do-plugins - en to sv translation catalogue (565 entries)

en: Assign Alias...
sv: Tilldela alias...

en: Give an item an alternate name.
sv: Ge ett objekt ett alternativt namn.

en: Delete Alias
sv: Ta bort alias

en: Deletes an alias.
sv: Tar bort ett alias.

en: Alias items
sv: Aliasobjekt

en: Aliased items from Do's universe.
sv: Aliasobjekt från Do:s universum.

en: Extract archive
sv: Packa upp arkiv

en: Extract an archive to a given folder
sv: Packar upp ett arkiv till en given mapp.

en: Create archive
sv: Skapa arkiv

en: Create an archive with the selected item
sv: Skapa ett arkiv med det valda objektet.

en: Browse Artists
sv: Bläddra bland artister

en: Browse Music by Artist
sv: Bläddra musik efter artist

en: Browse Albums
sv: Blädra bland album

en: Browse Music by Album
sv: Bläddra musik efter album

en: Browse Podcasts
sv: Bläddra i poddsändningar

en: Browse Podcasts by Publisher
sv: Bläddra poddsändningar efter utgivare

en: Browse Videos
sv: Bläddra i videor

en: Browse All Videos
sv: Bläddra i alla videor

en: Add to Play Queue
sv: Lägg till i uppspelningskö

en: Add media to play queue
sv: Lägg till media till spelkö

en: Banshee Media
sv: Musikspelaren Banshee

en: Indexes Media from Banshee Media Player
sv: Indexerar media från Banshee Media Player

en: All Music by
sv: All musik av

en: Next
sv: Nästa

en: Play next track
sv: Nästa låt

en: Pause
sv: Pausa

en: Pause playing track
sv: Pausa

en: Play
sv: Spela

en: Play from your Banshee Collection
sv: Spela låtar från din Bansheesamling

en: Previous
sv: Föregående

en: Play previous track
sv: Föregående låt

en: Search Banshee Media
sv: Sök igenom musikspelaren Banshee

en: Search your entire Banshee collection
sv: Sök igenom din Bansheesamling

en: Choose BibTeX file
sv: Välj BibTeX-fil

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select A File
sv: Välj en fil

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select your documents folder
sv: Ange din dokumentkatalog

en: Choose documents folder
sv: Välj dokumentkatalog

en: ClawsMail contacts
sv: ClawsMail-kontakter

en: Contacts in ClawsMail address book
sv: Kontakter i ClawsMail-adressbok

en: Primary Email
sv: Huvudsaklig mejladress

en: Email
sv: E-post

en: Other email
sv: Annan epostadress

en: Other
sv: Övrigt

en: Clip
sv: Klipp

en: Create a clip with Cl.ickable
sv: Skapa ett klipp med Cl.ickable

en: Cl.ickable Clips
sv: Cl.ickable klipp

en: Opens your cl.ickable clips
sv: Öppna dina Cl.ickable klipp

en: Cl.ickable Items
sv: Cl.ickable objekt

en: Usefull Cl.ickable Items
sv: Användbara Cl.ickable objekt

en: username1
sv: användarnamn1

en: Search Confluence
sv: Sök i Confluence

en: Searches Confluence and returns results to Do
sv: Söker i Confluence och returnerar resultaten till Do

en: Del.icio.us Tags
sv: Del.icio.us taggar

en: Organizes your del.icio.bookmarks by tag
sv: Organiserar dina del.icio.us.bookmarks efter taggar

en: Untagged del.ico.us bookmarks
sv: Icke taggade del.icio.us-bokmärken

en: del.icio.us bookmarks tagged with {0}
sv: del.icio.us-bokmärken taggade med {0}

en: Del.icio.us bookmarks
sv: Del.icio.us-bokmärken

en: Indexes your del.icio.us bookmarks
sv: Indexerar dina del.icio.us-bokmärken

en: Search del.icio.us
sv: Sök i del.icio.us

en: del.icio.us tag search
sv: del.icio.us taggsökning

en: Open
sv: Öppna

en: Open a removable volume
sv: Öppna en flyttningsbar volym

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Unmount volume
sv: Avmontera volym

en: Mount
sv: Montera

en: Mount volume
sv: Monteringsvolym

en: Play Slideshow
sv: Visa bildspel

en: Plays a slideshow of images in a folder.
sv: Visar ett bildspel av alla bilder i en katalog

en: Epiphany Bookmarks
sv: Epiphany-bokmärken

en: Indexes your Epiphany bookmarks.
sv: Indexterar dina Epiphany-bokmärken

en: Work Phone
sv: Jobbtelefon

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Mobile Phone
sv: Mobiltelefon

en: Evolution Contacts
sv: Kontaker i Evolution

en: Address
sv: Adress

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Folder
sv: Katalog

en: Depth
sv: Djup

en: Delete File
sv: Ta bort fil

en: Deletes a file or folder.
sv: Tar bort en fil eller mapp.

en: Choose a folder to index
sv: Välj en mapp att indexera

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Choose folder
sv: Välj katalog

en: Rename file...
sv: Byt filnamn...

en: Renames a file.
sv: Byter namn på en fil.

en: Create New Folder
sv: Skapa ny katalog

en: Creates an new folder.
sv: Skapar en ny katalog.

en: Move to...
sv: Flytta till...

en: Moves a file or folder to another location.
sv: Flyttar en fil eller mapp till ett annat ställe.

