gnome-dvb-daemon master - en to id translation catalogue (202 entries)

en: GNOME DVB Daemon
id: Daemon DVB GNOME

en: GNOME DVB Daemon Website
id: Situs Web Daemon DVB GNOME

en: %d hour | %d hours
id[0]: %d jam

en: %d minute | %d minutes
id[0]: %d menit

en: %d second | %d seconds
id[0]: %d detik

en: Edit Channel Lists
id: Sunting Daftar Saluran

en: Channel groups
id: Grup saluran

en: _Group:
id: _Grup:

en: Device groups
id: Grup perangkat

en: All channels
id: Semua saluran

en: Channel
id: Saluran

en: Choose a channel group
id: Pilih suat grup saluran

en: Channels of group
id: Saluran dari grup

en: An error occured while adding the group
id: Suatu galat terjadi ketika menambah grup

en: Are you sure you want to delete the group '%s'?
id: Anda yakin ingin menghapus grup '%s'?

en: All assignments to this group will be lost.
id: Semua penugasan ke grup ini akan hilang.

en: An error occured while removing the group
id: Suatu galat terjadi ketika menghapus grup

en: DVB Control Center
id: Pusat Kendali DVB

en: Choose a device group and channel on the left to view the program guide
id: Pilih suatu grup dan saluran perangkat di kiri untuk melihat daftar acara

en: No devices are configured. Please go to preferences to configure them.
id: Tak ada perangkat yang tertata. Harap pergi ke preferensi untuk menata mereka.

en: There is currently no schedule available for this channel
id: Saat ini tak ada jadwal yang tersedia bagi saluran ini

en: _Recording schedule
id: Jadwal _rekam

en: _Edit
id: _Sunting

en: _View
id: _Tilik

en: Help
id: Bantuan

en: _Manage
id: _Kelola

en: Manage recording schedule
id: Kelola jadwal rekam

en: _Recordings
id: _Rekaman

en: Manage recordings
id: Kelola rekaman

en: _Quit
id: _Keluar

en: Quit the Program
id: Keluar Program

en: _Channel Lists
id: Daftar _Saluran

en: Edit channel lists
id: Sunting daftar saluran

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: Display preferences
id: Tampilkan preferensi

en: _What's on now
id: _Apa yang diputar sekarang?

en: See what's currently on and is coming next
id: Lihat apa yang sekarang sedang diputar dan berikutnya

en: _Refresh
id: Sega_rkan

en: Refresh program guide
id: Segarkan jadwal acara

en: _Previous Day
id: Hari Se_belumnya

en: Go to previous day
id: Pergi ke hari sebelumnya

en: _Next Day
id: Hari Sela_njutnya

en: Go to next day
id: Pergi ke hari selanjutnya

en: _Channels
id: _Saluran

en: View/Hide channels
id: Tampilkan/sembunyikan saluran

en: _Toolbar
id: Bilah Ala_t

en: View/Hide toolbar
id: Tampilkan/sembunyikan bilah alat

en: _About
id: Tent_ang

en: Display informations about the program
id: Tampilkan informasi tentang program

en: Recording schedule
id: Jadwal rekam

en: Recordings
id: Rekaman

en: What's on now
id: Apa yang diputar sekarang?

en: Previous Day
id: Hari Sebelumnya

en: Next Day
id: Hari Selanjutnya

en: Schedule recording for the selected event?
id: Jadwalkan perekaman untuk peristiwa yang dipilih?

en: Devices
id: Perangkat

en: Adapter: %d, Frontend: %d
id: Adaptor: %d, Frontend: %d

en: Group %d
id: Grup %d

en: Add to Group
id: Tambahkan ke Grup

en: Add Device to Group
id: Tambahkan Perangkat ke Grup

en: Create new Group
id: Buat Grup baru

en: General
id: Umum

en: _Name:
id: _Nama:

en: Channels _file:
id: _Berkas saluran:

en: _Directory:
id: _Direktori:

en: Select File
id: Pilih Berkas

en: Select Directory
id: Pilih Direktori

en: Edit group
id: Sunting grup

en: Digital TV Preferences
id: Preferensi TV Dijital

en: Edit selected group
id: Sunting grup yang dipilih

en: Remove selected device
id: Hapus perangkat yang dipilih

en: Setup
id: Penyiapan

en: Setup devices
id: Penyiapan perangkat

en: Create new group
id: Buat grup baru

en: Create new group for selected device
id: Buat grup baru bagi perangkat yang dipilih

en: Add to group
id: Tambahkan ke grup

en: Add selected device to existing group
id: Tambahkan perangkat yang dipilih ke grup yang telah ada

en: Configured devices
id: Perangkat yang telah tertata

en: Unconfigured devices
id: Perangkat belum tertata

en: Device could not be removed from group
id: Perangkat tak bisa dihapus dari grup

en: Are you sure you want to remove device <b>%s</b> from <b>%s</b>?
id: Anda yakin ingin menghapus perangkat <b>%s</b> dari <b>%s</b>?

