gnome-documents - en to ug translation catalogue (119 entries)

en: Documents
ug: پۈتۈكلەر

en: Access, manage and share documents
ug: پۈتۈكلەرنى زىيارەت قىلىدۇ، باشقۇرىدۇ ۋە ھەمبەھىر قىلىدۇ

en: Docs;PDF;Document;
ug: Docs;PDF;پۈتۈك;

en: View as
ug: كۆرۈنۈشى

en: View as type
ug: تىپ كۆرۈنۈشىدە

en: Window size
ug: كۆزنەك چوڭلۇقى

en: Window size (width and height).
ug: كۆزنەك چوڭلۇقى(كەڭلىك ۋە ئېگىزلىك)

en: Window position
ug: كۆزنەك ئورنى

en: Window position (x and y).
ug: كۆزنەك ئورنى (x ۋە y)

en: Window maximized
ug: كۆزنەك چوڭايتىلغاندا

en: Window maximized state
ug: كۆزنەك ئەڭ چوڭ ھالەتتە

en: Local
ug: يەرلىك

en: GNOME
ug: گىنوم(GNOME)

en: Getting Started with Documents
ug: قوللانمىلار ئاساسلىرى

note: overridden
en: Google Docs
ug: گۇگىل پۈتۈكلىرى

en: Google
ug: گۇگىل(Google)

en: Spreadsheet
ug: ئېلېكترونلۇق جەدۋەل

en: Presentation
ug: سۇنۇلما

en: Collection
ug: توپلام

en: Document
ug: پۈتۈك

en: Please check the network connection.
ug: تور باغلىنىشىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Please check the network proxy settings.
ug: تور ۋاكالەتچى تەڭشىكىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Unable to sign in to the document service.
ug: پۈتۈك مۇلازىمىتىگە خەتلەتكىلى بولمىدى.

en: Unable to locate this document.
ug: مەزكۇر پۈتۈكنىڭ ئورنىنى بىلگىلى بولمىدى.

en: Hmm, something is fishy (%d).
ug: ھىم، غەلىتە ئىشلار بار (%d).

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
ug: ئاپلا! «%s» نى ئوقۇغىلى بولمىدى

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: Loading…
ug: ئوقۇۋاتىدۇ…

en: No Documents Found
ug: پۈتۈك تېپىلمىدى

note: Translators: %s here is "System Settings", which is in a separate string due to markup, and should be translated only in the context of this sentence
en: You can add your online accounts in %s
ug: توردىكى ھېساباتلىرىڭىزنى %s دە قوشالايسىز

note: Translators: this should be translated in the context of the "You can add your online accounts in System Settings" sentence above
en: System Settings
ug: سىستېما تەڭشىكى

en: Page %u of %u
ug: %u -بەت، جەمئىي %u بەت

en: Unable to load the document
ug: پۈتۈكنى ئوقۇيالمىدى

en: LibreOffice is required to view this document
ug: مەزكۇر پۈتۈكنى كۆرۈش ئۈچۈن LibreOffice كېرەكتۇر

en: Page %s
ug: بەت %s

en: No bookmarks
ug: خەتكۈشلەر يوق

en: Bookmarks
ug: خەتكۈشلەر

en: No table of contents
ug: مەزمۇن يوق

en: Contents
ug: مەزمۇنلار

en: Search
ug: ئىزدە

en: Back
ug: كەينى

en: Results for “%s”
ug: «%s» نىڭ نەتىجىلىرى

en: Click on items to select them
ug: تاللاش ئۈچۈن تۈرنى چېكىڭ

en: %d selected | %d selected
ug[0]: %d تاللاندى

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
ug: تامام

en: Select Items
ug: تۈرلەرنى تاللاش

en: A document manager application
ug: پۈتۈك باشقۇرۇش پروگراممىسى

en: Printing “%s”: %s
ug: بېسىۋاتقىنى «%s»: %s

en: Your documents are being indexed
ug: پۈتۈكلەر ئىندېكىسلىنىۋاتىدۇ

en: Some documents might not be available during this process
ug: بۇ مەشغۇلاتنى قىلىۋاتقاندا، بەزى پۈتۈكلەرنى ئىشلەتكىلى بولماسلىقى مۇمكىن

