gnome-firmware master - en to de translation catalogue (188 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
de: Firmware auf Geräten installieren

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
de: Firmware auf von »fwupd« unterstützten Geräten aktualisieren, neu installieren oder herabstufen.

en: Devices panel
de: Geräte

en: Releases panel
de: Veröffentlichungen

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
de: Vertrauenswürdige Nutzdaten

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
de: Vertrauenswürdige Metadaten

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
de: Ist Aktualisierung

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
de: Ist Herabsetzung

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
de: Blockierte Version

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
de: Nicht zugelassen

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
de: Alternativer Zweig

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
de: Von der Gemeinschaft unterstützt

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
de: Bericht ist vetrauenswürdig

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
de: Internes Gerät

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
de: Aktualisierbar

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
de: Aktualisierung erfordert einen Neustart

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
de: System erfordert externe Stromversorgung

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
de: Gerät ist gesperrt

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
de: Unterstützt auf LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
de: Erfordert einen Bootloader

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
de: Erfordert einen Neustart nach Installation

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
de: Erfordert Herunterfahren nach Installation

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
de: Auf LVFS gemeldet

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
de: Benutzer wurde benachrichtigt

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
de: Zuerst auf das übergeordnete Gerät installieren

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
de: Ist im Bootloader-Modus

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
de: Hardware wartet darauf, neu eingesteckt zu werden

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
de: Validierungs-Sicherheitsüberprüfungen ignorieren

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
de: Geräteaktualisierung erfordert Aktivierung

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
de: Gerät wird nach Aktualisierung nicht wieder erscheinen

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
de: Kryptografische Hash-Überprüfung ist verfügbar

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
de: Gerät kann Aktualisierungen zwischenspeichern

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
de: Gerät kann Flash-Fehler überstehen

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
de: Gerät kann während Aktualisierung verwendet werden

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
de: Gerät aktualisiert schrittweise mit Zwischenversionen

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
de: Gerät startet nicht automatisch neu

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
de: Gerät unterstützt Wechsel auf andere Firmware-Zweige

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
de: Geräte-Firmware wird vor Aktualisierung lokal gespeichert

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
de: Geräte gleicher Art werden gleichzeitig aktualisiert

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
de: Nur Versions-Aktualisierungen erlaubt

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
de: Gerät ist aktuell nicht erreichbar

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
de: Kann Verschlüsselungs-Geheimnisse ungültig machen. Diese sind notwendig, um Partitionen zu entschlüsseln

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
de: Nicht mehr unterstützt

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
de: Signierte Nutzdaten

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
de: Nicht signierte Nutzdaten

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
de: Emuliert

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
de: Für Emulation markiert

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
de: Nur ausdrücklich angegebene Aktualisierungen

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
de: Inaktiv …

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
de: Entpacken …

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
de: Laden …

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
de: Gerät wird neu gestartet …

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
de: Lesen …

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
de: Schreiben …

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
de: Löschen …

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
de: Überprüfen …

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
de: Planen …

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
de: Herunterladen …

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
de: Authentifizieren …

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
de: Warten …

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
de: Herunterfahren …

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
de: Auf Benutzer warten …

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
de: Nicht OK

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
de: Der Akkustand ist zu niedrig, um die Aktualisierung durchzuführen

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
de: Der Akkustand ist zu niedrig, um die Aktualisierung durchzuführen (%u%%, erfordert %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
de: Gerät ist nicht erreichbar, oder es befindet sich außerhalb des drahtlosen Bereichs

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
de: Akkustand des Gerätes ist zu niedrig

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
de: Akkustand des Gerätes ist zu niedrig (%u%%, erfordert %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
de: Gerät wartet darauf, dass die Aktualisierungen angewendet werden

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
de: Das Gerät benötigt eine externe Stromversorgung, um verbunden zu sein

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
de: Gerät kann nicht verwendet werden, während der  Bildschirm heruntergeklappt ist

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
de: Gerät wird gerade verwendet

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device cannot be used while there are no displays plugged in
de: Das Gerät kann nicht verwendet werden, solange keine Bildschirme angeschlossen sind

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
de[0]: Hersteller-Kennung
de[1]: Hersteller-Kennungen

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
de: Unbekannt

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
de: Herunterfahren des Gerätes fehlgeschlagen

en: A manual shutdown is required.
de: Ein manuelles Herunterfahren ist erforderlich.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
de: Neustart des Gerätes fehlgeschlagen

en: A manual reboot is required.
de: Ein manueller Neustart ist erforderlich.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
de: Laden der Gegenstellenliste fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
de: Laden der Geräteliste fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
de: Es wurden keine unterstützten Geräte gefunden …

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
de: Auffrischen der Metadaten fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
de: LVFS konnte nicht gefunden werden

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
de: LVFS konnte nicht aktiviert werden

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
de: Holen der Gegenstellenliste fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
de: Um die Aktualisierung abzuschließen, sind weitere Schritte erforderlich

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
de: Eine Aktion ist erforderlich

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
de: Installieren der Firmware fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
de: Um die Aktualisierung abzuschließen, ist das Herunterfahren des Systems erforderlich.

en: Shutdown now?
de: Jetzt herunterfahren?

