gnome-doc-utils - en to eo translation catalogue (66 entries)

note: This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick".
en:  and
eo:  kaj

note: This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry".
en: , and
eo: , kaj

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>appendix.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Appendix <number/></msgstr>
eo: <msgid>appendix.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Apendico <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>appendix.xref</msgid> <msgstr>Appendix <number/> ― <title/></msgstr>
eo: <msgid>appendix.xref</msgid> <msgstr>Apendico <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>biblioentry.tooltip</msgid> <msgstr>View the bibliography entry <label/>.</msgstr>
eo: <msgid>biblioentry.tooltip</msgid> <msgstr>Montri la bibliografioenigon <label/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>chapter.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Chapter <number/></msgstr>
eo: <msgid>chapter.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Ĉapitro <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>chapter.xref</msgid> <msgstr>Chapter <number/> ― <title/></msgstr>
eo: <msgid>chapter.xref</msgid> <msgstr>Ĉapitro <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>email.tooltip</msgid> <msgstr>Send email to ‘<string/>’.</msgstr>
eo: <msgid>email.tooltip</msgid> <msgstr>Sendi retmesaĝon al ‘<string/>’.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>example.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Example <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Example <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Example <number/></msgstr>
eo: <msgid>example.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Ekzemblo <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Ekzemblo <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Ekzemblo <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>example.xref</msgid> <msgstr>Example <number/></msgstr>
eo: <msgid>example.xref</msgid> <msgstr>Ekzemblo <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>figure.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Figure <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Figure <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Figure <number/></msgstr>
eo: <msgid>figure.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Figuro <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Figuro <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Figuro <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>figure.xref</msgid> <msgstr>Figure <number/></msgstr>
eo: <msgid>figure.xref</msgid> <msgstr>Figuro <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glossentry.tooltip</msgid> <msgstr>Read the definition for ‘<glossterm/>’.</msgstr>
eo: <msgid>glossentry.tooltip</msgid> <msgstr>Legi la difinon de ‘<glossterm/>’.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glosssee.format</msgid> <msgstr>See <glosssee/>.</msgstr>
eo: <msgid>glosssee.format</msgid> <msgstr>Vidu <glosssee/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glossseealso.format</msgid> <msgstr>See also <glosssee/>.</msgstr>
eo: <msgid>glossseealso.format</msgid> <msgstr>Vidu ankaŭ <glosssee/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>part.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Part <number/></msgstr>
eo: <msgid>part.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Parto <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>part.xref</msgid> <msgstr>Part <number/> ― <title/></msgstr>
eo: <msgid>part.xref</msgid> <msgstr>Parto <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>question.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Question <number/></msgstr>
eo: <msgid>question.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Demando <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>question.xref</msgid> <msgstr>Question <number/></msgstr>
eo: <msgid>question.xref</msgid> <msgstr>Demando <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>refsection.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Section <number/></msgstr>
eo: <msgid>refsection.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Sekcio <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>refsection.xref</msgid> <msgstr>Section <number/> ― <title/></msgstr>
eo: <msgid>refsection.xref</msgid> <msgstr>Sekcio <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>section.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Section <number/></msgstr>
eo: <msgid>section.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Sekcio <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>section.xref</msgid> <msgstr>Section <number/> ― <title/></msgstr>
eo: <msgid>section.xref</msgid> <msgstr>Sekcio <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>seealsoie.format</msgid> <msgstr>See also <seeie/>.</msgstr>
eo: <msgid>seealsoie.format</msgid> <msgstr>Vidu ankaŭ <seeie/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>seeie.format</msgid> <msgstr>See <seeie/>.</msgstr>
eo: <msgid>seeie.format</msgid> <msgstr>Vidu <seeie/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>table.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Table <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Table <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Table <number/></msgstr>
eo: <msgid>table.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Tabelo <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Tabelo <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Tabelo <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>table.xref</msgid> <msgstr>Table <number/></msgstr>
eo: <msgid>table.xref</msgid> <msgstr>Tabelo <number/></msgstr>

note: Used as a header before a list of authors.
en: <msgstr form='0'>Author</msgstr> <msgstr form='1'>Authors</msgstr>
eo: <msgstr form='0'>Verkinto</msgstr> <msgstr form='1'>Verkintoj</msgstr>

note: Used as a header before a list of collaborators.
en: <msgstr form='0'>Collaborator</msgstr> <msgstr form='1'>Collaborators</msgstr>
eo: <msgstr form='0'>Kontribuinto</msgstr> <msgstr form='1'>Kontribuintoj</msgstr>

