattiin nollilla tehdyssä levykuvatiedostossa. Näin yleensä käy jos media on naarmuuntunut tai laite on vaurioitunut

note: Translators: Label of secondary button in dialog if some data was unreadable while creating a disk image
en: _Delete Disk Image File
fi: _Poista levykuvatiedosto

en: _Close
fi: _Sulje

en: Error determining size of device:
fi: Virhe laitteen kokoa määriteltäessä:

en: Device is size 0
fi: Laitteen koko on 0

en: Error allocating space for disk image file:
fi: Virhe varattaessa tilaa levykuvatiedostolle:

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
fi: Tiedosto on jo olemassa sijainnissa ”%s”. Tiedoston korvaaminen korvaa nykyisen tiedoston sisällön.

en: _Replace
fi: Ko_rvaa

en: Error opening file for writing
fi: Virhe avattaessa tiedostoa kirjoittamista varten

[ctx: create-inhibit-message]
note: Translators: Reason why suspend/logout is being inhibited
en: Copying device to disk image
fi: Kopioidaan laitetta levykuvaksi

note: Translators: this is the description of the job
en: Creating Disk Image
fi: Luodaan levykuvaa

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: Cre_ate
fi: _Luo

en: Form_at
fi: _Alusta

en: N_ext
fi: _Seuraava

en: Error formatting volume
fi: Virhe alustettaessa taltiota

en: Error creating partition
fi: Virhe luotaessa osiota

en: Create Partition
fi: Luo osio

en: Format Volume
fi: Alusta taltio

en: Custom Format
fi: Mukautettu alustus

en: Set Password
fi: Aseta salasana

en: Confirm Details
fi: Vahvista tiedot

en: _Format
fi: _Alusta

en: XFS — Linux Filesystem
fi: XFS — Linux-tiedostojärjestelmä

en: Linux Swap Partition
fi: Linuxin swap-osio

en: Btrfs — Copy-on-write Linux Filesystem, for snapshots
fi: Btrfs — Copy-on-write-pohjainen Linux-tiedostojärjestelmä, tilannevedoksille

en: F2FS — Flash Storage Linux Filesystem
fi: F2FS — Flash-tallennustilan Linux-tiedostojärjestelmä

en: exFAT — Flash Storage Windows Filesystem, used on SDXC cards
fi: exFAT — Flash-tallennustilan Windows-tiedostojärjestelmä, käytetään SDXC-korteille

en: UDF — Universal Disk Format, for removable devices on many systems
fi: UDF — Universaali levymuoto, irrotettaville laitteille moniin järjestelmiin

en: No Filesystem
fi: Ei tiedostojärjestelmää

en: The utility %s is missing.
fi: %s puuttuu.

en: Cannot create a new partition. There are already four primary partitions.
fi: Uuden osion luonti epäonnistui. Levyllä on jo neljä ensisijaista osiota.

en: This is the last primary partition that can be created.
fi: Tämä on viimeinen ensisijainen osio, joka voidaan luoda.

en: The passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Will be created
fi: Luodaan

en: None
fi: Ei viallisia

en: Will be deleted
fi: Poistetaan

en: Error removing /etc/crypttab entry
fi: Virhe poistettaessa /etc/crypttab -riviä

en: Error adding /etc/crypttab entry
fi: Virhe lisättäessä /etc/crypttab -riviä

en: Error updating /etc/crypttab entry
fi: Virhe päivitettäessä /etc/crypttab -riviä

en: Only the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file will be changed. To change the on-disk passphrase, use <i>Change Passphrase…</i>
fi: Vain <i>/etc/crypttab</i>-tiedoston viittaus tunnuslauseeseen muutetaan. Levyn tuunnulauseen voi muuttaa valitsemalla <i>Vaihda tunnuslause…</i>

en: (None)
fi: (Ei mitään)

en: Disk Drives
fi: Levyasemat

en: Other Devices
fi: Muut laitteet

[ctx: standby-value]
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: standby-value]
en: Vendor-defined
fi: Valmistajan määrittämä

[ctx: standby-value]
en: Reserved
fi: Varattu

[ctx: apm-level]
en: 255 (Disabled)
fi: 255 (poissa käytöstä)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down permitted)
fi: %d (sammutus sallitaan)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down not permitted)
fi: %d (sammutusta ei sallita)

[ctx: aam-level]
en: 0 (Disabled)
fi: 0 (poissa käytöstä)

en: Error setting configuration
fi: Virhe asetuksia tehtäessä

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: Never
fi: Ei koskaan

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 5 minutes
fi: 5 minuuttia

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 10 minutes
fi: 10 minuuttia

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 15 minutes
fi: 15 minuuttia

note: Translators: This is a mark on the Standby scale. The string should be as short as possible
en: 3 hours
fi: 3 tuntia

note: Translators: This is a mark on the APM scale. The string should be as short as possible
en: Save Power
fi: Säästä virtaa

note: Translators: This is a mark on the APM scale. The string should be as short as possible. The left arrow ("←") is to signify that the left part of the scale offers spindown. In RTL locales, please use a right arrow ("→") instead.
en: ← Spindown
fi: ← Sammutus

note: Translators: This is a mark on the APM scale. The string should be as short as possible
en: Perform Better
fi: Parempi suorituskyky

note: Translators: This is a mark on the AAM scale. The string should be as short as possible
en: Quiet (Slow)
fi: Hiljainen (hidas)

note: Translators: This is a mark on the AAM scale. The string should be as short as possible
en: Loud (Fast)
fi: Äänekäs (nopea)

en: The label matches the existing label
fi: Nimike vastaa olemassa olevaa nimikettä

en: Error setting label
fi: Virhe asetettaessa nimikettä

note: Translators: Used to convey that something takes at least * some specificed duration but may take longer. The %s is a * time duration e.g. "8 hours and 28 minutes"
en: At least %s
fi: Vähintään %s

note: Translators: Used to convey that something takes * approximately some specificed duration. The %s is a time * duration e.g. "2 hours and 2 minutes"
en: Approximately %s
fi: Noin %s

en: Don’t overwrite existing data
fi: Älä kirjoita nykyisten tietojen yli

en: Quick
fi: Nopea

en: Overwrite existing data with zeroes
fi: Kirjoita nykyisten tietojen yli nollia käyttäen

en: Slow
fi: Hidas

en: Compatible with all systems and devices
fi: Yhteensopiva kaikkien järjestelmien ja laitteiden kanssa

en: Compatible with modern systems and hard disks > 2TB
fi: Yhteensopiva nykyaikaisten järjestelmien ja suurikokoisten kiintolevyjen (>2 Tt) kanssa

en: No partitioning
fi: Ei osiointia

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Error formatting disk
fi: Virhe levyä alustaessa

en: Are you sure you want to format the disk?
fi: Haluatko varmasti alustaa levyn?

