gnome-firmware master - en to es_ES translation catalogue (188 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
es_ES: Instalar firmware en dispositivos

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
es_ES: Actualizar, reinstalar y desactualizar firmware en dispositivos soportados por fwupd.

en: Devices panel
es_ES: Panel de dispositivos

en: Releases panel
es_ES: Panel de novedades

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
es_ES: Carga útil de confianza

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
es_ES: Metadatos de confianza

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
es_ES: Es una actualización

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
es_ES: Es una desactualización

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
es_ES: Versión bloqueada

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
es_ES: Sin aprobación

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
es_ES: Rama alternativa

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
es_ES: Soportado por la comunidad

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
es_ES: EL informe es de confianza

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
es_ES: Dispositivo interno

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
es_ES: Se puede actualizar

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
es_ES: La actualización requiere reiniciar

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
es_ES: El sistema requiere fuente de alimentación externa

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
es_ES: El dispositivo esta bloqueado

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
es_ES: Soportado en LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
es_ES: Requiere un cargador de arranque

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
es_ES: La instalación requiere un reinicio del sistema

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
es_ES: La instalación requiere que el sistema se apague

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
es_ES: Enviado a LVFS

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
es_ES: Se ha informado al usuario

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
es_ES: Instalar primero en dispositivo padre

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
es_ES: Esta en modo «bootloader»

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
es_ES: A la espera de que se vuelva a conectar el dispositivo

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
es_ES: Ignorar controles de seguridad vigentes

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
es_ES: La actualización del dispositivo requiere activación

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
es_ES: El dispositivo no será visible tras la actualización

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
es_ES: Verificación por hash criptográfico disponible

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
es_ES: Actualización del dispositivo por etapas

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
es_ES: El dispositivo se puede recuperar en caso de fallos en el flasheado

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
es_ES: El dispositivo puede ser utilizado durante la actualización

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
es_ES: El dispositivo instala todas las actualizaciones intermedias

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
es_ES: El dispositivo puede omitir el reinicio

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
es_ES: El dispositivo soporta el cambio a una rama distinta del firmware

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
es_ES: El firmware del dispositivo guardará antes de instalar las actualizaciones

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
es_ES: Todos los dispositivos del mismo tipo se actualizarán al mismo tiempo

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
es_ES: Solo permiten actualizaciones de versión

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
es_ES: El dispositivo no esta disponible

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
es_ES: Puede invalidar secretos usados para descifrar volúmenes

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
es_ES: Fin del ciclo de vida

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
es_ES: Carga útil firmada

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
es_ES: Carga útil no firmada

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
es_ES: Emulado

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
es_ES: Etiquetado para emulación

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
es_ES: Sólo actualizaciones explícitas

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
es_ES: Inactivo…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
es_ES: Descomprimiendo…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
es_ES: Cargando…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
es_ES: Reiniciando el dispositivo…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
es_ES: Leyendo…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
es_ES: Escribiendo…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
es_ES: Borrando…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
es_ES: Comprobando…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
es_ES: Programando…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
es_ES: Descargando…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
es_ES: Autenticando…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
es_ES: Esperando…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
es_ES: Apagando…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
es_ES: Esperando al usuario…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
es_ES: Error

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
es_ES: Aceptar

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
es_ES: Batería demasiado baja para realizar la actualización

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
es_ES: Batería demasiado baja para realizar la actualización (%u%%, se necesita %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
es_ES: El dispositivo no esta accesible, o esta fuera de rango

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
es_ES: La batería del dispositivo es demasiado baja

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
es_ES: La batería del dispositivo es demasiado baja (%u%%, se necesita %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
es_ES: Dispositivo a la espera de que se apliquen las actualizaciones

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
es_ES: El dispositivo requiere la conexión de una fuente de alimentación

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
es_ES: No se puede usar el dispositivo si la tapa esta cerrada

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
es_ES: Dispositivo en uso

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device cannot be used while there are no displays plugged in
es_ES: No se puede usar el dispositivo si no tiene conectada una pantalla

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
es_ES[0]: ID del fabricante
es_ES[1]: ID del fabricante

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
es_ES: Desconocido

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
es_ES: Falló al apagar el dispositivo

en: A manual shutdown is required.
es_ES: Se requiere un apagado manual

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
es_ES: Falló al reiniciar el dispositivo

en: A manual reboot is required.
es_ES: Se requiere un reinicio manual.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
es_ES: Falló al cargar la lista de remotos

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
es_ES: Falló al cargar la lista de dispositivos

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
es_ES: No se encontraron dispositivos soportados…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
es_ES: Falló al actualizar los metadatos

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
es_ES: Falló al buscar LVFS

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
es_ES: Falló al activar LVFS

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
es_ES: Falló al obtener la lista remotos

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
es_ES: PAra completar la actualización se necesita una acción posterior

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
es_ES: Es necesaria una acción

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
es_ES: Falló instalar el firmware

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
es_ES: La actualización requiere apagar el sistema para poder completarse.

en: Shutdown now?
es_ES: ¿Apagar ahora?

