gnome-documents master - en to et translation catalogue (136 entries)

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
et: Lihtne rakendus GNOMEs dokumentide avamiseks, haldamiseks ning jagamiseks. See on lihtne ja elegantne asendus failihalduri kasutamisele dokumentide haldamiseks. GNOME veebikontode kaudu on sellel sujuv integratsioon pilveserveritega.

en: It lets you:
et: See võimaldab sul:

en: <li>View recent local and online documents</li> <li>Access your Google, ownCloud or SkyDrive content</li> <li>Search through documents</li> <li>See new documents shared by friends</li> <li>View documents fullscreen</li> <li>Print documents</li> <li>Select favorites</li> <li>Allow opening full featured editor for non-trivial changes</li>
et: <li>kuvada hiljutisi dokumente arvutis ja internetis</li> <li>ligipääsu Google'i, ownCloud'i või SkyDrive'i sisule</li> <li>otsida dokumentidest</li> <li>näha sõprade jagatud uusi dokumente</li> <li>vaadata dokumente täisekraanil</li> <li>printida dokumente</li> <li>märkida lemmikuid</li> <li>avada võimsama redaktori keerulisemate muudatuste jaoks</li>

en: Documents
et: Dokumendid

en: Access, manage and share documents
et: Dokumentide haldus ja jagamine

en: Docs;PDF;Document;
et: Dokumendid;Dokument;PDF;

en: View as
et: Kuvatakse kui

en: View as type
et: Kuvatakse liigina

en: Window size
et: Akna suurus

en: Window size (width and height).
et: Akna suurus (laius ja kõrgus).

en: Window position
et: Akna asukoht

en: Window position (x and y).
et: Akna asukoht (x ja y).

en: Window maximized
et: Aken maksimeeritud

en: Window maximized state
et: Akna maksimeeritud olek

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
et: Kohalik

en: Getting Started with Documents
et: GNOME dokumentide kasutamise õppimine

en: Collection
et: Kogu

en: Spreadsheet
et: Arvutustabel

en: Presentation
et: Esitlus

en: Document
et: Dokument

en: Please check the network connection.
et: Palun kontrolli võrguühendust.

en: Please check the network proxy settings.
et: Palun kontrolli võrgu proksi sätteid.

en: Unable to sign in to the document service.
et: Dokumenditeenusesse ei saanud sisse logida.

en: Unable to locate this document.
et: Dokumenti ei leitud.

en: Hmm, something is fishy (%d).
et: Hmm, miski on jama (%d).

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
et: Ups! “%s” pole võimalik laadida

en: View
et: Vaade

en: Loading…
et: Laadimine…

en: No Documents Found
et: Ühtegi dokumenti ei leitud

note: Translators: %s here is "System Settings", which is in a separate string due to markup, and should be translated only in the context of this sentence
en: You can add your online accounts in %s
et: Sa võid lisada oma veebikontod %s alt

note: Translators: this should be translated in the context of the "You can add your online accounts in System Settings" sentence above
en: System Settings
et: süsteemi sätete

en: Page %u of %u
et: Lehekülg %u / %u

en: Unable to load the document
et: Dokumenti pole võimalik laadida

en: LibreOffice is required to view this document
et: Selle dokumendi kuvamiseks on vaja LibreOffice'it

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
et: Lehekülg %s

en: No bookmarks
et: Järjehoidjaid pole

en: Bookmarks
et: Järjehoidjad

en: No table of contents
et: Sisukorda pole

en: Contents
et: Sisukord

en: Search
et: Otsi

en: Back
et: Tagasi

en: Results for “%s”
et: "%s" otsingu tulemused

en: Click on items to select them
et: Kirjete märkimiseks klõpsa neil

en: %d selected | %d selected
et[0]: %d on valitud
et[1]: %d on valitud

en: Cancel
et: Loobu

en: Select Items
et: Kirjete valimine

en: A document manager application
et: Dokumendihalduse rakendus

en: Printing “%s”: %s
et: “%s” printimine: %s

en: Your documents are being indexed
et: Su dokumendid on indekseerimisel

en: Some documents might not be available during this process
et: Indekseerimise käigus ei pruugi kõik dokumendid olla saadaval

