gnome-documents - en to nl translation catalogue (178 entries)

en: Documents
nl: Documenten

en: A document manager application for GNOME
nl: Een Gnome-toepassing voor documentbeheer

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
nl: Een eenvoudige toepassing voor het gebruiken, beheren en delen van uw documenten in Gnome. Het is bedoeld als eenvoudige en elegante vervanging van een bestandsbeheerprogramma. Via Gnome Online Accounts wordt een naadloze integratie met de cloud geboden.

en: It lets you:
nl: U kunt hiermee:

en: View recent local and online documents
nl: Bekijken van onlangs gebruikte lokale en online-documenten

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
nl: Uw Google-, ownCloud- of OneDrive-documenten bekijken

en: Search through documents
nl: Documenten doorzoeken

en: See new documents shared by friends
nl: Nieuwe, door vrienden gedeelde documenten bekijken

en: View documents fullscreen
nl: Documenten in volledig scherm bekijken

en: Print documents
nl: Documenten afdrukken

en: Select favorites
nl: Favorieten selecteren

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
nl: Openen van een volwaardige editor voor niet-triviale bewerkingen toestaan

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

en: Access, manage and share documents
nl: Documenten gebruiken, beheren en delen

en: View as
nl: Tonen als

en: View as type
nl: Weergavetype

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Sort by type
nl: Sorteren op type

en: Window size
nl: Venstergrootte

en: Window size (width and height).
nl: Venstergrootte (breedte en hoogte).

en: Window position
nl: Vensterpositie

en: Window position (x and y).
nl: Vensterpositie (x en y).

en: Window maximized
nl: Gemaximaliseerd venster

en: Window maximized state
nl: Venstermaximalisatiestaat

en: Night mode
nl: Nachtmodus

en: Whether the application is in night mode.
nl: Of het programma in nachtmodus staat.

en: Night Mode
nl: Nachtmodus

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Help
nl: Hulp

en: About Documents
nl: Over Documenten

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Show help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
nl: Het huidige document afdrukken

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
nl: Navigatie

[ctx: shortcut window]
en: Go back
nl: Ga terug

[ctx: shortcut window]
en: Preview
nl: Voorbeeld

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
nl: Inzoomen

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
nl: Uitzoomen

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
nl: Bladwijzer voor de huidige pagina toevoegen

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
nl: Het locaties- en bladwijzervenster openen

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
nl: Geselecteerde tekst naar klembord kopiëren

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
nl: Linksom draaien (tegen de klok in)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
nl: Rechtsom draaien (met de klok mee)

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
nl: Volgende overeenkomst met de zoekterm

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
nl: Vorige overeenkomst met de zoekterm

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
nl: Presentatiemodus

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
nl: Actiemenu openen

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Enter a name for your first collection
nl: Voer een naam in voor uw eerste verzameling

en: New Collection…
nl: Nieuwe verzameling…

en: Add
nl: Toevoegen

en: Collections
nl: Verzamelingen

en: Cancel
nl: Annuleren

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
nl: Gereed

en: _Copy
nl: _Kopiëren

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
nl: Openen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Print…
nl: Afdrukken…

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Present
nl: Presenteren

en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Rotate ↶
nl: Draaien ↶

en: Rotate ↷
nl: Draaien ↷

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Select None
nl: Niets selecteren

en: View items as a grid of icons
nl: Items weergeven als een raster van pictogrammen

en: View items as a list
nl: Items weergeven als een lijst

en: Sort
nl: Sorteren

en: Author
nl: Auteur

en: Date
nl: Datum

en: Name
nl: Naam

en: Show the version of the program
nl: Toepassingsversie tonen

en: Failed to print document
nl: Afdrukken document is mislukt

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
nl: Lokaal

note: Translators: Documents ships a "Getting Started with Documents" tutorial PDF. The "GNOME" string below is displayed as the author name of that document, and doesn't normally need to be translated.
en: GNOME
nl: Gnome

en: Getting Started with Documents
nl: Aan de slag met Documenten

en: Collection
nl: Verzameling

en: Spreadsheet
nl: Rekenblad

en: Presentation
nl: Presentatie

en: Please check the network connection.
nl: Gelieve de netwerkverbinding te controleren.

en: Please check the network proxy settings.
nl: Gelieve de netwerkproxy-instellingen te controleren.

en: Unable to sign in to the document service.
nl: Aanmelden bij de documentservice niet mogelijk.

en: Unable to locate this document.
nl: Dit document niet gevonden.

en: Hmm, something is fishy (%d).
nl: Hmm, er lijkt iets mis te gaan (%d).

