gnome-documents master - en to es translation catalogue (198 entries)

en: Books
es: Libros

en: An e-book manager application for GNOME
es: Una aplicación para gestionar libros electrónicos para GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
es: Una sencilla aplicación para acceder y organizar sus libros electrónicos en GNOME. Está pensada para ser un reemplazo sencillo elegante del uso de un gestor de archivos para gestionar sus libros electrónicos.

en: It lets you:
es: Le permite:

en: View recent e-books
es: Ver los libros recientes

en: Search through e-books
es: Buscar en los libros electrónicos

en: View e-books (PDF and comics) fullscreen
es: Ver libros electrónicos (PDF y cómics) a pantalla completa

en: Print e-books
es: Imprimir libros electrónicos

en: The GNOME Project
es: El Proyecto GNOME

en: Access, manage and share books
es: Acceder, gestionar y compartir libros

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
es: Libros;Cómics;ePub;PDF;

en: View as
es: Ver como

en: View as type
es: Ver como tipo

en: Sort by
es: Ordenar por

en: Sort by type
es: Ordenar por tipo

en: Window size
es: Tamaño de la ventana

en: Window size (width and height).
es: Tamaño de la ventana (anchura y altura).

en: Window position
es: Posición de la ventana

en: Window position (x and y).
es: Posición de la ventana (x e y).

en: Window maximized
es: Ventana maximizada

en: Window maximized state
es: Estado maximizado de la ventana

en: Night mode
es: Modo nocturno

en: Whether the application is in night mode.
es: Indica si la aplicación está en modo nocturno.

en: Documents
es: Documentos

en: A document manager application for GNOME
es: Una aplicación de GNOME para gestionar documentos

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
es: Una sencilla aplicación para acceder, organizar y compartir sus documentos en GNOME. Está pensada para ser un reemplazo sencillo elegante del uso de un gestor de archivos para gestionar sus documentos. Se integra perfectamente con la nube mediante las cuentas en línea de GNOME.

en: View recent local and online documents
es: Ver archivos locales y en línea recientes

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
es: Acceder a su contenido de Google, ownCloud o OneDrive

en: Search through documents
es: Buscar en documentos

en: See new documents shared by friends
es: Ver documentos nuevos compartidos por amigos

en: View documents fullscreen
es: Ver documentos a pantalla completa

en: Print documents
es: Imprimir documentos

en: Select favorites
es: Seleccionar favoritos

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
es: Abrir un editor completo para cambios no triviales

en: Access, manage and share documents
es: Acceder, gestionar y compartir documentos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
es: Documentos;PDF;OneDrive;

en: Night Mode
es: Modo nocturno

en: Keyboard Shortcuts
es: Atajos del teclado

en: Help
es: Ayuda

en: About Books
es: Acerca de Libros

en: About Documents
es: Acerca de Documentos

[ctx: shortcut window]
en: Show help
es: Mostrar ayuda

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Search
es: Buscar

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
es: Imprimir el documento actual

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
es: Navegación

[ctx: shortcut window]
en: Go back
es: Ir atrás

[ctx: shortcut window]
en: Preview
es: vista previa

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
es: Ampliar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
es: Reducir

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
es: Añadir esta página a marcadores

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
es: Abrir el diálogo de lugares y marcadores

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
es: Copiar el texto seleccionado al portapapeles

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
es: Rotar en sentido horario

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
es: Rotar en sentido horario

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
es: Siguiente aparición de la cadena de búsquede

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
es: Anterior aparición de la cadena de búsquede

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
es: Modo de presentación

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
es: Abrir el menú de acción

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
es: Pantalla completa

en: Enter a name for your first collection
es: Introduzca un nombre nuevo para su primera colección

en: New Collection…
es: Nueva colección…

en: Add
es: Añadir

en: Collections
es: Colecciones

en: Cancel
es: Cancelar

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
es: Hecho

en: _Copy
es: _Copiar

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
es: Abrir

en: Edit
es: Editar

en: Print…
es: Imprimir…

en: Fullscreen
es: Pantalla completa

en: Present
es: Presentación

en: Zoom In
es: Ampliar

en: Zoom Out
es: Reducir

en: Rotate ↶
es: Rotar ↶

en: Rotate ↷
es: Rotar ↷

en: Properties
es: Propiedades

en: Select All
es: Seleccionar todo

en: Select None
es: Seleccionar nada

en: View items as a grid of icons
es: Ver elementos como rejilla de iconos

en: View items as a list
es: Ver elementos como lista

en: Sort
es: Ordenar

en: Author
es: Autor

en: Date
es: Fecha

en: Name
es: Nombre

en: Show the version of the program
es: Mostrar la versión del programa

en: Failed to print document
es: Falló al imprimir el documento

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
es: Locales

en: Getting Started with Documents
es: Primeros pasos con Documentos

en: Collection
es: Colección

en: Spreadsheet
es: Hoja de cálculo

en: Presentation
es: Presentación

en: Document
es: Documento

en: Please check the network connection.
es: Compruebe la conexión de red.

en: Please check the network proxy settings.
es: Compruebe la configuración del proxy de red.

en: Unable to sign in to the document service.
es: No se pudo iniciar sesión en el servicio de documentos.

en: Unable to locate this document.
es: No se pudo encontrar este documento.

en: Hmm, something is fishy (%d).
es: Hay algo sospechoso (%d).