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Moves a file or folder to the trash
sv: Flyttar en fil eller mapp till papperskorgen.

en: Recent Files
sv: Senaste filer

en: Finds recently-opened files.
sv: Visar senast öppnade filer

en: Copy to...
sv: Kopiera till...

en: Copies a file or folder to another location.
sv: Kopierar en fil eller mapp till ett annat ställe.

en: Files and Folders
sv: Filer och mappar

en: Catalogs important files and folders for quick access.
sv: Katalogisera viktiga mappar och filer för snabb åtkomst

en: Create New File
sv: Skapa ny fil

en: Creates an new, empty file.
sv: Skapar en ny, tom fil.

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Firefox Bookmarks
sv: Webbläsaren Firefoxs bokmärken

en: Finds Firefox bookmarks in your default profile.
sv: Visar din webbläsares bokmärken.

en: Do needs your authorization in order to upload photos to your flickr account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
sv: Behöver din tillåtelse att överföra foton till ditt Flickr-konto. Tryck på "Godkänn"-knappen för att öppna upp en webbläsare och ge Do tillåtelse att utföra denna handling.

en: <b>Account</b>
sv: <b>Konto</b>

en: _Authorize
sv: _Auktorisera

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Private
sv: Privat

en: Visible to friends
sv: Synlig för vänner

en: Visible to family
sv: Synlig för familj

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Public
sv: Offentlig

en: <b>Viewing permissions</b>
sv: <b>Visningsrättigheter</b>

en: Default tags to use on images posted with Do. Seperate tags with a space; for multiple word tags use quotes. ex.) concert "Mars Volta" Omar
sv: Förvalda taggar att använda till bilder postade med Do. Skilj taggar med blanksteg; för att ange taggar bestående av flera ord, använd citationstecken. ex.) koncert "Mars Volta" Omar

en: <b>Tags</b>
sv: <b>Taggar</b>

en: Upload photo
sv: Överföra foto

en: Upload one or more photos to Flickr
sv: Överför ett eller flera foton till Flickr.

en: Account
sv: Konto

en: Click to compete authorization
sv: Klicka för att verkställa auktorisering.

en: Thank you {0} for allowing Do access to Flickr.
sv: Tack för att du {0} tillåter Do att komma åt ditt Flickr-konto.

en: Define
sv: Definiera

en: Define a given word.
sv: Definerar ett givet ord.

en: Current window
sv: Nuvarande fönster

en: Take a screenshot of the current window.
sv: Tar en skärmbild av nuvarande fönster

en: Whole screen
sv: Hela skärmen

en: Take a screenshot of the entire screen.
sv: Tar en skärmbil av hela skärmen

en: {0}-second delay
sv: {0}-sekunders fördröjning

en: Wait {0} second before taking the screenshot. | Wait {0} seconds before taking the screenshot.
sv[0]: Väntar i {0} seunder innan en skärmbild tas.
sv[1]: Väntar i {0} seunder innan en skärmbild tas.

en: Take screenshot
sv: Ta skärmbild

en: Takes a screenshot with optional delay.
sv: Tar en skärmbild med eventuell fördröjning

en: GNOME Screenshot Items
sv: GNOMEs skärmbildstagare

en: Whole screen or current window.
sv: Hela skärmen eller nuvarande fönster.

en: GNOME Session Commands
sv: GNOMEs kontrollkommandon

en: Log out, Shutdown, Restart, etc.
sv: Logga ut, Stäng av, Stara om osv.

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Close your session and return to the login screen.
sv: Avsluta din session och återvänd till inloggningsfönstret.

en: Shutdown
sv: Stäng av

en: Turn your computer off.
sv: Stäng av datorn

en: Hibernate
sv: Dvala

en: Put your computer into hibernation mode.
sv: Sätter din dator i viloläge

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: Put your computer into suspend mode.
sv: Sätter din dator i vänteläge

en: Restart
sv: Starta om

en: Restart your computer.
sv: Startar om din dator

en: Lock Screen
sv: Lås skärmen

en: Lock your screen.
sv: Låser skärmen

en: Open Profile
sv: Öppna profil

en: Opens a GNOME Terminal with the selected profile.
sv: Öppnar en GNOME-terminal med den valda profilen

en: Open Terminal Here
sv: Öppna terminal här

en: Opens a GNOME Terminal in a given location.
sv: Öppnar ett terminalfönster på en given plats

