do-plugins - en to ar translation catalogue (138 entries)

en: Give an item an alternate name.
ar: أعط العنصر اسم بديل.

en: Extract archive
ar: استخرج الأرشيف

en: Extract an archive to a given folder
ar: استخرج الأرشيف لمجلد محدد

en: Create archive
ar: انشئ أرشيف

en: Create an archive with the selected item
ar: انشئ أرشيف بالعنصر المحدد

en: Browse Artists
ar: تصفح الفنانين

en: Browse Music by Artist
ar: تصفح الموسيقى بالفنانين

en: Browse Albums
ar: تصفح الألبومات

en: Browse Music by Album
ar: تصفح الموسيقى بالألبوم

en: Browse Podcasts
ar: تصفح البودكاست

en: Browse Podcasts by Publisher
ar: تصفح البودكسات بواسطة الناشر

en: Browse Videos
ar: تصفح الفيديوات

en: Browse All Videos
ar: تصفح كل الفيديوات

en: Add to Play Queue
ar: اضف إلى طابور التشغيل

en: All Music by
ar: كل الموسيقى بواسطة

en: Next
ar: التالي

en: Play next track
ar: تشغيل المقطوعة التالية

en: Pause
ar: أوقف مؤقتاً

en: Pause playing track
ar: أوقف المقطوعة المُشَغَلة

en: Play
ar: تشغيل

en: Previous
ar: السابق

en: Play previous track
ar: تشغيل المقطوعة السابقة

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select A File
ar: اختر ملفًا

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select your documents folder
ar: اختر مجلد مستنداتك

en: Choose documents folder
ar: اختر مجلد المستندات

en: Primary Email
ar: البريد الألكتروني الأولي

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Other email
ar: بريد إلكتروني آخر

en: Other
ar: آخر

en: Clip
ar: مقطع

en: username1
ar: اسم المستخدم1

en: Del.icio.us Tags
ar: وسوم Del.icio.us

en: Search del.icio.us
ar: ابحث في del.icio.us

en: del.icio.us tag search
ar: البحث في الوسوم del.icio.us

en: Open
ar: فتح

en: Open a removable volume
ar: فتح جزء موصول

en: Unmount
ar: أزل الوصل

en: Unmount volume
ar: أزل وصل الجزء

en: Mount
ar: وصل

en: Mount volume
ar: وصل الجزء

en: Play Slideshow
ar: تشغيل نمط العرض

en: Epiphany Bookmarks
ar: مفضلة إِبيفاني

en: Work Phone
ar: هاتف العمل

en: Home Phone
ar: هاتف المنزل

en: Mobile Phone
ar: الهاتف الجوال

en: Address
ar: العنوان

en: Show hidden files
ar: أظهر الملفات المخفيّة

en: Folder
ar: المجلد

en: Depth
ar: المستوى

en: Delete File
ar: حذف الملف

en: Deletes a file or folder.
ar: يحذف ملفاً أو ملجد.

en: Choose a folder to index
ar: اختر مجلد لأرشفته

en: Cancel
ar: إلغاﺀ

en: Choose folder
ar: اختر مجلد

en: Rename file...
ar: إعادة تسميه الملف...

en: Renames a file.
ar: يعيد تسميه ملف

en: Create New Folder
ar: أنشء مجلداً جديداً

en: Creates an new folder.
ar: ينشئ مجلداً جديد.

en: Move to...
ar: انقل لـ...

en: Moves a file or folder to another location.
ar: ينقل ملفاً أو مجلداً لمكان آخر.

en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

en: Moves a file or folder to the trash
ar: ينقل ملفاً أو مجلداً للمهملات

en: Recent Files
ar: الملفات الأخيرة

en: Finds recently-opened files.
ar: ابحث عن الملفات المفتوحة مؤخراً.

en: Copy to...
ar: انقل لـ...

en: Copies a file or folder to another location.
ar: ينقل ملفاً أو مجلداً لمكان آخر.

en: Files and Folders
ar: الملفات والمجلدات

en: Create New File
ar: انشئ مجلد جديد

en: Creates an new, empty file.
ar: ينشئ مجلد جديد فارغ.

en: Untitled
ar: بدون‌عنوان

en: Firefox Bookmarks
ar: مفضلات فَيَرفُكس

en: Finds Firefox bookmarks in your default profile.
ar: ابحث عن مفضلات فَيَرفُكس في ملفك الشخصي الإفتراضي.

en: Do needs your authorization in order to upload photos to your flickr account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
ar: "دو" بحاجة للإذن من اجل رفع الصور لحسابك في فليكر. اضغط على زر "وثق" من أجل فتح متصفح الإنترنت وإعطاء "دو" الصلاحية.