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
es: Está usando una vista previa de Libros. Las opciones de visualización completas llegarán pronto.

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
es: Soporte de LibreOffice no disponible. Contacte con el administrador de su sistema.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
es: No se pudo cargar «%s»

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
es: Ver

en: chapter %s of %s
es: capítulo %s de %s

en: Bookmarks
es: Marcadores

en: Bookmark this page
es: añadir esta página a marcadores

en: Page %u of %u
es: Página %u de %u

en: Unable to load the document
es: No se pudo cargar el documento

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
es: Página %s

en: No bookmarks
es: No hay marcadores

en: Loading…
es: Cargando…

en: No table of contents
es: No hay tabla de contenido

en: Contents
es: Contenido

en: A document manager application
es: Una aplicación para gestionar documentos

en: An e-books manager application
es: Una aplicación para gestionar libros electrónicos

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
es: Menú

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
es: Buscar

en: Back
es: Atrás

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
es: «%s» eliminado

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
es[0]: %d elemento eliminado
es[1]: %d elementos eliminados

en: Undo
es: Deshacer

en: Printing “%s”: %s
es: Imprimiendo «%s»: %s

en: Your documents are being indexed
es: Se están indexando sus documentos

en: Some documents might not be available during this process
es: Algunos documentos pueden no estar disponibles durante este proceso

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
es: Obteniendo documentos de %s

en: Fetching documents from online accounts
es: Obteniendo documentos de cuentas en línea

en: No collections found
es: No se encontraron colecciones

en: No books found
es: No se encontraron libros

en: No documents found
es: No se encontraron documentos

en: Try a different search
es: Pruebe una búsqueda diferente

en: You can create collections from the Books view
es: Puede crear colecciones desde la vista de libros

en: You can create collections from the Documents view
es: Puede crear colecciones desde la vista de documentos

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
es: Los documentos de sus <a href="system-settings">cuentas en línea</a> y su <a href="file://%s">carpeta Documentos</a> aparecerán aquí.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
es: Menú Ver

en: Click on items to select them
es: Pulse sobre los elementos para seleccionarlos

en: %d selected | %d selected
es[0]: %d seleccionado
es[1]: %d seleccionados

en: Select Items
es: Seleccionar elementos

en: Yesterday
es: Ayer

en: %d day ago | %d days ago
es[0]: hace %d día
es[1]: hace %d días

en: Last week
es: Última semana

en: %d week ago | %d weeks ago
es[0]: hace %d semana
es[1]: hace %d semanas

en: Last month
es: Último mes

en: %d month ago | %d months ago
es[0]: hace %d mes
es[1]: hace %d meses

en: Last year
es: Último año

en: %d year ago | %d years ago
es[0]: hace %d año
es[1]: hace %d años

en: Password Required
es: Se necesita una contraseña

en: _Unlock
es: _Desbloquear

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
es: El documento %s está bloqueado y se necesita un contraseña para abrirlo.

en: _Password
es: _Contraseña

en: Running in presentation mode
es: Ejecutándose en modo presentación

en: Present On
es: Presentación activada

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
es: En espejo

en: Primary
es: Primaria

en: Off
es: Desactivada

en: Secondary
es: Secundaria

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
es: Abrir con %s

en: Find Previous
es: Buscar anterior

en: Find Next
es: Buscar siguiente

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
es: Título

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
es: Autor

note: Source item
en: Source
es: Fuente

note: Date Modified item
en: Date Modified
es: Fecha de modificación

en: Date Created
es: Fecha de creación

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
es: Tipo

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
es: Tipo

note: Translators: this refers to documents
en: All
es: Todos

en: PDF Documents
es: Documentos PDF

en: e-Books
es: Libros electrónicos

en: Comics
es: Cómics

en: Presentations
es: Presentaciones

en: Spreadsheets
es: Hojas de cálculo

en: Text Documents
es: Documentos de texto

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
es: Coincidencia

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
es: Título

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
es: Autor

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
es: Contenido

en: Sources
es: Fuentes

en: Rename…
es: Renombrar…

en: Delete
es: Eliminar

en: “%s” removed
es: «%s» eliminado

en: Rename
es: Renombrar

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
es: Colecciones

en: Sharing Settings
es: Configuración de compartición

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
es: Permisos del documento

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
es: Cambiar

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
es: Privado

en: Public
es: Público

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
es: Cualquiera puede editar

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
es: Añadir personas

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
es: Introducir una dirección de correo-e

en: Can edit
es: Puede editar

en: Can view
es: Puede ver

en: Everyone can read
es: Cualquiera puede leer

en: Save
es: Guardar

en: Owner
es: Propietario

en: You can ask %s for access
es: Puede solicitar acceso a %s

en: The document was not updated
es: El documento no se actualizó

en: Untitled Document
es: Documento sin título

en: Unable to fetch the list of documents
es: No se pudo obtener la lista de documentos
