Gnome-Documents - en to he translation catalogue (189 entries)

en: Books
he: ספרים

en: An e-book manager application for GNOME
he: יישום לניהול ספרים אלקטרוניים עבור GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
he: יישום פשוט לגישה ולארגון הספרים האלקטרוניים שלך על GNOME. היישום משמש חלופה פשוטה ואלגנטית למנהל קבצים לצורך טיפול בספרים אלקטרוניים.

en: It lets you:
he: היישום מאפשר לך:

en: View recent e-books
he: הצגת הספרים האלקטרוניים האחרונים

en: Search through e-books
he: חיפוש מבעד לספרים אלקטרוניים

en: View e-books (PDF and comics) fullscreen
he: צפייה בספרים אלקטרוניים (PDF וקומיקס) במסך מלא

en: Print e-books
he: הדפסת ספרים אלקטרוניים

en: Access, manage and share books
he: גישה, ניהול ושיתוף ספרים

en: Books;Comics;ePub;PDF;
he: ספרים;קומיקסים;ePub;PDF;ספרים אלקרטוניים;ספר אלקטרוני;

en: View as
he: צפייה בתור

en: View as type
he: צפייה כסוג

en: Documents
he: מסמכים

en: A document manager application for GNOME
he: יישום לניהול מסמכים עבור GNOME

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
he: יישום פשוט למטרות גישה, ארגון ושיתוף המסמכים שלך עם GNOME. היישום משמש כחלופה פשוטה ואלגנטית למנהל הקבצים לצורך טיפול במסמכים. שילוב שקוף בשירותי ענן מוצע באמצעות חשבונות מקוונים ב־GNOME.

en: View recent local and online documents
he: הצגת מסמכים מקומיים ומקוונים אחרונים

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
he: גישה לתוכן Google,ownCloud או OneDrive שלך

en: Search through documents
he: חיפוש דרך מסמכים

en: See new documents shared by friends
he: צפייה במסמכים חדשים ששותפו על ידי חברים

en: View documents fullscreen
he: צפייה במסמכים במסך מלא

en: Print documents
he: הדפסת מסמכים

en: Select favorites
he: בחירת מועדפים

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
he: אפשרות לפתיחה של עורך עשיר בתכונות לשינויים מתקדמים יותר

en: Access, manage and share documents
he: גישה, ניהול ושיתוף של מסמכים

en: Docs;PDF;Document;
he: מסמכים;PDF;מסמך;

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: Night Mode
he: מצב לילה

en: Keyboard Shortcuts
he: צירופי מקשים

en: Help
he: עזרה

en: About
he: על אודות

[ctx: app menu]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Show help
he: הצגת עזרה

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: shortcut window]
en: Search
he: חיפוש

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
he: הדפסת המסמך הנוכחי

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
he: ניווט

[ctx: shortcut window]
en: Go back
he: חזרה לאחור

[ctx: shortcut window]
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
he: התקרבות

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
he: התרחקות

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
he: סימון דף זה כסימנייה

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
he: פתיחת מקומות ודו־שיח סימניות

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
he: העתקה הטקסט הנבחר ללוח הגזירים

[ctx: shortcut window]
en: Rotate anti-clockwise
he: סיבוב כנגד כיוון השעון

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
he: סיבוב עם כיוון השעון

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
he: מופע הבא של המחרוזת לחיפוש

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
he: מופע קודם של המחרוזת לחיפוש

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
he: מצב מצגת

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
he: פתיחת תפריט פעולות

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: Enter a name for your first collection
he: יש להזין שם עבור האוסף הראשון שלך

en: New Collection…
he: אוסף חדש…

en: Add
he: הוספה

en: Cancel
he: ביטול

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
he: בוצע

en: _Copy
he: ה_עתקה

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
he: פתיחה

en: Edit
he: עריכה

en: Print…
he: הדפסה…

en: Present
he: מצגת

en: Zoom In
he: התקרבות

en: Zoom Out
he: התרחקות

en: Rotate ↶
he: הטייה ↶

en: Rotate ↷
he: הטייה ↷

en: Properties
he: מאפיינים

en: Select All
he: בחירת הכול

en: Select None
he: ביטול הבחירה

en: Collections
he: אוספים

en: View items as a grid of icons
he: צפייה בפריטים כרשת של סמלים

en: View items as a list
he: צפייה בפריטים כרשימה

en: Sort
he: מיון

en: Author
he: מחבר

en: Date
he: תאריך

en: Name
he: שם

en: Failed to print document
he: נכשלה הדפסת המסמך

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
he: מקומי

en: Getting Started with Documents
he: צעדים ראשונים עם מסמכים

en: Collection
he: אוסף

en: Spreadsheet
he: גיליון אלקטרוני

en: Presentation
he: מצגת

en: Document
he: מסמך

en: Please check the network connection.
he: נא לבדוק את החיבור לרשת.

en: Please check the network proxy settings.
he: נא לבדוק את הגדרות המתווך של הרשת.

en: Unable to sign in to the document service.
he: לא ניתן להיכנס לשירות המסמכים.

en: Unable to locate this document.
he: לא ניתן לאתר מסמך זה.

en: Hmm, something is fishy (%d).
he: המממ, משהו פה מסריח (%d).

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
he: הנך משתמש בתצוגה מקדימה של ספרים. תצוגה תכונות מלאה תגיע בקרוב!

