gnome-documents - en to sv translation catalogue (199 entries)

en: Books
sv: Böcker

en: An e-book manager application for GNOME
sv: Ett program för hantering av e-böcker för GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
sv: Ett enkelt program för att komma åt och organisera dina e-böcker i GNOME. Det är avsett att vara en enkel och elegant ersättare för att hantera e-böcker med en filhanterare.

en: It lets you:
sv: Det låter dig:

en: View recent e-books
sv: Visa senaste e-böcker

en: Search through e-books
sv: Söka genom e-böcker

en: View e-books (PDF and comics) fullscreen
sv: Visa e-böcker (PDF och serier) i helskärmsläge

en: Print e-books
sv: Skriva ut e-böcker

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Access, manage and share books
sv: Kom åt, hantera och dela böcker

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
sv: Böcker;Comics;Serietidningar;ePub;PDF;

en: View as
sv: Visa som

en: View as type
sv: Visa som typ

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Sort by type
sv: Sortera efter typ

en: Window size
sv: Fönstrets storlek

en: Window size (width and height).
sv: Fönsterstorlek (bredd och höjd).

en: Window position
sv: Fönstrets position

en: Window position (x and y).
sv: Fönstrets position (x och y).

en: Window maximized
sv: Fönster maximerat

en: Window maximized state
sv: Maximeringstillstånd för fönster

en: Night mode
sv: Nattläge

en: Whether the application is in night mode.
sv: Huruvida programmet är i nattläge.

en: Documents
sv: Dokument

en: A document manager application for GNOME
sv: Ett program för dokumenthantering för GNOME

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
sv: Ett enkelt program för att komma åt, organisera och dela dina dokument i GNOME. Det är avsett att vara en enkel och elegant ersättare för att hantera dokument med en filhanterare. Sömlös molnintegration erbjuds genom GNOME Nätkonton.

en: View recent local and online documents
sv: Visa senaste lokala- och nätdokument

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
sv: Komma åt ditt Google-, ownCloud- eller OneDrive-innehåll

en: Search through documents
sv: Söka genom dokument

en: See new documents shared by friends
sv: Se nya dokument som delas av vänner

en: View documents fullscreen
sv: Visa dokument i helskärmsläge

en: Print documents
sv: Skriva ut dokument

en: Select favorites
sv: Välja favoriter

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
sv: Tillåt öppnande av fullfjädrad redigerare för icke-triviala ändringar

en: Access, manage and share documents
sv: Kom åt, hantera och dela dokument

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
sv: Dok;PDF;Dokument;

en: Night Mode
sv: Nattläge

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Help
sv: Hjälp

en: About Books
sv: Om Böcker

en: About Documents
sv: Om Dokument

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
sv: Skriv ut aktuellt dokument

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sv: Gå bakåt

[ctx: shortcut window]
en: Preview
sv: Förhandsvisning

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
sv: Bokmärk aktuell sida

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
sv: Öppna dialogrutan för platser och bokmärken

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
sv: Kopiera den markerade texten till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
sv: Rotera moturs

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
sv: Rotera medurs

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
sv: Nästa förekomst av söksträngen

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
sv: Föregående förekomst av söksträngen

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
sv: Presentationsläge

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
sv: Öppna åtgärdsmenyn

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Enter a name for your first collection
sv: Ange ett namn för din första samling

en: New Collection…
sv: Ny samling…

en: Add
sv: Lägg till

en: Collections
sv: Samlingar

en: Cancel
sv: Avbryt

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
sv: Färdig

en: _Copy
sv: _Kopiera

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
sv: Öppna

en: Edit
sv: Redigera

en: Print…
sv: Skriv ut…

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Present
sv: Presentera

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Rotate ↶
sv: Rotera ↶

en: Rotate ↷
sv: Rotera ↷

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select None
sv: Markera inget

en: View items as a grid of icons
sv: Visa objekt som ett rutnät av ikoner

en: View items as a list
sv: Visa objekt som en lista

en: Sort
sv: Sortera

en: Author
sv: Författare

en: Date
sv: Datum

en: Name
sv: Namn

en: Show the version of the program
sv: Visa programmets version

en: Failed to print document
sv: Misslyckades med att skriva ut dokument

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
sv: Lokala

en: Getting Started with Documents
sv: Kom igång med Dokument

en: Collection
sv: Samling

en: Spreadsheet
sv: Kalkylark

en: e-Book
sv: e-bok

en: Document
sv: Dokument

en: Please check the network connection.
sv: Kontrollera din nätverksuppkoppling.

en: Please check the network proxy settings.
sv: Kontrollera nätverksproxy-inställningarna

en: Unable to sign in to the document service.
sv: Kunde inte logga in på dokumenttjänsten.

en: Unable to locate this document.
sv: Kunde inte hitta detta dokument.

en: Hmm, something is fishy (%d).
sv: Hmm, något är konstigt (%d).

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
sv: Du använder en förhandsversion av Böcker. Fullständiga visningsfunktioner kommer snart!