en: Run in Terminal
sv: Kör i terminal

en: Runs a command in GNOME Terminal.
sv: Kör ett kommando i en Gnome-ternimal

en: GNOME Terminal Profiles
sv: Gnomes terminalprofiler

en: Indexes your GNOME Terminal profiles.
sv: Indexerar dina terminalprofiler

en: Unnamed Profile
sv: Namnlös profil

en: GNOME Terminal Profile
sv: Gnomes terminalprofiler

en: Perform a calculation using Google Calculator.
sv: Genomför en uträkning med Googles räknedosa

en: Google Calculator could not evaluate the expression.
sv: Googles räknedosa kunde inte utföra beräkningen

en: E-Mail:
sv: E-post:

en: Google Calendars
sv: Google-kalendrar

en: Indexes your Google Calendars
sv: Visar dina Google-kalendrar

en: All Events
sv: Alla händelser

en: An error has occurred in {0}
sv: Ett fel inträffade i {0}

en: View Event
sv: Visa händelse

en: Open event in browser
sv: Öppna händelse i webbläsaren

en: View Calendar
sv: Visa kalender

en: Open calendar in browser
sv: Öppnar en kalender i webbläsaren

en: Google Calendar
sv: Google-kalender

en: Search Events
sv: Sök händelser

en: Search Google Calendar for Events
sv: Sök i dina Google-kalendrar efter händelser

en: Failed to connect to GCal service
sv: Kunde inte ansluta till GCal-servicen

en: New Event
sv: Ny händelse

en: Create a new event in Google Calendar
sv: Skapa en ny händelse i din Google-kalender

en: Primary Phone
sv: Primär telefon

en: Home Email
sv: E-post hem

en: Work Email
sv: E-post arbete

en: Primary Address
sv: Primär adress

en: Home Address
sv: Hemadress

en: Work Address
sv: Address arbete

en: An error occurred connecting to google, are your credentials valid?
sv: Kunde inte ansluta till google, har du angivit rätt uppgifter?

en: Missing login credentials. Please set login information in plugin configuration.
sv: Inloggningsuppgifter saknas. Ange dem i insticksmodulsinställningarna.

en: GMail Contacts
sv: GMail-kontaker

en: Index your GMail contacts
sv: Indexserar ina GMail-kontakter

en: Uploading failed.
sv: Uppladdningen misslyckades.

en: An error occurred when uploading files to Google Docs.
sv: Ett fel inträffade under uppladdningen till Goolge Docs.

en: Deleting failed.
sv: Bortagningen misslyckades.

en: An error occurred when deleting the document at Google Docs.
sv: Ett fel inträffade under borttagningen hos Goolge Docs.

en: Document deleted.
sv: Dokumentet borttaget.

en: The document '{0}' has been successfully moved into Trash at Google Docs.
sv: Dokumentet '{0}' flyttades till Google Documents papperskorg.

en: Google Docs Presentation
sv: Google dokument presentation

en: Indexes your documents stored at Google Docs
sv: Indexerar dina Google Docs-dokument

en: Google Docs Generic Document
sv: Google dokument allmänna dokument

en: Google Docs Text Document
sv: Google Docs Textdokument

en: Google Docs PDF Document
sv: Google Docs PDF-dokument

en: Delete Document
sv: Ta bort dokument

en: Move a document into Trash at Google Docs
sv: Flytta ett dokument till Google Docs papperskorg

en: Upload Document
sv: Överför ett dokument

en: Upload a document to Google Docs
sv: Överför ett dokument till Google Docs

en: Google Docs Spreadsheet
sv: Google Docs kalkylark

en: Map
sv: Karta

en: Map a location or route in Google maps.
sv: Visar en plats eller sträcka med Googles kartor

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Go directly to Google Search page
sv: Gå direkt till Google:s söksida

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Show search results in Do
sv: Visa sökresultat i Do

en: Show Search page link as first result
sv: Visa söksidelänk som första resultat

en: <b>Google Search</b>
sv: <b>Googlesökning</b>

en: Apply to Google Search page link
sv: Tillämpas på Google:s söksidelänk

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Do not filter my search results.
sv: Filtera inte mina sökresultat

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use moderate filtering
sv: Använd måttlig filtrering

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use strict filtering
sv: Använd strikt filtrering

en: <b>SafeSearch Preferences</b>
sv: <b>SafeSearch Inställningar</b>

en: Search Google
sv: Sök på Google

en: Allows you to perform Google Searches from Do
sv: Tillåter dig att göra googlesökningar från Do

en: I'm Feeling Lucky!
sv: Jag har tur

en: Searches Google and takes you to the first result
sv: Gör en googlesökning och tar dig till det första resultatet.

en: If you have an ImageShack account, a registration code allows you to save images to the My Images sections of your account.
    
    Please log-in to your ImageShack account before getting your registration code.
sv: Om du har ett ImageShack-konto, möjliggör en registreringskod att du kan spara bilder till sektionen Mina Bilder för ditt konto.
    
