gnome-doc-utils - en to sv translation catalogue (66 entries)

note: This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick".
en:  and
sv:  och

note: This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry".
en: , and
sv:  och

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>appendix.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Appendix <number/></msgstr>
sv: <msgid>appendix.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Bilaga <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>appendix.xref</msgid> <msgstr>Appendix <number/> ― <title/></msgstr>
sv: <msgid>appendix.xref</msgid> <msgstr>Bilaga <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>biblioentry.tooltip</msgid> <msgstr>View the bibliography entry <label/>.</msgstr>
sv: <msgid>biblioentry.tooltip</msgid> <msgstr>Visa bibliografiposten <label/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>chapter.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Chapter <number/></msgstr>
sv: <msgid>chapter.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Kapitel <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>chapter.xref</msgid> <msgstr>Chapter <number/> ― <title/></msgstr>
sv: <msgid>chapter.xref</msgid> <msgstr>Kapitel <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>email.tooltip</msgid> <msgstr>Send email to ‘<string/>’.</msgstr>
sv: <msgid>email.tooltip</msgid> <msgstr>Skicka e-post till ‘<string/>’.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>example.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Example <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Example <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Example <number/></msgstr>
sv: <msgid>example.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Exempel <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Exempel <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Exempel <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>example.xref</msgid> <msgstr>Example <number/></msgstr>
sv: <msgid>example.xref</msgid> <msgstr>Exempel <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>figure.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Figure <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Figure <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Figure <number/></msgstr>
sv: <msgid>figure.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Figur <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Figur <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Figur <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>figure.xref</msgid> <msgstr>Figure <number/></msgstr>
sv: <msgid>figure.xref</msgid> <msgstr>Figur <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glossentry.tooltip</msgid> <msgstr>Read the definition for ‘<glossterm/>’.</msgstr>
sv: <msgid>glossentry.tooltip</msgid> <msgstr>Läs definitionen för ‘<glossterm/>’.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glosssee.format</msgid> <msgstr>See <glosssee/>.</msgstr>
sv: <msgid>glosssee.format</msgid> <msgstr>Se <glosssee/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glossseealso.format</msgid> <msgstr>See also <glosssee/>.</msgstr>
sv: <msgid>glossseealso.format</msgid> <msgstr>Se även <glosssee/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>part.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Part <number/></msgstr>
sv: <msgid>part.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Del <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>part.xref</msgid> <msgstr>Part <number/> ― <title/></msgstr>
sv: <msgid>part.xref</msgid> <msgstr>Del <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>question.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Question <number/></msgstr>
sv: <msgid>question.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Fråga <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>question.xref</msgid> <msgstr>Question <number/></msgstr>
sv: <msgid>question.xref</msgid> <msgstr>Fråga <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>refsection.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Section <number/></msgstr>
sv: <msgid>refsection.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Avsnitt <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>refsection.xref</msgid> <msgstr>Section <number/> ― <title/></msgstr>
sv: <msgid>refsection.xref</msgid> <msgstr>Avsnitt <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>section.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Section <number/></msgstr>
sv: <msgid>section.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Avsnitt <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>section.xref</msgid> <msgstr>Section <number/> ― <title/></msgstr>
sv: <msgid>section.xref</msgid> <msgstr>Avsnitt <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>seealsoie.format</msgid> <msgstr>See also <seeie/>.</msgstr>
sv: <msgid>seealsoie.format</msgid> <msgstr>Se även <seeie/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>seeie.format</msgid> <msgstr>See <seeie/>.</msgstr>
sv: <msgid>seeie.format</msgid> <msgstr>Se <seeie/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>table.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Table <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Table <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Table <number/></msgstr>
sv: <msgid>table.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Tabell <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Tabell <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Tabell <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>table.xref</msgid> <msgstr>Table <number/></msgstr>
sv: <msgid>tabell.xref</msgid> <msgstr>Tabell <number/></msgstr>

note: Used as a header before a list of authors.
en: <msgstr form='0'>Author</msgstr> <msgstr form='1'>Authors</msgstr>
sv: <msgstr form='0'>Författare</msgstr> <msgstr form='1'>Författare</msgstr>

note: Used as a header before a list of collaborators.
en: <msgstr form='0'>Collaborator</msgstr> <msgstr form='1'>Collaborators</msgstr>
sv: <msgstr form='0'>Kollaboratör</msgstr> <msgstr form='1'>Kollaboratörer</msgstr>

