gnome-firmware master - en to fa translation catalogue (179 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
fa: ثابت‌افزارها

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
fa: نصب ثابت‌افزارها روی افزاره‌ها

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
fa: به‌روز رسانی، نصب دوباره و پایین بردن قابت‌افزار روی افزاره‌های پشتیبانی شده به دست fwupd.

en: Devices panel
fa: تابلوی افزاره‌ها

en: Releases panel
fa: تابلوی انتشارها

en: Richard Hughes
fa: ریچارد هیوز

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
fa: Firmware;ثابت‌فزار;

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
fa: محمولهٔ مطمئن

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
fa: فردادهٔ مطمئن

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
fa: ارتقاست

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
fa: پایین بردن است

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
fa: نگارش‌های مسدود

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
fa: تأیید نشده

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
fa: شاخهٔ جایگزین

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
fa: پشتیبانی به دست اجتماع

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
fa: گزارش مطمئن است

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
fa: افزارهٔ داخلی

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
fa: قابل به‌روز شدن

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
fa: به‌روز رسانی نیازمند راه‌اندازی دوباره

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
fa: سامانه نیازمند منبع نیروی خارجی

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
fa: افزاره قفل است

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
fa: پشتیبانی شده روی LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
fa: نیازمند بارکنندهٔ راه‌اندازی

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
fa: نیازمند راه‌اندازی دوباره پس از نصب

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
fa: نیازمند خاموشی پس از نصب

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
fa: به LVFS گزارش شد

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
fa: کاربر آگاه شد

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
fa: نخست نصب روی افزارهٔ والد

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
fa: در حالت بارکنندهٔ راه‌اندازیست

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
fa: سخت‌افزار منتظر وصل شدن دوباره است

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
fa: چشم‌پوشی از بررسی‌های تأیید امنیتی

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
fa: به‌روز رسانی افزاره نیامند فعّال سازی

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
fa: افزاره دس از پایان به‌روز رسانی دوباره ظاهر نخواهد شد

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
fa: تأیید درهم ریزی رمزنگاری موجود است

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
fa: به‌روز رسانی‌های گام‌های افزاره

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
fa: افزاره می‌تواند شکست در فلش را جبران کند

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
fa: افزاره در طول به‌روز شدن قابل استفاده است

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
fa: افزاره همهٔ ارائه‌های میانی را نصب می‌کند

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
fa: افزاره ار آغاز دوباره می‌پرد

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
fa: افزاره از تعویض به جریانی دیگر از ثابت‌افزار پشتیبانی می‌کند

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
fa: پیش از نصب به‌روز رسانی‌ها ثابت‌افزار افزاره ذخیره خواهد شد

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
fa: همهٔ افزاره‌ها از یک گونه در یک زمان به‌روز خواهند شد

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
fa: تنها ارتقای نگارش مجاز است

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
fa: افزاره در حال حاضر در دسترس نیست

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
fa: پایان عمر

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
fa: محمولهٔ امضا شده

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
fa: محمولهٔ امضا نشده

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
fa: شبیه‌سازی شده

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
fa: فقط به‌روز رسانی‌ّای مشخّص

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
fa: بی‌کار…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
fa: گشودن فشردگی…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
fa: بار کردن…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
fa: آغاز دوبارهٔ افزاره…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
fa: خواندن…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
fa: نوشتن…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
fa: پک کردن…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
fa: تأیید کردن…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
fa: زمان‌بندی…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
fa: بار گرفتن…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
fa: هویت‌سنجی…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
fa: منتظر…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
fa: خاموش کردن…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
fa: منتظر کاربر…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
fa: خوب نیست

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
fa: تأیید

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
fa: نیروی سامانه برای انجام به‌روز رسانی بیش از حد کم است

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
fa: نیروی سامانه برای انجام به‌روز رسانی بیش از حد کم است (%Iu٪. نیازمند %Iu٪)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
fa: افزاره در قابل دسترسی یا در بازهٔ بی‌سیم نیست

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
fa: نیروی باتری افزاره بیش از حد کم است

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
fa: نیروی باتری افزار بیش از حد کم است (%Iu٪. نیازمند %Iu٪)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
fa: افزاره منتظر اعمال به‌روز رسانی است

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
fa: افزاره نیازمند وصل بودن نیروی جریان متناوب است

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
fa: افزاره هنگام بسته بودن درش قابل استفاده نیست

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
fa: افزاره در حال استفاده است

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
fa[0]: شناسهٔ سازنده
fa[1]: شناسه‌های سازنده

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
fa: ناشناس

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
fa: شکست در خاموش کردن افزاره

en: A manual shutdown is required.
fa: نیازمند خاموش کردن دستی.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
fa: شکست در راه‌اندازی دوبارهٔ افزاره

en: A manual reboot is required.
fa: نیازمند راه‌اندازی دوبارهٔ دستی.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
fa: شکست در بار کردن سیاههٔ دوردست‌ها

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
fa: شکست در بار کردن سیاههٔ افزاره‌ها

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
fa: هیچ افزاره‌پشتیانی شده‌ای پیدا نشد…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
fa: شکست در بازخوانی فراداده

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
fa: شکست در یافتن LVFS

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
fa: شکست در به کار انداختن LVFS

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
fa: شکست در کرفتن سیاههٔ دوردست‌ها

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
fa: نیازمند کنش

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
fa: شکست در نصب ثابت‌افزار

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
fa: تکمیل به‌روز رسانی نیازمند خاموش شدن سامانه است.

en: Shutdown now?
fa: اکنون خاموش شود؟

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
fa: تکمیل به‌روز رسانی نیازمند راه‌اندازی دوباره است.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
fa: اکنون دوباره راه‌اندازی شود؟

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
fa: نصب موفّق

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
fa: ثابت‌افزار نگارش %s روی %s نصب شد.

