gfeeds master - en to sv translation catalogue (148 entries)

en: News reader for GNOME
sv: Nyhetsläsare för GNOME

en: Feeds is a minimal RSS/Atom feed reader built with speed and simplicity in mind.
sv: Feeds är en minimal RSS-/Atom-flödesläsare byggd med hastighet och enkelhet i åtanke.

en: It offers a simple user interface that only shows the latest news from your subscriptions.
sv: Den erbjuder ett enkelt användargränssnitt som bara visar de senaste nyheterna från dina prenumerationer.

en: Articles are shown in a web view by default, with javascript disabled for a faster and less intrusive user experience. There's also a reader mode included, built from the one GNOME Web/Epiphany uses.
sv: Artiklar visas i en webbvy som standard, med javascript aktiverat för en snabbare och mindre inkräktande användarupplevelse. Det finns också ett läsläge inkluderat, byggt på detsamma som GNOME Webb/Epiphany använder.

en: Feeds can be imported and exported via OPML.
sv: Flöden kan importeras och exporteras via OPML.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: rss;reader;feed;news;
sv: rss;läsare;flöde;nyheter;

en: Enter feed address to add
sv: Ange flödesadress att lägga till

en: Add
sv: Lägg till

en: You're already subscribed to that feed!
sv: Du prenumererar redan på det flödet!

en: Let's get started
sv: Kom igång

en: Add new feeds via URL
sv: Lägg till nya flöden via URL

en: Import an OPML file
sv: Importera en OPML-fil

en: _Show Read Articles
sv: _Visa lästa artiklar

en: Mark All as Read
sv: Märk alla som lästa

en: Mark All as _Unread
sv: Märk alla som _olästa

en: Show _Empty Feeds
sv: Visa _tomma flöden

en: _Manage Feeds
sv: _Hantera flöden

en: _Import OPML
sv: _Importera OPML

en: E_xport OPML
sv: E_xportera OPML

en: P_references
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Feeds
sv: _Om Feeds

en: Filter
sv: Filtrera

en: Add Feed
sv: Lägg till flöde

en: Menu
sv: Meny

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Search
sv: Sök

en: There Are Errors
sv: Det finns fel

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Manage Feeds
sv: Hantera flöden

en: Manage Tags for Selected Feeds
sv: Hantera taggar för markerade flöden

en: Select/Unselect All
sv: Markera/avmarkera alla

en: Delete Selected Feeds
sv: Ta bort markerade flöden

en: New tag name…
sv: Nytt taggnamn…

en: Add Tag
sv: Lägg till tagg

en: There are no tags yet
sv: Det finns ännu inte några taggar

en: Add some using the entry above
sv: Lägg till några med fältet ovan

en: Open in _Browser
sv: Öppna i _webbläsare

en: Open in External Media _Player
sv: Öppna i e_xtern mediaspelare

en: _Copy Article Link
sv: _Kopiera artikellänk

en: View Mode
sv: Visningsläge

en: Web View
sv: Webbvy

en: Reader Mode
sv: Läsläge

en: Feed Content
sv: Flödesinnehåll

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Reset Zoom
sv: Återställ zoomnivå

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Back to Articles
sv: Tillbaka till artiklar

en: General
sv: Allmänt

en: Open Keyboard Shortcuts
sv: Öppna tangentbordsgenvägar

en: Open Menu
sv: Öppna meny

en: Open Preferences
sv: Öppna inställningar

en: Open Filter
sv: Öppna filter

en: Quit
sv: Avsluta

en: Article List
sv: Artikellista

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

en: Show/Hide Read Articles
sv: Visa/dölj lästa artiklar

en: Mark All Read
sv: Märk alla som lästa

en: Article
sv: Artikel

en: Open in Browser
sv: Öppna i webbläsare

en: Mark as Read/Unread
sv: Märk som läst/oläst

en: Select an article
sv: Välj en artikel

en: Error: unable to parse datetime {0} for feeditem {1}
sv: Fel: Kan inte tolka datumtid {0} för flödesobjekt {1}

en: Errors while parsing feed `{0}`, URL: `{1}`
sv: Fel vid tolkning av flödet "{0}", URL: "{1}"

en: Error decoding unicode data from feed `{0}`, URL: `{1}`
sv: Fel vid avkodning av Unicode-data från flödet "{0}", URL: "{1}"

en: Error extracting data from feed `{0}`, URL: `{1}`
sv: Fel vid extraktion av data från flödet "{0}", URL: "{1}"

en: `{0}` may not be an RSS or Atom feed
sv: "{0}" kanske inte är ett RSS- eller Atom-flöde

en: Feed {0} exists already, skipping
sv: Flödet {0} finns redan, hoppar över

en: All feeds
sv: Alla flöden

en: There were problems with some feeds. Do you want to remove them?
sv: Det uppstod problem med några flöden. Vill du ta bort dem?

en: _Keep
sv: _Behåll

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: {0} new article | {0} new articles
sv[0]: {0} ny artikel
sv[1]: {0} nya artiklar

en: Do you want to import these feeds?
sv: Vill du importera dessa flöden?