en: Fetching documents from %s
ug: پۈتۈكلەرنى %s دىن ئېلىۋاتىدۇ

en: Fetching documents from online accounts
ug: پۈتۈكلەرنى توردىكى ھېساباتلاردىن ئېلىۋاتىدۇ

en: Running in presentation mode
ug: كۆرسەتمە ھالىتىدە ئىجرا قىلىش

en: Present On
ug: پەيدا بولغان ۋاقىت

en: Properties
ug: خاسلىق

note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
ug: ماۋزۇ

note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
ug: ئاپتور

note: Source item
en: Source
ug: مەنبە

note: Date Modified item
en: Date Modified
ug: ئۆزگەرتكەن چېسلا

en: Date Created
ug: قۇرۇلغان چېسلا

note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
ug: تىپى

en: Grid
ug: سېتكا

en: List
ug: تىزىم

en: Fullscreen
ug: پۈتۈن ئېكران

en: About Documents
ug: پۈتۈكلەر ھەققىدە

en: Help
ug: ياردەم

en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
ug: ئاچ

en: Edit
ug: تەھرىرلەش

en: Print…
ug: باس…

en: Present
ug: ھازىر

en: Zoom In
ug: چوڭايت

en: Zoom Out
ug: كىچىكلىتىش

en: Rotate ↶
ug: چۆرگىلەت ↶

en: Rotate ↷
ug: چۆرگىلەت ↷

en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

en: Select None
ug: ھەممىنى تاللىما

en: Category
ug: كاتېگورىيە

en: All
ug: ھەممىسى

en: Favorites
ug: يىغقۇچ

en: Shared with you
ug: سىز بىلەن ھەمبەھىرلىگەن

en: Collections
ug: توپلاملار

en: PDF Documents
ug: PDF پۈتۈكلىرى

en: Presentations
ug: سۇنۇلمىلار

en: Spreadsheets
ug: ئېلېكترونلۇق جەدۋەل

en: Text Documents
ug: تېكىست پۈتۈكلىرى

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author"
en: Match
ug: مۇۋاپىق

en: Sources
ug: مەنبەلەر

en: Organize
ug: باشقۇر

en: Print
ug: بېسىپ چىقار

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Share
ug: ھەمبەھىر

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
ug: %s دا ئاچ

en: Sharing Settings
ug: ھەمبەھىرلەش تەڭشەكلىرى

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
ug: پۈتۈك ئىمتىيازلىرى

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
ug: ئۆزگەرت

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
ug: شەخسىي

en: Public
ug: ئاممىۋى

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
ug: ھەممە كىشى تەھرىرلىيەلىسۇن

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
ug: ئادەم قوش

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
ug: ئېلخەت ئادرېسى كىرگۈزۈڭ

en: Can edit
ug: تەھرىرلىگىلى بولسۇن

en: Can view
ug: كۆرگىلى بولسۇن

en: Add
ug: قوش

en: Everyone can read
ug: ھەممە ئادەم كۆرەلىسۇن

en: Save
ug: ساقلا

en: Owner
ug: ئىگىسى

en: You can ask %s for access
ug: زىيارەت ئۈچۈن %s دىن سوراڭ

en: The document was not updated
ug: پۈتۈك يېڭىلانمىغان

en: Untitled Document
ug: ماۋزۇسىز ھۆججەت

en: Load More
ug: تېخىمۇ كۆپ

en: Yesterday
ug: تۈنۈگۈن

en: %d day ago | %d days ago
ug[0]: %d كۈن ئىلگىرى

en: Last week
ug: ئالدىنقى ھەپتە

en: %d week ago | %d weeks ago
ug[0]: %d ھەپتە ئىلگىرى

en: Last month
ug: ئوتكەن ئاي

en: %d month ago | %d months ago
ug[0]: %d ئاي ئىلگىرى

en: Last year
ug: ئۆتكەن يىلدىكىسى

en: %d year ago | %d years ago
ug[0]: %d ئاي بۇرۇن