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
fa: لغو

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
fa: تعویض شاخه

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
fa: نصب دوبارهٔ ثابت‌افزار %s نگارش %s؟

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
fa: ارتقای ثابت‌افزار %s نگارش %s؟

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
fa: پایین بردن ثابت‌افزار %s نگارش %s؟

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
fa: نصب ثابت‌افزار %s نگارش %s؟

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
fa: _لغو

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
fa: _نصب دوباره

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
fa: _ارتقا

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
fa: _پایین بردن

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
fa: شکست در تأیید ثابت‌فزار

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
fa: تأیید موفّق

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
fa: تعداد %s جمع‌آزمای ثابت‌افزار مطابق

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
fa: تأیید جمع‌آزمای ثابت‌افزار؟

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
fa: ممکن است افزاره در این مدّت قابل استفاده نباشد

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
fa: شکست در به‌روز رسانی جمع‌آزما

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
fa: به‌روز رسانی درهم ریزی رمزنگاری

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
fa: ضبط درهم ریزی‌های رمزنگاری افزارهٔ کنونی به عنوان تأیید شده؟

note: TRANSLATORS: command description
en: GNOME Firmware
fa: ثابت‌افزارهای گنوم

en: Category | Categories
fa[0]: دسته
fa[1]: مقولات

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
fa[0]: جمع‌آزما
fa[1]: جمع‌آزماها

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
fa[0]: مشکل رفع شده
fa[1]: مشکل‌های رفع شده

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
fa: انحصاری

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
fa: خدمت fwupd روی سیستم‌عاملتان موجود نیست.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
fa: شکست ر قفل‌کشایی افزاره

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
fa: تکمیل قفل‌گشایی افزاره نیازمند خاموشی سامانه است.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
fa: تکمیل قفل‌گشایی افزاره نیازمند راه‌اندازی دوباره است.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fa: نمایش اطّلاعات اشکال‌زدایی اضافی

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
fa: شکست در تجزیهٔ گزینه‌های خط فرمان

note: window title
en: Devices
fa: افزاره‌ها

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
fa: LVFS به کار نیفتاده

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
fa: فرادادهٔ ثابت‌افزارها می‌توانند به رایگان از خدمت ثابت‌افزارد سازندهٔ لینوکس دریافت شوند.

note: button text
en: Enable
fa: به کار انداختن

note: group title
en: Device Properties
fa: ویژگی‌های افزاره

note: title: device version
en: Current Version
fa: نگارش کنونی

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
fa: وضعیت قفل

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
fa: کمینهٔ نگارش

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
fa: نگارش بارکنندهٔ راه‌اندازی

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
fa: سازنده

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
fa: شاخه

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
fa: طول نصب

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
fa: فلش مانده

note: title: the error text from las time
en: Update Error
fa: خطای به‌روز رسانی

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
fa: مشکلات

note: title: device unique ID
en: Serial Number
fa: شمارهٔ سریال

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
fa: تصدیق

note: button: save as trusted
en: _Store…
fa: _ذخیره…

note: button: verify the checksum
en: _Verify
fa: _تأیید

en: Hardware Identification
fa: شناسهٔ سخت‌افزاره

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
fa: پرچم‌ها

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
fa: ارائه‌های موجود

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
fa: هیچ ارائه‌ای موجود نیست

note: title: when starting
en: Loading
fa: بار کردن

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
fa: بار کردن افزاره‌ها…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
fa: بدون افزاره

note: title: one line
en: Summary
fa: خلاصه

note: title: multiple lines of prose
en: Description
fa: شرح

note: title: what we are downloading
en: Filename
fa: نام پرونده

note: title: size in bytes
en: Size
fa: اندازه

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
fa: شیوه‌نامه

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
fa: شناسهٔ دوردست

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
fa: شناسهٔ جریان کاره

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
fa: پروانه

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
fa: پیام به‌روز رسانی

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
fa: دسته‌ها

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
fa: مشکلات

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
fa: _بازخوانی فرداده

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
fa: _نصب بایگانی ثابت‌افزار

en: _Keyboard Shortcuts
fa: _میان‌برهای صفحه‌کلید

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
fa: _درباره

en: General
fa: عمومی

en: Refresh Metadata
fa: بازخوانی فرداده

en: Install Firmware Archive
fa: نصب بایگانی ثابت‌افزار

en: Open Main Menu
fa: گشودن فهرست اصلی

en: Show Keyboard Shortcuts
fa: نمایش میان‌برهای صفحه‌کلید

en: Close Window
fa: بستن پنجره

en: Quit
fa: خروج

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
fa: حیاتی

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
fa: اولویت زیاد

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
fa: _ارتقا…

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
fa: _پایین بردن…

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
fa: _نصب دوباره…

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
fa: به خاطر مشکل داشتن افزاره نمی‌توان کنش را اجرا کرد
