gnome-documents master - en to ru translation catalogue (183 entries)

en: Documents
ru: Документы

en: A document manager application for GNOME
ru: Приложение для управления документами в GNOME

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
ru: Просто приложение для получения доступа, управления и публикации документов в GNOME. Это приложение упрощает работу с документами, по сравнению с обычным файловым менеджером. Бесшовная интеграция с облачными службами осуществляется через сетевые учётные записи GNOME.

en: It lets you:
ru: Позволяет:

en: View recent local and online documents
ru: просматривать последние документы локально и в Интернете

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
ru: получать доступ к содержимому Google, ownCloud или OneDrive

en: Search through documents
ru: выполнять поиск по документам

en: See new documents shared by friends
ru: просматривать документы, находящиеся в общем доступе

en: View documents fullscreen
ru: просматривать документы в полноэкранном режиме

en: Print documents
ru: печатать документы

en: Select favorites
ru: добавлять документы в избранное

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
ru: открывать электронные книги в полнофункциональных редакторах

en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

en: Access, manage and share documents
ru: Управление и предоставление доступа к документам

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
ru: Документы;PDF;Документ;

en: View as
ru: Вид

en: View as type
ru: Вид

en: Sort by
ru: Упорядочить по

en: Sort by type
ru: Упорядочить по типу

en: Window size
ru: Размер окна

en: Window size (width and height).
ru: Размер окна (ширина и высота).

en: Window position
ru: Положение окна

en: Window position (x and y).
ru: Положение окна (x, y).

en: Window maximized
ru: Окно развёрнуто

en: Window maximized state
ru: Состояние развёрнутого окна

en: Night mode
ru: Ночной режим

en: Whether the application is in night mode.
ru: Должно ли приложение использовать ночной режим.

en: Night Mode
ru: Ночной режим

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Help
ru: Справка

en: About Documents
ru: О приложении

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Основные

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ru: Показать справку

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Завершить

[ctx: shortcut window]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
ru: Печать текущего документа

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ru: Назад

[ctx: shortcut window]
en: Preview
ru: Предварительный просмотр

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ru: Увеличить

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ru: Уменьшить

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
ru: Добавить в закладки текущую страницу

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
ru: Открыть диалоговое окно закладок и мест

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
ru: Копировать выделенный текст в буфер обмена

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
ru: Повернуть против часовой стрелки

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
ru: Повернуть по часовой стрелке

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
ru: Следующее вхождение искомой строки

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
ru: Предыдущее вхождение искомой строки

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
ru: Режим презентации

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
ru: Открыть меню действий

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ru: Полноэкранный режим

en: Enter a name for your first collection
ru: Введите название для вашей первой коллекции

en: New Collection…
ru: Создать коллекцию…

en: Add
ru: Добавить

en: Collections
ru: Коллекции

en: Cancel
ru: Отмена

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
ru: Выполнено

en: _Copy
ru: _Копировать

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
ru: Открыть

en: Edit
ru: Правка

en: Print…
ru: Печать…

en: Fullscreen
ru: Полноэкранный режим

en: Present
ru: Презентация

en: Zoom In
ru: Увеличить

en: Zoom Out
ru: Уменьшить

en: Rotate ↶
ru: Повернуть ↶

en: Rotate ↷
ru: Повернуть ↷

en: Properties
ru: Свойства

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Select None
ru: Отменить выбор

en: View items as a grid of icons
ru: Показывать в виде сетки значков

en: View items as a list
ru: Показывать в виде списка

en: Sort
ru: Упорядочить

en: Author
ru: Автор

en: Date
ru: Дата

en: Name
ru: Имя

en: Show the version of the program
ru: Показать версию программы

en: Failed to print document
ru: Не удалось напечатать документ

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
ru: Локальные

en: Getting Started with Documents
ru: Начало работы с приложением «Документы»

en: Collection
ru: Коллекция

note: overridden
en: Google Docs
ru: Документы Google

en: Spreadsheet
ru: Таблица

en: Presentation
ru: Презентация

en: Document
ru: Документ

en: Please check the network connection.
ru: Проверьте подключение к сети.

en: Please check the network proxy settings.
ru: Проверьте параметры прокси-сервера.

en: Unable to sign in to the document service.
ru: Не удалось войти в службу документов.

en: Unable to locate this document.
ru: Не удалось определить расположение документа.

en: Hmm, something is fishy (%d).
ru: Хм, что-то сомнительно (%d).

