gnome-documents - en to it translation catalogue (181 entries)

en: Documents
it: Documenti

en: A document manager application for GNOME
it: Una applicazione GNOME per gestire documenti

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
it: Una semplice applicazione per accedere, organizzare e condividere su GNOME i propri documenti. È pensata per essere un'alternativa semplice ed elegante all'utilizzo di un file manager nella gestione dei documenti. L'integrazione con il cloud è offerta attraverso GNOME Online Accounts.

en: It lets you:
it: Permette di:

en: View recent local and online documents
it: Visualizzare documenti recenti locali e online

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
it: Accedere ai propri contenuti su Google, ownCloud e OneDrive

en: Search through documents
it: Cercare tra i documenti

en: See new documents shared by friends
it: Visualizzare nuovi documenti condivisi da un amico/a

en: View documents fullscreen
it: Visualizzare documenti a schermo intero

en: Print documents
it: Stampare documenti

en: Select favorites
it: Selezionare i preferiti

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
it: Consente di aprire un editor di testo per eseguire modifiche

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Access, manage and share documents
it: Accede, gestisce e condivide documenti

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
it: documenti;documento;PDF;Doc;

en: View as
it: Vedi come

en: View as type
it: Visualizza come tipo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Sort by type
it: Ordina per tipo

en: Window size
it: Dimensione finestra

en: Window size (width and height).
it: Dimensione della finestra (larghezza e altezza)

en: Window position
it: Posizione finestra

en: Window position (x and y).
it: Posizione della finestra (x e y)

en: Window maximized
it: Finestra massimizzata

en: Window maximized state
it: Stato massimizzato della finestra

en: Night mode
it: Modalità notte

en: Whether the application is in night mode.
it: Indica se l'applicazione è in modalità notte.

en: Night Mode
it: Modalità notte

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Help
it: Aiuto

en: About Documents
it: Informazioni su Documenti

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show help
it: Mostra l'aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Search
it: Cerca

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
it: Stampa il documento corrente

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
it: Navigazione

[ctx: shortcut window]
en: Go back
it: Va indietro

[ctx: shortcut window]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
it: Aumenta l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
it: Riduce l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
it: Aggiunge la pagina attuale ai segnalibri

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
it: Apre la finestra posizioni e segnalibri

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
it: Copia il testo selezionato negli appunti

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
it: Ruota in senso antiorario

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
it: Ruota in senso orario

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
it: Occorrenza successiva della stringa di ricerca

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
it: Occorrenza precedente della stringa di ricerca

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
it: Modalità presentazione

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
it: Apre il menù azione

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Enter a name for your first collection
it: Inserire un nome per la prima raccolta

en: New Collection…
it: Nuova raccolta…

en: Add
it: Aggiungi

en: Collections
it: Raccolte

en: Cancel
it: Annulla

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
it: Fatto

en: _Copy
it: _Copia

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
it: Apri

en: Edit
it: Modifica

en: Print…
it: Stampa…

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Present
it: Presentazione

en: Zoom In
it: Aumenta ingrandimento

en: Zoom Out
it: Riduci ingrandimento

en: Rotate ↶
it: Ruota ↶

en: Rotate ↷
it: Ruota ↷

en: Properties
it: Proprietà

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select None
it: Seleziona nessuno

en: View items as a grid of icons
it: Visualizza come griglia di icone

en: View items as a list
it: Visualizza oggetti come elenco

en: Sort
it: Ordina

en: Author
it: Autore

en: Date
it: Data

en: Name
it: Nome

en: Show the version of the program
it: Mostra la versione del programma

en: Failed to print document
it: Impossibile stampare il documento

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
it: Locali

en: Getting Started with Documents
it: Introduzione a Documenti

en: Collection
it: Raccolta

en: Spreadsheet
it: Foglio di calcolo

en: Presentation
it: Presentazione

en: Document
it: Documento

en: Please check the network connection.
it: Controllare la connessione di rete.

en: Please check the network proxy settings.
it: Controllare le impostazioni del proxy di rete.

en: Unable to sign in to the document service.
it: Impossibile accedere al servizio di documenti.

en: Unable to locate this document.
it: Impossibile localizzare questo documento.

en: Hmm, something is fishy (%d).
it: Qualcosa è andato a male (%d).