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
es_ES: La actualización requiere un reinicio para poder completarse.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
es_ES: ¿Reiniciar ahora?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
es_ES: Instalación correcta

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
es_ES: Versión %s de firmware instalada en %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
es_ES: Detectado cifrado de disco completo

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
es_ES: Cancelar

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
es_ES: Algunos de los secretos de la plataforma se pueden invalidar al actualizar este firmware.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
es_ES: Asegúrese de que tiene la clave de recuperación del volumen antes de continuar.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
es_ES: El firmware de %s no lo ha proporcionado %s

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
es_ES: El firmware no lo ha proporcionado el fabricante

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
es_ES: Cambiar de rama

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
es_ES: Su equipo se puede dañar al usar este firmware e instalar esta versión puede anular su garantía con %s.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
es_ES: Su equipo se puede dañar al usar este firmware e instalar esta versión puede anular su garantía con el fabricante.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
es_ES: Debe entender lsa consecuencias de cambiar la rama del firmware.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
es_ES: ¿Reinstalar el firmware de %s, versión %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
es_ES: ¿Actualizar el firmware de %s, versión %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
es_ES: ¿Desactualizar de versión el firmware de %s, versión %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
es_ES: ¿Instalar el firmware de %s, versión %s?

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
es_ES: C_ancelar

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
es_ES: _Reinstalar

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
es_ES: _Actualizar

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
es_ES: _Bajar de versión

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
es_ES: No se podrá usar el dispositivo durante la actualización

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
es_ES: No se podrá usar el dispositivo mientras se instala la actualización

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
es_ES: Falló al verificar el firmware

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
es_ES: Verificación correcta

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
es_ES: %s sumas de verificación de firmware coincidentes

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
es_ES: ¿Comprobar sumas de verificación del firmware?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
es_ES: El dispositivo puede no estar disponible durante esta acción

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
es_ES: Falló al actualizar las sumas de verificación

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
es_ES: Actualizar hash criptográfico

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
es_ES: ¿Registrar los hashes criptográficos del dispositivo actual como verificados?

en: Category | Categories
es_ES[0]: Categoría
es_ES[1]: Categorías

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
es_ES[0]: Suma de comprobación
es_ES[1]: Sumas de comprobación

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
es_ES[0]: Error corregido
es_ES[1]: Errores corregidos

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
es_ES: Propietario

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
es_ES: El servicio fwupd no está disponible para su SO

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
es_ES: Falló al desbloquear el dispositivo

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
es_ES: Desbloquear un dispositivo requiere que el sistema se apague por completo.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
es_ES: Desbloquear un dispositivo requiere que un reinicio completo.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
es_ES: Mostrar información adicional de depuración

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
es_ES: Falló al analizar opciones de la línea de comandos

note: window title
en: Devices
es_ES: Dispositivos

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
es_ES: LVFS no está activado

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
es_ES: Los metadatos del firmware se pueden obtener del «Linux Vendor Firmware Service» sin coste alguno.

note: button text
en: Enable
es_ES: Activar

note: group title
en: Device Properties
es_ES: Propiedades del dispositivo

note: title: device version
en: Current Version
es_ES: Versión actual

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
es_ES: Estado de bloqueo

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
es_ES: Versión mínima

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
es_ES: Versión del cargador de arranque

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
es_ES: Fabricante

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
es_ES: Rama

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
es_ES: Duración de la instalación

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
es_ES: Actualizaciones pendientes

note: title: the error text from las time
en: Update Error
es_ES: Error al actualizar

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
es_ES: Problemas

note: title: device unique ID
en: Serial Number
es_ES: Número de serie

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
es_ES: Atestiguación

note: button: save as trusted
en: _Store…
es_ES: _Almacenar…

note: button: verify the checksum
en: _Verify
es_ES: _Verificar

en: Hardware Identification
es_ES: Identificación de hardware

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
es_ES: Opciones

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
es_ES: Versiones disponibles

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
es_ES: No hay publicaciones disponibles

note: title: when starting
en: Loading
es_ES: Cargando

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
es_ES: Cargando dispositivos…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
es_ES: No hay dispositivos

note: title: one line
en: Summary
es_ES: Resumen

note: title: multiple lines of prose
en: Description
es_ES: Descripción

note: title: what we are downloading
en: Filename
es_ES: Nombre del archivo

note: title: size in bytes
en: Size
es_ES: Tamaño

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
es_ES: Protocolo

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
es_ES: ID remoto

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
es_ES: ID de AppStream

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
es_ES: Licencia

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
es_ES: Mensaje de actualización

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
es_ES: Categorías

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
es_ES: Problemas

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
es_ES: Ac_tualizar los metadatos

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
es_ES: _Instalar archivo de firmware

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos del _teclado

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
es_ES: A_cerca de

en: Refresh Metadata
es_ES: Ac_tualizar los metadatos

en: Install Firmware Archive
es_ES: Instalar archivo de firmware

en: Open Main Menu
es_ES: Abrir el menú principal

en: Show Keyboard Shortcuts
es_ES: Mostrar los atajos del teclado

en: Close Window
es_ES: Cerrar la ventana

en: Quit
es_ES: Salir

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
es_ES: Crítica

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
es_ES: Prioridad alta

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
es_ES: _Actualizar…

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
es_ES: _Bajar de versión…

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
es_ES: _Reinstalar…

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
es_ES: No se puede realizar la acción ya que el dispositivo tiene un problema
