gnome-firmware master - en to ca translation catalogue (165 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
ca: Microprogramari

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
ca: Instal·la microprogramari als dispositius

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
ca: Actualitza, reinstal·la i desactualitza el microprogramari de dispositius compatibles amb fwupd.

en: Devices panel
ca: Tauler de dispositius

en: Releases panel
ca: Tauler de versions

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
ca: Microprogramari;

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
ca: Càrrega de confiança

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
ca: Metadades fiables

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
ca: Està actualitzat

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
ca: És una desactualització

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
ca: Versió bloquejada

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
ca: No aprovat

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
ca: Branca alternativa

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
ca: Suportat per la comunitat

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
ca: Dispositiu intern

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
ca: Actualitzable

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
ca: L'actualització requereix un reinici

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
ca: El sistema requereix una font d'energia externa

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
ca: El dispositiu està bloquejat

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
ca: Suportat en LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
ca: Requereix un gestor d'arrencada

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
ca: Cal reiniciar després de la instal·lació

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
ca: Cal tancar després de la instal·lació

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
ca: S'ha informat a LVFS

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
ca: L'usuari ha estat notificat

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
ca: Instal·la primer al dispositiu pare

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
ca: Està en el mode d'arrencada

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
ca: El maquinari està esperant a ser reconnectat

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
ca: Ignora les comprovacions de seguretat de validació

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
ca: L'actualització del dispositiu necessita activació

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
ca: El dispositiu no tornarà a aparèixer després de completar l'actualització

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
ca: La verificació del hash criptogràfic està disponible

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
ca: Actualitzacions en etapes del dispositiu

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
ca: El dispositiu pot recuperar fallades del flaix

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
ca: El dispositiu es pot utilitzar durant la durada de l'actualització

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
ca: El dispositiu instal·la totes les versions intermèdies

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
ca: El dispositiu omet el reiniciï

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
ca: El dispositiu permet canviar a un flux diferent de microprogramari

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
ca: El microprogramari del dispositiu es desarà abans d'instal·lar les actualitzacions

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
ca: Tots els dispositius del mateix tipus s'actualitzaran al mateix temps

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
ca: Només es permeten les versions d'actualització

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
ca: No es pot accedir al dispositiu

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
ca: Pot invalidar els secrets utilitzats per a desxifrar volums

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
ca: Inactiu…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
ca: S'està descomprimint…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
ca: S'està carregant…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
ca: S'està reiniciant el dispositiu…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
ca: S'està llegint…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
ca: S'està escrivint…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
ca: S'està suprimint…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
ca: S'està verificant…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
ca: S'està planificant…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
ca: S'està baixant…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
ca: S'està autenticant…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
ca: S'està esperant…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
ca: S'està tancant…

note: TRANSLATORS: this is when we don't know how the GUID was constructed
en: Plugin Defined
ca: Connector definit

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
ca: No és correcte

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
ca: Correcte

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
ca: L'energia del sistema és massa baixa per realitzar l'actualització

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
ca: L'energia del sistema és massa baixa per a realitzar l'actualització (%u%%, requereix %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
ca: El dispositiu no es accessible o està fora del rang per connectar-se sense fil

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
ca: La bateria del dispositiu és massa baixa

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
ca: La bateria del dispositiu és massa baixa (%u%%, requereix %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
ca: El dispositiu està esperant que s'apliqui l'actualització

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
ca: El dispositiu requereix que es connecti a l'energia de la CA

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
ca: No es pot utilitzar el dispositiu mentre la tapa està tancada

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
ca[0]: ID del fabricant
ca[1]: IDs dels fabricants

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
ca: Desconegut

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
ca: No s'ha pogut apagar el dispositiu

en: A manual shutdown is required.
ca: Es requereix apagar-lo manualment.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
ca: No s'ha pogut reiniciar el dispositiu

en: A manual reboot is required.
ca: Cal reiniciar manualment.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
ca: No s'ha pogut carregar la llista dels remots

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
ca: No s'ha pogut carregar la llista de dispositius

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
ca: No s'ha trobat cap dispositiu compatible…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
ca: No s'han pogut actualitzar les metadades

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
ca: No s'ha pogut trobar LVFS

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
ca: No s'ha pogut habilitar el LVFS

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
ca: No s'ha pogut obtenir la llista dels remots

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
ca: Per a completar l'actualització cal una acció addicional

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
ca: Es requereix una acció

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
ca: No s'ha pogut instal·lar el microprogramari

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
ca: L'actualització requereix que el sistema s'aturi per a acabar.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
ca: L'actualització requereix un reinici per a acabar.

