gnome-documents master - en to th translation catalogue (201 entries)

en: Books
th: หนังสือ

en: An e-book manager application for GNOME
th: โปรแกรมจัดการอีบุ๊กสำหรับ GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
th: โปรแกรมอย่างง่ายสำหรับเข้าถึงและจัดระเบียบอีบุ๊กของคุณใน GNOME เป็นโปรแกรมเรียบหรูที่ใช้แทนโปรแกรมจัดการแฟ้มในการจัดการกับอีบุ๊ก

en: It lets you:
th: ช่วยให้คุณ:

en: View recent e-books
th: ดูอีบุ๊กล่าสุด

en: Search through e-books
th: ค้นอีบุ๊ก

en: View e-books (PDF and comics) fullscreen
th: ดูอีบุ๊ก (PDF และการ์ตูน) แบบเต็มจอ

en: Print e-books
th: จัดพิมพ์อีบุ๊ก

en: Access, manage and share books
th: เข้าถึง จัดการ และแบ่งปันหนังสือ

en: Books;Comics;ePub;PDF;
th: หนังสือ;การ์ตูน;ePub;PDF;

en: View as
th: มุมมอง

en: View as type
th: ชนิดของมุมมอง

en: Sort by
th: เรียงลำดับตาม

en: Sort by type
th: วิธีเรียงลำดับ

en: Window size
th: ขนาดหน้าต่าง

en: Window size (width and height).
th: ขนาดของหน้าต่าง (ความกว้างและความสูง)

en: Window position
th: ตำแหน่งหน้าต่าง

en: Window position (x and y).
th: ตำแหน่งของหน้าต่าง (x และ y)

en: Window maximized
th: หน้าต่างขยายแผ่อยู่

en: Window maximized state
th: สถานะการขยายแผ่หน้าต่าง

en: Night mode
th: โหมดกลางคืน

en: Whether the application is in night mode.
th: กำหนดว่าโปรแกรมอยู่ในโหมดกลางคืนหรือไม่

en: Documents
th: เอกสาร

en: A document manager application for GNOME
th: โปรแกรมจัดการเอกสารสำหรับ GNOME

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
th: โปรแกรมอย่างง่ายสำหรับเข้าถึง จัดระเบียบ และแบ่งปันเอกสารของคุณใน GNOME เป็นโปรแกรมที่เรียบง่ายและงดงามที่ใช้แทนเครื่องมือจัดการแฟ้มในการจัดการกับเอกสาร มีการเชื่อมรวมกับคลาวด์อย่างแนบเนียนผ่านโปรแกรมบัญชีออนไลน์ของ GNOME

en: View recent local and online documents
th: ดูเอกสารในเครื่องและออนไลน์ล่าสุด

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
th: เข้าถึงเนื้อหา Google, ownCloud หรือ OneDrive ของคุณ

en: Search through documents
th: ค้นหาเอกสาร

en: See new documents shared by friends
th: ดูเอกสารใหม่ที่เพื่อนๆ แบ่งปัน

en: View documents fullscreen
th: ดูเอกสารแบบเต็มจอ

en: Print documents
th: จัดพิมพ์เอกสาร

en: Select favorites
th: เลือกรายการโปรด

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
th: สามารถเปิดเครื่องมือแก้ไขที่เต็มรูปแบบสำหรับการเปลี่ยนแปลงที่เป็นกิจจะลักษณะ

en: Access, manage and share documents
th: เข้าถึง จัดการ และแบ่งปันเอกสาร

en: Docs;PDF;Document;
th: Docs;PDF;เอกสาร;

en: Fullscreen
th: เต็มจอ

en: Night Mode
th: โหมดกลางคืน

en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัด

en: Help
th: วิธีใช้

en: About
th: เกี่ยวกับ

[ctx: app menu]
en: Quit
th: ออก

[ctx: shortcut window]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: shortcut window]
en: Show help
th: แสดงวิธีใช้

[ctx: shortcut window]
en: Quit
th: ออก

[ctx: shortcut window]
en: Search
th: ค้นหา

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
th: พิมพ์เอกสารปัจจุบัน

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
th: ท่องดู

[ctx: shortcut window]
en: Go back
th: ย้อนกลับ

[ctx: shortcut window]
en: Preview
th: ภาพตัวอย่าง

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
th: ซูมเข้า

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
th: ซูมออก

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
th: คั่นหน้าปัจจุบัน

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
th: เปิดกล่องโต้ตอบที่หลักๆ และที่คั่นหน้า