    Logga in på ditt ImageShack-konto innan du får din registreringskod.

en: _Registration Code
sv: _Registreringskod

en: _Get Registration Code
sv: _Hämta registreringskod

en: <b>Registration Code</b>
sv: <b>Registreringskod</b>

en: Upload to ImageShack
sv: Överför till ImageShack

en: Uploads the image to ImageShack.
sv: Överför bilden till ImageShack

en: ImageShack exception:
sv: ImageShack undantag:

en: File size exceeds ImageShack's 1.5MB limit.
sv: Filstorleken överskrider ImageShack:s gräns på 1.5Mb.

en: Parsed url was empty. ImageShack has probably changed its format.
sv: Den tolkade adressen var tom. ImageShack har antagligen ändrat dess format.

en: Do is uploading your image... Please wait a moment...
sv: Do överför din bild... Vänta en stund...

en: Unable to upload image to ImageShack at this time.
sv: Kan för tillfället inte överföra bilden till ImageShack .

en: Search Launchpad
sv: Sök i Launchpad

en: Search Launchpad properties.
sv: Sök Launchpad:s egenskaper.

en: Locate Files
sv: Lokalisera filer

en: Search your filesystem using locate.
sv: Sök igenom ditt filsystem genom att använda locate.

en: Manual pages (man)
sv: Manualsidor (man)

en: Search and read help documentation (man)
sv: Sök bland och läs hjälpdokumentation (man)

en: Read manual page (man)
sv: Läs manualsida (man)

en: Look up and read a manual page.
sv: Slå upp och läs en manuasida.

en: Show friend status updates
sv: Visa vänners statusänding

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: Failed to fetch file from {0}
sv: Misslyckades med att hämta en fil från {0}

en: Twitter encountered an error in {0}. {1}
sv: Twitter påträffade ett fel i {0}. {1}

en: Unable to post tweet. Check your login settings. If you are behind a proxy make sure that the settings in /system/http_proxy are correct.
sv: Kunde inte posta en tweet. Kontrollera dina inloggningsuppgifter. Om du är bakom en proxy, försäkra att inställningarna i /system/http_proxy är korrekta.

en: Microblog friends
sv: Mikroblogg-vänner

en: Indexes your microblog friends
sv: Indexera dina mikroblogg-vänner

en: New direct message from {0}
sv: Nytt direktmeddelande från {0}

en: Post failed
sv: Postningen misslyckades

en: Post Successful
sv: Postningen lyckades

en: Failed to post '{0}' to {1}
sv: Misslyckades med att posta '{0}' till '{1}'

en: '{0}' sucessfully posted to {1}
sv: '{0}' lyckosamt skickat till {1}

en: Post to {0}
sv: Skicka till {0}

en: Update {0} status
sv: Uppdatera {0} status

en: Connect with NX
sv: Anslut med NX

en: NX Host
sv: NX-värd

en: NX Hosts
sv: NX-värdar

en: Parses nx sessions
sv: Analyserar NX-sessioner

en: Search Web
sv: Sök Webben

en: Searches the web using OpenSearch plugins.
sv: Söker igenom webben med hjäl av OpenSearch

en: Opera Bookmarks
sv: Opera-bokmärken

en: Indexes your Opera 6 bookmarks
sv: Indexera dina bokmärken i Opera 6

en: Supported Codes
sv: Kod som stöds

en: Send to Pastebin
sv: Sänd text till kopiering

en: Sends the text to Pastebin.
sv: Sänder text till kopiering

en: Parsed url was empty. Lodge It has probably changed its format.
sv: Tolkad url är tom. Lodge It har antagligen ändrat sitt format.

en: Set status
sv: Ställ in status

en: Set pidgin status message
sv: Ställ in Pidgin-statusmeddelande

en: Pidgin Statuses
sv: Pidginstatusar

en: Saved Pidgin statuses
sv: Sparade Pidginstatusar

en: Pidgin Buddies
sv: Pidgin-vänner

en: Buddies on your Pidgin buddy list.
sv: Vänner från Pidgin

en: Pidgin Accounts
sv: Pidgin-konton

en: Available Pidgin IM Accounts
sv: Tillgängliga Pidgin-konton

en: Sign on
sv: Logga in

en: Enable pidgin account
sv: Aktiverar Pidgin-konto

en: Sign off
sv: Logga ut

en: Disble pidgin account
sv: Inaktivera Pidgin-konto

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Busy
sv: Upptagen

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Away
sv: Inte vid datorn

en: Unknown Status
sv: Okänd status

en: Chat
sv: Chatt

en: Send an instant message to a friend.
sv: Skicika ett snabbmeddelande till en vän.

en: Application Key
sv: Programnyckel

en: <i>Verify and save your account information</i>
sv: <i>Verifiera och spara dina kontouppgifter</i>

en: Message posted
sv: Meddelandet skickat

en: Message posting failed
sv: Meddelandesändning misslyckades

en: Cannot connect to the Ping.FM API server, or the server responds with an error.
sv: Kan inte ansluta till Ping.FM API-server eller så är svaret från servern felaktigt.

