gnome-documents master - en to mr translation catalogue (147 entries)

en: Documents
mr: दस्तऐवज

en: A document manager application for GNOME
mr: GNOME करिता दस्तऐवज व्यवस्थापक ॲप्लिकेशन

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
mr: GNOME वरील दस्तऐवजांकरिता प्रवेश, आयोजन आणि एकत्रीत वापरकरिता एक सोपे ॲप्लिकेशन. फाइल व्यवस्थापकाचे दस्तऐवज हाताळणीकरिता ते सोपे आणि उत्कृष्ट अदलाबदल पर्याय आहे. GNOME ऑनलाइन अकाँट्समार्फत सिमलेस क्लाउड एकत्रीकरण पुरवले जाते.

en: It lets you:
mr: तुम्हाला खालील पुरवेल:

en: View recent local and online documents
mr: सर्वात नवीन स्थानीय आणि ऑनलाइन दस्तऐवजांचे अवलोकन

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
mr: Google, ownCloud किंवा OneDrive अंतर्भुत माहिती शोधा

en: Search through documents
mr: दस्तऐवज अंतर्गत शोधा

en: See new documents shared by friends
mr: मित्रांतर्फे शेअर केलेले नवीन दस्तऐवज पहा

en: View documents fullscreen
mr: दस्तऐवजांना पडदाभर अवलोकन करा

en: Print documents
mr: दस्तऐवजांची छपाई करा

en: Select favorites
mr: पसंतीचे नीवडा

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
mr: विना-सामान्य बदलांकरिता संपूर्णतया गुणविशेष परिपूर्णयुक्त संपादक खुले करण्यास परवानगी द्या

en: Access, manage and share documents
mr: दस्तऐवजकरीता प्रवेश, व्यवस्थापन व एकत्र वापर

en: Docs;PDF;Document;
mr: डॉक्स;PDF;दस्तऐवज;

en: View as
mr: असे अवलोकन

en: View as type
mr: प्रकार अवलोकन

en: Window size
mr: पटल आकार

en: Window size (width and height).
mr: पटल आकार (रूंदी व ऊंची).

en: Window position
mr: पटलाचे ठिकाण

en: Window position (x and y).
mr: पटलाचे ठिकाण (x व y).

en: Window maximized
mr: पटल मोठे करा

en: Window maximized state
mr: पटल मोठे केल्याचे स्तर

en: Failed to print document
mr: दस्तऐजाची छपाई करण्यास अपयशी

en: Local
mr: स्थानीय

en: Getting Started with Documents
mr: दस्तऐवजांपासून सुरू करत आहे

en: Collection
mr: गोलाकार

en: Google Docs
mr: गूगल डॉक्स

en: Google
mr: गूगल

en: Spreadsheet
mr: स्प्रेडशीट

en: Presentation
mr: प्रस्तुतीकरण

en: Document
mr: दस्तऐवज

en: Please check the network connection.
mr: कृपया नेटवर्क जोडणी तपासा.

en: Please check the network proxy settings.
mr: कृपया नेटवर्क प्रॉक्सी सेटिंग्ज तपासा.

en: Unable to sign in to the document service.
mr: दस्तऐज सर्व्हिसमध्ये स्वाक्षरि करण्यास अशक्य.

en: Unable to locate this document.
mr: हे दस्तऐवज शोधण्यास अशक्य.

en: Hmm, something is fishy (%d).
mr: हम्म, काही घोळ आहे (%d).

en: Oops! Unable to load “%s”
mr: अरेच्छा! “%s” लोड करणे अशक्य

en: View
mr: दृष्य

en: No Documents Found
mr: दस्तऐवज आढळले नाही

en: You can add your online accounts in %s
mr: तुम्ही %s मध्ये ऑनलाइन खाते समाविष्ट करू शकता

en: Settings
mr: सेटिंग्ज

en: Page %u of %u
mr: पान %u, %u पैकी

en: Unable to load the document
mr: दस्तऐज लोड करणे अशक्य

en: LibreOffice is required to view this document
mr: हे दस्तऐवज पहाण्याकरीता LibreOffice आवश्यक आहे

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
mr: पान %s

en: No bookmarks
mr: वाचनखुणा नाही

en: Loading…
mr: लोड करत आहे...

en: Bookmarks
mr: वाचनखुणा

en: No table of contents
mr: अंतर्भुत माहितीचा तक्ता नाही

en: Contents
mr: अंतर्भुत माहिती

en: Search
mr: शोधा

en: Back
mr: मागे

en: View items as a list
mr: घटकांचे अवलोकन सूची स्वरूपात करा

en: View items as a grid of icons
mr: घटकांचे अवलोकन चिन्हाचे ग्रीड या स्वरूपात करा

en: Click on items to select them
mr: निवडण्याकरीता घटकांवर क्लिक करा

en: %d selected | %d selected
mr[0]: %d निवडले
mr[1]: %d निवडले

en: Cancel
mr: रद्द करा

en: Select Items
mr: घटके नीवडा

en: A document manager application
mr: दस्तऐवज व्यवस्थापक ॲप्लिकेशन

en: Selected item has been deleted | Selected items have been deleted
mr[0]: नीवडलेले घटक नष्ट केले
mr[1]: नीवडलेल्या घटकांना नष्ट केले

en: Undo
mr: पूर्ववत् करा

en: Printing “%s”: %s
mr: “%s”: %s ची छपाई करत आहे

en: Your documents are being indexed
mr: तुमचे दस्तऐवज इंडेक्स् केले जात आहे

en: Some documents might not be available during this process
mr: ह्या प्रोसेसवेळी काहिक दस्तऐवज कदाचित अनुपलब्ध राहतील

en: Fetching documents from %s
mr: %s पासून दस्तऐवज प्राप्त करत आहे

en: Fetching documents from online accounts
mr: ऑनलाइन खातींपासून दस्तऐवज प्राप्त करत आहे

en: Password Required
mr: पासवर्ड आवश्यक

en: _Unlock
mr: कुलूपबंद अशक्य करा (_U)