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
th: คัดลอกข้อความที่เลือกไปยังคลิปบอร์ด

[ctx: shortcut window]
en: Rotate anti-clockwise
th: หมุนทวนเข็มนาฬิกา

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
th: หมุนตามเข็มนาฬิกา

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
th: หาตำแหน่งที่ปรากฏถัดไปของคำค้น

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
th: หาตำแหน่งที่ปรากฏก่อนหน้าของคำค้น

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
th: โหมดนำเสนอ

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
th: เปิดเมนูการกระทำ

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
th: เต็มจอ

en: Enter a name for your first collection
th: ป้อนชื่อสำหรับชุดเอกสารแรกของคุณ

en: New Collection…
th: ชุดเอกสารใหม่…

en: Add
th: เพิ่ม

en: Cancel
th: ยกเลิก

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
th: เสร็จ

en: _Copy
th: _คัดลอก

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
th: เปิด

en: Edit
th: แก้ไข

en: Print…
th: พิมพ์…

en: Present
th: นำเสนอ

en: Zoom In
th: ซูมเข้า

en: Zoom Out
th: ซูมออก

en: Rotate ↶
th: หมุน ↶

en: Rotate ↷
th: หมุน ↷

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select None
th: ล้างการเลือก

en: Collections
th: ชุดเอกสาร

en: View items as a grid of icons
th: มุมมองรายการแบบแถวตารางไอคอน

en: View items as a list
th: มุมมองรายการแบบรายชื่อ

en: Sort
th: เรียง

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Date
th: วันที่

en: Name
th: ชื่อ

en: Show the version of the program
th: แสดงรุ่นของโปรแกรม

en: Failed to print document
th: พิมพ์เอกสารไม่สำเร็จ

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
th: ในเครื่อง

en: Getting Started with Documents
th: เริ่มต้นกับเอกสาร

en: Collection
th: ชุดเอกสาร

en: Spreadsheet
th: ตารางคำนวณ

en: Presentation
th: งานนำเสนอ

en: e-Book
th: อีบุ๊ก

en: Document
th: เอกสาร

en: Please check the network connection.
th: กรุณาตรวจสอบการเชื่อมต่อเครือข่าย

en: Please check the network proxy settings.
th: กรุณาตรวจสอบการตั้งค่าพร็อกซีเครือข่าย

en: Unable to sign in to the document service.
th: ไม่สามารถเข้าระบบเพื่อใช้บริการเอกสารได้

en: Unable to locate this document.
th: หาเอกสารนี้ไม่พบ

en: Hmm, something is fishy (%d).
th: มีบางสิ่งบางอย่างน่าสงสัย (%d)

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
th: คุณกำลังใช้รุ่นตัวอย่างของ "หนังสือ" ความสามารถในการดูอย่างเต็มรูปแบบกำลังจะมาในเร็วๆ นี้!

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
th: การรองรับ LibreOffice ไม่สามารถใช้ได้ กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
th: ไม่สามารถโหลด “%s” ได้

en: View
th: ดู

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: Bookmark this page
th: คั่นหน้านี้

en: Page %u of %u
th: หน้า %u จาก %u

en: Unable to load the document
th: ไม่สามารถโหลดเอกสาร

en: LibreOffice is required to view this document
th: ต้องใช้ LibreOffice ในการดูเอกสารนี้

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
th: หน้า %s

en: No bookmarks
th: ไม่มีที่คั่นหน้า

en: Loading…
th: กำลังโหลด…

en: No table of contents
th: ไม่มีสารบัญ

en: Contents
th: เนื้อหา

en: A document manager application
th: โปรแกรมจัดการเอกสาร

en: An e-books manager application
th: โปรแกรมจัดการอีบุ๊ก

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
th: ค้นหา

en: Back
th: ถอยกลับ

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
th: เมนูมุมมอง

en: Click on items to select them
th: คลิกที่รายการเพื่อเลือก

en: %d selected | %d selected
th[0]: เลือกอยู่ %d รายการ

en: Select Items
th: เลือกรายการ

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
th: ลบ “%s” แล้ว

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
th[0]: ลบแล้ว %d รายการ

en: Undo
th: เรียกคืน

en: Printing “%s”: %s
th: กำลังพิมพ์ “%s”: %s

en: Your documents are being indexed
th: กำลังทำดัชนีเอกสารของคุณ

en: Some documents might not be available during this process
th: อาจไม่สามารถใช้เอกสารบางฉบับได้ในระหว่างกระบวนการนี้

