gnome-documents master - en to vi translation catalogue (199 entries)

en: Books
vi: Sách

en: An e-book manager application for GNOME
vi: Ứng dụng quản lý sách điện tử dành cho môi trường GNOME

en: A simple application to access and organize your e-books on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with e-books.
vi: Đây là ứng dụng đơn giản để truy cập, tổ chức sách điện tử của bạn trên môi trường GNOME. Điều đó có nghĩa là nó phù hợp để thay thế cho bộ quản lý tập tin khi dùng với sách điện tử.

en: It lets you:
vi: Nó giúp bạn:

en: View recent e-books
vi: Sách điện tử bạn mới dùng

en: Search through e-books
vi: Tìm trong sách điện tử

en: View e-books (PDF and comics) fullscreen
vi: Hiển thị sách điện tử (PDF và truyện tranh) ở chế độ toàn màn hình

en: Print e-books
vi: In sách điện tử

en: The GNOME Project
vi: Dự án GNOME

en: Access, manage and share books
vi: Truy cập, quản lý và chia sẻ sách điện tử

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Books;Comics;ePub;PDF;
vi: Books;sách;điện;tử;Comics;ePub;PDF;

en: View as
vi: Xem kiểu

en: View as type
vi: Xem kiểu

en: Sort by
vi: Xếp theo

en: Sort by type
vi: Sắp xếp theo kiểu

en: Window size
vi: Kích thước cửa sổ

en: Window size (width and height).
vi: Kích thước cửa sổ (rộng và cao).

en: Window position
vi: Vị trí cửa sổ

en: Window position (x and y).
vi: Vị trí cửa sổ (x và y).

en: Window maximized
vi: Cửa sổ đã phóng to

en: Window maximized state
vi: Trạng thái phóng to cửa sổ

en: Night mode
vi: Chế độ đêm

en: Whether the application is in night mode.
vi: Có để ứng dụng ở chế độ đêm hay không.

en: Documents
vi: Tài liệu

en: A document manager application for GNOME
vi: Ứng dụng quản lý tài liệu dành cho GNOME

en: A simple application to access, organize and share your documents on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with documents. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
vi: Đây là ứng dụng đơn giản để truy cập, tổ chức và chia sẻ tài liệu của bạn trên môi trường GNOME. Điều đó có nghĩa là nó có thể thay thế cho bộ quản lý tập tin khi dùng tài liệu. Nó được nối thông lên mây thông qua “Tài khoản GNOME Trực tuyến”.

en: View recent local and online documents
vi: Hiển thị các tài liệu trên máy cũng như trên mạng mới dùng

en: Access your Google, ownCloud or OneDrive content
vi: Truy cập nội dung từ Google, ownCloud hay OneDrive

en: Search through documents
vi: Tìm trong toàn bộ các tài liệu

en: See new documents shared by friends
vi: Xem tài liệu mới được chia sẻ bởi các bạn

en: View documents fullscreen
vi: Hiển thị tài liệu ở chế độ toàn màn hình

en: Print documents
vi: In tài liệu

en: Select favorites
vi: Chọn các thứ ưa thích

en: Allow opening full featured editor for non-trivial changes
vi: Cho phép mở trình biên soạn với đầy đủ tính năng khi cần thay đổi ít

en: Access, manage and share documents
vi: Truy cập, quản lý và chia sẻ tài liệu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Docs;PDF;Document;
vi: Docs;Tài liệu;Tai lieu;PDF;Document;

en: Night Mode
vi: Chế độ đêm

en: Keyboard Shortcuts
vi: Phím tắt

en: Help
vi: Trợ giúp

en: About
vi: Giới thiệu

[ctx: app menu]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: General
vi: Chung

[ctx: shortcut window]
en: Show help
vi: Hiển thị trợ giúp

[ctx: shortcut window]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: Search
vi: Tìm

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
vi: In tài liệu hiện tại

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
vi: Điều hướng

[ctx: shortcut window]
en: Go back
vi: Quay lại

[ctx: shortcut window]
en: Preview
vi: Xem thử

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
vi: Phóng to

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
vi: Thu nhỏ

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark the current page
vi: Đánh dấu trang hiện tại

[ctx: shortcut window]
en: Open places and bookmarks dialog
vi: Mở hộp thoại vị trí và đánh dấu

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
vi: Chép chữ đã chọn vào clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Rotate anti-clockwise
vi: Xoay ngược chiều kim đồng hồ

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
vi: Xoay xuôi chiều kim đồng hồ

[ctx: shortcut window]
en: Next occurrence of the search string
vi: Tìm lần xuất hiện tiếp theo của chuỗi tìm kiếm

[ctx: shortcut window]
en: Previous occurrence of the search string
vi: Tìm lần xuất hiện trước đó của chuỗi tìm kiếm