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Import
sv: _Importera

en: Do you want to import this feed?
sv: Vill du importera detta flöde?

en: url
sv: URL

en: opml file local url or rss remote url to import
sv: OPML-fil, lokal URL eller RSS-URL för att importera

en: Do you want to delete these feeds?
sv: Vill du ta bort dessa flöden?

en: _Delete
sv: Ta _bort

en: XML files
sv: XML-filer

en: Choose an OPML file to import
sv: Välj en OPML-fil att importera

en: Open
sv: Öppna

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Choose where to save the exported OPML file
sv: Välj var den exporterade OPML-filen skall sparas

en: Save
sv: Spara

en: General preferences
sv: Allmänna inställningar

en: Show newer articles first
sv: Visa nyare artiklar först

en: Open links in your browser
sv: Öppna länkar i webbläsaren

en: Use external video player for YouTube
sv: Använd en extern videospelare för YouTube

en: Requires youtube-dl and a compatible video player
sv: Kräver youtube-dl och en kompatibel videospelare

en: Preferred video player
sv: Föredragen videospelare

en: Maximum article age
sv: Maximal artikelålder

en: In days
sv: I dagar

en: Refresh preferences
sv: Uppdatera inställningar

en: Refresh articles on startup
sv: Uppdatera artiklar vid programstart

en: New articles notification
sv: Avisering för nya artiklar

en: Enable auto-refresh
sv: Aktivera automatisk uppdatering

en: Auto-refresh interval
sv: Intervall för automatisk uppdatering

en: In seconds
sv: I sekunder

en: Clear caches
sv: Rensa cache-lagrat

en: Clear
sv: Töm

en: Appearance
sv: Utseende

en: Appearance preferences
sv: Utseendeinställningar

en: Dark mode
sv: Mörkt läge

en: Reader mode theme
sv: Tema för läsläge

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Light
sv: Ljust

en: Dark
sv: Mörkt

en: Show article thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder för artiklar

en: Show full articles titles
sv: Visa fullständiga artikeltitlar

en: Show full feeds names
sv: Visa fullständiga flödesnamn

en: Font preferences
sv: Typsnittsinställningar

en: Use system font for titles
sv: Använd systemtypsnitt för titlar

en: Use system font for paragraphs
sv: Använd systemtypsnitt för stycken

en: Custom title font
sv: Anpassat typsnitt för titel

en: Custom paragraph font
sv: Anpassat typsnitt för stycke

en: Custom monospace font
sv: Anpassat typsnitt med fast breddslag

en: Privacy
sv: Sekretess

en: Privacy preferences
sv: Sekretessinställningar

en: Enable JavaScript
sv: Aktivera JavaScript

en: Try to block advertisements
sv: Försök blockera annonser

en: Requires app restart
sv: Kräver omstart av programmet

en: Update advertisement blocking list
sv: Uppdatera annonsblockeringslista

en: Updates automatically every 10 days
sv: Uppdateras automatiskt var 10:e dag

en: Update
sv: Uppdatera

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced preferences
sv: Avancerade inställningar

en: Maximum refresh threads
sv: Max antal uppdateringstrådar

en: How many threads to use for feeds refresh
sv: Hur många trådar att använda för att uppdatera flöden

en: Experimental GtkListView for articles list
sv: Experimentell GtkListView för artikellista

en: Troubleshooting
sv: Problemlösning

en: Export Configuration as JSON
sv: Exportera konfiguration som JSON

en: Attach this when reporting bugs
sv: Bifoga denna när du rapporterar fel

en: Export
sv: Exportera

note: type: ignore
en: Feeds Configuration
sv: Flödeskonfiguration

en: _Close
sv: S_täng

en: Cop_y
sv: _Kopiera

en: `{0}`: connection timed out
sv: "{0}": Anslutningen överskred tidsgränsen

en: `{0}` might not be a valid address
sv: "{0}" kanske inte är en giltig adress

en: Error downloading `{0}`, code `{1}`
sv: Kunde inte hämta "{0}", kod "{1}"

en: Error downloading favicon for `{0}`
sv: Kunde inte hämta favikon för "{0}"

en: Error: OPML path provided does not exist
sv: Fel: Angiven OPML-sökväg finns inte

en: Error parsing OPML file `{0}`
sv: Kunde inte tolka OPML-fil "{0}"

en: Link copied to clipboard!
sv: Länk kopierad till urklipp!

en: Feed content not available for this article
sv: Flödesinnehåll ej tillgängligt för den här artikeln