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
et: Dokumentide hankimine %s serverist

en: Fetching documents from online accounts
et: Dokumentide hankimine veebikontodest

en: Password Required
et: Vajalik on parool

en: _Unlock
et: _Võta lukust lahti

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
et: Dokument %s on lukus ning selle avamiseks on vaja parooli.

en: _Password
et: _Parool

en: Close
et: Sulge

en: Running in presentation mode
et: Töötamine esitlusrežiimis

en: Present On
et: Esitlus sees

en: Bookmark this page
et: Selle lehe lisamine järjehoidjatesse

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
et: Ava programmiga %s

en: Find Previous
et: Leia eelmine

en: Find Next
et: Leia järgmine

note: properties button
en: Properties
et: Omadused

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
et: Valmis

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
et: Pealkiri

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
et: Autor

note: Source item
en: Source
et: Allikas

note: Date Modified item
en: Date Modified
et: Muutmise kuupäev

en: Date Created
et: Loomise kuupäev

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
et: Liik

en: Grid
et: Tabel

en: List
et: Loend

en: Fullscreen
et: Täisekraan

en: About Documents
et: Dokumentidest lähemalt

en: Help
et: Abi

en: Quit
et: Lõpeta

en: _Copy
et: _Kopeeri

note: open button Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
et: Ava

en: Edit
et: Muuda

en: Print…
et: Printimine…

en: Present
et: Esitlus

en: Zoom In
et: Suurenda

en: Zoom Out
et: Vähenda

en: Rotate ↶
et: Pööra ↶

en: Rotate ↷
et: Pööra ↷

en: Select All
et: Vali kõik

en: Select None
et: Tühista valik

en: Category
et: Kategooria

note: Translators: this refers to new and recent documents Translators: this refers to documents
en: All
et: Kõik

note: Translators: this refers to favorite documents
en: Favorites
et: Lemmikud

note: Translators: this refers to shared documents
en: Shared with you
et: Sinuga jagatud

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
et: Liik

en: Collections
et: Kogud

en: PDF Documents
et: PDF-dokumendid

en: Presentations
et: Esitlused

en: Spreadsheets
et: Arvutustabelid

en: Text Documents
et: Tekstidokumendid

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author"
en: Match
et: Vaste

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
et: Pealkiri

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
et: Autor

en: Sources
et: Allikad

en: You don't have any collections yet. Enter a new collection name above.
et: Sul pole veel kogusid. Sisesta ülesse uue kogu nimi.

en: Create new collection
et: Uue kogu loomine

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
et: Kogud

note: print button
en: Print
et: Prindi

note: trash button
en: Delete
et: Kustuta

note: organize button
en: Add to Collection
et: Lisa kogusse

note: share button
en: Share
et: Jaga

en: Sharing Settings
et: Jagamise valikud

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
et: Dokumendi õigused

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
et: Muuda

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
et: Privaatne

en: Public
et: Avalik

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
et: Kõik võivad muuta

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
et: Lisa inimesi

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
et: Sisesta e-posti aadress

en: Can edit
et: Võib muuta

en: Can view
et: Võib vaadata

en: Add
et: Lisa

en: Everyone can read
et: Kõik võivad vaadata

en: Save
et: Salvesta

en: Owner
et: Omanik

en: You can ask %s for access
et: Sa võid küsida kasutajalt %s ligipääsu luba

en: The document was not updated
et: Dokumenti ei uuendatud

en: Untitled Document
et: Pealkirjata dokument

en: Unable to fetch the list of documents
et: Dokumentide loendi hankimine nurjus

note: Translators: "more" refers to documents in this context
en: Load More
et: Laadi juurde

en: Yesterday
et: Eile

en: %d day ago | %d days ago
et[0]: %d päev tagasi
et[1]: %d päeva tagasi

en: Last week
et: Eelmisel nädalal

en: %d week ago | %d weeks ago
et[0]: %d nädal tagasi
et[1]: %d nädalat tagasi

en: Last month
et: Eelmisel kuul

en: %d month ago | %d months ago
et[0]: %d kuu tagasi
et[1]: %d kuud taasi

en: Last year
et: Eelmisel aastal

en: %d year ago | %d years ago
et[0]: %d aasta tagasi
et[1]: %d aastat tagasi
