gfeeds master - en to fi translation catalogue (147 entries)

en: Feeds
fi: Syötteet

en: News reader for GNOME
fi: Uutislukija Gnomelle

en: Feeds is a minimal RSS/Atom feed reader built with speed and simplicity in mind.
fi: Syötteet on minimaalinen RSS-/Atom-syötteenlukija, jota rakentaessa on keskitytty nopeuteen ja yksinkertaisuuteen.

en: It offers a simple user interface that only shows the latest news from your subscriptions.
fi: Se sisältää yksinkertaisen käyttöliittymän, joka näyttää uusimmat uutiset tilauksistasi.

en: Articles are shown in a web view by default, with javascript disabled for a faster and less intrusive user experience. There's also a reader mode included, built from the one GNOME Web/Epiphany uses.
fi: Artikkelit näytetään oletusarvoisesti web-näkymässä, JavaScript poistettuna käytöstä, jotta käyttökokemus on nopea ja häiriötön. Lisäksi tarjolla on vaihtoehtoinen lukunäkymä.

en: Feeds can be imported and exported via OPML.
fi: Syötteitä on mahdollista tuoda ja viedä käyttäen OPML:ää.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: rss;reader;feed;news;
fi: rss;reader;feed;news;syötteet;lukija;uutiset;

en: Enter feed address to add
fi: Anna lisättävän syötteen osoite

en: Add
fi: Lisää

en: You're already subscribed to that feed!
fi: Olet jo tilannut kyseisen syötteen!

en: Let's get started
fi: Aloitetaan

en: Add new feeds via URL
fi: Lisää uusia syötteitä URL-osoitteen avulla

en: Import an OPML file
fi: Tuo OPML-tiedosto

en: _Show Read Articles
fi: _Näytä luetut artikkelit

en: Mark All as Read
fi: Merkitse kaikki luetuiksi

en: Mark All as _Unread
fi: Merkitse _kaikki lukemattomiksi

en: Show _Empty Feeds
fi: Näytä _tyhjät syötteet

en: _Manage Feeds
fi: _Hallitse syötteitä

en: _Import OPML
fi: _Tuo OPML

en: E_xport OPML
fi: _Vie OPML

en: P_references
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Feeds
fi: Tietoja - _Syötteet

en: Filter
fi: Suodata

en: Add Feed
fi: Lisää syöte

en: Menu
fi: Valikko

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Search
fi: Etsi

en: There Are Errors
fi: Ilmeni virheitä

en: Offline
fi: Ei verkossa

en: Manage Feeds
fi: Hallitse syötteitä

en: Manage Tags for Selected Feeds
fi: Hallitse valittujen syötteiden tunnisteita

en: Select/Unselect All
fi: Valitse kaikki tai ei mitään

en: Delete Selected Feeds
fi: Poista valitut syötteet

en: New tag name…
fi: Uuden tunnisteen nimi…

en: Add Tag
fi: Lisää tunniste

en: There are no tags yet
fi: Tunnisteita ei vielä ole

en: Add some using the entry above
fi: Lisää tunnisteita yläpuolelta

en: Open in _Browser
fi: Avaa _selaimessa

en: Open in External Media _Player
fi: Avaa ulkoisessa _mediasoittimessa

en: _Copy Article Link
fi: Kopioi _artikkelin linkki

en: View Mode
fi: Katselunäkymä

en: Web View
fi: Web-näkymä

en: Reader Mode
fi: Lukunäkymä

en: Feed Content
fi: Syötteen sisältö

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Reset Zoom
fi: Palauta mittakaava

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Back to Articles
fi: Takaisin artikkeleihin

en: General
fi: Yleiset

en: Open Keyboard Shortcuts
fi: Avaa pikanäppäimet

en: Open Menu
fi: Avaa valikko

en: Open Preferences
fi: Avaa asetukset

en: Open Filter
fi: Avaa suodatin

en: Quit
fi: Lopeta

en: Article List
fi: Artikkeliluettelo

en: Next
fi: Seuraava

en: Previous
fi: Edellinen

en: Show/Hide Read Articles
fi: Näytä/piilota luetut artikkelit

en: Mark All Read
fi: Merkitse kaikki luetuiksi

en: Article
fi: Artikkeli

en: Open in Browser
fi: Avaa selaimessa

en: Mark as Read/Unread
fi: Merkitse luetuksi/lukemattomaksi

en: Select an article
fi: Valitse artikkeli

en: Error: unable to parse datetime {0} for feeditem {1}
fi: Virhe: ei voitu jäsentää datetimea {0} syötekohteelle {1}

en: Errors while parsing feed `{0}`, URL: `{1}`
fi: Virhe jäsentäessä syötettä `{0}`, URL: `{1}`

en: `{0}` may not be an RSS or Atom feed
fi: `{0}` ei välttämättä ole RSS- tai Atom-syöte

en: Feed {0} exists already, skipping
fi: Syöte {0} on jo olemassa, ohitetaan

en: All feeds
fi: Kaikki syötteet

en: There were problems with some feeds. Do you want to remove them?
fi: Joidenkin syötteiden kanssa ilmeni ongelmia. Haluatko poistaa ne?

en: _Keep
fi: _Säilytä

en: _Remove
fi: _Poista

en: {0} new article | {0} new articles
fi[0]: {0} uusi artikkeli
fi[1]: {0} uutta artikkelia

en: Do you want to import these feeds?
fi: Haluatko tuoda nämä syötteet?

