gnome-documents master - en to fi translation catalogue (183 entries)

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: A document manager application for GNOME
fi: Asiakirjojen hallintasovellus Gnomelle

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
fi: Yksinkertainen Gnome-sovellus asiakirjojen käyttöä, organisointia ja jakamista varten. Sen on tarkoitus korvata tiedostonhallinta asiakirjoihin liittyvässä työskentelyssä. Saumattoman pilvi-integraation tarjoaa Gnomen verkkotilit.

en: It lets you:
fi: Sen avulla voit:

en: View recent local and online documents
fi: Katsella paikallisia ja verkossa olevia asiakirjoja

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
fi: Käyttää Google-, ownCloud- ja OneDrive-tiliesi sisältöä

en: Search through documents
fi: Etsiä asiakirjojen sisällöstä

en: See new documents shared by friends
fi: Tarkastella kaverien jakamia asiakirjoja

en: View documents fullscreen
fi: Katsella asiakirjoja koko näytön tilassa

en: Print documents
fi: Tulostaa asiakirjoja

en: Select favorites
fi: Valita suosikkeja

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
fi: Avata erillisen muokkaimen suuria muutoksia varten

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Access, manage and share documents
fi: Käytä, hallitse ja jaa asiakirjoja

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
fi: Asiakirjat;PDF;asiakirja;dokumentti;dokumentit;Docs;Document;

en: View as
fi: Näkymä

en: View as type
fi: Näkymän tyyppi

en: Sort by
fi: Järjestä

en: Sort by type
fi: Järjestä tyypin mukaan

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

en: Window position (x and y).
fi: Ikkunan sijainti (x ja y).

en: Window maximized
fi: Ikkuna suurennettu

en: Window maximized state
fi: Ikkunan suurennettu tila

en: Night mode
fi: Yötila

en: Whether the application is in night mode.
fi: Toimiiko sovellus yötilassa.

en: Night Mode
fi: Yötila

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Help
fi: Ohje

en: About Documents
fi: Tietoja - Asiakirjat

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
fi: Tulosta nykyinen asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fi: Siirry takaisin

[ctx: shortcut window]
en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fi: Lähennä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fi: Loitonna

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
fi: Lisää sivu kirjanmerkkeihin

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
fi: Avaa sijainti- ja kirjanmerkki-ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
fi: Kierrä vastapäivään

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
fi: Kierrä myötäpäivään

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
fi: Hakuehdon seuraava esiintymä

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
fi: Hakuehdon edellinen esiintymä

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
fi: Esitystila

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
fi: Avaa toimintovalikko

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Enter a name for your first collection
fi: Anna nimi ensimmäiselle kokoelmallesi

en: New Collection…
fi: Uusi kokoelma…

en: Add
fi: Lisää

en: Collections
fi: Kokoelmat

en: Cancel
fi: Peru

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
fi: Valmis

en: _Copy
fi: _Kopioi

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
fi: Avaa

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Print…
fi: Tulosta…

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Present
fi: Esitys

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Rotate ↶
fi: Käännä ↶

en: Rotate ↷
fi: Käännä ↷

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select None
fi: Poista kaikki valinnat

en: View items as a grid of icons
fi: Näytä kohteet kuvakeruudukkona

en: View items as a list
fi: Näytä kohteet luettelona

en: Sort
fi: Järjestä

en: Author
fi: Tekijä

en: Date
fi: Päiväys

en: Name
fi: Nimi

en: Show the version of the program
fi: Näytä ohjelman versio

en: Failed to print document
fi: Asiakirjan tulostaminen epäonnistui

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
fi: Paikallinen

note: Translators: Documents ships a "Getting Started with Documents" tutorial PDF. The "GNOME" string below is displayed as the author name of that document, and doesn't normally need to be translated.
en: GNOME
fi: Gnome

en: Getting Started with Documents
fi: Asiakirjat ja käytön aloitus

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Spreadsheet
fi: Taulukko

en: Presentation
fi: Esitys

en: Document
fi: Asiakirja

en: Please check the network connection.
fi: Tarkista verkkoyhteys.

en: Please check the network proxy settings.
fi: Tarkista verkkoyhteyden välityspalvelimen asetukset.

en: Unable to sign in to the document service.
fi: Asiakirjapalveluun kirjautuminen epäonnistui.

en: Unable to locate this document.
fi: Tämän asiakirjan paikantaminen epäonnistui.

en: Hmm, something is fishy (%d).
fi: Hmm, jokin meni pieleen (%d).