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
he: תמיכת LibreOffice אינה זמינה. יש ליצור קשר עם מנהל המערכת שלך.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
he: אופס! לא ניתן לטעון את „%s“

en: View
he: צפייה

en: Bookmarks
he: סימניות

en: Bookmark this page
he: סימון דף זה

en: Page %u of %u
he: עמוד %u מתוך %u

en: Unable to load the document
he: לא ניתן לטעון את המסמך

en: LibreOffice is required to view this document
he: יש צורך ב־LibreOffice כדי לצפות במסמך זה

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
he: עמוד %s

en: No bookmarks
he: אין סימניות

en: Loading…
he: בטעינה…

en: No table of contents
he: אין טבלת תכנים

en: Contents
he: תכנים

en: A document manager application
he: יישום לניהול מסמכים

en: An e-books manager application
he: יישום לניהול ספרים אלקטרוניים

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
he: חיפוש

en: Back
he: חזרה

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
he: תפריט תצוגה

en: Click on items to select them
he: יש ללחוץ על פריטים כדי לבחור אותם

en: %d selected | %d selected
he[0]: אחד נבחר
he[1]: %d נבחרו
he[2]: %d נבחרו

en: Select Items
he: בחירת פריטים

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
he: ‏„%s” נמחק

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
he[0]: פריט אחד נמחק
he[1]: %d פריטים נמחקו
he[2]: %d פריטים נמחקו

en: Undo
he: ביטול

en: Printing “%s”: %s
he: מתבצעת הדפסה של „%s“:‏ %s

en: Your documents are being indexed
he: המסמכים שלך נשמרים באינדקס

en: Some documents might not be available during this process
he: יתכן שחלק מהמסמכים לא יהיו זמינים במשך תהליך זה

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
he: מתקבל מסמך מ־%s

en: Fetching documents from online accounts
he: מתקבלים מסמכים מחשבונות מקוונים

en: Password Required
he: נדרשת ססמה

en: _Unlock
he: _שחרור

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
he: המסמך %s נעול ונדרשת ססמה כדי לפתוח אותו.

en: _Password
he: _ססמה

en: Running in presentation mode
he: רץ במצב מצגת

en: Present On
he: מצב מצגת מופעל

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
he: שיקוף

en: Primary
he: עיקרי

en: Off
he: כבוי

en: Secondary
he: משני

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
he: פתיחה באמצעות %s

en: Find Previous
he: חיפוש הקודם

en: Find Next
he: חיפוש הבא

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
he: כותרת

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
he: מאת

note: Source item
en: Source
he: מקור

note: Date Modified item
en: Date Modified
he: מועד השינוי

en: Date Created
he: מועד היצירה

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
he: סוג

en: Category
he: קטגוריה

note: Translators: this refers to new and recent documents Translators: this refers to documents
en: All
he: הכול

note: Translators: this refers to favorite documents
en: Favorites
he: מועדפים

note: Translators: this refers to shared documents
en: Shared with you
he: משותף אתך

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
he: סוג

en: PDF Documents
he: מסמכי PDF

en: e-Books
he: ספרים אלקטרוניים

en: Comics
he: קומיקס

en: Presentations
he: מצגות

en: Spreadsheets
he: גיליונות אלקטרוניים

en: Text Documents
he: מסמכי טקסט

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
he: התאמה

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
he: כותרת

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
he: מאת

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
he: תוכן

en: Sources
he: מקורות

en: Rename…
he: שינוי שם…

en: Delete
he: מחיקה

en: “%s” removed
he: ‏„%s” נמחק

en: Rename
he: שינוי שם

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
he: אוספים

en: Sharing Settings
he: הגדרות שיתוף

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
he: הרשאות המסמך

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
he: שינוי

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
he: פרטי

en: Public
he: ציבורי

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
he: כולם יכולים לערוך

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
he: הוספת אנשים

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
he: נא להזין כתובת דוא״ל

en: Can edit
he: יש הרשאות עריכה

en: Can view
he: יש הרשאות לצפייה

en: Everyone can read
he: כולם יכולים לקרוא

en: Save
he: שמירה

en: Owner
he: בעלים

en: You can ask %s for access
he: ניתן לבקש גישה מ־%s

en: The document was not updated
he: המסמך לא עודכן

en: Untitled Document
he: מסמך ללא שם

en: Unable to fetch the list of documents
he: לא ניתן לקבל את רשימת המסמכים

en: No collections found
he: לא נמצאו אוספים

en: No books found
he: לא נמצאו ספרים

en: No documents found
he: לא נמצאו מסמכים

en: Try a different search
he: לנסות חיפוש שונה

en: You can create collections from the Books view
he: ניתן ליצור אוספים מתצוגת הספרים

en: You can create collections from the Documents view
he: ניתן ליצור אוספים מתצוגת המסמכים

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
he: מסמכים מה<a href="system-settings">חשבונות המקוונים</a> שלך ומתיקיית ה<a href="file://%s">מסמכים</a> שלך יופיעו כאן.

en: Yesterday
he: אתמול

en: %d day ago | %d days ago
he[0]: אתמול
he[1]: לפני %d ימים
he[2]: שלשום

en: Last week
he: שבוע שעבר

en: %d week ago | %d weeks ago
he[0]: לפני שבוע
he[1]: לפני %d שבועות
he[2]: לפני שבועיים

en: Last month
he: בחודש שעבר

en: %d month ago | %d months ago
he[0]: לפני חודש
he[1]: לפני %d חודשים
he[2]: לפני חודשיים

en: Last year
he: שנה שעברה

en: %d year ago | %d years ago
he[0]: לפני שנה
he[1]: לפני %d שנים
he[2]: לפני שנתיים
