gnome-documents master - en to sr translation catalogue (187 entries)

en: Documents
sr: Документи

en: A document manager application for GNOME
sr: Гномов програм за управљање документима

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
sr: Једноставан програм за приступ, сређивање и дељење докумената на Гному. Замишљен је да буде једноставна и пригодна замена коришћењу управника датотека за руковање документима. Слично облачно обједињавање се нуди у Гномовим налозима на мрежи.

en: It lets you:
sr: Омогућава вам да:

en: View recent local and online documents
sr: Видите скорашње месне и документе на мрежи

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
sr: Приступите вашем садржају са Гугла, могОблака (ownCloud) или Једног диска (OneDrive)

en: Search through documents
sr: Претражујте документе

en: See new documents shared by friends
sr: Видите нове документе које деле пријатељи

en: View documents fullscreen
sr: Прикажите документе преко целог екрана

en: Print documents
sr: Штампајте документе

en: Select favorites
sr: Изаберите омиљене

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
sr: Отварање књиге преко потпунијег уређивача за напредније измене

en: The GNOME Project
sr: Гномов пројекат

en: Access, manage and share documents
sr: Приступите, управљајте и делите документе

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
sr: документација;пдф;документ;

en: View as
sr: Прикажи као

en: View as type
sr: Приказивање према врсти

en: Sort by
sr: Поређај по

en: Sort by type
sr: Поређај по врсти

en: Window size
sr: Величина прозора

en: Window size (width and height).
sr: Величина прозора (ширина и висина).

en: Window position
sr: Положај прозора

en: Window position (x and y).
sr: Положај прозора (положено и усправно).

en: Window maximized
sr: Увећан прозор

en: Window maximized state
sr: Стање увећања прозора

en: Night mode
sr: Ноћни режим

en: Whether the application is in night mode.
sr: Да ли је програм у ноћном режиму.

en: Night Mode
sr: Ноћни режим

en: Keyboard Shortcuts
sr: Пречице на тастатури

en: Help
sr: Помоћ

en: About Documents
sr: О документима

[ctx: shortcut window]
en: General
sr: Опште

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sr: Прикажи помоћ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sr: Излаз

[ctx: shortcut window]
en: Search
sr: Претрага

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
sr: Штампај тренутни документ

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sr: Навигација

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sr: Иди назад

[ctx: shortcut window]
en: Preview
sr: Преглед

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sr: Увећај

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sr: Умањи

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
sr: Обележи тренутну страницу

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
sr: Отвори прозорче за места и обележиваче

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
sr: Умножи изабрани текст у оставу

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
sr: Окрени супротно смеру казаљке на сату

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
sr: Окрени у смеру казаљке на сату

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
sr: Следеће подударање речи претраге

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
sr: Претходно подударање речи претраге

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
sr: Режим за презентације

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
sr: Отвори изборник доступних радњи

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sr: Преко целог екрана

en: Enter a name for your first collection
sr: Унесите назив за вашу прву збирку

en: New Collection…
sr: Нова збирка…

en: Add
sr: Додај

en: Collections
sr: Збирке

en: Cancel
sr: Откажи

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
sr: Обављено

en: _Copy
sr: _Умножи

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
sr: Отвори

en: Edit
sr: Уреди

en: Print…
sr: Штампај…

en: Fullscreen
sr: Преко целог екрана

en: Present
sr: Представи

en: Zoom In
sr: Увећај

en: Zoom Out
sr: Умањи

en: Rotate ↶
sr: Окрени на лево

en: Rotate ↷
sr: Окрени на десно

en: Properties
sr: Својства

en: Select All
sr: Изабери све

en: Select None
sr: Поништи избор

en: View items as a grid of icons
sr: Прегледајте ставке као иконице

en: View items as a list
sr: Прегледајте ставке као списак

en: Sort
sr: Поређај

en: Author
sr: Стваралац

en: Date
sr: Датум

en: Name
sr: Назив

en: Show the version of the program
sr: Приказује издање програма

en: Failed to print document
sr: Нисам успео да одштампам документ

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
sr: На рачунару

note: Translators: Documents ships a "Getting Started with Documents" tutorial PDF. The "GNOME" string below is displayed as the author name of that document, and doesn't normally need to be translated.
en: GNOME
sr: Гном

en: Getting Started with Documents
sr: Започните рад са Документима

en: Collection
sr: Збирка

note: overridden
en: Google Docs
sr: Документи Гугла

en: Google
sr: Гугл

en: Spreadsheet
sr: Таблица

en: Presentation
sr: Презентација

en: Document
sr: Документ

note: overridden
en: ownCloud
sr: Властити облак

note: overridden
en: OneDrive
sr: Један диск

en: Please check the network connection.
sr: Проверите вашу мрежну везу.

en: Please check the network proxy settings.
sr: Проверите ваша подешавања мрежног посредника.

en: Unable to sign in to the document service.
sr: Не могу да се пријавим на услугу докумената.

en: Unable to locate this document.
sr: Не могу да пронађем овај документ.

en: Hmm, something is fishy (%d).
sr: Хмм, нешто овде није како треба (%d).