en: Group could not be created
id: Grup tak bisa dibuat

en: Make sure that you selected the correct channels file and directory where recordings are stored and that both are readable.
id: Pastikan bahwa Anda memilih berkas saluran dan direktori tempat perekaman disimpan yang benar dan keduanya dapat dibaca.

en: Device could not be added to group
id: Perangkat tak bisa ditambahkan ke grup

en: Make sure that the device isn't already assigned to a different group and that all devices in the group are of the same type.
id: Pastikan bahwa perangkat belum ditugaskan ke grup lain dan semua perangkat dalam grup bertipe sama.

en: Delete selected recordings?
id: Hapus rekaman yang dipilih?

en: Pick a date
id: Pilih tanggal

en: Title
id: Judul

en: Start time
id: Waktu mulai

en: Duration
id: Durasi

en: Timer could not be deleted
id: Timer tak bisa dihapus

en: Abort active recording?
id: Gugurkan perekaman yang aktif?

en: The timer you selected belongs to a currently active recording.
id: Timer yang Anda pilih milik dari perekaman yang sedang aktif.

en: Deleting this timer will abort the recording.
id: Menghapus timer ini akan menggugurkan perekaman.

en: Timer could not be created
id: Timer tak bisa dibuat

en: Make sure that the timer doesn't conflict with another one and doesn't start in the past.
id: Pastikan bahwa timer tidak konflik dengan yang lain dan tak dimulai di masa lalu.

en: Recording has been scheduled successfully
id: Perekaman telah sukses dijadwalkan

en: Add Timer
id: Tambah Timer

en: _Channel:
id: _Saluran:

en: Edit Timer
id: Sunting Timer

en: Channel:
id: Kanal:

en: _Start time:
id: Waktu _mulai:

en: _Duration:
id: _Durasi:

en: minutes
id: menit

en: Channel group
id: Grup kanal

en: TV Channels
id: Saluran TV

en: Radio Channels
id: Stasiun Radio

en: _Time:
id: Wak_tu:

en: Title:
id: Judul:

en: Date:
id: Tanggal:

en: Duration:
id: Durasi:

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Length
id: Panjang

en: Start
id: Mulai

en: Now
id: Sekarang

en: Next
id: Selanjutnya

en: digital cable
id: kabel dijital

en: digital satellite
id: satelit dijital

en: digital terrestrial
id: teresterial dijital

en: digital cable TV
id: TV kabel dijital

en: digital satellite TV
id: TV satelit dijital

en: digital terrestrial TV
id: TV teresterial dijital

en: No devices have been found.
id: Tak ada perangkat yang ditemukan.

en: Either no DVB cards are installed or all cards are busy. In the latter case make sure you close all programs such as video players that access your DVB card.
id: Tak ada kartu DVB yang terpasang atau semua kartu sedang sibuk. Pada kasus terakhir, pastikan bahwa Anda menutup semua program seperti pemutar video yang mengakses kartu DVB Anda.

en: Name
id: Nama

en: Type
id: Tipe

en: Select the device you want to configure.
id: Pilih perangkat yang ingin Anda tata.

en: All devices are already configured.
id: Semua perangkat telah ditata.

en: Go to the control center if you want to alter the settings of already configured devices.
id: Pergilah ke pusat kendali bila Anda ingin mengubah pengaturan perangkat yang telah ditata.

en: An error occured while retrieving devices.
id: Terjadi kesalahan ketika mengambil perangkat.

en: Make sure other applications don't access DVB devices and you have permissions to access them.
id: Pastikan bahwa aplikasi lain tidak mengakses perangkat DVB dan Anda punya hak untuk mengakses mereka.

en: The detailed error message is:
id: Pesan kesalahan terrinci adalah:

en: Searching for devices
id: Mencari perangkat

en: Device selection
id: Pemilihan perangkat

en: This process can take some time.
id: Proses ini bisa makan waktu.

en: You can select the channels you want to have in your list of channels.
id: Anda dapat memilih saluran yang Anda inginkan dalam daftar saluran Anda.

