gnome-documents master - en to pa translation catalogue (203 entries)

en: Books
pa: ਕਿਤਾਬਾਂ

en: An e-book manager application for GNOME
pa: ਗਨੋਮ ਲਈ ਈ-ਬੁੱਕ ਮੈਨੇਜਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਹੈ

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
pa: ਗਨੋਮ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਈ-ਬੁੱਕਾਂ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਤੇ ਉਹਨਾਂ ਦਾ ਪਰਬੰਧ ਕਰਨ ਲਈ ਸੌਖੀ ਜੇਹੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਈ-ਬੁੱਕਾਂ ਦਾ ਪਰਬੰਧ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਨੂੰ ਸੌਖਾ ਤੇ ਸਧਾਰਨ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: It lets you:
pa: ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਹੈ:

en: View recent e-books
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਈ-ਕਿਤਾਬਾਂ ਵੇਖੋ

en: Search through e-books
pa: ਈ-ਬੁੱਕਾਂ ਵਿੱਚ ਲੱਭੋ

en: View e-books (PDF and comics) fullscreen
pa: ਈ-ਬੁੱਕਾਂ (PDF ਅਤੇ ਹਾਸਰਸ ਕਿਤਾਬਾਂ) ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਵੇਖੋ

en: Print e-books
pa: ਈ-ਬੁੱਕ ਛਾਪੋ

en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈੱਕਟ

en: Access, manage and share books
pa: ਕਿਤਾਬਾਂ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ, ਪਰਬੰਧ ਕਰੋ ਅਤੇ ਸਾਂਝੀਆਂ ਕਰੋ

note: Translators: Do NOT translate or transliterate this text (this is an icon file name)!
en: org.gnome.Books
pa: org.gnome.clocks

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
pa: ਕਿਤਾਬਾਂ;ਕੌਮਿਕਸ;ePub;PDF;ਈ-ਪਬ;ਪੀਡੀਐਫ;

en: View as
pa: ਇੰਝ ਵੇਖੋ

en: View as type
pa: ਕਿਸਮਾਂ ਵਾਂਗ ਵੇਖੋ

en: Sort by
pa: ਲੜੀਬੱਧ

en: Sort by type
pa: ਲੜੀਬੱਧ ਕਿਸਮ

en: Window size
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ

en: Window size (width and height).
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ (ਚੌੜਾਈ ਅਤੇ ਉਚਾਈ)

en: Window position
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ

en: Window position (x and y).
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ (x ਅਤੇ y)

en: Window maximized
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕਰਨੀ

en: Window maximized state
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਆਕਾਰ ਸਥਿਤੀ

en: Night mode
pa: ਰਾਤ ਮੋਡ

en: Whether the application is in night mode.
pa: ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਰਾਤ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਹੈ।

en: Documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: A document manager application for GNOME
pa: ਗਨੋਮ ਲਈ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਮੈਨੇਜਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
pa: ਗਨੋਮ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ (ਡੌਕੂਮੈਂਟ) ਨੂੰ ਵਰਤਣ, ਉਹਨਾਂ ਦਾ ਪਰਬੰਧ ਕਰਨ ਤੇ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨ ਲਈ ਸੌਖੀ ਜੇਹੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦਾ ਪਰਬੰਧ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਦੀ ਬਜਾਏ ਸੌਖਾ ਤੇ ਸਧਾਰਨ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਗਨੋਮ ਆਨਲਾਈਨ ਖਾਤਿਆਂ ਰਾਹੀਂ ਕਲਾਉਡ ਜੋੜ ਨੂੰ ਵੀ ਸੌਖਾ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: View recent local and online documents
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਲੋਕਲ ਅਤੇ ਆਨਲਾਈਨ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵੇਖੋ

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
pa: ਗੂਗਲ, ਓਵਨਕਲਾਉਡ ਜਾਂ ਵਨਡਰਾਇਵ ਸਮਗਰੀ ਵਰਤੋਂ

en: Search through documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟਾਂ ਲਈ ਖੋਜ

en: See new documents shared by friends
pa: ਦੋਸਤਾਂ ਵਲੋਂ ਸਾਂਝੇ ਕੀਤੇ ਨਵੇਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵੇਖੋ

en: View documents fullscreen
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਵੇਖੋ

en: Print documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Select favorites
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਚੁਣੋ

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
pa: ਗ਼ੈਰ-ਮਮੂਲੀ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਈ ਪੂਰੇ ਫੀਚਰ ਐਡੀਟਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ

en: Access, manage and share documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਰਤੋਂ, ਪਰਬੰਧ ਕਰੋ ਅਤੇ ਸਾਂਝੇ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ;PDF,ਦਸਤਾਵੇਜ਼;

en: Night Mode
pa: ਰਾਤ ਮੋਡ

en: Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Help
pa: ਮੱਦਦ

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

[ctx: app menu]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pa: ਮਦਦ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

