gnome-doc-utils - en to pl translation catalogue (66 entries)

note: This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick".
en:  and
pl:  i

note: This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry".
en: , and
pl:  i

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>appendix.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Appendix <number/></msgstr>
pl: <msgid>appendix.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Dodatek <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>appendix.xref</msgid> <msgstr>Appendix <number/> ― <title/></msgstr>
pl: <msgid>appendix.xref</msgid> <msgstr>Dodatek <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>biblioentry.tooltip</msgid> <msgstr>View the bibliography entry <label/>.</msgstr>
pl: <msgid>biblioentry.tooltip</msgid> <msgstr>Wpis w bibliografii<label/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>chapter.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Chapter <number/></msgstr>
pl: <msgid>chapter.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Rozdział <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>chapter.xref</msgid> <msgstr>Chapter <number/> ― <title/></msgstr>
pl: <msgid>chapter.xref</msgid> <msgstr>Rozdział <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>email.tooltip</msgid> <msgstr>Send email to ‘<string/>’.</msgstr>
pl: <msgid>email.tooltip</msgid> <msgstr>Proszę wysłać wiadomość e-mail do ‘<string/>’.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>example.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Example <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Example <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Example <number/></msgstr>
pl: <msgid>example.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Przykład <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Przykład <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Przykład <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>example.xref</msgid> <msgstr>Example <number/></msgstr>
pl: <msgid>example.xref</msgid> <msgstr>Przykład <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>figure.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Figure <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Figure <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Figure <number/></msgstr>
pl: <msgid>figure.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Rysunek <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Rysunek <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Rysunek <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>figure.xref</msgid> <msgstr>Figure <number/></msgstr>
pl: <msgid>figure.xref</msgid> <msgstr>Rysunek <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glossentry.tooltip</msgid> <msgstr>Read the definition for ‘<glossterm/>’.</msgstr>
pl: <msgid>glossentry.tooltip</msgid> <msgstr>Definicja dla ‘<glossterm/>’.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glosssee.format</msgid> <msgstr>See <glosssee/>.</msgstr>
pl: <msgid>glosssee.format</msgid> <msgstr>Proszę zobaczyć <glosssee/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glossseealso.format</msgid> <msgstr>See also <glosssee/>.</msgstr>
pl: <msgid>glossseealso.format</msgid> <msgstr>Proszę zobaczyć także <glosssee/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>part.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Part <number/></msgstr>
pl: <msgid>part.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Część <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>part.xref</msgid> <msgstr>Part <number/> ― <title/></msgstr>
pl: <msgid>part.xref</msgid> <msgstr>Część <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>question.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Question <number/></msgstr>
pl: <msgid>question.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Pytanie <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>question.xref</msgid> <msgstr>Question <number/></msgstr>
pl: <msgid>question.xref</msgid> <msgstr>Pytanie <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>refsection.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Section <number/></msgstr>
pl: <msgid>refsection.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Rozdział <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>refsection.xref</msgid> <msgstr>Section <number/> ― <title/></msgstr>
pl: <msgid>refsection.xref</msgid> <msgstr>Rozdział <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>section.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Section <number/></msgstr>
pl: <msgid>section.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Rozdział <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>section.xref</msgid> <msgstr>Section <number/> ― <title/></msgstr>
pl: <msgid>section.xref</msgid> <msgstr>Rozdział <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>seealsoie.format</msgid> <msgstr>See also <seeie/>.</msgstr>
pl: <msgid>seealsoie.format</msgid> <msgstr>Proszę zobaczyć także <seeie/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>seeie.format</msgid> <msgstr>See <seeie/>.</msgstr>
pl: <msgid>seeie.format</msgid> <msgstr>Proszę zob. <seeie/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>table.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Table <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Table <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Table <number/></msgstr>
pl: <msgid>table.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Tabela <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Tabela <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Tabela <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>table.xref</msgid> <msgstr>Table <number/></msgstr>
pl: <msgid>table.xref</msgid> <msgstr>Tabela <number/></msgstr>

note: Used as a header before a list of authors.
en: <msgstr form='0'>Author</msgstr> <msgstr form='1'>Authors</msgstr>
pl: <msgstr form='0'>Autor</msgstr> <msgstr form='1'>Autorzy</msgstr>

note: Used as a header before a list of collaborators.
en: <msgstr form='0'>Collaborator</msgstr> <msgstr form='1'>Collaborators</msgstr>
pl: <msgstr form='0'>Współtwórca </msgstr> <msgstr form='1'>Współtwórcy</msgstr>

