gnome-documents master - en to oc translation catalogue (185 entries)

en: Books
oc: Libres

en: An e-book manager application for GNOME
oc: Una aplicacion de gestion dels libres numerics per GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
oc: Una aplicacion simpla per accedir a vòstres libres numerics e los organizar dins GNOME. Sa tòca es d'èsser una alternativa simpla e eleganta a l'utilizacion d'un gestionari de fichièrs per tractar los libres numerics.

en: It lets you:
oc: Vos permet de :

en: View recent e-books
oc: Consultar las darrièras parucions

en: Search through e-books
oc: Cercar demest vòstra bibliotèca

en: View e-books (PDF and comics) fullscreen
oc: Legir vòstres libres numerics (PDF e comics) en ecran complet

en: Print e-books
oc: Imprimir los libres numerics

en: Access, manage and share books
oc: Accedir a, gerir e partejar de libres

en: Books;Comics;ePub;PDF;
oc: libres;libres numerics;bendas dessenhadas;ePub;PDF;

en: View as
oc: Afichar coma

en: View as type
oc: Afichar coma tipe

en: Sort by
oc: Triar per

en: Sort by type
oc: Triar per tipe

en: Window size
oc: Talha de la fenèstra

en: Window size (width and height).
oc: Talha de la fenèstra (largor e nautor).

en: Window position
oc: Posicion de la fenèstra

en: Window position (x and y).
oc: Posicion de la fenèstra (x e y).

en: Window maximized
oc: Fenèstra maximizada

en: Window maximized state
oc: Estat maximizat de la fenèstra

en: Night mode
oc: Mòde nuèit

en: Whether the application is in night mode.
oc: Indica se l'aplicacion es en mòde nuèit.

en: A document manager application for GNOME
oc: Una aplicacion de gestion de documents per GNOME

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
oc: Una aplicacion simpla per accedir, organizar e partejar vòstres documents dins GNOME. Sa tòca es d'èsser una alternativa simpla e eleganta a l'utilizacion d'un gestionari de fichièrs per tractar los documents. Una integracion omogèna a la nívol es possibla via los comptes en linha de GNOME.

en: View recent local and online documents
oc: Veire los documents recents en local o en linha

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
oc: Accedir a vòstres contenguts Google, ownCloud o OneDrive

en: Search through documents
oc: Cercar demest vòstres documents

en: See new documents shared by friends
oc: Veire los documents partejats per d'amics

en: View documents fullscreen
oc: Veire vòstres documents en ecran complet

en: Print documents
oc: Imprimir de documents

en: Select favorites
oc: Seleccionar vòstres favorits

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
oc: Dobrir un editor mai complet per las modificacions pas trivialas

en: Access, manage and share documents
oc: Accedir a, gerir e partejar de documents

en: Docs;PDF;Document;
oc: Doc;Documents;PDF;

en: Fullscreen
oc: Ecran complet

en: Night Mode
oc: Mòde nuèit

en: Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: Help
oc: Ajuda

en: About
oc: A prepaus

en: Quit
oc: Quitar

[ctx: shortcut window]
en: Show help
oc: Afichar l'ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Quit
oc: Quitar

[ctx: shortcut window]
en: Search
oc: Recercar

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
oc: Imprimir lo document actual

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
oc: Navigacion

[ctx: shortcut window]
en: Go back
oc: Retorn

[ctx: shortcut window]
en: Preview
oc: Apercebut

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
oc: Zoom avant

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
oc: Zoom arrièr

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
oc: Marcar aquesta pagina d'un signet

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
oc: Mòde Presentacion

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
oc: Ecran complet

en: New Collection…
oc: Colleccion novèla...

en: Add
oc: Apondre

en: Cancel
oc: Anullar

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
oc: Acabat

en: _Copy
oc: _Copiar

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
oc: Dobrir

en: Edit
oc: Edicion

en: Print…
oc: Impression…

en: Present
oc: Presentacion

en: Zoom In
oc: Zoom avant

en: Zoom Out
oc: Zoom arrièr

en: Rotate ↶
oc: Pivotar ↶

en: Rotate ↷
oc: Pivotar ↷

en: Properties
oc: Proprietats

en: Select All
oc: Seleccionar tot

en: Select None
oc: Deseleccionar tot

en: Collections
oc: Colleccions

en: View items as a grid of icons
oc: Afichar los elements en grasilha d'icònas

en: View items as a list
oc: Afichar los elements en lista

en: Sort
oc: Triar

en: Author
oc: Autor

en: Date
oc: Data

en: Name
oc: Nom

en: Failed to print document
oc: Impossible d'imprimir lo document

en: Getting Started with Documents
oc: Primièrs passes amb Documents

en: Collection
oc: Colleccion

note: overridden
en: Google Docs
oc: Documents Google

en: Spreadsheet
oc: Tablador

en: Presentation
oc: Presentacion

en: e-Book
oc: Libre numeric

en: Please check the network connection.
oc: Verificatz la connexion ret.

en: Please check the network proxy settings.
oc: Verificatz los paramètres del servidor mandatari de la ret.

en: Unable to sign in to the document service.
oc: Impossible de s'inscriure al servici de document.

en: Unable to locate this document.
oc: Impossible de trobar aqueste document.

en: Hmm, something is fishy (%d).
oc: Quicòm truca (%d).

