gnome-documents master - en to cs translation catalogue (183 entries)

en: Documents
cs: Dokumenty

en: A document manager application for GNOME
cs: Aplikace pro správu dokumentů v GNOME

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
cs: Jednoduchá aplikace, kterou můžete používat pro přístup, uspořádávání a sdílení svých dokumentů v GNOME. Je zamýšlena jako snadná a elegantní náhrada za používání správce souborů k zacházení s dokumenty. Díky účtům on-line v GNOME umí bez problémů fungovat i s cloudem.

en: It lets you:
cs: Můžete v ní dělat následující věci:

en: View recent local and online documents
cs: Zobrazovat si nejnovější dokumenty uložené místně i on-line

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
cs: Přistupovat ke svému obsahu uloženému na Google, onwCloud nebo OneDrive

en: Search through documents
cs: Vyhledávat v dokumentech

en: See new documents shared by friends
cs: Vidět nové dokumenty sdílené přáteli

en: View documents fullscreen
cs: Zobrazit dokumenty přes celou obrazovku

en: Print documents
cs: Vytisknout dokumenty

en: Select favorites
cs: Vybírat oblíbené dokumenty

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
cs: Otevírat dokumenty v plnohodnotném editoru kvůli složitějším úpravám

en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

en: Access, manage and share documents
cs: Přístup k dokumentům, jejich správa a sdílení

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
cs: PDF;Dokument;

en: View as
cs: Zobrazit jako

en: View as type
cs: Zobrazit jako typ

en: Sort by
cs: Řadit podle

en: Sort by type
cs: Řadit podle typu

en: Window size
cs: Velikost okna

en: Window size (width and height).
cs: Velikost okna (šířka a výška).

en: Window position
cs: Poloha okna

en: Window position (x and y).
cs: Poloha okna (x a y).

en: Window maximized
cs: Maximalizace okna

en: Window maximized state
cs: Stav maximalizace okna.

en: Night mode
cs: Noční režim

en: Whether the application is in night mode.
cs: Zda je aplikace v nočním režimu.

en: Night Mode
cs: Noční režim

en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Help
cs: Nápověda

en: About Documents
cs: O aplikaci Dokumenty

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Show help
cs: Zobrazit nápovědu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
cs: Vytisknout aktuální dokument

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
cs: Ovládání

[ctx: shortcut window]
en: Go back
cs: Jít zpět

[ctx: shortcut window]
en: Preview
cs: Náhled

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
cs: Přiblížit

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
cs: Oddálit

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
cs: Aktuální stránku do záložek

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
cs: Otevřít dialogové okno s umístěními a záložkami

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
cs: Kopírovat vybraný text do schránky

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
cs: Otočit proti směru hodinových ručiček

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
cs: Otočit po směru hodinových ručiček

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
cs: Následující výskyt hledaného textu

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
cs: Předchozí výskyt hledaného textu

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
cs: Režim prezentace

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
cs: Otevřít nabídku činností

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Enter a name for your first collection
cs: Zadejte název pro svou první sadu

en: New Collection…
cs: Nová sada…

en: Add
cs: Přidat

en: Collections
cs: Sady

en: Cancel
cs: Zrušit

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
cs: Hotovo

en: _Copy
cs: _Kopírovat

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
cs: Otevřít

en: Edit
cs: Upravit

en: Print…
cs: Tisk…

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Present
cs: Prezentovat

en: Zoom In
cs: Přiblížit

en: Zoom Out
cs: Oddálit

en: Rotate ↶
cs: Otočit ↶

en: Rotate ↷
cs: Otočit ↷

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Select None
cs: Nevybrat nic

en: View items as a grid of icons
cs: Zobrazit položky jako mřížku ikon

en: View items as a list
cs: Zobrazit položky jako seznam

en: Sort
cs: Řadit podle

en: Author
cs: Autora

en: Date
cs: Data

en: Name
cs: Názvu

en: Show the version of the program
cs: Zobrazit verzi programu

en: Failed to print document
cs: Selhal tisk dokumentu

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
cs: Místní

en: Getting Started with Documents
cs: Začínáme s Dokumenty

en: Collection
cs: Sada

note: overridden
en: Google Docs
cs: Dokumenty Google

en: Spreadsheet
cs: Sešit s tabulkami

en: Presentation
cs: Prezentace

en: Document
cs: Dokument

en: Please check the network connection.
cs: Zkontrolujte prosím síťové připojení.

en: Please check the network proxy settings.
cs: Zkontrolujte prosím nastavení síťové proxy.

en: Unable to sign in to the document service.
cs: Nelze se přihlásit k dokumentové službě.

en: Unable to locate this document.
cs: Nelze nalézt tento dokument.

en: Hmm, something is fishy (%d).
cs: Hmm, něco je špatně (%d).

