gnome-doc-utils - en to tr translation catalogue (65 entries)

note: This is used as a list item seperator for inline lists of exactly two elements.  A list of two names would be formatted as "Tom and Dick".
en:  and
tr:  ve

note: This is used as the final separator in an inline list of three or more elements.  The string ", " will be used to separate all but the last pair of elements.  Using these two strings, a list of names would be formatted as "Tom, Dick, and Harry".
en: , and
tr: , ve

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>appendix.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Appendix <number/></msgstr>
tr: <msgid>appendix.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Ek  <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>appendix.xref</msgid> <msgstr>Appendix <number/> ― <title/></msgstr>
tr: <msgid>appendix.xref</msgid> <msgstr>Ek <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>biblioentry.tooltip</msgid> <msgstr>View the bibliography entry <label/>.</msgstr>
tr: <msgid>biblioentry.tooltip</msgid> <msgstr>Biblografya girişi <label/> görüntüle.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>chapter.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Chapter <number/></msgstr>
tr: <msgid>chapter.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Bölüm <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>chapter.xref</msgid> <msgstr>Chapter <number/> ― <title/></msgstr>
tr: <msgid>chapter.xref</msgid> <msgstr>Bölüm <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>email.tooltip</msgid> <msgstr>Send email to ‘<string/>’.</msgstr>
tr: <msgid>email.tooltip</msgid> <msgstr>‘<string/>’ adresine e-posta gönder.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>example.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Example <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Example <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Example <number/></msgstr>
tr: <msgid>example.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Örnek <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Örnek <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Örnek <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>example.xref</msgid> <msgstr>Example <number/></msgstr>
tr: <msgid>example.xref</msgid> <msgstr>Örnek <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>figure.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Figure <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Figure <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Figure <number/></msgstr>
tr: <msgid>figure.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Figür <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Figür <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Figure <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>figure.xref</msgid> <msgstr>Figure <number/></msgstr>
tr: <msgid>figure.xref</msgid> <msgstr>Figür <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glossentry.tooltip</msgid> <msgstr>Read the definition for ‘<glossterm/>’.</msgstr>
tr: <msgid>glossentry.tooltip</msgid> <msgstr>‘<glossterm/>’ için tanım oku.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glosssee.format</msgid> <msgstr>See <glosssee/>.</msgstr>
tr: <msgid>glosssee.format</msgid> <msgstr>Bak <glosssee/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>glossseealso.format</msgid> <msgstr>See also <glosssee/>.</msgstr>
tr: <msgid>glossseealso.format</msgid> <msgstr>Ayrıca bak <glosssee/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>part.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Part <number/></msgstr>
tr: <msgid>part.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Parça <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>part.xref</msgid> <msgstr>Part <number/> ― <title/></msgstr>
tr: <msgid>part.xref</msgid> <msgstr>Parça <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>question.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Question <number/></msgstr>
tr: <msgid>question.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Soru <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>question.xref</msgid> <msgstr>Question <number/></msgstr>
tr: <msgid>question.xref</msgid> <msgstr>Soru <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>refsection.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Section <number/></msgstr>
tr: <msgid>refsection.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Bölüm <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>refsection.xref</msgid> <msgstr>Section <number/> ― <title/></msgstr>
tr: <msgid>refsection.xref</msgid> <msgstr>Bölüm <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>section.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Section <number/></msgstr>
tr: <msgid>section.label</msgid> <msgstr role='header'><number/>.&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'><number/>.&#x2002;</msgstr> <msgstr>Bölüm <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>section.xref</msgid> <msgstr>Section <number/> ― <title/></msgstr>
tr: <msgid>section.xref</msgid> <msgstr>Bölüm <number/> ― <title/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>seealsoie.format</msgid> <msgstr>See also <seeie/>.</msgstr>
tr: <msgid>seealsoie.format</msgid> <msgstr>Ayrıca bkz. <seeie/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>seeie.format</msgid> <msgstr>See <seeie/>.</msgstr>
tr: <msgid>seeie.format</msgid> <msgstr>Bkz. <seeie/>.</msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>table.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Table <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Table <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Table <number/></msgstr>
tr: <msgid>table.label</msgid> <msgstr role='header'><i>Tablo <number/></i>&#x2003;</msgstr> <msgstr role='li'>Tablo <number/>&#x2002;</msgstr> <msgstr>Tablo <number/></msgstr>

note: This is a special format message.  Please read the full translator documentation before translating this message.  The documentation is maintained as part of the stylesheet documentation in DocBook. For your convenience, it has also been converted to an HTML file named STYLESHEETS.xml in the i18n di
en: <msgid>table.xref</msgid> <msgstr>Table <number/></msgstr>
tr: <msgid>table.xref</msgid> <msgstr>Tablo <number/></msgstr>

note: Used as a header before a list of authors.
en: <msgstr form='0'>Author</msgstr> <msgstr form='1'>Authors</msgstr>
tr: <msgstr form='0'>Yazar</msgstr> <msgstr form='1'>Yazarlar</msgstr>