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
sr: Подршка за Либреофис није доступна. Обратите се администратору система.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
sr: Упс! Не могу да учитам „%s“

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
sr: Преглед

en: Bookmarks
sr: Обележивачи

en: Bookmark this page
sr: Обележите ову страницу

en: Page %u of %u
sr: Страница %u од %u

en: Unable to load the document
sr: Не могу да учитам документ

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
sr: Страница бр. %s

en: No bookmarks
sr: Нема обележивача

en: Loading…
sr: Учитавам…

en: No table of contents
sr: Нема табеле садржаја

en: Contents
sr: Садржај

en: A document manager application
sr: Програм за управљање документима

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
sr: Изборник

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
sr: Потражи

en: Back
sr: Назад

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
sr: „%s“ је обрисано

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
sr[0]: %d ставка је избрисана
sr[1]: %d ставке су избрисане
sr[2]: %d ставки је избрисано
sr[3]: %d ставка је избирсана

en: Undo
sr: Опозови

en: Printing “%s”: %s
sr: Штампам „%s“: %s

en: Your documents are being indexed
sr: Ваши документи су индексирани

en: Some documents might not be available during this process
sr: Неки документи неће бити доступни за време овог поступка

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
sr: Довлачим документ са „%s“

en: Fetching documents from online accounts
sr: Довлачим документе са налога на мрежи

en: No collections found
sr: Нисам пронашао збирке

en: No documents found
sr: Нисам пронашао документа

en: Try a different search
sr: Пробајте са другачијом претрагом

en: You can create collections from the Documents view
sr: Можете правити збирке из прегледа за документе

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
sr: Документи из ваших <a href="system-settings">налога на мрежи</a> и из фасцикле <a href="file://%s">Документа</a> ће се појавити овде.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
sr: Изборник прегледа

en: Click on items to select them
sr: Кликните на ставке да их изаберете

en: %d selected | %d selected
sr[0]: %d изабран
sr[1]: %d изабрана
sr[2]: %d изабраних
sr[3]: %d изабран

en: Select Items
sr: Изаберите ставке

en: Yesterday
sr: Јуче

en: %d day ago | %d days ago
sr[0]: Пре %d дан
sr[1]: Пре %d дана
sr[2]: Пре %d дана
sr[3]: Пре %d дана

en: Last week
sr: Прошле седмице

en: %d week ago | %d weeks ago
sr[0]: Пре %d недеље
sr[1]: Пре %d недеље
sr[2]: Пре %d недеља
sr[3]: Пре %d недеље

en: Last month
sr: Прошлог месеца

en: %d month ago | %d months ago
sr[0]: Пре %d месец
sr[1]: Пре %d месеца
sr[2]: Пре %d месеци
sr[3]: Пре %d месеца

en: Last year
sr: Прошле године

en: %d year ago | %d years ago
sr[0]: Пре %d године
sr[1]: Пре %d године
sr[2]: Пре %d година
sr[3]: Пре %d године

en: Password Required
sr: Потребна је лозинка

en: _Unlock
sr: _Откључај

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
sr: Документ „%s“ је закључан и неопходна је лозинка за његово отварање.

en: _Password
sr: _Лозинка

en: Running in presentation mode
sr: Покретање у режиму презентације

en: Present On
sr: Презентација

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
sr: У огледалу

en: Primary
sr: Главно

en: Off
sr: Искљ.

en: Secondary
sr: Споредно

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
sr: Отвори програмом %s

en: Find Previous
sr: Нађи претходно

en: Find Next
sr: Нађи следеће

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
sr: Назив

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
sr: Стваралац

note: Source item
en: Source
sr: Извор

note: Date Modified item
en: Date Modified
sr: Датум измене

en: Date Created
sr: Датум стварања

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
sr: Врста

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
sr: Врста

note: Translators: this refers to documents
en: All
sr: Све

en: PDF Documents
sr: ПДФ документи

en: Presentations
sr: Презентације

en: Spreadsheets
sr: Таблице

en: Text Documents
sr: Документи текста

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
sr: Поклопи

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
sr: Назив

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
sr: Стваралац

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
sr: Садржај

en: Sources
sr: Извори

en: Rename…
sr: Преименуј…

en: Delete
sr: Обриши

en: “%s” removed
sr: „%s“ је уклоњено

en: Rename
sr: Преименуј

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
sr: Збирке

en: Sharing Settings
sr: Подешавања дељења

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
sr: Овлашћења документа

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
sr: Измени

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
sr: Лични

en: Public
sr: Јавни

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
sr: Свако може да уређује

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
sr: Додај људе

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
sr: Унесите адресу е-поште

en: Can edit
sr: Може да уређује

en: Can view
sr: Може да прегледа

en: Everyone can read
sr: Свако може да чита

en: Save
sr: Сачувај

en: Owner
sr: Власник

en: You can ask %s for access
sr: Можете да питате „%s“ за приступ

en: The document was not updated
sr: Документ није освежен

en: Untitled Document
sr: Неименован документ

en: Unable to fetch the list of documents
sr: Не могу да довучем списак докумената
