gnome-firmware master - en to fur translation catalogue (162 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
fur: Instale i firmwares sui dispositîfs

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
fur: Inzorne, torne instale e regredìs i firmware sui dispositîfs supuartâts di fwupd.

en: Devices panel
fur: Panel dai dispositîfs

en: Releases panel
fur: Panel des versions

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
fur: Caric util fidât

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
fur: Metadâts fidâts

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
fur: Al è un inzornament

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
fur: E je une regression

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
fur: Version blocade

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
fur: No aprovade

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
fur: Ram alternatîf

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
fur: Supuartât de comunitât

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
fur: Dispositîf interni

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
fur: Si pues inzornâ

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
fur: L'inzornament al necessite il tornâ a inviâ il dispositîf

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
fur: Il sisteme al domande une sorzint di alimentazion esterne

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
fur: Il dispositîf al è blocât

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
fur: Supuartât su LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
fur: Al à bisugne di un bootloader

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
fur: I covente che si torni a inviâ il dispositîf daspò la instalazion

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
fur: I covente distudâ il dispositîf daspò la instalazion

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
fur: Segnalât a LVFS

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
fur: L'utent al è stât notificât

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
fur: Instale prime sul dispositîf gjenitôr

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
fur: Al è in modalitât bootloader

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
fur: L'hardware al sta spietant di jessi di gnûf colegât

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
fur: Ignore i controi di sigurece de convalide

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
fur: L'inzornament dal dispositîf al à bisugne de ativazion

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
fur: Il dispositîf nol tornarà fûr dopo che l'inzornament al sarà completât

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
fur: La verifiche dal hash criptografic al è disponibil

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
fur: Inzornaments a tapis dal dispositîf

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
fur: Al è pussibil ripristinâ il dispositîf dai faliments di trasmission

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
fur: Al è pussibil doprâ il dispositîf dilunc l'inzornament

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
fur: Il dispositîf al instale dutis lis versions intermedis

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
fur: Il dispositîf al salte il tornâ a inviâ

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
fur: Il dispositîf al supuarte il passaç a un diferent flus dal firmware

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
fur: Il firmware dal dispositîf al vignarà salvât prime di instalâ i inzornaments

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
fur: Ducj i dispositîf dal stes gjenar a vignaran inzornâts tal stes moment

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
fur: A son ametûts dome i avanzaments di version

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
fur: In chest moment nol è pussibil rivâ al dispositîf

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
fur: Al podarès invalidâ i segrets doprâts par decifrâ i volums

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
fur: Inatîf…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
fur: Decompression…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
fur: Daûr a cjamâ…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
fur: Daûr a tornâ a inviâ il dispositîf…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
fur: Daûr a lei…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
fur: Daûr a scrivi…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
fur: Daûr a scancelâ…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
fur: Daûr a verificâ…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
fur: Daûr a planificâ…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
fur: Daûr a discjariâ…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
fur: Daûr a autenticâ…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
fur: In spiete…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
fur: Daûr a distudâ…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
fur: No ben

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
fur: Ben

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
fur: La cjarie dal sisteme e je masse basse par eseguî l'inzornament

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
fur: La cjarie dal sisteme e je masse basse par eseguî l'inzornament (%u%%, al covente il %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
fur: Nol è pussibil rivâ al dispositîf o al è fûr de puartade dal wireless

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
fur: La cjarie de batarie dal dispositîf e je masse basse

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
fur: La cjarie de batarie dal dispositîf e je masse basse (%u%%, al covente il %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
fur: Il dispositîf al sta spietant che al sedi aplicât l'inzornament

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
fur: Il dispositîf al necessite che al sedi conetût ae alimentazion di rêt

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
fur: Nol è pussibil doprâ il dispositîf intant che il tapon al è sierât

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
fur[0]: ID fabricant
fur[1]: IDs fabricant

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
fur: No cognossût

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
fur: Nol è stât pussibil distudâ il dispositîf

en: A manual shutdown is required.
fur: Al è necessari distudâ a man.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
fur: Nol è stât pussibil tornâ a inviâ il dispositîf

en: A manual reboot is required.
fur: Al è necessari tornâ a inviâ a man.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
fur: Nol è stât pussibil cjamâ la liste dai lontans

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
fur: Nol è stât pussibil cjamâ la liste dai dispositîfs

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
fur: No son stâts cjatâts dispositîfs supuartâts…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
fur: Nol è stât pussibil inzornâ i metadâts

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
fur: Nol è stât pussibil cjatâ LVFS

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
fur: Nol è stât pussibil abilitâ LVFS

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
fur: Nol è stât pussibil otignî la liste dai lontans

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
fur: Par completâ l'inzornament e covente une ulteriôr azion

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
fur: Une azion e je necessarie

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
fur: Nol è stât pussibil instalâ il firmware

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
fur: L'inzornament al à bisugne che si distudi il sisteme, par completâsi.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
fur: L'inzornament al à bisugne che si torni a inviâ il dispositîf, par completâsi.