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
ru: Поддержка LibreOffice отсутствует. Обратитесь к системному администратору.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
ru: Ой! Не удалось загрузить «%s»

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
ru: Вид

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Bookmark this page
ru: Добавить в закладки эту страницу

en: Page %u of %u
ru: Страница %u из %u

en: Unable to load the document
ru: Не удалось загрузить документ

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
ru: Страница %s

en: No bookmarks
ru: Нет закладок

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: No table of contents
ru: Нет содержания

en: Contents
ru: Содержание

en: A document manager application
ru: Приложение для управления документами

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
ru: Меню

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
ru: Поиск

en: Back
ru: Назад

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
ru: Удалён объект «%s»

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
ru[0]: Удалён %d элемент
ru[1]: Удалено %d элемента
ru[2]: Удалено %d элементов

en: Undo
ru: Отменить

en: Printing “%s”: %s
ru: Печать «%s»: %s

en: Your documents are being indexed
ru: Документы проиндексированы

en: Some documents might not be available during this process
ru: Некоторые документы могут быть недоступны во время данного процесса

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
ru: Получение документов из %s

en: Fetching documents from online accounts
ru: Получение документов из сетевых учётных записей

en: No collections found
ru: Коллекции не найдены

en: No documents found
ru: Документы не найдены

en: Try a different search
ru: Попробуйте изменить параметры поиска

en: You can create collections from the Documents view
ru: Вы можете создавать коллекции из режима просмотра документов

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
ru: Здесь появятся документы из ваших <a href="system-settings">сетевых учётных записей</a> и <a href="file://%s">папки Документы</a>.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
ru: Меню «Вид»

en: Click on items to select them
ru: Щёлкните по элементам, чтобы выбрать их

en: %d selected | %d selected
ru[0]: Выбрано: %d
ru[1]: Выбрано: %d
ru[2]: Выбрано: %d

en: Select Items
ru: Выбрать элементы

en: Yesterday
ru: Вчера

en: %d day ago | %d days ago
ru[0]: %d день назад
ru[1]: %d дня назад
ru[2]: %d дней назад

en: Last week
ru: На прошлой неделе

en: %d week ago | %d weeks ago
ru[0]: %d неделя назад
ru[1]: %d недели назад
ru[2]: %d недель назад

en: Last month
ru: В прошлом месяце

en: %d month ago | %d months ago
ru[0]: %d месяц назад
ru[1]: %d месяца назад
ru[2]: %d месяцев назад

en: Last year
ru: В прошлом году

en: %d year ago | %d years ago
ru[0]: %d год назад
ru[1]: %d года назад
ru[2]: %d лет назад

en: Password Required
ru: Требуется пароль

en: _Unlock
ru: _Разблокировать

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
ru: Документ %s заблокирован, чтобы его открыть нужен пароль.

en: _Password
ru: _Пароль

en: Running in presentation mode
ru: Запуск в режиме презентации

en: Present On
ru: Презентация

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
ru: Дублированный

en: Primary
ru: Главный

en: Off
ru: Выкл.

en: Secondary
ru: Дополнительный

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
ru: Открыть с помощью %s

en: Find Previous
ru: Найти предыдущее

en: Find Next
ru: Найти следующее

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
ru: Заголовок

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
ru: Автор

note: Source item
en: Source
ru: Источник

note: Date Modified item
en: Date Modified
ru: Дата последнего изменения

en: Date Created
ru: Дата создания

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
ru: Тип

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
ru: Тип

note: Translators: this refers to documents
en: All
ru: Все

en: PDF Documents
ru: Документы PDF

en: Presentations
ru: Презентации

en: Spreadsheets
ru: Таблицы

en: Text Documents
ru: Текстовые документы

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
ru: Совпадение

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
ru: Заголовок

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
ru: Автор

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
ru: Содержимое

en: Sources
ru: Источники

en: Rename…
ru: Переименовать…

en: Delete
ru: Удалить

en: “%s” removed
ru: «%s» удалён

en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
ru: Коллекции

en: Sharing Settings
ru: Параметры общего доступа

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
ru: Права доступа к документам

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
ru: Изменение

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
ru: Личное

en: Public
ru: Публичное

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
ru: Все могут изменять

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
ru: Добавить человека

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
ru: Введите адрес эл. почты

en: Can edit
ru: Может изменять

en: Can view
ru: Может просматривать

en: Everyone can read
ru: Все могут читать

en: Save
ru: Сохранить

en: Owner
ru: Владелец

en: You can ask %s for access
ru: Можно попросить %s для получения доступа

en: The document was not updated
ru: Документ не был обновлён

en: Untitled Document
ru: Безымянный документ

en: Unable to fetch the list of documents
ru: Не удалось получить список документов