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
ca: Instal·lació correcta

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
ca: Versió %s del microprogramari instal·lat a %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
ca: S'ha detectat un xifratge complet del disc

note: TRANSLATORS: buttons TRANSLATORS: button text
en: Cancel
ca: Cancel·la

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
ca: Alguns dels secrets de la plataforma es poden invalidar en actualitzar aquest microprogramari.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
ca: Assegureu-vos que teniu la clau de recuperació del volum abans de continuar.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
ca: El microprogramari de %s no està subministrat per %s

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
ca: El microprogramari no el subministra el fabricant

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
ca: Commuta la branca

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
ca: El vostre maquinari pot ser danyat utilitzant aquest microprogramari, i instal·lar aquesta versió pot anul·lar qualsevol garantia amb %s.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
ca: El maquinari es pot danyar utilitzant aquest microprogramari, i instal·lar aquesta versió pot anul·lar qualsevol garantia del fabricant.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
ca: Heu d'entendre les conseqüències de canviar la branca de microprogramari.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s
ca: Reinstal·la el microprogramari %s versió %s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s
ca: Actualitza el microprogramari %s versió %s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s
ca: Desactualitza el microprogramari %s versió %s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s
ca: Instal·la el microprogramari %s versió %s

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: Reinstall
ca: Reinstal·la

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: Upgrade
ca: Actualitza

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: Downgrade
ca: Desactualitza

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
ca: El dispositiu continuarà sent usable durant el temps de l'actualització

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
ca: El dispositiu no es pot utilitzar mentre l'actualització s'està instal·lant

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
ca: No s'ha pogut verificar el microprogramari

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
ca: Verificació correcta

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
ca: Les sumes de verificació del microprogramari %s coincideixen

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
ca: Comprova les sumes de verificació del microprogramari?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
ca: El dispositiu pot ser inusable durant aquesta acció

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
ca: No s'han pogut actualitzar les sumes de verificació

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
ca: Actualitza el hash criptogràfic

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
ca: Enregistra els hashs criptogràfics del dispositiu actual com a verificats?

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME Firmware
ca: Quant al Microprogramari del GNOME

note: TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: command description
en: GNOME Firmware
ca: Microprogramari del GNOME

en: Category | Categories
ca[0]: Categoria
ca[1]: Categories

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
ca[0]: Suma de verificació
ca[1]: Sumes de verificació

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
ca[0]: Error solucionat
ca[1]: Errors solucionats

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
ca: Propietari

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
ca: El servei fwupd no està disponible per al vostre sistema operatiu.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
ca: No s'ha pogut desbloquejar el dispositiu

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
ca: Desbloquejar un dispositiu requereix que el sistema s'apagui per a completar-lo.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
ca: Desbloquejar un dispositiu requereix un reinici per a completar-lo.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
ca: Reinicia ara?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ca: Mostra la informació de depuració addicional

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
ca: No s'han pogut analitzar les opcions de la línia d'ordres

note: window title
en: Devices
ca: Dispositius

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
ca: LVFS no està habilitat

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
ca: Les metadades del microprogramari es poden obtenir des del servei de microprogramari del fabricant de Linux (LVFS) sense cap cost.

note: button text
en: Enable
ca: Activa

note: group title
en: Device Properties
ca: Propietats del dispositiu

note: title: device version
en: Current Version
ca: Versió actual

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
ca: Estat de bloqueig

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
ca: Versió mínima

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
ca: Versió del carregador d'arrencada

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
ca: Fabricant

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
ca: Branca

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
ca: Durada de la instal·lació

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
ca: Flaixos restants

note: title: the error text from las time
en: Update Error
ca: Error d'actualització

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
ca: Problemes

note: title: device unique ID
en: Serial Number
ca: Número de sèrie

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
ca: Atestació

note: button: save as trusted
en: _Store
ca: _Emmagatzema

note: button: verify the checksum
en: _Verify
ca: _Verifica

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
ca: Versions disponibles

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
ca: No hi ha versions disponibles

note: title: when starting
en: Loading
ca: S'està carregant

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
ca: S'estan carregant els dispositius…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
ca: Sense dispositius

note: title: one line
en: Summary
ca: Resum

note: title: multiple lines of prose
en: Description
ca: Descripció

note: title: what we are downloading
en: Filename
ca: Nom del fitxer

note: title: size in bytes
en: Size
ca: Mida

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
ca: ID remot

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
ca: ID de l'AppStream

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
ca: Llicència

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
ca: Senyaladors

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
ca: Actualitza el missatge

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
ca: Incidències

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
ca: _Actualitza les metadades

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
ca: _Instal·la l'arxiu de microprogramari

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
ca: _Quant a

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
ca: No es pot realitzar l'acció perquè el dispositiu té un problema