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
it: Il supporto per LibreOffice non è disponibile. Contattare l'amministratore di sistema.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
it: Impossibile caricare «%s»

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
it: Visualizza

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Bookmark this page
it: Aggiungi pagina ai segnalibri

en: Page %u of %u
it: Pagina %u di %u

en: Unable to load the document
it: Impossibile caricare il documento

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
it: Pagina %s

en: No bookmarks
it: Nessun segnalibro

en: Loading…
it: Caricamento…

en: No table of contents
it: Nessun indice

en: Contents
it: Indice

en: A document manager application
it: Una applicazione per gestire documenti

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
it: Menù

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
it: Cerca

en: Back
it: Indietro

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
it: «%s» eliminato

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
it[0]: %d elemento eliminato
it[1]: %d elementi eliminati

en: Undo
it: Annulla

en: Printing “%s”: %s
it: Stampa di «%s»: %s

en: Your documents are being indexed
it: È in corso l'indicizzazione dei documenti

en: Some documents might not be available during this process
it: Alcuni documenti potrebbero non essere disponibili durante questo processo

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
it: Recupero dei documenti da %s

en: Fetching documents from online accounts
it: Recupero dei documenti dagli account online

en: No collections found
it: Nessuna collezione trovata

en: No documents found
it: Nessun documento trovato

en: Try a different search
it: Provare con un'altra ricerca

en: You can create collections from the Documents view
it: È possibile creare delle collezioni dalla vista Documenti

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
it: I documenti dai propri <a href="system-settings">account online</a> e dalla <a href="file://%s">cartella Documenti</a> appariranno qui.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
it: Menù Visualizza

en: Click on items to select them
it: Fare clic sugli elementi per selezionarli

en: %d selected | %d selected
it[0]: %d selezionato
it[1]: %d selezionati

en: Select Items
it: Seleziona gli elementi

en: Yesterday
it: Ieri

en: %d day ago | %d days ago
it[0]: %d giorno fa
it[1]: %d giorni fa

en: Last week
it: Ultima settimana

en: %d week ago | %d weeks ago
it[0]: %d settimana fa
it[1]: %d settimane fa

en: Last month
it: Ultimo mese

en: %d month ago | %d months ago
it[0]: %d mese fa
it[1]: %d mesi fa

en: Last year
it: Ultimo anno

en: %d year ago | %d years ago
it[0]: %d anno fa
it[1]: %d anni fa

en: Password Required
it: Richiesta password

en: _Unlock
it: S_blocca

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
it: Il documento %s è bloccato, è necessaria una password per aprirlo.

en: _Password
it: Pass_word

en: Running in presentation mode
it: Esecuzione in modalità presentazione

en: Present On
it: Presentazione su

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
it: Duplicato

en: Primary
it: Primario

en: Secondary
it: Secondario

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
it: Apri con %s

en: Find Previous
it: Trova precedente

en: Find Next
it: Trova successivo

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
it: Titolo

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
it: Autore

note: Source item
en: Source
it: Sorgente

note: Date Modified item
en: Date Modified
it: Data di modifica

en: Date Created
it: Data di creazione

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
it: Tipo

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
it: Tipo

note: Translators: this refers to documents
en: All
it: Tutte

en: PDF Documents
it: Documenti PDF

en: Presentations
it: Presentazioni

en: Spreadsheets
it: Fogli di calcolo

en: Text Documents
it: Documenti di testo

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
it: Corrispondenza

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
it: Titolo

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
it: Autore

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
it: Contenuto

en: Sources
it: Sorgenti

en: Rename…
it: Rinomina…

en: Delete
it: Elimina

en: “%s” removed
it: «%s» rimosso

en: Rename
it: Rinomina

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
it: Raccolte

en: Sharing Settings
it: Impostazioni condivisione

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
it: Permessi del documento

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
it: Cambia

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
it: Privato

en: Public
it: Pubblico

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
it: Chiunque può modificare

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
it: Tutte le persone

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
it: Inserire un indirizzo email

en: Can edit
it: Può modificare

en: Can view
it: Può visualizzare

en: Everyone can read
it: Chiunque può leggere

en: Save
it: Salva

en: Owner
it: Proprietario

en: You can ask %s for access
it: È possibile richiedere l'accesso a %s

en: The document was not updated
it: Il documento non è stato aggiornato

en: Untitled Document
it: Documento senza titolo

en: Unable to fetch the list of documents
it: Impossibile recuperare l'elenco dei documenti
