gnome-documents master - en to fa translation catalogue (187 entries)

en: Documents
fa: سندها

en: A document manager application for GNOME
fa: یک برنامه مدیریت سندها برای گنوم

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
fa: یک برنامه ساده برای دسترسی، مدیریت و اشتراک‌گذاری سندهایتان در گنوم. این برنامه سعی می‌کند نسبت به یک برنامه مدیریت پرونده ساده‌تر و بهتر برای سندها عمل کند. یکپارچه‌سازی با فضای ابری از طریق «حساب‌های برخط گنوم» پشتیبانی می‌شود.

en: It lets you:
fa: به شما اجازه می‌دهد:

en: View recent local and online documents
fa: نمایش سندهای اخیر محلی و شبکه

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
fa: دسترسی به محتویات حساب‌های گوگل، ownCloud یا OneDrive

en: Search through documents
fa: جست‌وجو در سندها

en: See new documents shared by friends
fa: سندهای جدید اشتراک گذاشته شده با دوستانتان را ببینید

en: View documents fullscreen
fa: نمایش سندها بصورت تمام‌صفحه

en: Print documents
fa: چاپ سندها

en: Select favorites
fa: انتخاب موارد مورد علاقه

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
fa: اجازه گشودن یک ویرایشگر پیشرفته در هنگام انجام تغییرات پیچیده، داده شود

en: The GNOME Project
fa: پروژه گنوم

en: Access, manage and share documents
fa: دسترسی، مدیریت و اشتراک‌گذاری سندها

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
fa: Docs;PDF;سند;

en: View as
fa: نمایش به عنوان

en: View as type
fa: نمایش همزمان با تایپ

en: Sort by
fa: چیدمان بر اساس

en: Sort by type
fa: چیدمان بر اساس نوع

en: Window size
fa: اندازه پنجره

en: Window size (width and height).
fa: اندازه پنجره (عرض و ارتفاع)

en: Window position
fa: مکان پنجره

en: Window position (x and y).
fa: مکان پنجره (x و y)

en: Window maximized
fa: پنجره بیشینه شد

en: Window maximized state
fa: وضعیت بیشینه شدهٔ پنجره

en: Night mode
fa: حالت شبانه

en: Whether the application is in night mode.
fa: اینکه یا برنامه در حالت شبانه است یا خیر.

en: Night Mode
fa: حالت شبانه

en: Keyboard Shortcuts
fa: میانبرهای صفحه‌کلید

en: Help
fa: راهنما

en: About Documents
fa: دربارهٔ سندها

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fa: نمایش راهنما

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: خروج

[ctx: shortcut window]
en: Search
fa: جست‌وجو

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
fa: چاپ سند فعلی

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fa: ناوبری

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fa: رفتن به عقب

[ctx: shortcut window]
en: Preview
fa: پیش‌نمایش

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fa: بزرگنمایی به داخل

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fa: بزرگنمایی به خارج

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
fa: نشانک‌گذاری صفحه فعلی

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
fa: گشودن محاوره مکان‌ها و نشانک‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
fa: رونوشت از متن انتخاب شده به تخته‌گیره

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
fa: جرخش پادساعتگرد

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
fa: جرخش ساعتگرد

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
fa: رویداد بعدی رشته جست‌وجو شده

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
fa: رویداد قبلی رشته جست‌وجو شده

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
fa: حالت ارائه

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
fa: گشودن فهرست کنش

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fa: تمام‌صفحه

en: Enter a name for your first collection
fa: یک نام برای مجموعه اول خود وارد کنید

en: New Collection…
fa: مجموعه جدید...

en: Add
fa: افزودن

en: Collections
fa: مجموعه

en: Cancel
fa: لغو

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
fa: انجام شد

en: _Copy
fa: _رونوشت

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
fa: گشودن

en: Edit
fa: ویرایش

en: Print…
fa: چاپ...

en: Fullscreen
fa: تمام‌صفحه

en: Present
fa: ارائه

en: Zoom In
fa: بزرگنمایی

en: Zoom Out
fa: کوچکنمایی

en: Rotate ↶
fa: چرخش ↶

en: Rotate ↷
fa: چرخش ↷

en: Properties
fa: ترجیحات

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: Select None
fa: انتخاب هیچکدام

en: View items as a grid of icons
fa: نمایش موارد در شبکه‌ای از شمایل‌ها

en: View items as a list
fa: نمایش موارد در فهرست

en: Sort
fa: چیدمان

en: Author
fa: نویسنده

en: Date
fa: تاریخ

en: Name
fa: نام

en: Show the version of the program
fa: نمایش نسخه برنامه

en: Failed to print document
fa: چاپ سند شکست خورد

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
fa: محلی

note: Translators: Documents ships a "Getting Started with Documents" tutorial PDF. The "GNOME" string below is displayed as the author name of that document, and doesn't normally need to be translated.
en: GNOME
fa: گنوم

en: Getting Started with Documents
fa: شروع کردن با سندها

en: Collection
fa: مجموعه

note: overridden
en: Google Docs
fa: اسناد گوگل

en: Google
fa: گوگل

en: Spreadsheet
fa: صفحه‌گسترده

en: Presentation
fa: ارائه

en: Document
fa: سند

note: overridden
en: ownCloud
fa: اون‌کلود

note: overridden
en: OneDrive
fa: وان‌درایو

en: Please check the network connection.
fa: لطفاً اتصال شبکه را بررسی کنید.

en: Please check the network proxy settings.
fa: لطفاً تنظیمات پیشکار شبکه را بررسی کنید.

en: Unable to sign in to the document service.
fa: نمی‌توان وارد سرویس سند شد.

en: Unable to locate this document.
fa: نمی‌توان مکان سند را پیدا کرد.

en: Hmm, something is fishy (%d).
fa: هممم، یک چیزی مشکوک است (%Id).