note: Translators: warning used for quick format
en: All data on the disk will be lost but may still be recoverable by data recovery services
fi: Kaikki tieto levyltä menetetään, mutta tiedonpalautuspalvelut saattavat pystyä palauttamaan poistetut tiedot

en: <b>Tip</b>: If you are planning to recycle, sell or give away your old computer or disk, you should use a more thorough erase type to keep your private information from falling into the wrong hands
fi: <b>Vinkki</b>: Jos aiot kierrättää, myydä tai antaa vanhan tietokoneesi tai levysi pois, kannattaa valita perusteellisempi tyhjennystapa jottei yksityiset tietosi päädy vääriin käsiin

note: Translators: warning used when overwriting data
en: All data on the disk will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
fi: Kaikki tieto levyllä ylikirjoitetaan eikä sen palautus onnistu luultavasti edes tietojenpalautuspalveluiden avulla

en: <b>WARNING</b>: The Secure Erase command may take a very long time to complete, can’t be canceled and may not work properly with some hardware. In the worst case, your drive may be rendered unusable or your system may crash or lock up. Before proceeding, please read the article about <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> and make sure you understand the risks
fi: <b>VAROITUS</b>: Secure Erase -komento saattaa olla hyvin hidas, sitä ei voi peruuttaa ja ei välttämättä toimi kaikkien laitteiden kanssa. Pahimmassa tapauksessa asema saattaa muuttua käyttökelvottomaksi tai järjestelmäsi saattaa kaatua tai lukkiutua. Ennen jatkamista lue englanninkielinen artikkeli <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> ja varmista, että ymmärrät riskit

en: Matches the whole disk of the device with the given vital product data
fi: Tunnistaa koko laitteen annettujen tuotetietojen perusteella

en: Matches the whole disk of any device connected at the given port or address
fi: Tunnistaa koko levyn, joka on yhdistetty annettuun porttiin tai osoitteeseen

en: Matches any device with the given label
fi: Tunnistaa minkä tahansa laitteen annetun nimen perusteella

en: Matches the device with the given UUID
fi: Vastaa laitteen annettua UUID:tä kohden

en: Matches the given device
fi: Tunnistaa valitun laitteen

en: The system may not work correctly if this entry is modified or removed.
fi: Järjestelmä ei välttämättä toimi kunnolla, jos näitä kohtia muokataan tai poistetaan.

en: Error removing old /etc/fstab entry
fi: Virhe poistettaessa vanhaa /etc/fstab -riviä

en: Error adding new /etc/fstab entry
fi: Virhe lisättäessä uutta /etc/fstab -riviä

en: Error updating /etc/fstab entry
fi: Virhe päivitettäessä /etc/fstab -riviä

note: Translators: The suggested name for the disk image to create. *              The %s is today's date and time, e.g. "March 2, 1976 6:25AM".
en: Unnamed (%s).img
fi: Nimetön (%s).img

en: Error writing file
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa

en: Error setting partition type
fi: Virhe osion tyyppiä asettaessa

en: Error setting partition name
fi: Virhe osion nimeä asettaessa

en: Error setting partition flags
fi: Virhe taltion lippujen asettamisessa

en: Current Size
fi: Nykyinen koko

en: Minimal Size
fi: Vähimmäiskoko

en: _Resize
fi: _Muuta kokoa

en: Error resizing filesystem
fi: Virhe tiedostojärjestelmän kokoa muuttaessa

en: Error resizing partition
fi: Virhe osion kokoa muuttaessa

en: Error repairing filesystem after resize
fi: Virhe korjatessa tiedostojärjestelmää koon muuttamisen jälkeen

en: Resizing not ready
fi: Koon muuttaminen ei ole valmis

en: Waited too long for the filesystem
fi: Odotettiin liian kauan tiedostojärjestelmää

en: Error repairing filesystem
fi: Virhe tiedostojärjestelmää korjatessa

en: Error mounting the filesystem
fi: Virhe tiedostojärjestelmää liittäessä

en: Fit to size
fi: Sovita kokoon

en: Error mounting filesystem to calculate minimum size
fi: Virhe tiedostojärjestelmää liittäessä vähimmäiskoon laskemista varten

en: File does not appear to be XZ compressed
fi: Tiedosto ei vaikuta olevan XZ-pakattu

note: Translators: Shown for a compressed disk image in the "Size" field. *              The %s is the uncompressed size as a long string, e.g. "4.2 MB (4,300,123 bytes)".
en: %s when decompressed
fi: %s pakattuna

en: Cannot restore image of size 0
fi: Ei voida palauttaa levykuvaa, jonka koko on 0

en: The disk image is %s smaller than the target device
fi: Valittu levykuva on %s pienempi kuin kohdelaite

en: The disk image is %s bigger than the target device
fi: Valittu levykuva on %s suurempi kuin kohdelaite

en: Error restoring disk image
fi: Virhe palauttaessa levykuvaa

en: Error opening file for reading
fi: Virhe avattaessa laitetta lukua varten

en: Error determining size of file
fi: Virhe tiedoston kokoa määrittäessä

[ctx: restore-inhibit-message]
note: Translators: Reason why suspend/logout is being inhibited
en: Copying disk image to device
fi: Kopioidaan levykuvaa laitteelle

note: Translators: this is the description of the job
en: Restoring Disk Image
fi: Palautetaan levykuvaa

en: Are you sure you want to write the disk image to the device?
fi: Haluatko varmasti kirjoittaa levykuvan laitteelle?