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
fur: Instalazion lade a bon fin

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
fur: Firmware version %s instalât su %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
fur: Rilevade cifradure complete di disc

note: TRANSLATORS: buttons TRANSLATORS: button text
en: Cancel
fur: Anule

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
fur: Al è pussibil che cualchidun dai segrets de plateforme al vegni invalidât se si inzorne chest firmware.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
fur: Controle di vê la clâf di recupar dal volum prime di continuâ.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
fur: Il firmware che al rive di %s nol è dât fûr di %s

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
fur: Il firmware nol è dât fûr dal fabricant

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
fur: Cambie ram

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
fur: Se tu dopris chest firmware tu podaressis vuastâ l'hardware, e instalâ cheste version al podarès anulâ cualsisei garanzie cun %s.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
fur: Se tu dopris chest firmware tu podaressis vuastâ l'hardware, e instalâ cheste version al podarès anulâ cualsisei garanzie cul fabricant.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
fur: Tu scugnis capî lis conseguencis dal cambiâ il ram dal firmware.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s
fur: Torne instale il firmware %s ae version %s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s
fur: Inzorne il firmware %s ae version %s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s
fur: Regredìs il firmware %s ae version %s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s
fur: Instale il firmware %s ae version %s

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: Reinstall
fur: Torne instale

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: Upgrade
fur: Inzorne

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: Downgrade
fur: Regredìs

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
fur: Al restarà pussibil doprâ il dispositîf pe durade dal inzornament

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
fur: Nol sarà pussibil doprâ il dispositîf intant che l'inzornament al sarà daûr a instalâsi

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
fur: Impussibil verificâ il firmware

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
fur: Verifiche lade a bon fin

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
fur: Lis sumis di control dal firmware %s a corispuindin

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
fur: Verificâ lis sumis di control dal firmware?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
fur: Dilunc cheste azion nol sarà pussibil doprâ il dispositîf

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
fur: Impussibil inzornâ lis sumis di control

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
fur: Inzorne l'hash criptografic

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
fur: Regjistrâ tant che verificâts i hashes criptografics dal dispositîf corint?

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME Firmware
fur: Informazions su GNOME Firmware

en: Category | Categories
fur[0]: Categorie
fur[1]: Categoriis

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
fur[0]: Sume di control
fur[1]: Sumis di control

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
fur[0]: Probleme fis
fur[1]: Problemis fis

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
fur: Proprietari

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
fur: Il servizi fwupd nol è disponibil pal to SO.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
fur: Impussibil sblocâ il dispositîf

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
fur: Par completâ il sbloc di un dispositîf al è necessari che il sisteme si distudi.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
fur: Par completâ il sbloc di un dispositîf al covente tornâ a inviâ il dispositîf.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
fur: Tornâ a inviâ cumò?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fur: Mostre lis informazions adizionâls di debug

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
fur: Nol è stât pussibil analizâ lis opzions a rie di comant

note: window title
en: Devices
fur: Dispositîfs

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
fur: LVFS nol è abilitât

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
fur: Al è pussibil otignî a gratis i metadâts dal firmware dal servizi linux pai firmware dai fabricants.

note: button text
en: Enable
fur: Abilite

note: group title
en: Device Properties
fur: Proprietâts dal dispositîf

note: title: device version
en: Current Version
fur: Version corinte

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
fur: Stât di bloc

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
fur: Version minime

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
fur: Version dal bootloader

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
fur: Fabricant

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
fur: Ram

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
fur: Durade instalazion

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
fur: Trasmissions restadis

note: title: the error text from las time
en: Update Error
fur: Erôr inzornament

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
fur: Problemis

note: title: device unique ID
en: Serial Number
fur: Numar seriâl

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
fur: Atestazion

note: button: save as trusted
en: _Store
fur: _Memorize

note: button: verify the checksum
en: _Verify
fur: _Verifiche

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
fur: Versions disponibilis

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
fur: Nissune version disponibile

note: title: when starting
en: Loading
fur: Daûr a cjariâ

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
fur: Daûr a cjamâ i dispositîfs…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
fur: Nissun dispositîf

note: title: one line
en: Summary
fur: Sintesi

note: title: multiple lines of prose
en: Description
fur: Descrizion

note: title: what we are downloading
en: Filename
fur: Non file

note: title: size in bytes
en: Size
fur: Dimension

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
fur: ID lontan

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
fur: ID AppStream

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
fur: Licence

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
fur: Contrassegns

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
fur: Messaç di inzornament

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
fur: Categoriis

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
fur: Problemis

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
fur: _Inzorne metadâts

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
fur: _Instale l'archivi dal firmware

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
fur: _Informazions

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
fur: Impussibil eseguî la azion viodût che il dispositîf al à un probleme