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
fi: LibreOffice-tuki ei ole käytettävissä. Ota yhteys järjestelmän ylläpitäjään.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
fi: Hups! Kohteen "%s" lataus epäonnistui

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
fi: Näkymä

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Bookmark this page
fi: Lisää sivu kirjanmerkkeihin

en: Page %u of %u
fi: Sivu %u/%u

en: Unable to load the document
fi: Asiakirjan lataus epäonnistui

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
fi: Sivu %s

en: No bookmarks
fi: Ei kirjanmerkkejä

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: No table of contents
fi: Ei sisällysluetteloa

en: Contents
fi: Sisältö

en: A document manager application
fi: Asiakirjojen hallintasovellus

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
fi: Valikko

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
fi: Etsi

en: Back
fi: Takaisin

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
fi: “%s” poistettu

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
fi[0]: %d kohde poistettu
fi[1]: %d kohdetta poistettu

en: Undo
fi: Kumoa

en: Printing “%s”: %s
fi: Tulostetaan “%s”: %s

en: Your documents are being indexed
fi: Asiakirjojasi indeksoidaan

en: Some documents might not be available during this process
fi: Jotkin asiakirjat eivät välttämättä ole käytettävissä tämän toimenpiteen aikana

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
fi: Noudetaan asiakirjaa kohteesta %s

en: Fetching documents from online accounts
fi: Noudetaan asiakirjoja verkkotileiltä

en: No collections found
fi: Kokoelmia ei löytynyt

en: No documents found
fi: Asiakirjoja ei löytynyt

en: Try a different search
fi: Kokeile eri hakuehtoja

en: You can create collections from the Documents view
fi: Voit luoda kokoelmia asiakirjanäkymästä

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
fi: Asiakirjat <a href="system-settings">verkkotileiltäsi</a> ja <a href="file://%s">Asiakirjat-kansiosta</a> ilmestyvät tänne.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
fi: Näkymävalikko

en: Click on items to select them
fi: Napsauta kohteita valitaksesi ne

en: %d selected | %d selected
fi[0]: %d valittu
fi[1]: %d valittu

en: Select Items
fi: Valitse kohteet

en: Yesterday
fi: Eilen

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: Last week
fi: Viime viikolla

en: %d week ago | %d weeks ago
fi[0]: %d viikko sitten
fi[1]: %d viikkoa sitten

en: Last month
fi: Viime kuussa

en: %d month ago | %d months ago
fi[0]: %d kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten

en: Last year
fi: Viime vuonna

en: %d year ago | %d years ago
fi[0]: %d vuosi sitten
fi[1]: %d vuotta sitten

en: Password Required
fi: Salasana vaaditaan

en: _Unlock
fi: _Avaa lukitus

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
fi: Asiakirja %s on lukittu ja se vaatii salasanan avausta varten.

en: _Password
fi: _Salasana

en: Running in presentation mode
fi: Toimitaan esitystilassa

en: Present On
fi: Esitys näytöllä

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
fi: Peilattu

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Off
fi: Pois

en: Secondary
fi: Toissijainen

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
fi: Avaa sovelluksella %s

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
fi: Tekijä

note: Source item
en: Source
fi: Lähde

note: Date Modified item
en: Date Modified
fi: Muokkauspäivä

en: Date Created
fi: Luontipäivä

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
fi: Tyyppi

note: Translators: this refers to documents
en: All
fi: Kaikki

en: PDF Documents
fi: PDF-asiakirjat

en: Presentations
fi: Esitykset

en: Spreadsheets
fi: Taulukot

en: Text Documents
fi: Tekstiasiakirjat

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
fi: Vastaavuus

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
fi: Tekijä

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
fi: Sisältö

en: Sources
fi: Lähteet

en: Rename…
fi: Nimeä uudelleen…

en: Delete
fi: Poista

en: “%s” removed
fi: “%s” poistettu

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
fi: Kokoelmat

en: Sharing Settings
fi: Jakamisen asetukset

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
fi: Asiakirjan käyttöoikeudet

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
fi: Muuta

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
fi: Yksityinen

en: Public
fi: Julkinen

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
fi: Kaikki voivat muokata

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
fi: Lisää henkilöitä

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
fi: Anna sähköpostiosoite

en: Can edit
fi: Voi muokata

en: Can view
fi: Voi katsella

en: Everyone can read
fi: Kaikki voivat lukea

en: Save
fi: Tallenna

en: Owner
fi: Omistaja

en: You can ask %s for access
fi: Voit pyytää käyttöoikeutta henkilöltä %s

en: The document was not updated
fi: Asiakirjaa ei päivitetty

en: Untitled Document
fi: Nimetön asiakirja

en: Unable to fetch the list of documents
fi: Asiakirjalistauksen nouto epäonnistui