en: All existing data will be lost
fi: Kaikki nykyiset tiedot poistetaan

en: _Restore
fi: Pa_lauta

en: Select a Keyfile
fi: Valitse avaintiedosto

en: Error unlocking device
fi: Virhe laitteen lukitusta avattaessa

en: Invalid PIM
fi: Virheellinen PIM

en: The encryption passphrase was retrieved from the keyring
fi: Salausavain haettiin avainrenkaasta

en: Set options to unlock
fi: Aseta valinnat lukituksen avaamiseen

en: No Media
fi: Ei mediaa

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

[ctx: volume-grid]
note: Translators: This is shown in the volume grid for a partition with a name/label. *              The %d is the partition number. The %s is the name
en: Partition %u: %s
fi: Osio %u: %s

[ctx: volume-grid]
note: Translators: This is shown in the volume grid for a partition with no name/label. *              The %d is the partition number
en: Partition %u
fi: Osio %u

[ctx: volume-grid]
en: Extended Partition
fi: Laajennettu osio

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
fi: Vapaa tila

en: Error deleting loop device
fi: Virhe havaittaessa takaisinkytkentälaitetta

en: Error attaching disk image
fi: Virhe liitettäessä levykuvaa

en: Select Disk Image to Attach
fi: Valitse liitettävä levykuva

en: _Attach
fi: Liit_ä

note: set file types allow_compressed Add a RO check button that defaults to RO
en: Set up _read-only loop device
fi: Liitä takaisinkytkentälaite _kirjoitussuojattuna

en: If checked, the loop device will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying file to be modified
fi: Jos valittu, takaisinkytkentälaite on kirjoitussuojattu. Tämä on järkevää, jos et halua perustana olevaa tiedostoa muokattavan

note: Translators: Shown for a read-only device. The %s is the device file, e.g. /dev/sdb1
en: %s (Read-Only)
fi: %s (vain luku)

[ctx: job-remaining-with-rate]
note: Translators: Used for job progress. *              The first %s is the estimated amount of time remaining (ex. "1 minute" or "5 minutes"). *              The second %s is the average amount of bytes transfered per second (ex. "8.9 MB").
en: %s remaining (%s/sec)
fi: %s jäljellä (%s/s)

[ctx: job-remaining]
note: Translators: Used for job progress. *              The first %s is the estimated amount of time remaining (ex. "1 minute" or "5 minutes").
en: %s remaining
fi: %s jäljellä

note: Translators: Used to convey job progress where the amount of bytes to process is known. *              The first %s is the amount of bytes processed (ex. "650 MB"). *              The second %s is the total amount of bytes to process (ex. "8.5 GB"). *              The third %s is the estimated amoun
en: %s of %s — %s
fi: %s/%s — %s

en: Block device is empty
fi: Lohkolaite on tyhjä

[ctx: partitioning]
note: Translators: Shown for unknown partitioning type. The first %s is the low-level type.
en: Unknown (%s)
fi: Tuntematon (%s)

note: Translators: Shown in "Location" when drive is connected to another seat than where * our application is running.
en: Connected to another seat
fi: Yhdistetty toiseen käyttöpaikkaan

en: Loop device is empty
fi: Takaisinkytkentälaite on tyhjä

note: Translators: Shown in 'Size' field for a filesystem where we know the amount of unused *              space. *              The first %s is a short string with the size (e.g. '69 GB (68,719,476,736 bytes)'). *              The second %s is a short string with the space free (e.g. '43 GB'). *        
en: %s — %s free (%.1f%% full)
fi: %s — %s vapaana (%.1f% % täynnä)

[ctx: partition type]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: volume-content-fs]
note: Translators: Use for mount point '/' simply because '/' is too small to hit as a hyperlink
en: Filesystem Root
fi: Tiedostojärjestelmän juuri

[ctx: volume-content-fs]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents'. The first %s is the mount point, e.g. /media/foobar
en: Mounted at %s
fi: Liitoskohta %s

[ctx: volume-content-fs]
note: Translators: Shown when the device is not mounted next to the "In Use" label
en: Not Mounted
fi: Ei liitetty

[ctx: volume-content-swap]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the swap device is in use
en: Active
fi: Aktiivinen

[ctx: volume-content-swap]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the swap device is not in use
en: Not Active
fi: Ei aktiivinen

[ctx: volume-content-crypto]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the encrypted device is unlocked
en: Unlocked
fi: Lukitsematon

[ctx: volume-content-crypto]
note: Translators: Shown as in-use part of 'Contents' if the encrypted device is unlocked
en: Locked
fi: Lukittu

[ctx: volume-contents-msdos-ext]
en: Extended Partition
fi: Laajennettu osio

note: Translators: used to convey free space for partitions
en: Unallocated Space
fi: Varaamaton tila

en: Error while repairing filesystem
fi: Virhe tiedostojärjestelmää korjatessa

en: Repair successful
fi: Korjaus onnistui

en: Repair failed
fi: Korjaus epäonnistui

en: Filesystem %s on %s has been repaired.
fi: Tiedostojärjestelmä %s osiolla %s on korjattu.

note: show as result and not error message, because it's not a malfunction of GDU
en: Filesystem %s on %s could not be repaired.
fi: Tiedostojärjestelmää %s osiolla %s ei voitu korjata.

en: Confirm Repair
fi: Vahvista korjaus

en: A filesystem repair is not always possible and can cause data loss. Consider backing it up first in order to use forensic recovery tools that retrieve lost files. The operation may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
fi: Tiedostojärjestelmän korjaaminen ei ole aina mahdollista ja se saattaa aiheuttaa tietojen katoamista. Tiedostojärjestelmän varmuuskopiointi ennen jatkamista on suositeltavaa, jotta kadonneita tiedostoja on mahdollista yrittää palauttaa myöhemmin erikoisohjelmien avulla. Toimenpide voi kestää kauan, varsinkin jos osio sisältää paljon tietoa.

en: Error while taking filesystem ownership
fi: Virhe tiedostojärjestelmän omistajuutta ottaessa

en: Error while checking filesystem
fi: Virhe tiedostojärjestelmää tarkistaessa

en: Filesystem intact
fi: Tiedostojärjestelmä on ehjä

en: Filesystem damaged
fi: Tiedostojärjestelmä on vahingoittunut

en: Filesystem %s on %s is undamaged.
fi: Tiedostojärjestelmä %s osiolla %s on vahingoittumaton.

note: show as result and not error message, because it's not a malfunction of GDU
en: Filesystem %s on %s needs repairing.
fi: Tiedostojärjestelmä %s osiolla %s tarvitsee korjausta.