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
vi: Chế độ trình diễn

[ctx: shortcut window]
en: Open action menu
vi: Mở trình đơn hành động

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

en: Enter a name for your first collection
vi: Nhận vào tên cho bộ sưu tập đầu tiên của bạn

en: New Collection…
vi: Bộ sưu tập mới…

en: Add
vi: Thêm

en: Cancel
vi: Thôi

note: Label for Done button in Sharing dialog
en: Done
vi: Hoàn tất

en: _Copy
vi: _Chép

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
vi: Mở

en: Edit
vi: Sửa

en: Print…
vi: In…

en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

en: Present
vi: Trình diễn

en: Zoom In
vi: Phóng to

en: Zoom Out
vi: Thu nhỏ

en: Rotate ↶
vi: Quay ↶

en: Rotate ↷
vi: Quay ↷

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Select All
vi: Chọn hết

en: Select None
vi: Không chọn gì cả

en: Collections
vi: Bộ sưu tập

en: View items as a grid of icons
vi: Xem dạng bảng các biểu tượng

en: View items as a list
vi: Xem dạng danh sách

en: Sort
vi: Sắp xếp

en: Author
vi: Tác giả

en: Date
vi: Ngày

en: Name
vi: Tên

en: Show the version of the program
vi: Hiển thị phiên bản của chương trình

en: Failed to print document
vi: Gặp lỗi khi in tài liệu

note: Translators: this refers to local documents
en: Local
vi: Máy nội bộ

en: Getting Started with Documents
vi: Lần đầu tiên dùng tài liệu

en: Collection
vi: Bộ sưu tập

en: Spreadsheet
vi: Bảng tính

en: Presentation
vi: Trình diễn

en: e-Book
vi: Sách điện tử

en: Document
vi: Tài liệu

en: Please check the network connection.
vi: Vui lòng kiểm tra kết nối mạng.

en: Please check the network proxy settings.
vi: Vui lòng kiểm tra cài đặt ủy nhiệm mạng.

en: Unable to sign in to the document service.
vi: Không thể đăng nhập vào dịch vụ tài liệu.

en: Unable to locate this document.
vi: Không thể định vị tài liệu.

en: Hmm, something is fishy (%d).
vi: Hừm, có gì đó không ổn (%d).

en: You are using a preview of Books. Full viewing capabilities are coming soon!
vi: Bạn đang sử dụng tính năng xem thử sách. Tính năng xem đầy đủ sẽ sớm có!

en: LibreOffice support is not available. Please contact your system administrator.
vi: Không hỗ trợ LibreOffice. Vui lòng liên lạc với người quản trị hệ thống của bạn.

note: Translators: %s is the title of a document
en: Oops! Unable to load “%s”
vi: Thật ngại quá! Không thể tải “%s”

note: view button, on the right of the toolbar
en: View
vi: Xem

en: chapter %s of %s
vi: chương %s trên %s

en: Bookmarks
vi: Đánh dấu

en: Bookmark this page
vi: Đánh dấu trang này

en: Page %u of %u
vi: Trang %u trên %u

en: Unable to load the document
vi: Không thể tải tài liệu

note: Translators: %s is the number of the page, already formatted * as a string, for example "Page 5".
en: Page %s
vi: Trang %s

en: No bookmarks
vi: Không có đánh dấu

en: Loading…
vi: Đang nạp…

en: No table of contents
vi: Không có mục lục

en: Contents
vi: Mục lục

en: A document manager application
vi: Ứng dụng quản lý tài liệu

en: An e-books manager application
vi: Ứng dụng quản lý sách điện tử

[ctx: toolbar button tooltip]
en: Search
vi: Tìm

en: Back
vi: Quay lại

note: Translators: only one item has been deleted and %s is its name
en: “%s” deleted
vi: Đã xóa “%s”

note: Translators: one or more items might have been deleted, and %d is the count
en: %d item deleted | %d items deleted
vi[0]: Đã xóa %d mục

en: Undo
vi: Hoàn lại

en: Printing “%s”: %s
vi: In “%s”: %s

en: Your documents are being indexed
vi: Đang đánh chỉ mục tài liệu của bạn

en: Some documents might not be available during this process
vi: Vài tài liệu sẽ không thể dùng trong suốt quá trình này

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g. "Google", or "Windows Live".
en: Fetching documents from %s
vi: Lấy tài liệu từ %s

en: Fetching documents from online accounts
vi: Lấy tài liệu từ tài khoản trực tuyến

en: No collections found
vi: Không tìm thấy bộ sưu tập

en: No books found
vi: Không tìm thấy sách nào

en: No documents found
vi: Không tìm thấy tài liệu nào

en: Try a different search
vi: Thử tìm kiểm khác

en: You can create collections from the Books view
vi: Bạn không thể tạo bộ sưu tập từ trình bày Sách

en: You can create collections from the Documents view
vi: Bạn không thể tạo bộ sưu tập từ trình bày Tài liệu

en: Documents from your <a href="system-settings">Online Accounts</a> and <a href="file://%s">Documents folder</a> will appear here.
vi: Tài liệu từ <a href="system-settings">Tài khoản trực tuyến</a> của bạn và <a href="file://%s">Thư mục Tài liệu</a> sẽ xuất hiện ở đây.

