gnome-documents - en to pl translation catalogue (182 entries)

en: Documents
pl: Dokumenty

en: A document manager application for GNOME
pl: Program do zarządzania dokumentami dla środowiska GNOME

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
pl: Prosty program umożliwiający przeglądanie, organizowanie i udostępnianie dokumentów w środowisku GNOME. Został on zaprojektowany jako prosty i elegancki interfejs do zarządzania dokumentami, zastępujący w tym celu menedżer plików. Dzięki usłudze Kont online GNOME oferuje on integrację z chmurą.

en: It lets you:
pl: Program umożliwia:

en: View recent local and online documents
pl: Wyświetlanie ostatnio używanych dokumentów lokalnych i w sieci

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
pl: Dostęp do zawartości dysku Google, ownCloud i OneDrive

en: Search through documents
pl: Przeszukiwanie dokumentów

en: See new documents shared by friends
pl: Wyświetlanie nowych dokumentów udostępnionych przez znajomych

en: View documents fullscreen
pl: Przeglądanie dokumentów w trybie pełnoekranowym

en: Print documents
pl: Drukowanie dokumentów

en: Select favorites
pl: Wybieranie ulubionych dokumentów

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
pl: Otwieranie rozbudowanego edytora w celu dokonania poważniejszych zmian

en: The GNOME Project
pl: Projekt GNOME

en: Access, manage and share documents
pl: Dostęp, zarządzanie i udostępnianie dokumentów

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
pl: Docs;PDF;Dokument;

en: View as
pl: Wyświetlanie jako

en: View as type
pl: Wyświetlanie jako typ

en: Sort by
pl: Porządkowanie według

en: Sort by type
pl: Porządkowanie według typu

en: Window size
pl: Rozmiar okna

en: Window size (width and height).
pl: Rozmiar okna (szerokość i wysokość).

en: Window position
pl: Położenie okna

en: Window position (x and y).
pl: Położenie okna (na osi X i Y).

en: Window maximized
pl: Maksymalizacja okna

en: Window maximized state
pl: Stan maksymalizacji okna

en: Night mode
pl: Tryb nocny

en: Whether the application is in night mode.
pl: Czy program jest w trybie nocnym.

en: Night Mode
pl: Tryb nocny

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Help
pl: Pomoc

en: About Documents
pl: O programie

[ctx: shortcut window]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pl: Wyświetlenie pomocy

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pl: Zakończenie działania

[ctx: shortcut window]
en: Search
pl: Wyszukiwanie

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
pl: Wydrukowanie bieżącego dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
pl: Nawigacja

[ctx: shortcut window]
en: Go back
pl: Wstecz

[ctx: shortcut window]
en: Preview
pl: Podgląd

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
pl: Powiększenie

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
pl: Pomniejszenie

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
pl: Dodanie zakładki do bieżącej strony

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
pl: Otwarcie okna położeń i zakładek

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
pl: Skopiowanie zaznaczonego tekstu do schowka

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
pl: Obrócenie w lewo

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
pl: Obrócenie w prawo

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
pl: Następne wystąpienie szukanego tekstu

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
pl: Poprzednie wystąpienie szukanego tekstu

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
pl: Tryb prezentacji

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
pl: Otwarcie manu działań

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

en: Enter a name for your first collection
pl: Nazwa pierwszej kolekcji

en: New Collection…
pl: Nowa kolekcja…

en: Add
pl: Dodaj

en: Collections
pl: Kolekcje

en: Cancel
pl: Anuluj

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
pl: Gotowe

en: _Copy
pl: S_kopiuj

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
pl: Otwórz

en: Edit
pl: Modyfikuj

en: Print…
pl: Wydrukuj…

en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

en: Present
pl: Prezentacja

en: Zoom In
pl: Powiększ

en: Zoom Out
pl: Pomniejsz

en: Rotate ↶
pl: Obróć ↶

en: Rotate ↷
pl: Obróć ↷

en: Properties
pl: Właściwości

en: Select All
pl: Zaznacz wszystko

en: Select None
pl: Odznacz wszystko

en: View items as a grid of icons
pl: Wyświetla elementy jako ikony

en: View items as a list
pl: Wyświetla elementy jako listę

en: Sort
pl: Porządkowanie

en: Author
pl: Autor

en: Date
pl: Data

en: Name
pl: Nazwa

en: Show the version of the program
pl: Wyświetla wersję programu

en: Failed to print document
pl: Wydrukowanie dokumentu się nie powiodło

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
pl: Lokalne

en: Getting Started with Documents
pl: Wprowadzenie do menedżera dokumentów

en: Collection
pl: Kolekcja

note: overridden
en: Google Docs
pl: Dokumenty Google

en: Spreadsheet
pl: Arkusz kalkulacyjny

en: Presentation
pl: Prezentacja

en: Document
pl: Dokument

en: Please check the network connection.
pl: Proszę sprawdzić połączenie sieciowe.

en: Please check the network proxy settings.
pl: Proszę sprawdzić ustawienia pośrednika sieciowego.

en: Unable to sign in to the document service.
pl: Nie można zalogować się w serwisie dokumentów.

en: Unable to locate this document.
pl: Nie można ustalić położenia tego dokumentu.

en: Hmm, something is fishy (%d).
pl: Coś nie gra (%d).