en: Confirm Check
fi: Vahvista tarkistus

en: The check may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
fi: Tarkistus voi kestää kauan, varsinkin jos osio sisältää paljon tietoa.

en: An error occurred when trying to put the drive into standby mode
fi: Levyä asettaessa valmiustilaan tapahtui virhe

en: An error occurred when trying to wake up the drive from standby mode
fi: Levyä palauttaessa valmiustilasta tapahtui virhe

en: Error powering off drive
fi: Virhe sammuttaessa asemaa

note: Translators: Heading for powering off a device with multiple drives
en: Are you sure you want to power off the drives?
fi: Haluatko varmasti sammuttaa levyt?

note: Translators: Message for powering off a device with multiple drives
en: This operation will prepare the system for the following drives to be powered down and removed.
fi: Tämä toiminto valmistelee järjestelmän seuraavien levyjen sammuttamista ja poistamista varten.

en: _Power Off
fi: _Sammuta

en: Error mounting filesystem
fi: Virhe tiedostojärjestelmää liittäessä

en: Error deleting partition
fi: Virhe poistettaessa osiota

en: Are you sure you want to delete the partition?
fi: Haluatko varmasti poistaa osion?

en: All data on the partition will be lost
fi: Kaikki osion tiedot menetetään

en: _Delete
fi: _Poista

en: Error ejecting media
fi: Virhe irrottaessa mediaa

en: Error starting swap
fi: Virhe käynnistettäessä näennäismuistia

en: Error stopping swap
fi: Virhe pysäytettäessä näennäismuistia

en: Error setting autoclear flag
fi: Virhe asettaessa autoclear-lippua

en: Error canceling job
fi: Virhe työtä peruessa

en: Invalid compressed data
fi: Virheellistä pakattua dataa

en: Not enough memory
fi: Muistia ei ole riittävästi

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Need more input
fi: Tarvitsee lisää syötettä

en: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 The GNOME Project
fi: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 GNOME-projekti

en: View, modify and configure disks and media
fi: Tarkastele, muokkaa ja hallitse levyjä sekä medioita

en: _New Disk Image…
fi: _Uusi levykuva…

en: _Attach Disk Image… (.iso, .img)
fi: L_iitä levykuva… (.iso, .img)

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Disks
fi: _Tietoja - Levyt

en: Benchmark
fi: Suorituskykytesti

en: _Start Benchmark…
fi: _Käynnistä suorityskykytesti…

en: _Abort Benchmark
fi: _Peru suorituskykytesti

en: Last Benchmarked
fi: Viimeksi mitattu

en: Average Read Rate
fi: Keskimääräinen lukunopeus

en: Average Write Rate
fi: Keskimääräinen kirjoitusnopeus

en: Average Access Time
fi: Keskimääräinen hakunopeus

en: Disk or Device
fi: Levyasema tai laite

en: Sample Size
fi: Näytekoko

en: Benchmark Settings
fi: Suorituskykytestin asetukset

en: _Start Benchmarking…
fi: _Käynnistä suorituskykytesti…

en: Benchmarking involves measuring the transfer rate on various area of the device as well as measuring how long it takes to seek from one random area to another. Please back up important data before using the write benchmark.
fi: Suorituskykymittaukseen kuuluu siirtonopeuden ja hakuaikojen mittaaminen laitteen eri osissa. Luo varmuuskopiot tärkeistä tiedostoistasi ennen kirjoitusnopeusmittausta.

en: Transfer Rate
fi: Siirtonopeus

en: Number of S_amples
fi: N_äytteiden lukumäärä

en: Sample S_ize (MiB)
fi: Näytt_een koko (MiB)

en: Perform _write-benchmark
fi: _Suorita kirjoitusnopeustesti

en: Benchmarking the write-rate of a disk requires exclusive access to the disk (e.g. the disk or its partitions cannot be mounted or in use) and involves reading data and then writing it back. As a result, the contents of the disk is not changed.
    
    If not checked, the write-part of the benchmark will not be done but on the other hand exclusive access to the device is not needed (e.g. the disk or device can be in use).
fi: Levyn kirjoitusnopeuden mittaaminen vaatii yksinoikeuden levyn käyttöön eli levy tai sen osiot eivät voi olla liitettyinä tai käytössä samanaikaisesti. Mittaukseen kuuluu tiedon lukeminen ja takaisin kirjoittaminen samalle paikalle, joten levyn mittaus ei muuta levyn sisältöä.
    
    Jos kirjoitusmittausta ei suoriteta, mittaus ei tarvitse yksinoikeutta levyn käyttämiseen eli levy tai laite voi olla käytössä samanaikaisesti.

en: Number of samples. Bigger number produces more smooth graphs but the benchmark will take more time.
fi: Näytteiden määrä. Suurempi arvo tuottaa tarkemman kaavion mutta pidentää mittauksen kestoa.

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample. Big sample sizes tend to produce more accurate benchmarks at the cost of the benchmark taking more time.
fi: Luettavien tai kirjoitettavien mebitavujen (1048576 tavua) määrä jokaista näytettä kohden. Suuri näytekoko parantaa mittauksen tarkkuutta, mutta pidentää mittauksen kestoa.

en: Access Time
fi: Hakuaika

en: Number of Sampl_es
fi: Näyttei_den lukumäärä

en: Number of samples. Bigger number produces a more accurate picture of access time patterns but takes more time.
fi: Näytteiden määrä. Suurempi määrä kasvattaa tulosten tarkkuutta mutta pidentää mittauksen kestoa.

en: Change Passphrase
fi: Vaihda tunnuslause

en: C_hange
fi: _Muuta

en: Curr_ent Passphrase
fi: _Nykyinen tunnuslause

en: Enter current passphrase used to protect the data
fi: Anna tietojen salaamiseen käytettävä tunnuslause

en: Sho_w Passphrases
fi: Nä_ytä tunnuslauseet

en: Check this box to see the passphrases entered above
fi: Valitse tämä, jos haluat nähdä yllä olevat tunnuslauseet

en: Confirm passphrase entered above
fi: Vahvista annettu tunnuslause

en: Enter new passphrase used to protect the data
fi: Anna uusi tietojen suojaamiseen käytettävä tunnuslause

en: C_onfirm Passphrase
fi: Va_hvista tunnuslause

en: New _Passphrase
fi: Uusi _tunnuslause

en: Warning: all data on the volume will be lost
fi: Varoitus: kaikki taltion sisältämät tiedot hukataan pysyvästi

en: Confirm the details of the current volume before proceeding.
fi: Vahvista nykyisen taltion tiedot ennen jatkamista.