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
de: Um die Aktualisierung abzuschließen, ist ein Neustart des Systems erforderlich.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
de: Jetzt neu starten?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
de: Installation erfolgreich

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
de: Firmware-Version %s wurde auf %s installiert.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
de: Laufwerksverschlüsselung entdeckt

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
de: Abbrechen

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
de: Einige Plattform-Geheimnisse können durch die Firmware-Aktualisierung ungültig gemacht werden.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
de: Stellen Sie bitte sicher, dass Sie den Laufwerks-Wiederherstellungsschlüssel besitzen, bevor Sie fortfahren.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
de: Die Firmware von %s wird nicht durch %s bereitgestellt

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
de: Die Firmware wird nicht durch den Hersteller bereitgestellt

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
de: Zweig wechseln

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
de: Ihre Hardware kann durch die Benutzung dieser Firmware beschädigt werden. Die Installation dieser Version kann Garantieansprüche an %s erlöschen lassen.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
de: Ihre Hardware kann durch die Benutzung dieser Firmware beschädigt werden. Die Installation dieser Version kann Garantieansprüche an den Hersteller erlöschen lassen.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
de: Sie müssen sich über die Konsequenzen klar sein, die ein Wechsel des Firmware-Zweigs mit sich bringt.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
de: Soll die %s Firmware mit Version %s neu installiert werden?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
de: Soll die %s Firmware mit Version %s aktualisiert werden?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
de: Soll die %s Firmware mit Version %s deaktualisiert werden?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
de: Soll die %s Firmware mit Version %s installiert werden?

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
de: _Abbrechen

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
de: _Neu installieren

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
de: _Aktualisieren

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
de: _Deaktualisieren

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
de: Das Gerät kann während der Aktualisierung verwendet werden

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
de: Das Gerät kann während der Aktualisierung nicht verwendet werden

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
de: Verifizierung der Firmware fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
de: Verifizierung erfolgreich

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
de: %s Firmware-Prüfsummen stimmen überein

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
de: Firmware-Prüfsummen verifizieren?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
de: Das Gerät kann unter Umständen währenddessen nicht verwendet werden

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
de: Aktualisieren der Prüfsummen fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
de: Kryptografischen Hash aktualisieren

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
de: Den kryptografischen Hash des aktuellen Gerätes als verifiziert setzen?

en: Category | Categories
de[0]: Kategorie
de[1]: Kategorien

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
de[0]: Prüfsumme
de[1]: Prüfsummen

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
de[0]: Behobener Fehler
de[1]: Behobene Fehler

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
de: Proprietär

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
de: Der fwupd-Dienst steht für Ihr Betriebssystem nicht zur Verfügung.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
de: Entsperren des Geräts fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
de: Das Entsperren eines Gerätes erfordert das Herunterfahren des Systems.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
de: Das Entsperren eines Gerätes erfordert einen Neustart.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
de: Zusätzliche Informationen zur Fehlerbehebung anzeigen

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
de: Verarbeiten der Kommandozeilen-Optionen fehlgeschlagen

note: window title
en: Devices
de: Geräte

en: Main Menu
de: Hauptmenü

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
de: LVFS ist nicht aktiviert

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
de: Firmware-Metadaten können kostenfrei vom Linux Vendor Firmware Service bezogen werden.

note: button text
en: Enable
de: Aktivieren

note: group title
en: Device Properties
de: Geräte-Eigenschaften

note: title: device version
en: Current Version
de: Aktuelle Version

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
de: Sperrstatus

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
de: Minimale Version

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
de: Bootloader-Version

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
de: Hersteller

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
de: Zweig

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
de: Installationsdauer

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
de: Verbleibende Flashes

note: title: the error text from las time
en: Update Error
de: Aktualisierungs-Fehler

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
de: Probleme

note: title: device unique ID
en: Serial Number
de: Seriennummer

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
de: Bescheinigung

note: button: save as trusted
en: _Store…
de: _Speichern …

note: button: verify the checksum
en: _Verify
de: Über_prüfen

en: Hardware Identification
de: Hardware-Identifikation

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
de: Merkmale

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
de: Verfügbare Veröffentlichungen

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
de: Keine Veröffentlichungen verfügbar

note: title: when starting
en: Loading
de: Wird geladen

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
de: Geräte werden geladen …

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
de: Keine Geräte

note: title: one line
en: Summary
de: Zusammenfassung

note: title: multiple lines of prose
en: Description
de: Beschreibung

note: title: what we are downloading
en: Filename
de: Dateiname

note: title: size in bytes
en: Size
de: Größe

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
de: Protokoll

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
de: Gegenstellen-Kennung

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
de: AppStream-Kennung

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
de: Lizenz

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
de: Aktualisierungs-Nachricht

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
de: Kategorien

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
de: Fehlermeldungen

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
de: Metadaten _auffrischen

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
de: Firmware-_Archiv installieren

en: _Keyboard Shortcuts
de: Tasten_kürzel

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
de: _Info

en: General
de: Allgemein

en: Refresh Metadata
de: Metadaten auffrischen

en: Install Firmware Archive
de: Firmware-Archiv installieren

en: Open Main Menu
de: Hauptmenü öffnen

en: Show Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel anzeigen

en: Close Window
de: Fenster schließen

en: Quit
de: Beenden

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
de: Kritisch

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
de: Hohe Priorität

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
de: _Aktualisieren …

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
de: _Deaktualisieren …

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
de: _Neu installieren …

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
de: Aktion kann nicht ausgeführt werden, da das Gerät ein Problem hat
