gnome-documents master - en to hu translation catalogue (201 entries)

en: Books
hu: Könyvek

en: An e-book manager application for GNOME
hu: Egy e-könyv kezelő alkalmazás a GNOME-hoz

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
hu: Egyszerű alkalmazás e-könyvek eléréséhez és rendszerezéséhez GNOME alatt. A fájlkezelő e-könyvek kezelésére való használatának egyszerű és elegáns helyettesítésére tervezték.

en: It lets you:
hu: Lehetővé teszi:

en: View recent e-books
hu: Legutóbbi e-könyvek megtekintése

en: Search through e-books
hu: Keresés az e-könyvekben

en: View e-books (PDF and comics) fullscreen
hu: E-könyvek (PDF és képregények) megtekintése teljes képernyőn

en: Print e-books
hu: E-könyvek nyomtatása

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Access, manage and share books
hu: Könyvek elérése, kezelése és megosztása

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
hu: Könyvek;Képregény;ePub;PDF;

en: View as
hu: Megjelenítés mint

en: View as type
hu: Megjelenítés típusként

en: Sort by
hu: Rendezés mint

en: Sort by type
hu: Rendezés típusonként

en: Window size
hu: Ablakméret

en: Window size (width and height).
hu: Ablak mérete (szélesség és magasság).

en: Window position
hu: Ablakpozíció

en: Window position (x and y).
hu: Ablakpozíció (x és y).

en: Window maximized
hu: Ablak teljes méretű

en: Window maximized state
hu: Az ablak maximalizált állapota

en: Night mode
hu: Éjszakai mód

en: Whether the application is in night mode.
hu: Az alkalmazás éjszakai módban van-e?

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: A document manager application for GNOME
hu: Dokumentumkezelő alkalmazás a GNOME-hoz

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
hu: Egyszerű alkalmazás dokumentumok eléréséhez, rendszerezéséhez és megosztásához GNOME alatt. A fájlkezelő dokumentumok kezelésére való használatának egyszerű és elegáns helyettesítésére tervezték. A GNOME Online fiókok használatával sima felhőintegráció érhető el.

en: View recent local and online documents
hu: A legutóbbi helyi és online dokumentumok megtekintése

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
hu: Hozzáférés a Google, ownCloud vagy OneDrive tartalomhoz

en: Search through documents
hu: Keresés a dokumentumokban

en: See new documents shared by friends
hu: Az ismerősök által megosztott új dokumentumok megtekintése

en: View documents fullscreen
hu: Dokumentumok megtekintése teljes képernyőn

en: Print documents
hu: Dokumentumok nyomtatása

en: Select favorites
hu: Kedvencek kiválasztása

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
hu: A teljes funkcionalitású szerkesztő megnyitásának engedélyezése a nem egyértelmű módosításokhoz

en: Access, manage and share documents
hu: Dokumentumok elérése, kezelése és megosztása

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
hu: Dokumentum;PDF;Doksi;

en: Night Mode
hu: Éjszakai mód

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Help
hu: Súgó

en: About Books
hu: A Könyvek névjegye

en: About Documents
hu: A Dokumentumok névjegye

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
hu: Aktuális dokumentum nyomtatása

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
hu: Navigáció

[ctx: shortcut window]
en: Go back
hu: Ugrás vissza

[ctx: shortcut window]
en: Preview
hu: Előnézet

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
hu: Nagyítás

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
hu: Oldal könyvjelzőbe

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
hu: Helyek és könyvjelzők ablak megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
hu: Kijelölt szöveg másolása a vágólapra

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
hu: Forgatás az óramutatóval ellentétes irányába

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
hu: Forgatás az óramutató irányába

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
hu: A keresőkifejezés következő előfordulása

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
hu: A keresőkifejezés előző előfordulása

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
hu: Bemutató mód

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
hu: Művelet menü megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Enter a name for your first collection
hu: Adjon nevet az első gyűjteményének

en: New Collection…
hu: Új gyűjtemény…

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Collections
hu: Gyűjtemények

en: Cancel
hu: Mégse

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
hu: Kész

en: _Copy
hu: _Másolás

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
hu: Megnyitás

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Print…
hu: Nyomtatás…

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Present
hu: Bemutatás

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: Rotate ↶
hu: Forgatás ↶

en: Rotate ↷
hu: Forgatás ↷

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: Select None
hu: Kijelölés megszüntetése

en: View items as a grid of icons
hu: Elemek megjelenítése ikonrácsként

en: View items as a list
hu: Elemek megjelenítése listaként

en: Sort
hu: Rendezés

en: Author
hu: Szerző

en: Date
hu: Dátum

en: Name
hu: Név

en: Show the version of the program
hu: A program verziószámának megjelenítése

en: Failed to print document
hu: A dokumentum nyomtatása meghiúsult

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
hu: Helyi

en: Getting Started with Documents
hu: Első lépések a Dokumentumokkal

en: Collection
hu: Gyűjtemény

note: overridden
en: Google Docs
hu: Google Dokumentumok

en: Spreadsheet
hu: Táblázat

en: Presentation
hu: Prezentáció

en: e-Book
hu: e-Könyv

en: Document
hu: Dokumentum

en: Please check the network connection.
hu: Ellenőrizze a hálózati kapcsolatot.

en: Please check the network proxy settings.
hu: Ellenőrizze a hálózati proxybeállításokat.

en: Unable to sign in to the document service.
hu: Nem lehet bejelentkezni a dokumentumszolgáltatásba.

en: Unable to locate this document.
hu: Nem található a dokumentum.

en: Hmm, something is fishy (%d).
hu: Hm, valamilyen hiba történhetett (%d).