en: Your {0} message has been successfully posted to {1}
sv: Ditt {0}-meddelande skickades till {1}

en: Your message has been successfully posted to all {0} services
sv: Ditt meddelande har skickats till alla {0}-tjänster

en: Error occurred in service response
sv: Fel uppstod i tjänstsvar

en: Web service group supported by Ping.FM
sv: Webbtjänstgrupp som stöds av Ping.FM

en: Web service supported by Ping.FM
sv: Webbtjänst som stöds av Ping.FM

en: Post via Ping.FM
sv: Skicka via Ping.FM

en: Post a text message as microblog or status update to your social network
sv: Skicka ett textmeddelande som mikroblogg eller som statusuppdatering i ditt sociala nätverk

en: Failed to connect to Ping.FM service
sv: Misslyckades att ansluta till tjänsten Ping.FM

en: Ping.FM Services
sv: Ping.FM-tjänster

en: Web services suppported by Ping.FM
sv: Webbtjänster som stöds av Ping.FM

en: Start new PuTTY session (host {0})
sv: Starta ny PuTTY-session (värd {0})

en: PuTTY sessions
sv: PuTTY-sessioner

en: PuTTY saved sessions
sv: Sparade PuTTY-sessioner

en: Connect with PuTTY
sv: Anslut med PuTTY

en: Create new conenction with PuTTY
sv: Skapa ny anslutning med PuTTY

en: Submit Quote
sv: Skicka till Quote

en: Sends text to Quote service.
sv: Skickar text till tjänsten Quote.

en: Do needs your authorization in order to manage tasks in your Remember The Milk account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
sv: Do behöver din tillåtelse för att hantera uppgifter i ditt Remember The Milk-konto. Klicka på knappen "Authorize" för att öppna en webbläsare och ge Do befogenhet.

en: For overdue task(s)
sv: För försenade uppgifter

en: When actions (e.g. rename) are completed
sv: När åtgärder (t.ex byt namn) är klara

en: <b>Notification</b>
sv: <b>Notifiering</b>

en: You can enter some advanced search operators here to limit the tasks Do indexes. E.g. "priority:1 AND status:incomplete" will force Do to only index all incomplete tasks with high priority.
sv: Du kan ange avancerade sökoperatorer här, för att begränsa sysslorna Do indexerar.  Exempelvis "priority:1 AND status:incomplete" tvingar Do att enbart indexera ej färdigställda sysslor med hög prioritet.

en: A webpage from Remember The Milk should be opened in your web browser now. Please follow the instructions there and come back to complete the authrozation by clicking the button below.
sv: En websida från Remember The Milk skall nu ha öppnats i din webläsare. Vänligen följ instruktionerna där och återvänd sedan hit för att slutföra attesteringen genom att klicka på knappen nedan.

en: Complete authorization
sv: Slutför attesteringen

en: Fail to complete authorization.
sv: Misslyckades med att slutföra attesteringen.

en: Authorize again
sv: Attestera igen

en: Thank you {0}, RTM plugin is now authorized to operate on your account.
sv: Tack {0}. Insticksprogrammet RTM är nu attesterat för ditt konto.

en: Uncomplete
sv: Ej klar

en: Mark a selected task as "incomplete".
sv: Markera syssla som "ej klar"

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete a selected task from Remember The Milk
sv: Ta bort markerad syssla från Remember The Milk

en: {0} Task Overdue | {0} Tasks Overdue
sv[0]: {0} Uppgift försenad
sv[1]: {0} Uppgifter försenade

en: Task Deleted
sv: Syssla borttagen

en: The selected task has been successfully deleted from your Remember The Milk task list
sv: Den valda sysslan har tagits bort från din Remember The Milk-lista

en: Task Completed
sv: Syssla slutförd

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been marked as completed.
sv: Den valda sysslan i Remember The Milk har markerats som slutförd.

en: High
sv: Hög

en: High Priority
sv: Hög prioritet

en: Medium
sv: Mellan

en: Medium Priority
sv: Medelhög prioritet

en: Low
sv: Låg

en: Low Priority
sv: Låg prioritet

en: None
sv: Ingen

en: No Priority
sv: Ingen prioritet

en: Up
sv: Upp

en: Increase the priority
sv: Öka prioriteten

en: Down
sv: Ned

en: Decrease the priority
sv: Minska prioriteten

en: Priority Changed
sv: Prioritet ändrad

en: The priority of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
sv: Den valda sysslans prioritet i din Remember The Milk-lista har ändrats

en: Due Date/Time Changed
sv: Sluttid eller -datum har ändrats

en: The due date/time of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
sv: Sluttid eller -datum för den valda sysslan i din Remember The Milk att-göra-lista har ändrats.