en: Device
fi: Laite

en: Volume
fi: Taltio

en: Used
fi: Käytetty

note: The physical location of the drive, could be 'Connected to another seat'  or 'Bay 11 of Promise VTrak' or 'USB connector II'
en: Location
fi: Sijainti

en: Create Disk Image
fi: Luo levykuva

en: _Name
fi: _Nimi

en: Save in _Folder
fi: Tallenna _kansioon

en: Select a Folder
fi: Valitse kansio

en: Source
fi: Lähde

en: _Start Creating…
fi: _Aloita luonti…

en: Volume _Name
fi: _Taltion nimi

en: The name to use for the filesystem. This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the /dev/disk/by-label directory.
fi: Tiedostojärjestelmälle annettava nimi. Tämä on hyödyllistä, jos haluat viitata laitteeseen symbolisella linkillä /dev/disk/by-label -hakemistossa.

en: For example: “Angela’s Files” or “Backup”.
fi: Esimerkiksi "Omat tiedostot" tai "Varmuuskopion data".

en: _Erase
fi: _Tyhjennä

en: Overwrites existing data, but takes longer.
fi: Kirjoita nykyisten tietojen yli, mutta kestää kauemmin.

en: _Internal disk for use with Linux systems only (Ext4)
fi: _Sisäinen levy vain Linux-järjestelmien käytettäväksi (Ext4)

en: _Password protect volume (LUKS)
fi: _Salasanasuojattu taltio (LUKS)

en: For use with _Windows (NTFS)
fi: Käytettäväksi _Windowsin kanssa (NTFS)

en: For use with all _systems and devices (FAT)
fi: Käytettäväksi kaikkien jä_rjestelmien ja laitteiden kanssa (FAT)

en: _Other
fi: _Muu

en: In case that the default options do not fit your needs select one of the following filesystems. Be aware of the technical differences and do research about your use case.
fi: Jos oletusasetukset eivät sovi tarpeisiisi, valitse jokin seuraavista tiedostojärjestelmistä. Ota huomioon tekniset eroavaisuudet ja tutki mikä sopii parhaiten käyttötarkoituksiisi.

en: Partition _Size
fi: Osion _koko

en: The size of the partition to create
fi: Luotavan osion koko

en: bytes
fi: tavua

en: kB
fi: kt

en: MB
fi: Mt

en: GB
fi: Gt

en: TB
fi: Tt

en: PB
fi: Pt

en: Free Space _Following
fi: Vapaata tilaa _jälkeen

en: The free space following the partition
fi: Osion jälkeen tuleva tyhjä tila

en: Extended Partition
fi: Laajennettu osio

en: Extended Partitions can contain Logical Partitions
fi: Laajennetut osiot voivat sisältää loogisia osioita

en: Data stored in the volume will only be accessible with the correct password. Be careful not to forget it.
fi: Taltiolle tallennetut tiedot ovat käytettävissä vain oikealla salasanalla. Älä unohda salasanaasi.

en: _Password
fi: _Salasana

en: _Confirm
fi: _Vahvista

en: Enter passphrase used to protect the data
fi: Anna tietojen suojaamiseen käytettävä tunnuslause

en: Sh_ow Password
fi: Nä_ytä salasana

en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
fi: Käytä pieniä ja isoja kirjaimia sekä numeroita.

en: Drive Settings
fi: Aseman asetukset

en: Apply Standby Timeout Settings
fi: Ota käyttöön valmiustilan aikakatkaisun asetukset

en: Turn on to configure Standby Timeout at startup and when the disk is connected
fi: Ota valmiustilan aikakatkaisun asetukset käyttöön käynnistyksen ja levyn liittämisen yhteydessä

en: Enter Standby After
fi: Siirry valmiustilaan viiveellä

en: _Standby
fi: _Valmiustila

en: Apply Advanced Power Management Settings
fi: Ota käyttöön virranhallinnan lisäasetukset

en: Turn on to configure APM at startup and when the disk is connected
fi: Ota virranhallinnan lisäasetukset käyttöön käynnistyksen ja levyn liittämisen yhteydessä

en: APM Level
fi: APM-taso

en: Aggressive spin-down may wear out the drive faster than anticipated. Please check the “Start/Stop Count” SMART attribute from time to time
fi: Aggressiivinen levyn sammuttaminen saattaa lyhentää levyn käyttöikää. Pidä silmällä käynnistys- ja sammutuskertojen SMART-laskuria

en: Apply Automatic Acoustic Management Settings
fi: Ota käyttöön automaattisen äänenhallinnan (AAM) asetukset

en: Turn on to configure AAM at startup and when the disk is connected
fi: Ota automaattisen äänenhallinnan (AAM) asetukset käyttöön käynnistyksen ja levyn liittämisen yhteydessä

en: Vendor Recommended
fi: Valmistajan suosittama

en: AAM Level
fi: AAM-taso

en: Apply Write Cache Settings
fi: Ota käyttöön kirjoitusvälimuistiasetukset

en: Turn on to configure Write Cache setting at startup and when the disk is connected
fi: Ota kirjoitusvälimuistiasetukset käyttöön käynnistyksen ja levyn liittämisen yhteydessä

en: S_etting
fi: _Asetukset

en: Enable Write Cache
fi: Ota käyttöön kirjoitusvälimuisti

en: Disable Write Cache
fi: Poista kirjoitusvälimuisti käytöstä

en: Performance is increased by enabling write caching, but leaves the system susceptible to data loss in the event of a power failure
fi: Kirjoitusvälimuistin käyttäminen lisää suorituskykyä, mutta jos virta katkeaa yllättäen, dataa saattaa kadota

en: Wr_ite Cache
fi: _Kirjoitusvälimuisti

en: Application Menu
fi: Sovellusvalikko

en: Go back to main view
fi: Siirry päänäkymään

en: Drive Options
fi: Aseman asetukset

en: Power off this disk
fi: Sammuta virta tästä asemasta

en: Eject this disk
fi: Irrota tämä levy

en: Detach this loop device
fi: Irrota tämä takaisinkytkentälaite

en: No Device Selected
fi: Laitetta ei ole valittu

en: Select a device to manage.
fi: Valitse hallittava laite.