en: Select all
id: Pilih semua

en: Deselect all
id: Pilih tak satupun

en: _Channels:
id: _Kanal:

en: Select _scrambled channels
id: Pilih _saluran yang diacak

en: Signal quality:
id: Kualitas sinyal:

en: Signal strength:
id: Kuat sinyal:

en: Scanning for channels
id: Memindai kalan

en: Missing requirements
id: Kebutuhan kurang

en: Country and antenna selection
id: Pemilihan negara dan antena

en: Satellite selection
id: Pemilihan satelit

en: Country and provider selection
id: Pemilihan negara dan penyedia

en: Unsupported adapter
id: Adaptor tak didukung

note: translators: first %s is the DVB type, e.g. DVB-S
en: Sorry, but '%s' cards aren't supported.
id: Maaf, tapi kartu '%s' tak didukung.

en: Could not find initial tuning data.
id: Tak bisa temukan data penalaan awal.

en: Please make sure that the dvb-apps package is installed.
id: Harap pastikan bahwa paket dvb-apps terpasang.

en: Please choose a country and the antenna that is closest to your location.
id: Harap pilih suatu negara dan antena yang paling dekat dengan lokasi Anda.

en: If you don't know which antenna to choose select "Don't know" from the list of providers.
id: Bila Anda tak tahu antena mana yang dipakai, pilih "Tidak tahu" dari daftar penyedia.

en: However, searching for channels will take considerably longer this way.
id: Namun, mencari saluran akan makan waktu jauh lebih lama dengan cara ini.

en: Not listed
id: Tak terdaftar

en: _Country:
id: _Negara:

en: _Antenna:
id: _Antena:

en: Antenna
id: Antena

en: _Satellite:
id: _Satelit:

en: Satellite
id: Satelit

en: _Providers:
id: _Penyedia:

en: Provider
id: Penyedia

en: Don't know
id: Tak tahu

en: Welcome to the digital television Assistant.
id: Selamat datang ke Asisten televisi dijital.

en: It will automatically configure your devices and search for channels, if necessary.
id: Ini akan secara otomatis menata perangkat Anda dan mencari saluran-saluran, bila perlu.

en: Click "Forward" to begin.
id: Klik "Maju" untuk mulai.

en: _Expert mode
id: Mode _ekspert

en: Digital TV configuration
id: Konfigurasi TV dijital

en: Choose a location where you want to save the list of channels.
id: Pilih lokasi dimana Anda ingin menyimpan daftar saluran.

en: Save channels
id: Simpan saluran

en: Configuring device
id: Menata perangkat

en: No channels were found.
id: Tak ada saluran yang ditemukan.

en: Make sure that the antenna is connected and you have selected the correct tuning data.
id: Pastikan bahwa antena terhubung dan Anda telah memilih data penalaan yang benar.

en: The device has been added to the group %s.
id: Perangkat telah ditambahkan ke grup %s.

en: An error occured while trying to setup the device.
id: Terjadi galat ketika mencoba menyiapkan perangkat.

en: Configure Another Device
id: Tata Perangkat Lain

en: Configuration finished
id: Konfigurasi selesai

en: The device %s has been configured sucessfully.
id: Perangkat %s telah sukses ditata.

en: Failed configuring device %s.
id: Gagal menata perangkat %s.

en: Cleaning up. This may take a while.
id: Membersihkan. Ini mungkin makan waktu.

en: Setup digital TV
id: Menyiapkan TV dijital

en: The generated channels file can be used to configure your devices in the control center.
id: Berkas saluran yang dihasilkan dapat dipakai untuk menata perangkat Anda dalam pusat kendali.

en: Are you sure you want to abort?
    All process will be lost.
id: Anda yakin ingin menggugurkan?
    Semua proses akan hilang.

en: Program Guide
id: Panduan Acara

en: Digital TV
id: TV Dijital

en: Watch TV
id: TV Jam

en: Digital _TV
id: _TV Dijital

en: _Program Guide
id: _Panduan Acara

en: _Delete
id: _Hapus

en: D_etails
id: R_incian

en: _Order channels
id: _Urutkan saluran

en: By _name
id: Menurut _nama

en: By _group
id: Menurut _grup

en: _Reverse order
id: Balikkan u_rutan

en: Delete selected recording?
id: Hapus rekaman yang dipilih?

en: Recording %d
id: Rekaman %d

en: Setup Failed
id: Penyiapan Gagal

en: GNOME DVB Daemon is not installed
id: Daemon DVB GNOME tidak terpasang.

en: Could not start GNOME DVB Daemon setup
id: Tak bisa memulai penyiapan Daemon DVB GNOME

en: Digital TV Control Center
id: Pusat Kendali TV Dijital

en: Schedule recordings and browse program guide
id: Jadwalkan perekaman dan ramban daftar acara

en: Digital TV Setup
id: Penyiapan TV Dijital