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
fa: پشتیبانی لیبره‌آفیس موجود نیست. لطفاً با مدیر سیستم خود تماس بگیرید.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
fa: اوه! نمی‌توان «%s» را بارگیری کرد

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
fa: نما

en: Bookmarks
fa: نشانک‌ها

en: Bookmark this page
fa: نشانک‌گذاری این صفحه

en: Page %u of %u
fa: صفحه %Iu از %Iu

en: Unable to load the document
fa: نمی‌توان سند را بارگیری کرد

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
fa: صفحه %s

en: No bookmarks
fa: بدون نشانک

en: Loading…
fa: درحال بارگیری...

en: No table of contents
fa: بدون فهرست محتوا

en: Contents
fa: محتوا

en: A document manager application
fa: یک برنامه مدیریت سند

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
fa: فهرست

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
fa: جست‌وجو

en: Back
fa: برگشت

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
fa: مورد «%s»

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
fa[0]: تعداد %Id مورد حذف شد
fa[1]: تعداد %Id مورد حذف شدند

en: Undo
fa: برگردان

en: Printing “%s”: %s
fa: درحال چاپ «%s»: %s

en: Your documents are being indexed
fa: سندهای شما درحال فهرست شدن هستند

en: Some documents might not be available during this process
fa: تعدادی از سندها ممکن است در حین انجام این پروسه موجود نباشند

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
fa: گرفتن سند از %s

en: Fetching documents from online accounts
fa: دریافت سندها از طریق حساب‌های برخط

en: No collections found
fa: هیچ مجموعه‌ای پیدا نشد

en: No documents found
fa: هیچ سندی پیدا نشد

en: Try a different search
fa: جست‌وجو متفاوتی را امتحان کنید

en: You can create collections from the Documents view
fa: می‌توانید مجموعه‌ای از طریق نمای سندها بسازید

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
fa: سندهای شما از طریق <a href="system-settings"> حساب‌های برخط</a> و <a href="file://%s">پوشه سندها</a> در اینجا ظاهر می‌شوند.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
fa: نمایش فهرست

en: Click on items to select them
fa: برای انتخاب موارد روی آنها کلیک کنید

en: %d selected | %d selected
fa[0]: %Id انتخاب شد
fa[1]: %Id انتخاب شد

en: Select Items
fa: انتخاب موارد

en: Yesterday
fa: دیروز

en: %d day ago | %d days ago
fa[0]: %Id روز گذشته
fa[1]: %Id روز گذشته

en: Last week
fa: هفته گذشته

en: %d week ago | %d weeks ago
fa[0]: %Id هفته گذشته
fa[1]: %Id هفته گذشته

en: Last month
fa: ماه گذشته

en: %d month ago | %d months ago
fa[0]: %Id ماه گذشته
fa[1]: %Id ماه گذشته

en: Last year
fa: سال گذشته

en: %d year ago | %d years ago
fa[0]: %Id سال گذشته
fa[1]: %Id سال گذشته

en: Password Required
fa: گذرواژه لازم است

en: _Unlock
fa: قفل‌_گشایی

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
fa: سند %s قفل است و نیاز به گذرواژه برای باز شدن دارد.

en: _Password
fa: _گذرواژه

en: Running in presentation mode
fa: اجرا در حالت ارائه

en: Present On
fa: ارائه بر روی

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
fa: آینه

en: Primary
fa: اصلی

en: Off
fa: خاموش

en: Secondary
fa: ثانوی

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
fa: گشودن با %s

en: Find Previous
fa: یافتن پیشین

en: Find Next
fa: یافتن بعدی

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
fa: عنوان

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
fa: نویسنده

note: Source item
en: Source
fa: منبع

note: Date Modified item
en: Date Modified
fa: تاریخ تغییر

en: Date Created
fa: تاریخ ساخت

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
fa: نوع

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
fa: نوع

note: Translators: this refers to documents
en: All
fa: همه

en: PDF Documents
fa: سندهای PDF

en: Presentations
fa: ارائه‌ها

en: Spreadsheets
fa: صفحه‌گسترده‌ها

en: Text Documents
fa: سندهای متنی

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
fa: تطابق

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
fa: عنوان

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
fa: نویسنده

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
fa: محتوا

en: Sources
fa: منابع

en: Rename…
fa: تغییرنام...

en: Delete
fa: حذف

en: “%s” removed
fa: مورد «%s» حذف شد

en: Rename
fa: تغییرنام

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
fa: مجموعه‌ها

en: Sharing Settings
fa: تنظیمات اشتراک‌گذاری

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
fa: مجوزهای سند

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
fa: تغییر

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
fa: خصوصی

en: Public
fa: عمومی

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
fa: همه می‌توانند ویرایش کنند

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
fa: افزودن دیگران

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
fa: یک نشانی رایانامه وارد کنید

en: Can edit
fa: می‌تواند ویرایش کند

en: Can view
fa: می‌تواند ببیند

en: Everyone can read
fa: همه می‌توانند بخوانند

en: Save
fa: ذخیره

en: Owner
fa: مالک

en: You can ask %s for access
fa: شما می‌توانید از %s درخواست دسترسی کنید

en: The document was not updated
fa: سند بروزرسانی نشد

en: Untitled Document
fa: سند بی‌عنوان

en: Unable to fetch the list of documents
fa: نمی‌توان فهرست اسناد را دریافت کرد