note: Used as a header before a list of collaborators.
en: <msgstr form='0'>Collaborator</msgstr> <msgstr form='1'>Collaborators</msgstr>
tr: <msgstr form='0'>İş Arkadaşı</msgstr> <msgstr form='1'>İş Arkadaşları</msgstr>

note: Used as a header before a list of copyrights.
en: <msgstr form='0'>Copyright</msgstr> <msgstr form='1'>Copyrights</msgstr>
tr: <msgstr form='0'>Telif Hakkı</msgstr> <msgstr form='1'>Telif Hakkı</msgstr>

note: Used as a header before a list of editors.
en: <msgstr form='0'>Editor</msgstr> <msgstr form='1'>Editors</msgstr>
tr: <msgstr form='0'>Editör</msgstr> <msgstr form='1'>Editörler</msgstr>

note: Used as a header before a list of contributors.
en: <msgstr form='0'>Other Contributor</msgstr> <msgstr form='1'>Other Contributors</msgstr>
tr: <msgstr form='0'>Diğer Katkıda Bulunan</msgstr> <msgstr form='1'>Diğer Katkıda Bulunanlar</msgstr>

note: Used as a header before a list of publishers.
en: <msgstr form='0'>Publisher</msgstr> <msgstr form='1'>Publishers</msgstr>
tr: <msgstr form='0'>Yayıncı</msgstr> <msgstr form='1'>Yayıncı</msgstr>

note: Used as a header before a list of translators.
en: <msgstr form='0'>Translator</msgstr> <msgstr form='1'>Translators</msgstr>
tr: <msgstr form='0'>Çeviren</msgstr> <msgstr form='1'>Çevirenler</msgstr>

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before answers in a question-and-answer set.  Typically, answers are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a qandaset.  If the labelling 
en: A:&#x2003;
tr: C:&#x2003;

note: Used for links to the titlepage.
en: About This Document
tr: Bu Belge Hakkında

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/affiliation.html This is used as a label before affiliations when listing authors and other contributors to the document.  For example: Shaun McCance Affiliation: GNOME Documentation Project
en: Affiliation
tr: Birleştirilmiş

note: Used as a title for a bibliography.
en: Bibliography
tr: Biblografya

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/caution.html This is used as a default title for caution elements.
en: Caution
tr: Uyarı

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/colophon.html This is used as a default title for colophon elements.
en: Colophon
tr: Kolofon

note: Used as the title of the listing of subsections
en: Contents
tr: İçerik

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/dedication.html This is used as a default title for dedication elements.
en: Dedication
tr: İthaf Edilen

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Draft: the authors have written all the content, but they still need to clean up the language or markup.
en: Draft
tr: Taslak

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/affiliation.html This is used as a label before email addresses when listing authors and other contributors to the document.  For example: Shaun McCance Email: shaunm@gnome.org
en: Email
tr: Eposta

note: Automatic further reading section and links
en: Further Reading
tr: İleri Okuma

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/glossary.html This is used as a default title for glossary elements.
en: Glossary
tr: Sözlük

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/important.html This is used as a default title for important elements.
en: Important
tr: Önemli

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Incomplete: the document has the basic structure in place, but the authors have not yet written all the content.
en: Incomplete
tr: Eksik

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/index.html This is used as a default title for index elements.
en: Index
tr: Dizin

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/legalnotice.html This is used as a default title for legalnotice elements.
en: Legal Notice
tr: Resmi Uyarı

note: Automatic more about section and links
en: More About
tr: Hakkında Daha Fazla

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/refnamediv.html This is used as the title for refnamediv elements.
en: Name
tr: İsim

note: Used as link to the next page in a series.
en: Next
tr: Sonraki

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/note.html This is used as a default title for note elements.
en: Note
tr: Not

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/preface.html This is used as a default title for preface elements.
en: Preface
tr: Önsöz

note: Used as link to the previous page in a series.
en: Previous
tr: Önceki

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/qandaentry.html This is used as a label before questions in a question-and-answer set.  Typically, questions are simply numbered and answers are not labelled at all.  However, DocBook allows document authors to set the labelling style for a qandaset.  If the labell
en: Q:&#x2003;
tr: S:&#x2003;

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Review: the authors consider the document complete.
en: Ready for review
tr: Gözden geçirme için hazır

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/revhistory.html This is used as a header before the revision history.
en: Revision History
tr: Gözden Geçirme Geçmişi

note: Used for the <see> element. FIXME: this should be a format string.
en: See
tr: Bakınız

note: Automatic see also section and links
en: See Also
tr: Ayrıyetten Bakınız

note: This is used as a description for the status of the document. This will not be visibile to the users. Stub: the document has little or basic content, it may have been created by developers in order to have it included in the build.
en: Stub
tr: Yarım

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/refsynopsisdiv.html This is used as the default title for refsynopsisdiv elements.
en: Synopsis
tr: Özet

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/tip.html This is used as a default title for tip elements.
en: Tip
tr: İpucu

note: http://www.docbook.org/tdg/en/html/warning.html This is used as a default title for warning elements.
en: Warning
tr: Uyarı