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
cs: Není dostupná podpora pro LibreOffice. Kontaktuje prosím svého správce systému.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
cs: Jejda! Nelze načíst „%s“

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
cs: Zobrazit

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Bookmark this page
cs: Tuto stránku do záložek

en: Page %u of %u
cs: Strana %u z %u

en: Unable to load the document
cs: Nelze načíst dokument

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
cs: Strana %s

en: No bookmarks
cs: Žádné záložky

en: Loading…
cs: Načítá se…

en: No table of contents
cs: Bez obsahu

en: Contents
cs: Obsah

en: A document manager application
cs: Aplikace pro správu dokumentů

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
cs: Nabídka

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
cs: Hledat

en: Back
cs: Zpět

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
cs: „%s“ byl smazán

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
cs[0]: %d položka byla smazána
cs[1]: %d položky byly smazány
cs[2]: %d položek bylo smazáno

en: Undo
cs: Zpět

en: Printing “%s”: %s
cs: Tiskne se „%s“: %s

en: Your documents are being indexed
cs: Vaše dokumenty jsou indexovány

en: Some documents might not be available during this process
cs: Některé dokumenty nemusí být během tohoto procesu dostupné

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
cs: Získávají se dokumenty z %s

en: Fetching documents from online accounts
cs: Získávají se dokumenty z účtů on-line

en: No collections found
cs: Žádné sady nebyly nalezeny

en: No documents found
cs: Žádné dokumenty nebyly nalezeny

en: Try a different search
cs: Zkusit jiné hledání

en: You can create collections from the Documents view
cs: Sadu můžete vytvořit v zobrazení dokumentů

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
cs: Zde se objeví dokumenty z vašich <a href="system-settings">Účtů on-line</a> a z vaší <a href="file://%s">složky Dokumenty</a>.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
cs: Nabídka zobrazení

en: Click on items to select them
cs: Klikáním na položky je vyberete

en: %d selected | %d selected
cs[0]: %d vybrán
cs[1]: %d vybrány
cs[2]: %d vybráno

en: Select Items
cs: Vybrat položky

en: Yesterday
cs: Včera

en: %d day ago | %d days ago
cs[0]: Před %d dnem
cs[1]: Před %d dny
cs[2]: Před %d dny

en: Last week
cs: Minulý týden

en: %d week ago | %d weeks ago
cs[0]: Před %d týdnem
cs[1]: Před %d týdny
cs[2]: Před %d týdny

en: Last month
cs: Minulý měsíc

en: %d month ago | %d months ago
cs[0]: Před %d měsícem
cs[1]: Před %d měsíci
cs[2]: Před %d měsíci

en: Last year
cs: Minulý rok

en: %d year ago | %d years ago
cs[0]: Před %d rokem
cs[1]: Před %d roky
cs[2]: Před %d lety

en: Password Required
cs: Požadováno heslo

en: _Unlock
cs: Odemkno_ut

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
cs: Dokument %s je uzamčen a k otevření požaduje heslo.

en: _Password
cs: _Heslo

en: Running in presentation mode
cs: Běží režim prezentace

en: Present On
cs: Prezentovat na

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
cs: Duplikovaný

en: Primary
cs: Hlavní

en: Off
cs: Vypnout

en: Secondary
cs: Vedlejší

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
cs: Otevřít pomocí %s

en: Find Previous
cs: Najít předchozí

en: Find Next
cs: Najít následující

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
cs: Název

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
cs: Autor

note: Source item
en: Source
cs: Zdroj

note: Date Modified item
en: Date Modified
cs: Datum změny

en: Date Created
cs: Datum vytvoření

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
cs: Typ

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
cs: Typ

note: Translators: this refers to documents
en: All
cs: Vše

en: PDF Documents
cs: Dokumenty PDF

en: Presentations
cs: Prezentace

en: Spreadsheets
cs: Sešity s tabulkami

en: Text Documents
cs: Textové dokumenty

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
cs: Porovnávat

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
cs: Název

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
cs: Autora

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
cs: Obsah

en: Sources
cs: Zdroje

en: Rename…
cs: Přejmenovat…

en: Delete
cs: Smazat

en: “%s” removed
cs: „%s“ byl odstraněn

en: Rename
cs: Přejmenování

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
cs: Sady

en: Sharing Settings
cs: Nastavení sdílení

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
cs: Oprávnění k dokumentu

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
cs: Změnit

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
cs: Soukromý

en: Public
cs: Veřejný

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
cs: Kdokoli může měnit

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
cs: Přidat osoby

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
cs: Zadejte e-mailovou adresu

en: Can edit
cs: Může měnit

en: Can view
cs: Může zobrazit

en: Everyone can read
cs: Kdokoli může číst

en: Save
cs: Uložit

en: Owner
cs: Vlastník

en: You can ask %s for access
cs: %s vám může udělit přistup

en: The document was not updated
cs: Dokument nebyl aktualizován

en: Untitled Document
cs: Nepojmenovaný dokument

en: Unable to fetch the list of documents
cs: Nelze získat seznam dokumentů