en: Task Moved
sv: Sysslan har flyttats

en: Task Renamed
sv: Sysslan har döpts om

en: Task Postponed
sv: Sysslan har senarelagts

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been postponed
sv: Den valda sysslan i din Remember The Milk att-göra-lista ha senarelagts

en: Recurrence Pattern Changed
sv: Återkommandemönstret har ändrats

en: The recurrence pattern of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
sv: Återkommandemönstret för den valda sysslan i din Remember The Milk att-göra-lista har ändrats.

en: Task Uncompleted
sv: Sysslan ej klar

en: The selected task has been marked as "incomplete".
sv: Den valda sysslan har markerats som "ej klar".

en: Create a new task in Remember The Milk
sv: Skapa ny syssla i Remember The Milk

en: Move a seleted task from one list to another
sv: Flytta en vald syssla från en lista till en annan

en: Complete
sv: Färdig

en: Complete a selected task
sv: Sluför en vald syssla

en: Rename to...
sv: Byt namn till...

en: Give the seleted task a new name
sv: Byt namn på den valda sysslan

en: Set Recurrence
sv: Gör till återkommande

en: Sets a recurrence pattern for a task.
sv: Välj återkommandemönster för en syssla.

en: Postpone
sv: Senarelägg

en: Postpone a selected task in Remember The Milk
sv: Senarelägg en vald syssla i Remember The Milk

en: Set Priority
sv: Sätt prioritet

en: Set the priority of a task
sv: Sätt en sysslas prioritet

en: Set Due Date/Time
sv: Sätt sluttid eller -datum

en: Set the due date/time of a task
sv: Sätt sluttid eller -datum för en syssla

en: All music by
sv: All musik på

en: Add an item to Rhythmbox's play queue.
sv: Lägger till en grej till Rythmboxs uppspelningskö

en: Browse Rhythmbox Music by Artist
sv: Bläddra i Rythmboxs musk efter artist

en: Browse Rhythmbox Music by Album
sv: Bläddra igenom Rythmboxs musik sorterat efter album

en: Play Current Track in Rhythmbox
sv: Spela upp nuvarande spår i Rythmbox

en: Pause Rhythmbox Playback
sv: Pausa Rythmbox

en: Play Next Track in Rhythmbox
sv: Spela nästa spår i Rythmbox

en: Play Previous Track in Rhythmbox
sv: Spela föregående spår i Rythmbox

en: Show Current Track
sv: Visa nuvarande spår

en: Show Notification of Current Track in Rhythmbox
sv: Visa notifiering av nuvarande spår i Rhythmbox

en: Mute
sv: Tyst

en: Mute Rhythmbox Playback
sv: Tysta Rythmboxs uppspelning

en: Unmute
sv: Avtysta

en: Unmute Rhythmbox Playback
sv: Avtysta Rythmboxs uppspelning

en: Volume Up
sv: Höj volymen

en: Increase Rhythmbox Playback Volume
sv: Höj voluymen i Rythmbox

en: Volume Down
sv: Sänk volymen

en: Decrease Rhythmbox Playback Volume
sv: Sänk volymen i Rythmbox

en: Play an item in Rhythmbox.
sv: Spela upp en sak i Rythmbox

en: Rhythmbox Music
sv: Rythmboxs musik

en: Provides access to artists and albums from Rhythmbox.
sv: Get åtkomst till artister och album från Rythmbox

en: OPML feed file
sv: OPML flödesfil

en: Timeout (in seconds)
sv: Försök koppla upp dig i antat sekunder

en: Cache duration (in minutes)
sv: Cache-längd (i minuter)

en: Explore Shelf
sv: Utforska hylla

en: Get a list of everything in your shelf
sv: Få en lista på alla saker i din hylla

en: Remove From Shelf
sv: Ta bort från hyllan

en: Remove Selected Item From Shelf
sv: Ta bort markerade saker från hyllan

en: Add To Shelf
sv: Lägg till till hyllan

en: Add Selected Item to Shelf
sv: Ta bort markerade saker från hyllan

en:  Shelf
sv:  Hyllan

en: Your {0} shelf items.
sv: Dina {0} hyllobjekt

en: Shelf Items
sv: Hyllobjekt

en: Your Shelf Items
sv: Dina hyllsaker

en: Default
sv: Standardvärde

en: Load items in background
sv: Läser in objekt i bakgrunden

en: Comma-seperated list of radios to load
sv: Kommaseparerad lista med radiokanaler att läsa in

en: Host-name of SqueezeCenter server
sv: Namn på Squeezebox värddator

en: Port of the SqueezeCenter server cli interface
sv: Porten för SqueezeCenter serverns cli-gränssnitt

en: Port of the SqueezeCenter server web interface
sv: Porten för SqueezeCenter serverns webbgränssnitt

en: Load artist, albums and radio in the background when loading DO. 
    If set to unchecked, these items are loaded when DO is loading causing a delay until all items are loaded.
sv: Läser in artist, album och radio i bakgrunden när Do startar. 
    Om denna rutan är omarkerad, kommer dessa objekt läsas in när Do startar och orsaka en fördröjning tills alla objekt har överförts.