note: Used as a header before a list of copyrights.
en: <msgstr form='0'>Copyright</msgstr> <msgstr form='1'>Copyrights</msgstr>
eo: <msgstr form='0'>Kopirajto</msgstr> <msgstr form='1'>Kopirajtoj</msgstr>

note: Used as a header before a list of editors.
en: <msgstr form='0'>Editor</msgstr> <msgstr form='1'>Editors</msgstr>
eo: <msgstr form='0'>Redaktinto</msgstr> <msgstr form='1'>Redaktintoj</msgstr>

note: Used as a header before a list of contributors.
en: <msgstr form='0'>Other Contributor</msgstr> <msgstr form='1'>Other Contributors</msgstr>
eo: <msgstr form='0'>Alia kontribuinto</msgstr> <msgstr form='1'>Aliaj kontribuintoj</msgstr>

note: Used as a header before a list of publishers.
en: <msgstr form='0'>Publisher</msgstr> <msgstr form='1'>Publishers</msgstr>
eo: <msgstr form='0'>Eldonisto</msgstr> <msgstr form='1'>Eldonistoj</msgstr>

note: Used as a header before a list of translators.
en: <msgstr form='0'>Translator</msgstr> <msgstr form='1'>Translators</msgstr>
eo: <msgstr form='0'>Tradukinto</msgstr> <msgstr form='1'>Tradukintoj</msgstr>

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a qandaset.  If the labelling 
en: A:&#x2003;
eo: R:&#x2003;

note: Used for links to the titlepage.
en: About This Document
eo: Pri ĉi tiu dokumento

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/affiliation.html This is used as a label before affiliations when listing authors and other contributors to the document.  For example: Shaun McCance Affiliation: GNOME Documentation Project
en: Affiliation
eo: Filio

note: Used as a title for a bibliography.
en: Bibliography
eo: Bibliografio

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/caution.html This is used as a default title for caution elements.
en: Caution
eo: Averto

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/colophon.html This is used as a default title for colophon elements.
en: Colophon
eo: Kolofono

note: Used as the title of the listing of subsections
en: Contents
eo: Enhavo

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/dedication.html This is used as a default title for dedication elements.
en: Dedication
eo: Dediĉo

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Draft: the authors have written all the content, but they still need to clean up the language or markup.
en: Draft
eo: Malneto

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/affiliation.html This is used as a label before email addresses when listing authors and other contributors to the document.  For example: Shaun McCance Email: shaunm@gnome.org
en: Email
eo: Retpoŝto

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Final: a senior member of the documentation team has reviewd the document and approved it.
en: Final
eo: Fino

note: Automatic further reading section and links
en: Further Reading
eo: Plua legado

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/glossary.html This is used as a default title for glossary elements.
en: Glossary
eo: Terminaro

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/important.html This is used as a default title for important elements.
en: Important
eo: Grave

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Incomplete: the document has the basic structure in place, but the authors have not yet written all the content.
en: Incomplete
eo: Nekomplete

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/index.html This is used as a default title for index elements.
en: Index
eo: Indekso

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/legalnotice.html This is used as a default title for legalnotice elements.
en: Legal Notice
eo: Leĝa rimarko

note: Automatic more about section and links
en: More About
eo: Plu pri

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/refnamediv.html This is used as the title for refnamediv elements.
en: Name
eo: Nomo

note: Used as link to the next page in a series.
en: Next
eo: Sekva

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/note.html This is used as a default title for note elements.
en: Note
eo: Noto

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/preface.html This is used as a default title for preface elements.
en: Preface
eo: Antaŭparolo

note: Used as link to the previous page in a series.
en: Previous
eo: Antaŭa

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a qandaset.  If the labell
en: Q:&#x2003;
eo: D:&#x2003;

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Review: the authors consider the document complete.
en: Ready for review
eo: Preta por recenzo

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/revhistory.html This is used as a header before the revision history.
en: Revision History
eo: Revizio-historio

note: Used for the <see> element. FIXME: this should be a format string.
en: See
eo: Vidu

note: Automatic see also section and links
en: See Also
eo: Vidu ankaŭ

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Stub: the document has little or basic content, it may have been created by developers in order to have it included in the build.
en: Stub
eo: Ĝermo

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/refsynopsisdiv.html This is used as the default title for refsynopsisdiv elements.
en: Synopsis
eo: Resumo

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/tip.html This is used as a default title for tip elements.
en: Tip
eo: Konsileto

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/warning.html This is used as a default title for warning elements.
en: Warning
eo: Averto