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
mr: दस्तऐवज %s कुलूपबंद केले आणि खुले करण्यासाठी पासवर्ड आवश्यक आहे.

en: _Password
mr: पासवर्ड (_P)

en: Running in presentation mode
mr: प्रस्तुतीकरण मोडमध्ये चालवत आहे

en: Present On
mr: प्रेजेंट ऑन

en: Bookmark this page
mr: या पृष्ठाला वाचनखूण लावा

en: Open with %s
mr: %s सह उघडा

en: Find Previous
mr: मागील शोधा

en: Find Next
mr: पुढील शोधा

en: Properties
mr:  गुणधर्म

[ctx: Document Title]
en: Title
mr: शीर्षक

[ctx: Document Author]
en: Author
mr: लेखक

en: Source
mr: स्रोत

en: Date Modified
mr: संपादित केलेले दिनांक

en: Date Created
mr: निर्माण केल्याचे दिनांक

[ctx: Document Type]
en: Type
mr: प्रकार

en: Fullscreen
mr: पडदाभर

en: Help
mr: मदत

en: About
mr: विषयी

en: Quit
mr: बाहेर पडा

en: _Copy
mr: प्रत बनवा (_C)

en: Open
mr: उघडा

en: Edit
mr: संपादित करा

en: Print…
mr: छपाई...

en: Present
mr: सध्याचे

en: Zoom In
mr: मोठे करा

en: Zoom Out
mr: लहान करा

en: Rotate ↶
mr: फिरवा ↶

en: Rotate ↷
mr: फिरवा ↷

en: Select All
mr: सर्व नीवडा

en: Select None
mr: काहिच नीवडू नका

en: Category
mr: विभाग

en: All
mr: सर्व

en: Favorites
mr: पसंतीचे

en: Shared with you
mr: तुमच्यासह शेअर केले

[ctx: Search Filter]
en: Type
mr: प्रकार

en: Collections
mr: कलेक्शन्स्

en: PDF Documents
mr: PDF दस्तऐवज

en: Presentations
mr: प्रस्तुतिकरण

en: Spreadsheets
mr: स्प्रेडशीटस्

en: Text Documents
mr: मजकूर दस्तऐवज

en: Match
mr: मॅच

[ctx: Search Filter]
en: Title
mr: शीर्षक

[ctx: Search Filter]
en: Author
mr: लेखक

en: Sources
mr: सोअर्सेस्

en: You don't have any collections yet. Enter a new collection name above.
mr: तुमच्याकडे अजूनही कुठलेही संग्रह नाही. वरीलप्रमाणे नवीन कलेक्शनकरिता नाव द्या.

en: Create new collection
mr: नवीन संग्रह निर्माण करा

[ctx: Dialog Title]
en: Collections
mr: कलेक्शन्स

en: Print
mr: छपाई

en: Delete
mr: नष्ट करा

en: Share
mr: मिळून वापर करा

en: Add to Collection
mr: संग्रहात समाविष्ट करा

en: Sharing Settings
mr: सेटिंग्ज शेअर करत आहे

en: Done
mr: पूर्ण झाले

en: Document permissions
mr: दस्तऐवज परवानगी

en: Change
mr: बदल

en: Private
mr: खाजगी

en: Public
mr: सार्वजनिक

en: Everyone can edit
mr: कोणिही संपादित करू शकतो

en: Add people
mr: व्यक्ति समाविष्ट करा

en: Enter an email address
mr: ईमेल पत्ता द्या

en: Can edit
mr: संपादन शक्य

en: Can view
mr: दृष्य शक्य

en: Add
mr: समावेश

en: Everyone can read
mr: कोणिही वाचण करू शकतो

en: Save
mr: साठवा

en: Owner
mr: मालक

en: You can ask %s for access
mr: प्रवेशकरीता %sला विचारा

en: The document was not updated
mr: दस्तऐवज सुधारित केले नाही

en: Untitled Document
mr: विनाशीर्षक दस्तऐवज

en: Unable to fetch the list of documents
mr: दस्तऐवजांची सूची प्राप्त करणे अशक्य

en: Load More
mr: आणखी लोड करा

en: Yesterday
mr: काल

en: %d day ago | %d days ago
mr[0]: %d दिवस अगोदर
mr[1]: %d दिवस अगोदर

en: Last week
mr: शेवटचा सप्ताह

en: %d week ago | %d weeks ago
mr[0]: %d सप्ताह अगोदर
mr[1]: %d सप्ताह अगोदर

en: Last month
mr: शेटवचा महिना

en: %d month ago | %d months ago
mr[0]: %d महिना अगोदर
mr[1]: %d महिना अगोदर

en: Last year
mr: शेवटचा वर्ष

en: %d year ago | %d years ago
mr[0]: %d वर्ष अगोदर
mr[1]: %d वर्ष अगोदर