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
th: กำลังดึงเอกสารจาก %s

en: Fetching documents from online accounts
th: กำลังดึงเอกสารจากบัญชีออนไลน์

en: Password Required
th: ต้องการรหัสผ่าน

en: _Unlock
th: _ปลดล็อค

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
th: เอกสาร %s ถูกล็อคและต้องใช้รหัสผ่านในการเปิด

en: _Password
th: _รหัสผ่าน

en: Running in presentation mode
th: กำลังทำงานในแบบนำเสนอ

en: Present On
th: นำเสนอออกที่

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
th: สำเนา

en: Primary
th: หลัก

en: Off
th: ปิด

en: Secondary
th: รอง

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
th: เปิดด้วย %s

en: Find Previous
th: หาก่อนหน้า

en: Find Next
th: หาต่อ

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
th: ชื่อเรื่อง

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
th: ผู้เขียน

note: Source item
en: Source
th: แหล่ง

note: Date Modified item
en: Date Modified
th: วันที่แก้ไข

en: Date Created
th: วันที่สร้าง

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
th: ชนิด

en: Category
th: หมวดหมู่

note: Translators: this refers to new and recent documents Translators: this refers to documents
en: All
th: ทั้งหมด

note: Translators: this refers to favorite documents
en: Favorites
th: รายการโปรด

note: Translators: this refers to shared documents
en: Shared with you
th: แบ่งปันกับคุณ

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
th: ชนิด

en: PDF Documents
th: เอกสาร PDF

en: e-Books
th: อีบุ๊ก

en: Comics
th: การ์ตูน

en: Presentations
th: งานนำเสนอ

en: Spreadsheets
th: ตารางคำนวณ

en: Text Documents
th: เอกสารข้อเขียน

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
th: ตรวจหา

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
th: ชื่อเรื่อง

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
th: ผู้เขียน

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
th: เนื้อหา

en: Sources
th: แหล่ง

en: Rename…
th: เปลี่ยนชื่อ…

en: Delete
th: ลบ

en: “%s” removed
th: ลบ “%s” แล้ว

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
th: ชุดเอกสาร

en: Sharing Settings
th: ตั้งค่าการแบ่งปัน

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
th: การกำหนดสิทธิ์ของเอกสาร

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
th: เปลี่ยน

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
th: ส่วนตัว

en: Public
th: สาธารณะ

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
th: ทุกคนสามารถแก้ไขได้

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
th: เพิ่มบุคคล

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
th: ป้อนที่อยู่อีเมล

en: Can edit
th: สามารถแก้ไข

en: Can view
th: สามารถดู

en: Everyone can read
th: ทุกคนสามารถอ่านได้

en: Save
th: บันทึก

en: Owner
th: เจ้าของ

en: You can ask %s for access
th: คุณสามารถติดต่อ %s เพื่อขอเข้าถึง

en: The document was not updated
th: เอกสารยังไม่เป็นฉบับล่าสุด

en: Untitled Document
th: เอกสารไม่มีชื่อ

en: Unable to fetch the list of documents
th: ไม่สามารถดึงข้อมูลรายชื่อเอกสาร

en: No collections found
th: ไม่พบชุดเอกสาร

en: No books found
th: ไม่พบหนังสือ

en: No documents found
th: ไม่พบเอกสาร

en: Try a different search
th: ลองค้นใหม่

en: You can create collections from the Books view
th: คุณสามารถสร้างชุดเอกสารจากมุมมองหนังสือได้

en: You can create collections from the Documents view
th: คุณสามารถสร้างชุดเอกสารจากมุมมองเอกสารได้

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
th: เอกสารจาก <a href="system-settings">บัญชีออนไลน์</a> และ <a href="file://%s">โฟลเดอร์เอกสาร</a> ของคุณจะปรากฏที่นี่

en: Yesterday
th: เมื่อวาน

en: %d day ago | %d days ago
th[0]: %d วันที่แล้ว

en: Last week
th: สัปดาห์ที่แล้ว

en: %d week ago | %d weeks ago
th[0]: %d สัปดาห์ที่แล้ว

en: Last month
th: เดือนที่แล้ว

en: %d month ago | %d months ago
th[0]: %d เดือนที่แล้ว

en: Last year
th: ปีที่แล้ว

en: %d year ago | %d years ago
th[0]: %d ปีที่แล้ว