en: Connect with SSH
sv: Anslut med SSH

en: SSH Host
sv: SSH-v

en: SSH Hosts
sv: SSH-värdar

en: Parses ssh-config
sv: Tolka ssh-konfiguration

en: Command for start/stop services (gksudo, etc):
sv: Kommando för att starta/stoppa tjänster (gksudo etc):

en: Services to control:
sv: Tjänster att kontrollera:

en: System Services
sv: Systemtjänster

en: List of all System Services
sv: Lista med samtliga systemtjänster

en: {0} service
sv: {0} tjänst

en: Control system {0} service
sv: Kontrollsystem {0} tjänst

en: Choose the file to open
sv: Välj fil att öppna

en: Selected invalid file!
    Should be executable.
sv: Vald fil är ogiltig!
    Filen måste vara exekverbar.

en: Category
sv: Kategori

en: Create a new task
sv: Skapa en ny uppgift

en: Create a new task in Tasque
sv: Skapa en ny uppgift i Tasque

en: Append to...
sv: Lägg till till...

en: Appends text to a selected file.
sv: Lägger till en text till en vald fil.

en: Make Tiny Url
sv: Skapa en Tiny URL

en: Creates a TinyUrl from an unwieldy mess.
sv: Skapar en TinyUrl av en ohanterlig röra.

en: Use note content as note title when no title is specified.
sv: Använd innehållet i anteckningen som titel när ingen titel för anteckningen angivits.

en: <b>Default New Note Title</b>
sv: <b>Ny Anteckning</b>

note: Container child vbox3.Gtk.Box+BoxChild
en: First pane is content, second pane is title.
sv: Första rutan visar innehållet, andra rutan visar titeln.

note: Container child vbox3.Gtk.Box+BoxChild
en: First pane is title, second pane is content.
sv: Första rutan visar titeln, andra rutan visar innehållet.

en: <b>New Note Title and Content Entry</b>
sv: <b>Ny titel och innehålls notering</b>

en: New Tomboy Note
sv: Ny Tomboy-anteckning

en: Create a new Tomboy note.
sv: Skapa ny Tomboy-anteckning.

en: Tomboy Note Indexer
sv: Tomboy anteckningsindexerare

en: Loads Tomboy notes for searching.
sv: Läser in Tomboy-anteckningar för sökning.

en: Search Tomboy Notes
sv: Sök Tomboy-anteckningar

en: Searches contents of Tomboy notes.
sv: Söker innehållet i Tomboy-anteckningar.

en: Tomboy note
sv: Tomboy anteckning

en: Search with Tracker
sv: Sök med Tracker

en: Launches Tracker with the given query.
sv: Startar Tracker med angiven förfrågan.

en: Default Source Language
sv: Standard källspråk

en: Default Web Interface Language
sv: Förvalt språk för webbgränssnitt

en: Enable / Disable Language
sv: Aktivera / Avaktivera språk

en: Translate
sv: Översätt

en: Translates text
sv: Översätter text

en: Auto Detect (Recommended)
sv: Automatisk sökning (rekommenderas)

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Translate to Arabic
sv: Översätt till arabiska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Translate to Bulgarian
sv: Översätt till bulgariska

en: Catalon
sv: Katalanska

en: Translate to Catalon
sv: Översätt till katalanska

en: Chinese (Simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Translate to Chinese (Simplified)
sv: Översätt till kinesiska (förenklad)

en: Chinese (Traditional)
sv: Kinesiska (traditionell)

en: Translate to Chinese (Traditional)
sv: Översätt till kinesiska (traditionell)

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Translate to Croatian
sv: Översätt till kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Translate to Czech
sv: Översätt till tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Translate to Danish
sv: Översätt till danska

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Translate to Dutch
sv: Översätt till nederländska

en: English
sv: Engelska

en: Translate to English
sv: Översätt till engelska

en: Filipino
sv: Filipinska

en: Translate to Filipino
sv: Översätt till filipinska

en: Finnish
sv: Finska

en: Translate to Finnish
sv: Översätt till finska

en: French
sv: Franska

en: Translate to French
sv: Översätt till franska

en: German
sv: Tyska

en: Translate to German
sv: Översätt till tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Translate to Greek
sv: Översätt till grekiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Translate to Hebrew
sv: Översätt till hebreiska

en: Translate to Hindi
sv: Översätt till hindi

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Translate to Indonesian
sv: Översätt till indonesiska

en: Italian
sv: Italienska

en: Translate to Italian
sv: Översätt till italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Translate to Japanese
sv: Översätt till japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Translate to Korean
sv: Översätt till koreanska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Translate to Latvian
sv: Översätt till lettisk

