gfeeds master - en to da translation catalogue (79 entries)

en: News reader for GNOME
da: Nyhedslæser til GNOME

en: Feeds is a minimal RSS/Atom feed reader built with speed and simplicity in mind.
da: Feeds er en minimal RSS/Atom-kildelæser, som er skrevet med henblik på hastighed og enkelhed.

en: It offers a simple user interface that only shows the latest news from your subscriptions.
da: Programmet tilbyder en simpel brugergrænseflade, som kun viser de sidste nyheder fra dine abonnementer.

en: Articles are shown in a web view by default, with javascript disabled for a faster and less intrusive user experience. There's also a reader mode included, built from the one GNOME Web/Epiphany uses.
da: Artikler vises som standard i webvisning med JavaScript deaktiveret for at give en hurtigere og mindre generende brugeroplevelse. Der er også en inkluderet læsetilstand, der bygger på den, GNOME Web/Epiphany bruger.

en: Feeds can be imported and exported via OPML.
da: Nyhedskilder kan importeres og eksporteres via OPML.

en: Error: unable to parse datetime {0} for feeditem {1}
da: Fejl: kan ikke fortolke datetime {0} for feeditem {1}

en: Errors while parsing feed `{0}`
da: Fejl ved fortolkning af feed “{0}”

en: `{0}` may not be an RSS or Atom feed
da: “{0}” er måske ikke et RSS- eller Atom-feed

en: Feed {0} exists already, skipping
da: Kilden {0} findes allerede — springer over

en: All feeds
da: Alle kilder

en: There were problems with some feeds.
    Do you want to remove them?
da: Der opstod problemer med visse nyhedskilder.
    Vil du fjerne dem?

en: {0} new article | {0} new articles
da[0]: {0} ny artikel
da[1]: {0} nye artikler

en: Do you want to import these feeds?
da: Vil du importere disse nyhedskilder?

en: Do you want to import this feed?
da: Vil du importere denne nyhedskilde?

en: opml file local url or rss remote url to import
da: lokal url til opml-fil eller fjern-url til rss som skal importeres

en: Manage Feeds
da: Håndtér nyhedskilder

en: Do you want to delete these feeds?
da: Vil du slette disse nyhedskilder?

en: XML files
da: XML-filer

en: Choose an OPML file to import
da: Vælg en OPML-fil der skal importeres

en: Open
da: Åbn

en: Cancel
da: Annullér

en: Choose where to save the exported OPML file
da: Vælg hvor den eksporterede OPML-fil skal gemmes

en: Save
da: Gem

en: Error: OPML path provided does not exist
da: Fejl: Den givne OPML-sti findes ikke

en: Error parsing OPML file `{0}`
da: Fejl ved fortolkning af OPML-filen “{0}”

en: General
da: Generelle

en: General preferences
da: Generelle indstillinger

en: Show newer articles first
da: Vis nyere artikler først

en: Open links in your browser
da: Åbn links i din browser

en: Use external video player for YouTube
da: Brug ekstern videoafspiller til YouTube

en: Requires youtube-dl and a compatible video player
da: Kræver youtube-dl og en kompatibel videoafspiller

en: Preferred video player
da: Foretrukken videoafspiller

en: Maximum article age
da: Maksimal alder på artikler

en: In days
da: I dage

en: Refresh preferences
da: Opdatér indstillinger

en: Refresh articles on startup
da: Opdatér artikler ved programstart

en: New articles notification
da: Påmindelse ved nye artikler

en: Enable auto-refresh
da: Aktivér automatisk opdatering

en: Auto-refresh interval
da: Interval for automatisk opdatering

en: In seconds
da: I sekunder

en: Cache
da: Mellemlager

en: Clear caches
da: Ryd mellemlager

en: Clear
da: Ryd

en: Appearance
da: Udseende

en: Appearance preferences
da: Indstillinger for udseende

en: Dark mode
da: Mørk tilstand

en: Use dark theme for reader mode
da: Brug mørkt tema i læsetilstand

en: Show article thumbnails
da: Vis miniaturer for artikler

en: Maximum thumbnail height
da: Maksimal højde af miniaturer

en: Show full articles titles
da: Vis uforkortede artikeloverskrifter

en: Show full feeds names
da: Vis fulde nyhedskildenavne

en: Font preferences
da: Indstillinger for skrifttype

en: Use system font for titles
da: Brug systemskrifttype til overskrifter

en: Use system font for paragraphs
da: Brug systemskrifttype til afsnit

en: Custom title font
da: Brugertilpasset skrifttype til overskrifter

en: Custom paragraph font
da: Brugertilpasset skrifttype til afsnit

en: Custom monospace font
da: Brugertilpasset fastbreddeskrifttype

en: Privacy
da: Privatliv

en: Privacy preferences
da: Indstillinger til privatliv

en: Enable JavaScript
da: Aktivér JavaScript

en: Try to block advertisements
da: Forsøg at blokere reklamer

en: Requires app restart
da: Kræver programgenstart

en: Update advertisement blocking list
da: Opdatér reklameblokeringsliste

en: Updates automatically every 10 days
da: Opdaterer automatisk hver 10. dag

en: Update
da: Opdatér

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced preferences
da: Avancerede indstillinger

en: Maximum refresh threads
da: Maksimalt antal opdateringstråde

en: How many threads to use for feeds refresh
da: Hvor mange tråde der skal bruges til at opdatere nyhedskilder

en: Experimental GtkListView for articles list
da: Eksperimentel GtkListView for artikelliste

en: Loading feeds...
da: Indlæser nyhedskilder …

en: Mark as unread
da: Markér som ulæst

en: Mark as read
da: Markér som læst

en: `{0}`: connection timed out
da: “{0}”: forbindelsens tidsgrænse udløb

en: `{0}` might not be a valid address
da: “{0}” er måske ikke en gyldig adresse

en: Error downloading `{0}`, code `{1}`
da: Fejl ved download af “{0}”, kode “{1}”

en: Error downloading favicon for `{0}`
da: Fejl ved download af favicon for “{0}”

en: Link copied to clipboard!
da: Link kopieret til udklipsholder!

en: Feed content not available for this article
da: Nyhedskildeindhold er ikke tilgængeligt for denne artikel