[ctx: shortcut window]
en: Search
pa: ਖੋਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਛਾਪੋ

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
pa: ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

[ctx: shortcut window]
en: Go back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Preview
pa: ਝਲਕ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
pa: ਥਾਵਾਂ ਅਤੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਡਾਈਲਾਗ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
pa: ਚੁਣੀ ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
pa: ਖੱਬੇ ਦਾਅ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
pa: ਸੱਜੇ ਦਾਅ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
pa: ਖੋਜ ਸਤਰ ਦੀ ਅਗਲੀ ਮੌਜੂਦਗੀ

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
pa: ਖੋਜ ਦੀ ਸਤਰ ਦੀ ਪਿਛਲੀ ਮੌਜੂਦਗੀ

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
pa: ਪੇਸ਼ਕਾਰੀ ਢੰਗ

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ

en: Enter a name for your first collection
pa: ਆਪਣੇ ਪਹਿਲੇ ਭੰਡਾਰ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: New Collection…
pa: ਨਵਾਂ ਭੰਡਾਰ…

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Collections
pa: ਭੰਡਾਰ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: _Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Print…
pa: …ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ

en: Present
pa: ਪਰਿਜੈਂਟ

en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Rotate ↶
pa: ↶ ਘੁੰਮਾਓ

en: Rotate ↷
pa: ↷ ਘੁੰਮਾਓ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: Select None
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: View items as a grid of icons
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਆਈਕਾਨ ਦੇ ਗਰਿੱਡ ਵਜੋਂ ਵੇਖੋ

en: View items as a list
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਸੂਚੀ ਵਜੋਂ ਵੇਖੋ

en: Sort
pa: ਲੜੀਬੱਧ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Show the version of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਵਰਜ਼ਨ ਵੇਖੋ।

en: Failed to print document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
pa: ਲੋਕਲ

note: Translators: Documents ships a "Getting Started with Documents" tutorial PDF. The "GNOME" string below is displayed as the author name of that document, and doesn't normally need to be translated.
en: GNOME
pa: ਗਨੋਮ

en: Getting Started with Documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂਆਤ

en: Collection
pa: ਭੰਡਾਰ

note: overridden
en: Google Docs
pa: ਗੂਗਲ ਡੌਕਸ

en: Google
pa: ਗੂਗਲ

en: Spreadsheet
pa: ਸਪਰੈਡਸ਼ੀਟ

en: Presentation
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ

en: e-Book
pa: ਈ-ਬੁੱਕ

en: Document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Please check the network connection.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਚੈਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Please check the network proxy settings.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਰਾਕਸੀ ਸੈਟਿੰਗ ਜਾਂਚੋ।

en: Unable to sign in to the document service.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਸਰਵਿਸ ਵਿੱਚ ਸਾਇਨ ਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Unable to locate this document.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Hmm, something is fishy (%d).
pa: ਹੂੰ,  ਕੁਝ ਗੜਬੜ ਲੱਗਦਾ ਹੈ (%d)

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
pa: ਤੁਸੀਂ ਕਿਤਾਬਾਂ ਦੀ ਝਲਕ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ। ਪੂਰੀ ਝਲਕ ਦੀ ਸਮੱਰਥਾ ਛੇਤੀ ਹੀ ਆ ਰਹੀ ਹੈ!

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
pa: ਲਿਬਰੇਆਫ਼ਿਸ ਸਹਿਯੋਗ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
pa: ਓਹ! “%s” ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
pa: ਵੇਖੋ

en: chapter %s of %s
pa: %2$s ਵਿੱਚੋਂ %1$s ਕਾਂਡ

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Bookmark this page
pa: ਇਹ ਸਫ਼ਾ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਰੋ

en: Page %u of %u
pa: %2$u ਵਿੱਚੋਂ %1$u ਸਫ਼ਾ

en: Unable to load the document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
pa: ਪੇਜ਼ %s

en: No bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਨਹੀਂ

en: Loading…
pa: …ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: No table of contents
pa: ਕੋਈ ਤਤਕਰਾ ਨਹੀਂ

en: Contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ

en: A document manager application
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਮੈਨੇਜਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: An e-books manager application
pa: ਈ-ਬੁੱਕ ਮੈਨੇਜਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
pa: ਖੋਜੋ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
pa: “%s” ਹਟਾਈ

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
pa[0]: %d ਆਈਟਮ ਹਟਾਈ
pa[1]: %d ਆਈਟਮਾਂ ਹਟਾਈਆਂ

en: Undo
pa: ਵਾਪਿਸ

en: Printing “%s”: %s
pa: “%s” ਪਰਿੰਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ: %s

en: Your documents are being indexed
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਾ ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Some documents might not be available during this process
pa: ਕੁਝ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ਾਇਦ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੋਣਗੇ

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
pa: %s ਤੋਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Fetching documents from online accounts
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਅਕਾਊਂਟ ਤੋਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: No collections found
pa: ਕੋਈ ਭੰਡਾਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: No books found
pa: ਕੋਈ ਕਿਤਾਬ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: No documents found
pa: ਕੋਈ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Try a different search
pa: ਵੱਖਰੀ ਖੋਜ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: You can create collections from the Books view
pa: ਤੁਸੀਂ ਕਿਤਾਬ ਝਲਕ ਤੋਂ ਭੰਡਾਰ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: You can create collections from the Documents view
pa: ਤੁਸੀਂ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਝਲਕ ਤੋਂ ਭੰਡਾਰ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
pa: ਤੁਹਾਡੇ <a href="system-settings">ਆਨਲਾਈਨ ਖਾਤਿਆਂ</a> ਅਤੇ <a href="file://%s">ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਫੋਲਡਰ</a> ਤੋਂ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਇੱਥੇ ਦਿਖਾਈ ਦੇਣਗੇ।

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
pa: ਮੇਨੂ ਦੇਖੋ

en: Click on items to select them
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਚੁਣਨ ਲਈ ਉਹਨਾਂ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: %d selected | %d selected
pa[0]: %d ਚੁਣਿਆ
pa[1]: %d ਚੁਣੇ

en: Select Items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਚੁਣੋ

en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: %d day ago | %d days ago
pa[0]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: Last week
pa: ਪਿਛਲੇ ਹਫ਼ਤੇ

en: %d week ago | %d weeks ago
pa[0]: %d ਹਫ਼ਤਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਹਫ਼ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Last month
pa: ਪਿਛਲੇ ਮਹੀਨੇ

en: %d month ago | %d months ago
pa[0]: %d ਮਹੀਨਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਮਹੀਨੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Last year
pa: ਪਿਛਲੇ ਸਾਲ

en: %d year ago | %d years ago
pa[0]: %d ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %d ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ

en: Password Required
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: _Unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ(_U)

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ “%s” ਲਾਕ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: _Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_P)

en: Running in presentation mode
pa: ਪਰਿਜ਼ੈਂਟੇਸ਼ਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Present On
pa: ਪਰਿਜੈਂਟ ਚਾਲੂ

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
pa: ਮਿਰਰ ਕੀਤਾ

en: Primary
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ

en: Off
pa: ਬੰਦ

en: Secondary
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
pa: %s ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Find Previous
pa: ਪਿੱਛੇ ਖੋਜ

en: Find Next
pa: ਅੱਗੇ ਖੋਜ

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
pa: ਲੇਖਕ

note: Source item
en: Source
pa: ਸਰੋਤ

note: Date Modified item
en: Date Modified
pa: ਸੋਧ ਮਿਤੀ

en: Date Created
pa: ਬਣਾਉਣ ਮਿਤੀ

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

note: Translators: this refers to documents
en: All
pa: ਸਭ

en: PDF Documents
pa: PDF ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: e-Books
pa: ਈ-ਬੁੱਕ

en: Comics
pa: ਕਾਮਿਕ

en: Presentations
pa: ਪਰਿਜੈੱਟੇਸ਼ਨ

en: Spreadsheets
pa: ਸਪਰੈਡਸ਼ੀਟ

en: Text Documents
pa: ਟੈਕਸਟ ਡੌਕੂਮੈਂਟ

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
pa: ਮਿਲਦਾ

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
pa: ਲੇਖਕ

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ

en: Sources
pa: ਸਰੋਤ

en: Rename…
pa: …ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: “%s” removed
pa: “%s” ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ

en: Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
pa: ਭੰਡਾਰ

en: Sharing Settings
pa: ਸਾਂਝ ਸੈਟਿੰਗ

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਅਧਿਕਾਰ

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
pa: ਬਦਲੋ

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ

en: Public
pa: ਪਬਲਿਕ

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
pa: ਹਰੇਕ ਸੋਧ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
pa: ਲੋਕ ਸ਼ਾਮਲ

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈਸ ਦਿਉ

en: Can edit
pa: ਸੋਧ ਸਕਦੇ

en: Can view
pa: ਵੇਖ ਸਕਦੇ

en: Everyone can read
pa: ਹਰੇਕ ਪੜ੍ਹ ਸਕਦਾ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Owner
pa: ਮਾਲਕ

en: You can ask %s for access
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਲਈ ਵਰਤੋਂ ਦੀ ਪੁੱਛ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: The document was not updated
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਅੱਪਡੇਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Untitled Document
pa: ਬਿਨ-ਨਾਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Unable to fetch the list of documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦੀ ਲਿਸਟ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ