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Translate to Lithuanian
sv: Översätt till litauiska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Translate to Norwegian
sv: Översätt till norska

en: Polish
sv: Polska

en: Translate to Polish
sv: Översätt till polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Translate to Portuguese
sv: Översätt till portugisiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Translate to Romanian
sv: Översätt till rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Translate to Russian
sv: Översätt till ryska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Translate to Serbian
sv: Översätt till serbiska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Translate to Slovak
sv: Översätt till slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Translate to Slovenian
sv: Översätt till slovenska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Translate to Spanish
sv: Översätt till spanska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Translate to Swedish
sv: Översätt till svenska

en: Ukranian
sv: Ukrainska

en: Translate to Ukranian
sv: Översätt till ukrainska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Translate to Vietnamese
sv: Översätt till vietnamesiska

en: Vinagre Bookmarks
sv: Vinagres bokmärken

en: Indexes your Vinagre Bookmarks
sv: Indexerar dina Vinagre-bokmärken

en: Connect with VNC
sv: Anslut med VNC

en: Take Snapshot
sv: Ta skärmbild

en: Save the current state as a Snapshot
sv: Spara aktuellt tillstånd som en ögonblicksbild

en: Snapshot (
sv: Ögonblicksbild (

en: Power Off Virtual Machine
sv: Stäng av virtuell maskin

en: Powers off the selected Virtual Machine
sv: Stänger av den markerade virtuella maskinen

en: Discard State
sv: Kasta bort tillståndet

en: Restore VM state to current Snapshot
sv: Återställ den virtuella maskinens tillstånd till nuvarande snapshot

en: Pause Virtual Machine
sv: Pausa den virtuella maskinen

en: Pauses the selected Virtual Machine
sv: Pausar den valda virtuella maskinen

en: Save Virtual Machine State
sv: Spara tillståndet för den virtuella maskinen

en: Saves the state of the selected Virtual Machine
sv: Spara tillstånded för den valda virtuella maskinen

en: VirtualBox VMs
sv: VirtualBox virtuella maskiner

en: Virtual Machines created with VirtualBox
sv: Virtuella maskiner skapade med VirtualBox

en: Start Virtual Machine
sv: Starta virtuell maskin

en: Starts the selected Virtual Machine
sv: Startar den valda virtuella maskinen

en: Open in GUI
sv: Öppna i GUI

en: Open in VirtualBox GUI
sv: Öppna i VirtualBox GUI

en: Start Headless
sv: Starta Headless

en: Start in Headless mode
sv: Starta i läget Headless

en: Resume Virtual Machine
sv: Återuppta virtuell maskin

en: Resume the selected Virtual Machine
sv: Återuppta vald virtuell maskin

en: Decrease system volume
sv: Sänk systemvolym

en: Increase system volume
sv: Öka systemvolym

en: Mute Volume
sv: Tysta volym

en: Mute system volume
sv: Stäng av systemljudet

en: Volume Actions
sv: Volymåtgärder

en: Adjust your system volume
sv: Justera volym på systemljudet

en: Unmute Volume
sv: Sätt på ljud

en: Unmute system volume
sv: Sätt på systemljud

en: Maximize
sv: Maximera

en: Make a window consume the whole screen
sv: Låt ett fönster ta upp hela skärmen

en: Minimize/Restore
sv: Minimera/Återställ

en: Minimize/Restore a Window
sv: Minimera/Återställ ett fönster

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Close your current window.
sv: Stäng aktuellt fönster

en: Tile Windows
sv: Organisera fönster sida vid sida

en: Tile All Windows in Current Viewport
sv: Organisera fönster sida vid sida i aktuell vy

en: Cascade Windows
sv: Organisera fönstren i rad

en: Cascade your Windows
sv: Organisera dina fönster i rad

en: Restore Windows
sv: Återställ fönster

en: Restore Windows to their Previous Positions
sv: Återställ fönstren till föregående position

en: Actions you can do to your screens.
sv: Åtgärder du kan göra med dina skärmar

en: Current Desktop
sv: Nuvarande skrivbord

en: Everything on the Current Desktop
sv: Allt på nuvarande skrivbord

en: Generic Window Items
sv: Allmäna fönsterobjekt

en: Current Window
sv: Nuvarande fönster

en: The Currently Active Window
sv: Det nu aktiva fönstret

en: Current Application
sv: Nuvarande applikation

en: The Currently Active Application
sv: Den nu aktiva applikationen

en: Previous Window
sv: Föregående fönster

en: The Previously Active Window
sv: Föregående aktiva fönster

en: Previous Application
sv: Föregående applikation

en: The Previously Active Application
sv: Föregående aktiva applikation

en: New Zim page
sv: Ny Zim-sida

en: Create new page in Zim
sv: Skapa ny sida i Zim

en: Open Zim page
sv: Öppna Zim-sida

en: Open selected page in Zim
sv: Öppna vald sida i Zim

en: Zim pages
sv: Zim-sidor