en: Model
fi: Malli

en: Serial Number
fi: Sarjanumero

en: World Wide Name
fi: Maailmanlaajuinen nimi (WWN)

en: Job
fi: Työ

en: Name
fi: Nimi

en: Size
fi: Koko

note: The filename or URI of the file that is used as backing store for the loop device.
en: Backing File
fi: Taustatiedosto

en: Partitioning
fi: Osiointi

en: _Volumes
fi: _Taltiot

en: Mount selected partition
fi: Liitä valittu osio

en: Unmount selected partition
fi: Irrota valittu osio

en: Activate selected swap partition
fi: Aktivoi valittu swap-osio

en: Deactivate selected swap partition
fi: Poista käytöstä valittu swap-tila

en: Unlock selected encrypted partition
fi: Avaa valittu salattu osio

en: Lock selected encrypted partition
fi: Lukitse valittu salattu osio

en: Create partition in unallocated space
fi: Luo osio varaamattomaan tilaan

en: Additional partition options
fi: Osion lisävalinnat

en: Delete selected partition
fi: Poista valittu osio

note: The contents of the device, for example 'Unknown', 'FAT (32-bit version)', 'Ext4 (version 1.0)', 'Swap (version 2)'
en: Contents
fi: Sisältö

en: Partition Type
fi: Osion tyyppi

en: Format _Disk…
fi: _Alusta levy…

en: _Create Disk Image…
fi: _Luo levykuva…

en: _Restore Disk Image…
fi: _Palauta levykuva…

en: _Benchmark Disk…
fi: _Suorituskykytesti levylle…

en: _SMART Data & Self-Tests…
fi: _SMART-tiedot ja -testit…

en: Drive S_ettings…
fi: As_eman asetukset…

en: S_tandby Now
fi: _Siirrä valmiustilaan nyt

en: _Wake-Up from Standby
fi: _Herätä valmiustilasta

en: Encryption Options
fi: Salausasetukset

en: Us_er Session Defaults
fi: K_äyttäjäistunnon oletukset

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage encryption options and passphrase for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/crypttab</b> file
fi: Poista <i>Käyttäjäistunnon oletukset</i> käytöstä hallitaksesi laitteen salausasetuksia ja tunnuslausetta. Nämä asetukset vastaavat riviä <b>/etc/crypttab</b>-tiedostossa

en: Opt_ions
fi: Val_innat

en: The name to use for the unlocked device — the device is set up as the name prefixed with <b>/dev/mapper</b>/
fi: Avatulle laittelle käytettävä nimi - nimen eteen tulee <b>/dev/mapper</b>/

en: Options to use when unlocking the device
fi: Asetukset, joita käytetään laitetta avattaessa

en: Passphrase File
fi: Tunnuslausetiedosto

en: Sho_w passphrase
fi: N_äytä tunnuslause

en: Passphrase of the device or empty to request from user when setting up the device
fi: Laitteen tunnuslause. Jos tyhjä, tunnulausetta kysytään laitteen liittämisen yhteydessä

en: _Passphrase
fi: _Tunnuslause

en: _Unlock at system startup
fi: _Avaa lukitus käynnistyksen yhteydessä

en: If checked, the device will be unlocked at system startup [!noauto]
fi: Jos valittu, laitteen lukitus avataan järjestelmän käynnistyksen yhteydessä [!noauto]

en: Require additional authori_zation to unlock
fi: Vaadi _tunnistautuminen laitteen avaamiseksi

en: If checked, additional authorization is required to unlock the device [x-udisks-auth]
fi: Jos valittu, tunnistautuminen vaaditaan laitteen avaamiseksi [x-udisks-auth]

en: Edit Partition
fi: Muokkaa osiota

en: _Type
fi: _Tyyppi

en: The partition type as a 8-bit unsigned integer
fi: Laitteen tyyppi 8-bittisenä etumerkittömänä kokonaislukuna

en: _Bootable
fi: _Käynnistettävissä

en: A flag used by the Platform bootloader to determine where the OS should be loaded from. Sometimes the partition with this flag set is referred to as the <i>active</i> partition
fi: Laitteen käynnistyslataimen käyttämä lippu jolla määritetään, mistä käyttöjärjestelmä tulisi ladata. Joskus osiota, jolla on tämä lippu, viitataan <i>aktiiviseksi</i> osioksi

en: Change Filesystem Label
fi: Muuta tiedostojärjestelmän nimikettä

en: This filesystem will be automatically unmounted prior to any changes.
fi: Tämä tiedostojärjestelmä irrotetaan, ennen kuin mitään muutoksia tehdään.

en: _Label
fi: _Nimike

en: Mount Options
fi: Liittämisvalinnat

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage mount point and mount options for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/fstab</b> file
fi: Ota <i>Käyttäjäistunnon oletukset</i> pois käytöstä, jos haluat hallita laitteen liitospistettä ja -asetuksia. Nämä asetukset vastaavat riviä <b>/etc/fstab</b>-tiedostossa

en: I_dentify As
fi: _Tunnistusperuste

en: Mount _Point
fi: Liitos_kohta

en: Filesystem _Type
fi: Tie_dostojärjestelmän tyyppi

en: The directory to mount the device in
fi: Hakemisto, johon laite liitetään

en: The filesystem type to use
fi: Käytettävän tiedostojärjestelmän tyyppi

en: Display _Name
fi: N_äyttönimi

en: If set, the name to use for the device in the user interface [x-gvfs-name=]
fi: Jos asetettu, tämä nimi näytetään laitteen nimenä käyttöliittymässä [x-gvfs-name=]

en: Icon Na_me
fi: Ku_vakkeen nimi

en: If set, the name of the icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-icon=]
fi: Jos asetettu, tämä kuvake näytetään laitteen kuvakkeena käyttöliittymässä [x-gvfs-icon=]

en: Sho_w in user interface
fi: Näytä kä_yttöliittymässä

en: If checked, the device is always shown in the user interface no matter what its directory is [x-gvfs-show]
fi: Jos valittu, laite näytetään käyttöliittymässä sen hakemistosta riippumatta [x-gvfs-show]