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
pl: Obsługa LibreOffice jest niedostępna. Proszę skontaktować się z administratorem komputera.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
pl: Nie można wczytać dokumentu „%s”

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
pl: Wyświetl

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Bookmark this page
pl: Dodaje zakładkę do tej strony

en: Page %u of %u
pl: %u. strona z %u

en: Unable to load the document
pl: Nie można wczytać dokumentu

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
pl: %s. strona

en: No bookmarks
pl: Brak zakładek

en: Loading…
pl: Wczytywanie…

en: No table of contents
pl: Brak spisu treści

en: Contents
pl: Spis treści

en: A document manager application
pl: Program do zarządzania dokumentami

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
pl: Wyszukuje

en: Back
pl: Wstecz

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
pl: Usunięto „%s”

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
pl[0]: Usunięto %d element
pl[1]: Usunięto %d elementy
pl[2]: Usunięto %d elementów

en: Undo
pl: Cofnij

en: Printing “%s”: %s
pl: Drukowanie „%s”: %s

en: Your documents are being indexed
pl: Trwa indeksowanie dokumentów

en: Some documents might not be available during this process
pl: Niektóre dokumenty mogą być niedostępne podczas tego procesu

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
pl: Pobieranie dokumentów z serwisu %s

en: Fetching documents from online accounts
pl: Pobieranie dokumentów z kont online

en: No collections found
pl: Nie odnaleziono żadnych kolekcji

en: No documents found
pl: Nie odnaleziono żadnych dokumentów

en: Try a different search
pl: Proszę spróbować innego wyszukiwania

en: You can create collections from the Documents view
pl: Można tworzyć kolekcje w widoku dokumentów

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
pl: Dokumenty z <a href="system-settings">kont online</a> i <a href="file://%s">katalogu Dokumenty</a> pojawią się w tym miejscu.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
pl: Menu widoku

en: Click on items to select them
pl: Kliknięcie elementu zaznacza go

en: %d selected | %d selected
pl[0]: Zaznaczono: %d
pl[1]: Zaznaczono: %d
pl[2]: Zaznaczono: %d

en: Select Items
pl: Zaznacza elementy

en: Yesterday
pl: Wczoraj

en: %d day ago | %d days ago
pl[0]: %d dzień temu
pl[1]: %d dni temu
pl[2]: %d dni temu

en: Last week
pl: Ostatni tydzień

en: %d week ago | %d weeks ago
pl[0]: %d tydzień temu
pl[1]: %d tygodnie temu
pl[2]: %d tygodni temu

en: Last month
pl: Ostatni miesiąc

en: %d month ago | %d months ago
pl[0]: %d miesiąc temu
pl[1]: %d miesiące temu
pl[2]: %d miesięcy temu

en: Last year
pl: Ostatni rok

en: %d year ago | %d years ago
pl[0]: %d rok temu
pl[1]: %d lata temu
pl[2]: %d lat temu

en: Password Required
pl: Wymagane jest hasło

en: _Unlock
pl: _Odblokuj

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
pl: Dokument „%s” jest zablokowany i do otwarcia wymaga hasła.

en: _Password
pl: _Hasło

en: Running in presentation mode
pl: Działanie w trybie prezentacji

en: Present On
pl: Prezentacja na

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
pl: Ten sam obraz na obu ekranach

en: Primary
pl: Główny ekran

en: Off
pl: Wyłączony

en: Secondary
pl: Drugi ekran

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
pl: Otwórz za pomocą „%s”

en: Find Previous
pl: Znajdź poprzednie

en: Find Next
pl: Znajdź następne

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
pl: Tytuł

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
pl: Autor

note: Source item
en: Source
pl: Źródło

note: Date Modified item
en: Date Modified
pl: Data modyfikacji

en: Date Created
pl: Data utworzenia

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
pl: Typ

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
pl: Typ

note: Translators: this refers to documents
en: All
pl: Wszystkie

en: PDF Documents
pl: Dokumenty PDF

en: Presentations
pl: Prezentacje

en: Spreadsheets
pl: Arkusze kalkulacyjne

en: Text Documents
pl: Dokumenty tekstowe

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
pl: Dopasowanie

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
pl: Tytuł

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
pl: Autor

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
pl: Treść

en: Sources
pl: Źródła

en: Rename…
pl: Zmień nazwę…

en: Delete
pl: Usuń

en: “%s” removed
pl: Usunięto „%s”

en: Rename
pl: Zmiana nazwy

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
pl: Kolekcje

en: Sharing Settings
pl: Ustawienia udostępniania

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
pl: Uprawnienia dokumentu

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
pl: Zmień

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
pl: Prywatne

en: Public
pl: Publiczne

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
pl: Wszyscy mogą modyfikować

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
pl: Dodanie osób

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
pl: Adres e-mail

en: Can edit
pl: Może modyfikować

en: Can view
pl: Może wyświetlać

en: Everyone can read
pl: Wszyscy mogą odczytywać

en: Save
pl: Zapisz

en: Owner
pl: Właściciel

en: You can ask %s for access
pl: Można poprosić %s o dostęp

en: The document was not updated
pl: Dokument nie został zaktualizowany

en: Untitled Document
pl: Dokument bez tytułu

en: Unable to fetch the list of documents
pl: Nie można pobrać listy dokumentów