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
sv: Stöd för LibreOffice är inte tillgängligt. Kontakta din systemadministratör.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
sv: Oj! Misslyckades att läsa in ”%s”

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
sv: Visa

en: chapter %s of %s
sv: kapitel %s av %s

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Bookmark this page
sv: Bokmärk denna sida

en: Page %u of %u
sv: Sida %u av %u

en: Unable to load the document
sv: Kunde inte läsa in dokumentet

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
sv: Sidan %s

en: No bookmarks
sv: Inga bokmärken

en: Loading…
sv: Läser in…

en: No table of contents
sv: Ingen innehållsförteckning

en: Contents
sv: Innehåll

en: A document manager application
sv: Ett program för dokumenthantering

en: An e-books manager application
sv: Ett program för hantering av e-böcker

[ctx: menu button tooltip]
en: Menu
sv: Meny

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
sv: Sök

en: Back
sv: Bakåt

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
sv: ”%s” borttagen

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
sv[0]: %d objekt borttaget
sv[1]: %d objekt borttagna

en: Undo
sv: Ångra

en: Printing “%s”: %s
sv: Skriver ut ”%s”: %s

en: Your documents are being indexed
sv: Dina dokument håller på att indexeras

en: Some documents might not be available during this process
sv: Vissa dokument kan komma att inte vara tillgängliga under denna process

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
sv: Hämtar dokument från %s

en: Fetching documents from online accounts
sv: Hämtar dokument från nätkonton

en: No collections found
sv: Inga samlingar hittade

en: No books found
sv: Inga böcker hittade

en: No documents found
sv: Inga dokument hittade

en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: You can create collections from the Books view
sv: Du kan skapa samlingar från vyn Böcker

en: You can create collections from the Documents view
sv: Du kan skapa samlingar från vyn Dokument

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
sv: Dokument från dina <a href="system-settings">Nätkonton</a> och din <a href="file://%s">Dokumentmapp</a> kommer att dyka upp här.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
sv: Visningsmeny

en: Click on items to select them
sv: Klicka på objekten för att markera dem

en: %d selected | %d selected
sv[0]: %d markerat
sv[1]: %d markerade

en: Select Items
sv: Markera objekt

en: Yesterday
sv: Igår

en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: %d dag sedan
sv[1]: %d dagar sedan

en: Last week
sv: Förra veckan

en: %d week ago | %d weeks ago
sv[0]: %d vecka sedan
sv[1]: %d veckor sedan

en: Last month
sv: Förra månaden

en: %d month ago | %d months ago
sv[0]: %d månad sedan
sv[1]: %d månader sedan

en: Last year
sv: Förra året

en: %d year ago | %d years ago
sv[0]: %d år sedan
sv[1]: %d år sedan

en: Password Required
sv: Lösenord krävs

en: _Unlock
sv: _Lås upp

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
sv: Dokumentet %s är låst och kräver ett lösenord för att kunna öppnas.

en: _Password
sv: _Lösenord

en: Running in presentation mode
sv: Kör i presentationsläge

en: Present On
sv: Presentera på

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
sv: Speglad

en: Primary
sv: Primär

en: Off
sv: Av

en: Secondary
sv: Sekundär

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
sv: Öppna med %s

en: Find Previous
sv: Hitta föregående

en: Find Next
sv: Hitta nästa

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
sv: Titel

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
sv: Författare

note: Source item
en: Source
sv: Källor

note: Date Modified item
en: Date Modified
sv: Modifierad

en: Date Created
sv: Skapad

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
sv: Typ

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
sv: Typ

note: Translators: this refers to documents
en: All
sv: Alla

en: PDF Documents
sv: PDF-dokument

en: e-Books
sv: e-böcker

en: Comics
sv: Serietidningar

en: Presentations
sv: Presentationer

en: Spreadsheets
sv: Kalkylark

en: Text Documents
sv: Textdokument

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
sv: Matcha

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
sv: Titel

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
sv: Författare

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
sv: Innehåll

en: Sources
sv: Källor

en: Rename…
sv: Byt namn…

en: Delete
sv: Ta bort

en: “%s” removed
sv: ”%s” borttagen

en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
sv: Samlingar

en: Sharing Settings
sv: Delningsinställningar

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
sv: Dokumentbehörigheter

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
sv: Ändra

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
sv: Privat

en: Public
sv: Publikt

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
sv: Alla kan redigera

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
sv: Lägg till personer

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
sv: Skriv in en e-postadress

en: Can edit
sv: Kan redigera

en: Can view
sv: Kan läsa

en: Everyone can read
sv: Alla kan läsa

en: Save
sv: Spara

en: Owner
sv: Ägare

en: You can ask %s for access
sv: Du kan be %s om behörighet

en: The document was not updated
sv: Dokumentet uppdaterades ej

en: Untitled Document
sv: Namnlöst dokument

en: Unable to fetch the list of documents
sv: Kunde inte hämta listan över dokument