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Import
fi: _Tuo

en: Do you want to import this feed?
fi: Haluatko tuoda tämän syötteen?

en: opml file local url or rss remote url to import
fi: opml-tiedoston paikallinen osoite tai rss-etäosoite tuotavaksi

en: Do you want to delete these feeds?
fi: Haluatko poistaa nämä syötteet?

en: _Delete
fi: _Poista

en: XML files
fi: XML-tiedostot

en: Choose an OPML file to import
fi: Valitse tuotava OPML-tiedosto

en: Open
fi: Avaa

en: Cancel
fi: Peru

en: Choose where to save the exported OPML file
fi: Valitse mihin vietävä OPML-tiedosto tallennetaan

en: Save
fi: Tallenna

en: General preferences
fi: Yleiset asetukset

en: Show newer articles first
fi: Näytä uusimmat artikkelit ensin

en: Open links in your browser
fi: Avaa linkit selaimessa

en: Use external video player for YouTube
fi: Käytä erillistä videosoitinta YouTube-katseluun

en: Requires youtube-dl and a compatible video player
fi: Vaatii youtube-dl:n ja yhteensopivan videosoittimen

en: Preferred video player
fi: Ensisijainen videosoitin

en: Maximum article age
fi: Artikkelin enimmäisikä

en: In days
fi: Päivissä

en: Refresh preferences
fi: Päivityksen asetukset

en: Refresh articles on startup
fi: Päivitä artikkelit käynnistyksen yhteydessä

en: New articles notification
fi: Uusien artikkelien ilmoitus

en: Enable auto-refresh
fi: Käytä automaattista päivitystä

en: Auto-refresh interval
fi: Automaattisen päivityksen väli

en: In seconds
fi: Sekunneissa

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Clear caches
fi: Tyhjennä välimuistit

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Appearance preferences
fi: Ulkoasun asetukset

en: Dark mode
fi: Tumma tila

en: Reader mode theme
fi: Lukunäkymän teema

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Light
fi: Vaalea

en: Dark
fi: Tumma

en: Show article thumbnails
fi: Näytä artikkelin pienoiskuvat

en: Show full articles titles
fi: Näytä artikkelien otsikot kokonaan

en: Show full feeds names
fi: Näytä syötteiden nimet kokonaan

en: Font preferences
fi: Fonttiasetukset

en: Use system font for titles
fi: Käytä järjestelmän fonttia otsikoille

en: Use system font for paragraphs
fi: Käytä järjestelmän fonttia kappaleille

en: Custom title font
fi: Mukautettu otsikkofontti

en: Custom paragraph font
fi: Mukautettu kappalefontti

en: Custom monospace font
fi: Mukautettu tasalevyinen fontti

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Privacy preferences
fi: Yksityisyyden asetukset

en: Enable JavaScript
fi: Käytä JavaScriptiä

en: Try to block advertisements
fi: Yritä estää mainokset

en: Requires app restart
fi: Vaatii sovelluksen käynnistämisen uudelleen

en: Update advertisement blocking list
fi: Päivitä mainosestolista

en: Updates automatically every 10 days
fi: Päivittyy automaattisesti 10 päivän välein

en: Update
fi: Päivitä

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced preferences
fi: Edistyneet asetukset

en: Maximum refresh threads
fi: Säikeiden enimmäismäärä päivityksessä

en: How many threads to use for feeds refresh
fi: Kuinka montaa säiettä syötteiden päivittämiseen käytetään

en: Experimental GtkListView for articles list
fi: Kokeellinen GtkListView artikkeliluettelolle

en: Troubleshooting
fi: Ongelmanratkaisu

en: Export Configuration as JSON
fi: Vie asetukset JSON-muotoon

en: Attach this when reporting bugs
fi: Liitä tämä, kun ilmoitat ongelmista

en: Export
fi: Vie

note: type: ignore
en: Feeds Configuration
fi: Syötteet-sovelluksen asetukset

en: _Close
fi: _Sulje

en: Cop_y
fi: Ko_pioi

en: `{0}`: connection timed out
fi: `{0}`: yhteys aikakatkaistiin

en: `{0}` might not be a valid address
fi: `{0}` ei ole välttämättä kelvollinen osoite

en: Error downloading `{0}`, code `{1}`
fi: Virhe ladatessa `{0}`, koodi `{1}`

en: Error downloading favicon for `{0}`
fi: Virhe ladatessa favicon-kuvaketta kohteelle `{0}`

en: Error: OPML path provided does not exist
fi: Virhe: Määritettyä OPML-polkua ei ole olemassa

en: Error parsing OPML file `{0}`
fi: Virhe jäsentäessä OPML-tiedostoa `{0}`

en: Link copied to clipboard!
fi: Linkki kopioitu leikepöydälle!

en: Feed content not available for this article
fi: Syötteen sisältöä tälle artikkelille ei ole saatavilla