note: Used as a header before a list of copyrights.
en: <msgstr form='0'>Copyright</msgstr> <msgstr form='1'>Copyrights</msgstr>
pl: <msgstr form='0'>Prawa zastrzeżone</msgstr> <msgstr form='1'>Prawa zastrzeżone</msgstr>

note: Used as a header before a list of editors.
en: <msgstr form='0'>Editor</msgstr> <msgstr form='1'>Editors</msgstr>
pl: <msgstr form='0'>Redaktor</msgstr> <msgstr form='1'>Redaktorzy</msgstr>

note: Used as a header before a list of contributors.
en: <msgstr form='0'>Other Contributor</msgstr> <msgstr form='1'>Other Contributors</msgstr>
pl: <msgstr form='0'>Inny współtwórca</msgstr> <msgstr form='1'>Inni współtwórcy</msgstr>

note: Used as a header before a list of publishers.
en: <msgstr form='0'>Publisher</msgstr> <msgstr form='1'>Publishers</msgstr>
pl: <msgstr form='0'>Wydawca</msgstr> <msgstr form='1'>Wydawcy</msgstr>

note: Used as a header before a list of translators.
en: <msgstr form='0'>Translator</msgstr> <msgstr form='1'>Translators</msgstr>
pl: <msgstr form='0'>Tłumacz</msgstr> <msgstr form='1'>Tłumacze</msgstr>

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a qandaset.  If the labelling 
en: A:&#x2003;
pl: Pyt:&#x2003;

note: Used for links to the titlepage.
en: About This Document
pl: O tym dokumencie

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/affiliation.html This is used as a label before affiliations when listing authors and other contributors to the document.  For example: Shaun McCance Affiliation: GNOME Documentation Project
en: Affiliation
pl: Powiązanie

note: Used as a title for a bibliography.
en: Bibliography
pl: Bibliografia

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/caution.html This is used as a default title for caution elements.
en: Caution
pl: Uwaga

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/colophon.html This is used as a default title for colophon elements.
en: Colophon
pl: Kolofon

note: Used as the title of the listing of subsections
en: Contents
pl: Spis treści

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/dedication.html This is used as a default title for dedication elements.
en: Dedication
pl: Dedykacja

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Draft: the authors have written all the content, but they still need to clean up the language or markup.
en: Draft
pl: Szkic

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/affiliation.html This is used as a label before email addresses when listing authors and other contributors to the document.  For example: Shaun McCance Email: shaunm@gnome.org
en: Email
pl: E-mail

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Final: a senior member of the documentation team has reviewd the document and approved it.
en: Final
pl: Ostateczny

note: Automatic further reading section and links
en: Further Reading
pl: Więcej informacji

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/glossary.html This is used as a default title for glossary elements.
en: Glossary
pl: Słowniczek

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/important.html This is used as a default title for important elements.
en: Important
pl: Ważne

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Incomplete: the document has the basic structure in place, but the authors have not yet written all the content.
en: Incomplete
pl: Nieukończony

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/index.html This is used as a default title for index elements.
en: Index
pl: Indeks

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/legalnotice.html This is used as a default title for legalnotice elements.
en: Legal Notice
pl: Uwagi prawne

note: Automatic more about section and links
en: More About
pl: Więcej informacji

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/refnamediv.html This is used as the title for refnamediv elements.
en: Name
pl: Nazwa

note: Used as link to the next page in a series.
en: Next
pl: Następna

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/note.html This is used as a default title for note elements.
en: Note
pl: Notatka

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/preface.html This is used as a default title for preface elements.
en: Preface
pl: Wstęp

note: Used as link to the previous page in a series.
en: Previous
pl: Poprzednia

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a qandaset.  If the labell
en: Q:&#x2003;
pl: Odp:&#x2003;

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Review: the authors consider the document complete.
en: Ready for review
pl: Gotowy do zrecenzowania

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/revhistory.html This is used as a header before the revision history.
en: Revision History
pl: Historia wersji

note: Used for the <see> element. FIXME: this should be a format string.
en: See
pl: Proszę zobaczyć

note: Automatic see also section and links
en: See Also
pl: Proszę zobaczyć także

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Stub: the document has little or basic content, it may have been created by developers in order to have it included in the build.
en: Stub
pl: Zalążek

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/refsynopsisdiv.html This is used as the default title for refsynopsisdiv elements.
en: Synopsis
pl: Streszczenie

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/tip.html This is used as a default title for tip elements.
en: Tip
pl: Wskazówka

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/warning.html This is used as a default title for warning elements.
en: Warning
pl: Ostrzeżenie