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
hu: A Könyvek előnézetét használja. A teljes megjelenítő képességek hamarosan elérhetők!

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
hu: A LibreOffice támogatás nem áll rendelkezésre. Vegye fel a kapcsolatot a rendszergazdával.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
hu: Hoppá, „%s” nem tölthető be

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
hu: Nézet

en: chapter %s of %s
hu: %s/%s fejezet

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Bookmark this page
hu: Oldal könyvjelzőbe

en: Page %u of %u
hu: %u/%u oldal

en: Unable to load the document
hu: Nem tölthető be a dokumentum

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
hu: Oldal: %s

en: No bookmarks
hu: Nincsenek könyvjelzők

en: Loading…
hu: Betöltés…

en: No table of contents
hu: Nincs tartalomjegyzék

en: Contents
hu: Tartalomjegyzék

en: A document manager application
hu: Egy dokumentumkezelő alkalmazás

en: An e-books manager application
hu: Egy e-könyv kezelő alkalmazás

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
hu: Menü

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
hu: Keresés

en: Back
hu: Vissza

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
hu: „%s” törölve

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
hu[0]: %d elem törölve lett
hu[1]: %d elem törölve lett

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Printing “%s”: %s
hu: „%s” nyomtatása: %s

en: Your documents are being indexed
hu: Dokumentumai indexelése folyamatban

en: Some documents might not be available during this process
hu: Egyes dokumentumok lehet, hogy nem lesznek elérhetők ezen folyamat alatt

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
hu: Dokumentumok lekérése ettől: %s

en: Fetching documents from online accounts
hu: Dokumentumok lekérése az online fiókoktól

en: No collections found
hu: Nincsenek gyűjtemények

en: No books found
hu: Nincsenek könyvek

en: No documents found
hu: Nincsenek dokumentumok

en: Try a different search
hu: Próbáljon egy másik keresést

en: You can create collections from the Books view
hu: A Könyvek nézetben gyűjteményeket hozhat létre

en: You can create collections from the Documents view
hu: A Dokumentumok nézetben gyűjteményeket hozhat létre

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
hu: Az <a href="system-settings">online fiókok</a> és a <a href="file://%s">dokumentumok mappa</a> dokumentumai itt fognak megjelenni.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
hu: Nézet menü

en: Click on items to select them
hu: Kattintson az elemekre a kiválasztásukhoz

en: %d selected | %d selected
hu[0]: %d kiválasztva
hu[1]: %d kiválasztva

en: Select Items
hu: Válasszon elemeket

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: %d day ago | %d days ago
hu[0]: %d napja
hu[1]: %d napja

en: Last week
hu: Múlt héten

en: %d week ago | %d weeks ago
hu[0]: %d hete
hu[1]: %d hete

en: Last month
hu: Múlt hónapban

en: %d month ago | %d months ago
hu[0]: %d hónapja
hu[1]: %d hónapja

en: Last year
hu: Múlt évben

en: %d year ago | %d years ago
hu[0]: %d éve
hu[1]: %d éve

en: Password Required
hu: Jelszó szükséges

en: _Unlock
hu: _Feloldás

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
hu: A dokumentum („%s”) zárolva van és megnyitásához jelszó szükséges.

en: _Password
hu: _Jelszó

en: Running in presentation mode
hu: Bemutató mód

en: Present On
hu: Bemutató be

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
hu: Tükrözött

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Off
hu: Ki

en: Secondary
hu: Másodlagos

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
hu: Megnyitás ezzel: %s

en: Find Previous
hu: Előző keresése

en: Find Next
hu: Következő keresése

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
hu: Cím

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
hu: Szerző

note: Source item
en: Source
hu: Forrás

note: Date Modified item
en: Date Modified
hu: Módosítás dátuma

en: Date Created
hu: Létrehozás dátuma

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
hu: Típus

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
hu: Típus

note: Translators: this refers to documents
en: All
hu: Összes

en: PDF Documents
hu: PDF-dokumentumok

en: e-Books
hu: e-Könyvek

en: Comics
hu: Képregények

en: Presentations
hu: Bemutatók

en: Spreadsheets
hu: Táblázatok

en: Text Documents
hu: Szöveges dokumentumok

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
hu: Keresés

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
hu: Cím

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
hu: Szerző

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
hu: Tartalom

en: Sources
hu: Források

en: Rename…
hu: Átnevezés…

en: Delete
hu: Törlés

en: “%s” removed
hu: „%s” törölve

en: Rename
hu: Átnevezés

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
hu: Gyűjtemények

en: Sharing Settings
hu: Megosztás beállításai

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
hu: Dokumentumjogosultságok

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
hu: Módosítás

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
hu: Személyes

en: Public
hu: Nyilvános

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
hu: Mindenki szerkesztheti

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
hu: Emberek hozzáadása

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
hu: Adja meg az e-mail címet

en: Can edit
hu: Szerkesztheti

en: Can view
hu: Megnézheti

en: Everyone can read
hu: Mindenki olvashatja

en: Save
hu: Mentés

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: You can ask %s for access
hu: Kérjen hozzáférést tőle: %s

en: The document was not updated
hu: A dokumentum nem lett frissítve

en: Untitled Document
hu: Névtelen dokumentum

en: Unable to fetch the list of documents
hu: Nem kérhető le a dokumentumok listája