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
nl: Ondersteuning voor LibreOffice is niet beschikbaar. Neem contact op met uw systeembeheerder.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
nl: Oeps! Niet in staat ‘%s’ te laden

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
nl: Beeld

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Bookmark this page
nl: Bladwijzer voor deze pagina maken

en: Page %u of %u
nl: Pagina %u van %u

en: Unable to load the document
nl: Laden van het document is mislukt

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
nl: Pagina %s

en: No bookmarks
nl: Geen bladwijzers

en: Loading…
nl: Laden…

en: No table of contents
nl: Geen inhoudsopgave

en: Contents
nl: Inhoud

en: A document manager application
nl: Een toepassing voor documentbeheer

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
nl: Zoeken

en: Back
nl: Terug

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
nl: ‘%s’ verwijderd

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
nl[0]: %d item is verwijderd
nl[1]: %d items zijn verwijderd

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Printing “%s”: %s
nl: Afdrukken van ‘%s’: %s

en: Your documents are being indexed
nl: Uw documenten worden geïndexeerd

en: Some documents might not be available during this process
nl: Het kan zijn dat sommige documenten tijdens deze bewerking niet beschikbaar zijn

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
nl: Documenten ophalen van %s

en: Fetching documents from online accounts
nl: Documenten ophalen uit online-accounts

en: No collections found
nl: Geen verzamelingen gevonden

en: No documents found
nl: Geen documenten gevonden

en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: You can create collections from the Documents view
nl: U kan verzamelingen aanmaken vanuit het Documenten-overzicht

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
nl: Hier komen documenten uit uw <a href="system-settings">Online-accounts</a> en <a href="file://%s">Documentenmap</a> te staan.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
nl: Menu tonen

en: Click on items to select them
nl: Klik op een item om het te selecteren

en: %d selected | %d selected
nl[0]: %d geselecteerd
nl[1]: %d geselecteerd

en: Select Items
nl: Items selecteren

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: %d day ago | %d days ago
nl[0]: %d dag geleden
nl[1]: %d dagen geleden

en: Last week
nl: Vorige week

en: %d week ago | %d weeks ago
nl[0]: %d week geleden
nl[1]: %d weken geleden

en: Last month
nl: Vorige maand

en: %d month ago | %d months ago
nl[0]: %d maand geleden
nl[1]: %d maanden geleden

en: Last year
nl: Vorig jaar

en: %d year ago | %d years ago
nl[0]: %d jaar geleden
nl[1]: %d jaar geleden

en: Password Required
nl: Wachtwoord vereist

en: _Unlock
nl: _Ontgrendelen

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
nl: Het document ‘%s’ is beveiligd en vereist een wachtwoord voordat het geopend kan worden.

en: _Password
nl: _Wachtwoord

en: Running in presentation mode
nl: Uitgevoerd in de presentatiemodus

en: Present On
nl: Presenteren op

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
nl: Gespiegeld

en: Primary
nl: Primair

en: Off
nl: Uitgeschakeld

en: Secondary
nl: Secundair

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
nl: Openen met %s

en: Find Previous
nl: Vorige zoeken

en: Find Next
nl: Volgende zoeken

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
nl: Titel

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
nl: Auteur

note: Source item
en: Source
nl: Bron

note: Date Modified item
en: Date Modified
nl: Datum gewijzigd

en: Date Created
nl: Datum aangemaakt

note: Translators: this refers to documents
en: All
nl: Alles

en: PDF Documents
nl: PDF-documenten

en: Presentations
nl: Presentaties

en: Spreadsheets
nl: Rekenbladen

en: Text Documents
nl: Tekstdocumenten

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
nl: Overeenkomen

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
nl: Titel

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
nl: Auteur

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
nl: Inhoud

en: Sources
nl: Bronnen

en: Rename…
nl: Hernoemen…

en: Delete
nl: Verwijderen

en: “%s” removed
nl: ‘%s’ verwijderd

en: Rename
nl: Hernoemen

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
nl: Verzamelingen

en: Sharing Settings
nl: Instellingen voor delen

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
nl: Documentrechten

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
nl: Wijzigen

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
nl: Privé

en: Public
nl: Openbaar

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
nl: Iedereen kan bewerken

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
nl: Personen toevoegen

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
nl: Vul een e-mailadres in

en: Can edit
nl: Bewerken toegestaan

en: Can view
nl: Bekijken toegestaan

en: Everyone can read
nl: Iedereen kan lezen

en: Save
nl: Opslaan

en: Owner
nl: Eigenaar

en: You can ask %s for access
nl: U kunt %s vragen om toegang

en: The document was not updated
nl: Het document is niet bijgewerkt

en: Untitled Document
nl: Naamloos document

en: Unable to fetch the list of documents
nl: Opvragen van lijst van documenten mislukt