note: Translators: this is the menu to change view settings
en: View Menu
vi: Xem trình đơn

en: Click on items to select them
vi: Nhấn để chọn

en: %d selected | %d selected
vi[0]: chọn %d

en: Select Items
vi: Chọn mục

en: Yesterday
vi: Hôm qua

en: %d day ago | %d days ago
vi[0]: %d ngày trước

en: Last week
vi: Tuần trước

en: %d week ago | %d weeks ago
vi[0]: %d tuần trước

en: Last month
vi: Tháng trước

en: %d month ago | %d months ago
vi[0]: %d tháng trước

en: Last year
vi: Năm trước

en: %d year ago | %d years ago
vi[0]: %d năm trước

en: Password Required
vi: Yêu cầu mật khẩu

en: _Unlock
vi: _Mở khóa

en: Document %s is locked and requires a password to be opened.
vi: Tài liệu %s đã bị khóa và cần phải cung cấp mật khẩu để có thể mở nó.

en: _Password
vi: _Mật khẩu

en: Running in presentation mode
vi: Chạy trong chế độ trình diễn

en: Present On
vi: Trình diễn bật

note: Translators: "Mirrored" describes when both displays show the same view
en: Mirrored
vi: Màn hình bản sao

en: Primary
vi: Chính

en: Off
vi: Tắt

en: Secondary
vi: Phụ

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
vi: Mở với %s

en: Find Previous
vi: Tìm trước

en: Find Next
vi: Tìm kế

[ctx: Document Title]
note: Title item Translators: "Title" is the label next to the document title in the properties dialog
en: Title
vi: Tiêu đề

[ctx: Document Author]
note: Translators: "Author" is the label next to the document author in the properties dialog
en: Author
vi: Tác giả

note: Source item
en: Source
vi: Nguồn

note: Date Modified item
en: Date Modified
vi: Ngày thay đổi

en: Date Created
vi: Ngày tạo

[ctx: Document Type]
note: Document type item Translators: "Type" is the label next to the document type (PDF, spreadsheet, ...) in the properties dialog
en: Type
vi: Kiểu

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter on the document type (PDF, spreadsheet, ...)
en: Type
vi: Kiểu

note: Translators: this refers to documents
en: All
vi: Tất cả

en: PDF Documents
vi: Tài liệu PDF

en: e-Books
vi: Sách điện tử

en: Comics
vi: Truyện tranh

en: Presentations
vi: Trình diễn

en: Spreadsheets
vi: Bảng tính

en: Text Documents
vi: Văn bản

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title", "Author", and "Content" as in "Match All", "Match Title", "Match Author", and "Match Content"
en: Match
vi: Khớp

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching
en: Title
vi: Tiêu đề

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching
en: Author
vi: Tác giả

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Content" refers to "Match Content" when searching
en: Content
vi: Nội dung

en: Sources
vi: Nguồn

en: Rename…
vi: Đổi tên…

en: Delete
vi: Xóa

en: “%s” removed
vi: Đã gỡ bỏ “%s”

en: Rename
vi: Đổi tên

[ctx: Dialog Title]
note: Translators: "Collections" refers to documents in this context
en: Collections
vi: Bộ sưu tập

en: Sharing Settings
vi: Cài đặt chia sẻ

note: Label for widget group for changing document permissions
en: Document permissions
vi: Quyền tài liệu

note: Label for permission change in Sharing dialog
en: Change
vi: Thay đổi

note: Label for radiobutton that sets doc permission to private
en: Private
vi: Riêng tư

en: Public
vi: Công cộng

note: Label for checkbutton that sets doc permission to Can edit
en: Everyone can edit
vi: Mọi người có thể sửa

note: Label for widget group used for adding new contacts
en: Add people
vi: Thêm người

note: Editable text in entry field
en: Enter an email address
vi: Nhập địa chỉ thư điện tử của bạn

en: Can edit
vi: Có thể sửa

en: Can view
vi: Có thể xem

en: Everyone can read
vi: Mọi người có thể đọc

en: Save
vi: Lưu

en: Owner
vi: Chủ sở hữu

en: You can ask %s for access
vi: Bạn có thể yêu cầu %s cho phép truy cập

en: The document was not updated
vi: Tài liệu chưa cập nhật

en: Untitled Document
vi: Tài liệu không tên

en: Unable to fetch the list of documents
vi: Không thể lấy danh sách tài liệu