note: Used as a header before a list of copyrights.
en: <msgstr form='0'>Copyright</msgstr> <msgstr form='1'>Copyrights</msgstr>
sv: <msgstr form='0'>Copyright</msgstr> <msgstr form='1'>Copyright</msgstr>

note: Used as a header before a list of editors.
en: <msgstr form='0'>Editor</msgstr> <msgstr form='1'>Editors</msgstr>
sv: <msgstr form='0'>Redaktör</msgstr> <msgstr form='1'>Redaktörer</msgstr>

note: Used as a header before a list of contributors.
en: <msgstr form='0'>Other Contributor</msgstr> <msgstr form='1'>Other Contributors</msgstr>
sv: <msgstr form='0'>Annan bidragsgivare</msgstr> <msgstr form='1'>Andra bidragsgivare</msgstr>

note: Used as a header before a list of publishers.
en: <msgstr form='0'>Publisher</msgstr> <msgstr form='1'>Publishers</msgstr>
sv: <msgstr form='0'>Förläggare</msgstr> <msgstr form='1'>Förläggare</msgstr>

note: Used as a header before a list of translators.
en: <msgstr form='0'>Translator</msgstr> <msgstr form='1'>Translators</msgstr>
sv: <msgstr form='0'>Översättare</msgstr> <msgstr form='1'>Översättare</msgstr>

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a qandaset.  If the labelling 
en: A:&#x2003;
sv: S:&#x2003;

note: Used for links to the titlepage.
en: About This Document
sv: Om det här dokumentet

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/affiliation.html This is used as a label before affiliations when listing authors and other contributors to the document.  For example: Shaun McCance Affiliation: GNOME Documentation Project
en: Affiliation
sv: Anknytning

note: Used as a title for a bibliography.
en: Bibliography
sv: Bibliografi

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/caution.html This is used as a default title for caution elements.
en: Caution
sv: Varning

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/colophon.html This is used as a default title for colophon elements.
en: Colophon
sv: Kolofon

note: Used as the title of the listing of subsections
en: Contents
sv: Innehåll

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/dedication.html This is used as a default title for dedication elements.
en: Dedication
sv: Tillägning

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Draft: the authors have written all the content, but they still need to clean up the language or markup.
en: Draft
sv: Utkast

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/affiliation.html This is used as a label before email addresses when listing authors and other contributors to the document.  For example: Shaun McCance Email: shaunm@gnome.org
en: Email
sv: E-post

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Final: a senior member of the documentation team has reviewd the document and approved it.
en: Final
sv: Slutgiltigt

note: Automatic further reading section and links
en: Further Reading
sv: Ytterligare läsning

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/glossary.html This is used as a default title for glossary elements.
en: Glossary
sv: Ordlista

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/important.html This is used as a default title for important elements.
en: Important
sv: Viktigt

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Incomplete: the document has the basic structure in place, but the authors have not yet written all the content.
en: Incomplete
sv: Ofärdigt

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/legalnotice.html This is used as a default title for legalnotice elements.
en: Legal Notice
sv: Juridisk information

note: Automatic more about section and links
en: More About
sv: Mer om

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/refnamediv.html This is used as the title for refnamediv elements.
en: Name
sv: Namn

note: Used as link to the next page in a series.
en: Next
sv: Nästa

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/note.html This is used as a default title for note elements.
en: Note
sv: Anteckning

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/preface.html This is used as a default title for preface elements.
en: Preface
sv: Förord

note: Used as link to the previous page in a series.
en: Previous
sv: Föregående

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a qandaset.  If the labell
en: Q:&#x2003;
sv: F:&#x2003;

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Review: the authors consider the document complete.
en: Ready for review
sv: Färdigt för granskning

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/revhistory.html This is used as a header before the revision history.
en: Revision History
sv: Revisionshistorik

note: Used for the <see> element. FIXME: this should be a format string.
en: See
sv: Se

note: Automatic see also section and links
en: See Also
sv: Se även

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Stub: the document has little or basic content, it may have been created by developers in order to have it included in the build.
en: Stub
sv: Stubbe

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/refsynopsisdiv.html This is used as the default title for refsynopsisdiv elements.
en: Synopsis
sv: Sammanfattning

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/tip.html This is used as a default title for tip elements.
en: Tip
sv: Tips

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/warning.html This is used as a default title for warning elements.
en: Warning
sv: Varning

note: This is an image of the opening quotation character for your language. The image is used as a watermark on blockquote elements.  There are a number of different quote characters used by various languages, so the image name is translatable.  The name of the icon should be of the form "watermark-block
en: watermark-blockquote-201C.png
sv: watermark-blockquote-0022.png