en: <b>Account</b>
ar: <b>الحساب</b>

en: _Authorize
ar: _وثِّق

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Private
ar: خاص

en: Visible to friends
ar: متاح للأصدقاء

en: Visible to family
ar: متاح للعائلة

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Public
ar: عام

en: <b>Viewing permissions</b>
ar: <b>عرض الأذونات</b>

en: <b>Tags</b>
ar: <b>الوسوم</b>

en: Upload photo
ar: ارفع صورة

en: Upload one or more photos to Flickr
ar: ارفع صورة أو صور أخرى لفلِكر

en: Account
ar: الحساب

en: Define
ar: تعريف

en: Define a given word.
ar: تعريف الكلمة المعطاة.

en: Current window
ar: النافذة الحالية

en: Take a screenshot of the current window.
ar: خُذ لقطة شاشة للنافذة الحالية

en: Whole screen
ar: كامل الشاشة

en: Take a screenshot of the entire screen.
ar: خُذ لقطة لكامل الشاشة.

en: Wait {0} second before taking the screenshot. | Wait {0} seconds before taking the screenshot.
ar[0]: انتظر {0} ثانية قبل أخذ لقطة الشاشة
ar[1]: انتظر {0} ثانيتين قبل أخذ لقطة الشاشة
ar[2]: انتظر {0} ثواني قبل أخذ لقطة الشاشة
ar[3]: انتظر {0} ثواني قبل أخذ لقطة الشاشة
ar[4]: انتظر {0} ثواني قبل أخذ لقطة الشاشة
ar[5]: انتظر {0} ثانية قبل أخذ لقطة الشاشة

en: Take screenshot
ar: خذ لقطة للشاشة

en: Whole screen or current window.
ar: كامل الشاشة أو النافذة الحالية.

en: Log out, Shutdown, Restart, etc.
ar: سجل الخروج, أطفئ الجهاز, أعِد التشغيل, إلخ.

en: Log Out
ar: تسجيل الخروج

en: Close your session and return to the login screen.
ar: اغلق الجلسة و ارجع لنافذة الدخول

en: Shutdown
ar: أطفئ

en: Turn your computer off.
ar: أطفئ حاسوبك.

en: Hibernate
ar: أسبِت

en: Put your computer into hibernation mode.
ar: ضع جهازك في نمط السبات.

en: Suspend
ar: تعليق

en: Restart
ar: إعادة التشغيل

en: Restart your computer.
ar: أعِد تشغيل حاسوبك.

en: Lock Screen
ar: إقفل الشاشة

en: Lock your screen.
ar: إقفل شاشتك.

en: Open Terminal Here
ar: افتح الطرفيّة هنا

en: Run in Terminal
ar: شغل في الطَرَفية

en: E-Mail:
ar: البريد الإلكتروني:

en: All Events
ar: كل الأحداث

en: An error has occurred in {0}
ar: حدث خلل في{0}

en: View Event
ar: عرض الحدث

en: Open event in browser
ar: فتح الحدث في المتصفح

en: View Calendar
ar: عرض التقويم

en: Open calendar in browser
ar: عرض التقويم في المتصفح

en: Google Calendar
ar: تقويم جوجل

en: Search Events
ar: ابحث في الأحداث

en: Search Google Calendar for Events
ar: ابحث عن الأحداث في تقويم جوجل

en: New Event
ar: حدث جديد

en: Create a new event in Google Calendar
ar: إنشاء حدث جديد في تقويم جوجل

en: Primary Phone
ar: الهاتف الأساسي

en: Home Email
ar: البريد الإلكتروني للمنزل

en: Work Email
ar: البريد الإلكتروني للعمل

en: Primary Address
ar: العنوان الأساسي

en: Home Address
ar: عنوان المنزل

en: Work Address
ar: عنوان العمل

en: Uploading failed.
ar: فشل الرفع.

en: Deleting failed.
ar: فشل الحذف.

en: Document deleted.
ar: تم حذف المستند.

en: Google Docs
ar: مستندات جوجل

en: Delete Document
ar: حذف المستند

en: Move a document into Trash at Google Docs
ar: حذف المستند للمهملات في مستندات جوجل

en: Upload Document
ar: رفع المستند

en: Upload a document to Google Docs
ar: رفع مستند لمستندات جوجل

en: Map
ar: الخريطة

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Go directly to Google Search page
ar: اذهب بشكل مباشر لصفحة بحث جوجل

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Show search results in Do
ar: اظهر نتائج البحث في "دو"

en: <b>Google Search</b>
ar: <b>بحث جوجل</b>

en: Search Google
ar: ابحث في جوجل