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
oc: Utilizatz una preversion de Libres. L'ensemble de las foncionalitats de lectura arriba lèu !

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
oc: L'assisténcia de Libreoffice es pas disponibla. Contactatz vòstre administrator.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
oc: Ops ! Impossible de cargar « %s »

en: View
oc: Afichatge

en: Page %u of %u
oc: Pagina %u sus %u

en: Unable to load the document
oc: Impossible de cargar lo document

en: LibreOffice is required to view this document
oc: LibreOffice es requesit per afichar aqueste document

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
oc: Pagina %s

en: No bookmarks
oc: Pas de signet

en: Loading…
oc: Cargament en cors…

en: Bookmarks
oc: Signets

en: No table of contents
oc: Pas d'ensenhador

en: Contents
oc: Ensenhador

en: A document manager application
oc: Una aplicacion de gestion de documents

en: An e-books manager application
oc: Una aplicacion de gestion dels libres numerics

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
oc: Dobrir amb %s

en: Search
oc: Recercar

en: Back
oc: Precedent

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
oc: Afichar lo Menú

en: Click on items to select them
oc: Clicar suls elements per los seleccionar

en: %d selected | %d selected
oc[0]: %d seleccionat
oc[1]: %d seleccionats

en: Select Items
oc: Seleccionar los elements

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
oc: « %s » suprimit

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
oc[0]: %d element es estat suprimit
oc[1]: %d elements son estats suprimits

en: Undo
oc: Anullar

en: Printing “%s”: %s
oc: Impression de « %s » : %s

en: Your documents are being indexed
oc: Vòstres documents son en cors d'indexacion

en: Some documents might not be available during this process
oc: Certans documents pòdon èsser indisponibles al cors d'aqueste processus

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
oc: Recuperacion dels documents a partir de %s

en: Fetching documents from online accounts
oc: Recuperacion dels documents a partir de comptes en linha

en: Password Required
oc: Senhal requesit

en: _Unlock
oc: _Desverrolhar

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
oc: Lo document %s es verrolhat e necessita un senhal per èsser dobèrt.

en: _Password
oc: _Senhal

en: Running in presentation mode
oc: Actualament en mòde presentacion

en: Present On
oc: Presentacion en cors

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
oc: Mes en miralh

en: Primary
oc: Principal

en: Off
oc: Atudat

en: Secondary
oc: Segondari

en: Bookmark this page
oc: Marcar aquesta pagina d'un signet

en: Find Previous
oc: Recercar lo precedent

en: Find Next
oc: Recercar lo seguent

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
oc: Títol

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
oc: Autor

note: Source item
en: Source
oc: Fonts

note: Date Modified item
en: Date Modified
oc: Data de modificacion

en: Date Created
oc: Data de creacion

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
oc: Tipe

en: Category
oc: Categoria

note: Translators: this refers to new and recent documents Translators: this refers to documents
en: All
oc: Totes

note: Translators: this refers to favorite documents
en: Favorites
oc: Favorits

note: Translators: this refers to shared documents
en: Shared with you
oc: Partejats amb vos

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
oc: Tipe

en: PDF Documents
oc: Documents PDF

en: e-Books
oc: Libres numerics

en: Comics
oc: Bendas dessenhadas

en: Presentations
oc: Presentacions

en: Spreadsheets
oc: Tabladors

en: Text Documents
oc: Documents Tèxte

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
oc: Correspond a

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
oc: Títol

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
oc: Autor

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
oc: Contengut

en: Sources
oc: Fonts

en: Rename…
oc: Renomenar...

en: Delete
oc: Suprimir

en: “%s” removed
oc: « %s » suprimit

en: Rename
oc: Renomenar

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
oc: Colleccions

en: Sharing Settings
oc: Paramètres de partiment

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
oc: Permissions del document

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
oc: Modificacion

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
oc: Privat

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
oc: Tot lo monde pòt modificar

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
oc: Apondre de personas

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
oc: Picatz una adreça electronica

en: Can edit
oc: Pòt modificar

en: Can view
oc: Pòt legir

en: Everyone can read
oc: Tot lo monde pòt legir

en: Save
oc: Enregistrar

en: Owner
oc: Proprietari

en: You can ask %s for access
oc: Podètz demandar a %s per i accedir

en: The document was not updated
oc: Lo document es pas estat mes a jorn

en: Untitled Document
oc: Document sens nom

en: Unable to fetch the list of documents
oc: Impossible de recuperar la lista de documents

en: No collections found
oc: Cap de colleccion pas trobada

en: No books found
oc: Cap de libre pas trobat

en: No documents found
oc: Cap de document pas trobat

en: Try a different search
oc: Ensajatz una recèrca diferenta

en: Yesterday
oc: Ièr

en: %d day ago | %d days ago
oc[0]: I a %d jorn
oc[1]: I a %d jorns

en: Last week
oc: La setmana passada

en: %d week ago | %d weeks ago
oc[0]: I a %d setmana
oc[1]: I a %d setmanas

en: Last month
oc: Lo mes passat

en: %d month ago | %d months ago
oc[0]: I a %d mes
oc[1]: I a %d meses

en: Last year
oc: L'an passat

en: %d year ago | %d years ago
oc[0]: I a %d an
oc[1]: I a %d ans