en: Require additional authori_zation to mount
fi: Vaadi tunnistautuminen liittämistä varten

en: If checked, additional authorization is required to mount the device [x-udisks-auth]
fi: Jos valittu, tunnistautuminen vaaditaan laitteen liittämiseksi [x-udisks-auth]

en: Mount at system _startup
fi: Liitä järjestelmän _käynnistyksen yhteydessä

en: If checked, the device will be mounted at system startup [!noauto]
fi: Jos valittu, laite liitetään järjestelmän käynnistyksen yhteydessä [!noauto]

en: S_ymbolic Icon Name
fi: _Symbolisen kuvakkeen nimi

en: If set, the name of the symbolic icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-symbolic-icon=]
fi: Jos asetettu, tämä symbolinen kuvake näytetään laitteen kuvakkeena käyttöliittymässä [x-gvfs-symbolic-icon=]

en: Mount Opt_ions
fi: Liito_sasetukset

en: The mount options stored in the <b>/etc/fstab</b> file
fi: <b>/etc/fstab</b>-tiedostoon tallennetut liitosvalinnat

en: The partition type represented as a 32-bit <i>GUID</i>
fi: Osion tyyppi esitettynä 32-bittisenä <i>GUID</i>:nä

en: The partition name (up to 36 unicode characters). This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-partlabel</b> directory
fi: Osion nimi (enintään 36 unicode-merkkiä pitkä). Tämä on hyödyllistä, jos haluat viitata laitteeseen symbolisella linkillä <b>/dev/disk/by-partlabel</b> -hakemistossa

en: _System Partition
fi: _Järjestelmäosio

en: Used to indicate that the partition and its contents are required for the OS/Platform to function. Special care should be taken to not delete or overwrite the contents
fi: Ilmoittaa, että osio ja sen sisältö vaaditaan käyttöjärjestelmän tai laitteen toimintaan ja että osion sisältöä ei tule poistaa tai ylikirjoittaa

en: Legacy BIOS _Bootable
fi: Legacy BIOS _käynnistettävissä

en: This is equivalent to Master Boot Record <i>bootable</i> flag. It is normally only used for GPT partitions on MBR systems
fi: Tämä vastaa Master Boot Recordin <i>käynnistettävissä</i>-lippua. Tätä käytetään yleensä vain GPT-osioille MBR-järjestelmissä

en: Flags
fi: Liput

en: Hide from _Firmware
fi: Piilota _firmwarelta

en: Indicates that EFI firmware should ignore the content of the partition and not try to read from it
fi: Ilmaisee että EFI-laiteohjelmiston tulisi ohittaa osion sisältö ja olla yrittämättä lukea sitä

en: Erase Multiple Disks
fi: Tyhjennä lukuisia levyjä

en: _Erase…
fi: Tyhjennä…

en: Erase _Type
fi: Tyhjennyksen _tyyppi

en: Format Disk
fi: Alusta levy

en: _Format…
fi: _Alusta…

en: _Partitioning
fi: _Osiointi

en: New Disk Image
fi: Luo levykuva

en: Image _Size
fi: Levykuvan _koko

en: The size of the image to create
fi: Luotavan levykuvan koko

en: Attach new _Image…
fi: L_iitä uusi levykuva…

en: Resize Volume
fi: Muuta taltion kokoa

en: Resizing a filesystem can lead to data loss. You are advised to backup your data before. The resize operation will take longer if a lot of data has to be moved. The minimal size is calculated according to the current content. Keep additional free space for the filesystem to work fast and reliably.
fi: Tiedostojärjestelmän koon muuttaminen voi johtaa tietojen katoamiseen. Ota varmuuskopiot tiedoistasi, ennen kuin jatkat. Koon muuttamisessa saattaa kestää kauan, jos siirrettävää tietoa on paljon. Vähimmäistila lasketaan nykyisen sisällön mukaisesti. Pidä vapaata tilaa tiedostojärjestelmässä, jotta se toimii nopeasti ja luotettavasti.

en: _Difference
fi: _Erotus

en: The difference to the previous partition size
fi: Erotus aiempaan osion kokoon

en: Restore Disk Image
fi: Palauta levykuva

en: _Image to Restore
fi: _Palautettava levykuva

en: Select Disk Image to Restore
fi: Valitse palautettava levykuva

en: Destination
fi: Kohde

en: _Destination
fi: _Kohde

en: Image to Restore
fi: Palautettava levykuva

en: Image Size
fi: Levykuvan koko

en: _Start Restoring…
fi: _Aloita palautus…

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open the application menu
fi: Avaa sovellusvalikko

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Disks
fi: Levyt

[ctx: shortcut window]
en: Create a new empty disk image
fi: Luo uusi tyhjä levykuva

[ctx: shortcut window]
en: Attach an existing disk image
fi: Liitä olemassa oleva levykuva

[ctx: shortcut window]
en: Unselect current disk
fi: Poista nykyisen levyn valinta

[ctx: shortcut window]
en: Drive
fi: Asema

[ctx: shortcut window]
en: Open the drive menu
fi: Avaa levyvalikko

[ctx: shortcut window]
en: Format the drive
fi: Alusta asema

[ctx: shortcut window]
en: Restore an image to the disk
fi: Palauta levykuva levylle

[ctx: shortcut window]
en: SMART data
fi: SMART-tiedot

[ctx: shortcut window]
en: Drive settings
fi: Aseman asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Partition
fi: Osio

[ctx: shortcut window]
en: Open the volume menu
fi: Avaa taltiovalikko

[ctx: shortcut window]
en: Format the selected volume
fi: Alusta valittu taltio

en: SMART Data & Self-Tests
fi: SMART-tiedot ja -testit

en: _Start Self-test
fi: _Käynnistä levytesti

en: Click to start a SMART self-test
fi: Virhe aloittaessa SMART-testiä

en: _Stop Self-test
fi: _Pysäytä levytestit

en: Click to stop the SMART self-test currently in progress
fi: Napsauta käynnissä olevan SMART-itsetestin lopettamiseksi

en: Close
fi: Sulje

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Click to force re-reading SMART data from the hard disk
fi: Napsauta pakottaaksesi SMART-datan lukemisen uudelleen levyltä

en: Powered On
fi: Käynnistettynä

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Self-test Result
fi: Levytestin tulos

en: Self-assessment
fi: Itsearviointi

en: Overall Assessment
fi: Yleisarviointi

en: Click to toggle whether SMART is enabled for the hard disk
fi: Käytetäänkö SMARTia kiintolevylle

en: SMART _Attributes
fi: SMART-määreet

en: _Short
fi: _Lyhyt

en: _Extended
fi: L_aajennettu

en: _Conveyance
fi: _Kuljetus

en: Confirm Taking Ownership
fi: Vahvista omistajuuden ottaminen

en: Changes ownership of the filesystem to your user and group. The recursive mode does also change the ownership of all subdirectories and files, this can lead to destructive results when the filesystem contains a directory structure where ownership should belong to different users (e.g., a system backup or a filesystem that is accessed by multiple users).
fi: Muuttaa tiedostojärjestelmän omistajuuden vastaamaan käyttäjääsi ja ryhmääsi. Rekursiivinen tila muuttaa myös kaikkien alikansioiden ja tiedostojen omistajuuden, mutta tämä saattaa johtaa tuhoisiin seurauksiin, jos tiedostojärjestelmä sisältää rakenteen missä omistajuuden tulisi kuulua eri käyttäjille (esim. järjestelmän varmuuskopio tai tiedostojärjestelmä, jolla on useita käyttäjiä).

en: Enable _recursive mode
fi: Ota käyttöön _rekursiivinen tila

en: Enter passphrase to unlock
fi: Anna tunnuslause avataksesi lukituksen

en: This volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
fi: Tämä taltio saattaa olla VeraCrypt-taltio, koska se sisältää satunnaisdataa.

en: If specified
fi: Jos määritetty

en: Volume type
fi: Taltion tyyppi

en: _Hidden
fi: P_iilotettu

en: Instead of unlocking this volume, attempt to unlock a secondary volume hidden inside.
fi: Tämän taltion lukituksen avaamisen sijaan yritä avata toissijaisen, sisälle piilotetun taltion lukitus.

en: Windows _system
fi: _Windows-järjestelmä

en: Unlock an encrypted Windows system partition or drive.
fi: Avaa salatun Windows-järjestelmäosion tai -aseman salaus.

en: If set, the VeraCrypt PIM (Personal Iterations Multiplier) numeric value to use for this volume.
fi: Jos asetettu, VeraCryptin PIM (Personal Iterations Multiplier) numeerinen arvo tälle taltiolle.

en: _Keyfiles
fi: _Avaintiedostot

en: Select a keyfile to unlock this volume
fi: Valitse avaintiedosto avataksesi tämän taltion

en: _Unlock
fi: _Avaa lukitus

en: Format _Partition…
fi: A_lusta osio…

en: _Edit Partition…
fi: Muokkaa _osiota…

en: Edit _Filesystem…
fi: Muokkaa tie_dostojärjestelmää…

en: Change Pa_ssphrase…
fi: Vaihda _tunnuslause…

en: Resi_ze…
fi: _Muuta kokoa…

en: C_heck Filesystem…
fi: _Tarkista tiedostojärjestelmä…

en: Rep_air Filesystem…
fi: _Korjaa tiedostojärjestelmä…

en: _Take Ownership…
fi: _Ota omistajuus…

en: Edit _Mount Options…
fi: Muokkaa _liitosasetuksia…

en: Edit Encr_yption Options…
fi: Muokkaa _salausasetuksia…

en: _Create Partition Image…
fi: Luo _osiolevykuva…

en: _Restore Partition Image…
fi: _Palauta osiolevykuva…

en: _Benchmark Partition…
fi: Suorituskykytesti _osiolle…

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Disk Images (*.img, *.img.xz, *.iso)
fi: Levykuvat (*.img, *.img.xz, *.iso)

en: Disk Images (*.img, *.iso)
fi: Levykuvat (*.img, *.iso)

note: Translators: Used for number of years
en: %d year | %d years
fi[0]: %d vuosi
fi[1]: %d vuotta

note: Translators: Used for number of months
en: %d month | %d months
fi[0]: %d kuukausi
fi[1]: %d kuukautta

note: Translators: Used for number of days
en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

note: Translators: Used for number of hours
en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

note: Translators: Used for number of minutes
en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

note: Translators: Used for number of seconds
en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

note: Translators: Used for number of milli-seconds
en: %d milli-second | %d milli-seconds
fi[0]: %d millisekunti
fi[1]: %d millisekuntia

[ctx: duration-year-to-inf]
note: Translators: Used for duration greater than one year. First %s is number of years, second %s is months, third %s is days
en: %s, %s and %s
fi: %s, %s ja %s

[ctx: duration-day-to-month]
note: Translators: Used for durations less than one month but greater than one day. First %s is number of days, second %s is hours
en: %s and %s
fi: %s ja %s

[ctx: duration-hour-to-day]
note: Translators: Used for durations less than one day but greater than one hour. First %s is number of hours, second %s is minutes
en: %s and %s
fi: %s ja %s

[ctx: duration-minute-to-hour]
note: Translators: Used for durations less than one hour but greater than one minute. First %s is number of minutes, second %s is seconds
en: %s and %s
fi: %s ja %s

[ctx: duration]
en: Less than a minute
fi: Alle minuutti

[ctx: confirmation-list-of-devices]
note: Translators: Shown in confirmation dialogs with a list of devices that will be affected by the action
en: Affected Devices
fi: Kohdistuu laitteisiin

en: Error unmounting filesystem
fi: Virhe irrotettaessa tiedostojärjestelmää

en: Error locking device
fi: Virhe lukittaessa laitetta

en: Error disabling autoclear for loop device
fi: Virhe poistaessa autoclearia käytöstä takaisinkytkentälaitteelta

[ctx: notify-smart]
note: Translators: This is used as the title of the SMART failure notification
en: Hard Disk Problems Detected
fi: Kiintolevyongelmia havaittu

[ctx: notify-smart]
note: Translators: This is used as the text of the SMART failure notification
en: A hard disk is likely to fail soon.
fi: Kiintolevy hajonnee pian.

[ctx: notify-smart]
note: Translators: Text for button in SMART failure notification
en: Examine
fi: Tutki
