gnome-firmware master - en to gl translation catalogue (111 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
gl: Instala firmware en dispositivos

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
gl: Actualiza, reinstala e desactualiza firmware en dispositivos compatíbeis con fwupd.

en: Devices panel
gl: Panel de dispositivos

en: Releases panel
gl: Panel de publicacións

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
gl: Payload confiábel

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
gl: Metadatos confiábeis

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
gl: É unha actualización

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
gl: É unha desactualización

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
gl: Versión bloqueada

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
gl: Non aprobada

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
gl: Rama alternativa

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
gl: Compatibilidade da comunidade

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
gl: Dispositivo interno

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
gl: Actualizábel

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
gl: A actualización require un reinicio

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
gl: O sistema require unha orixe de enerxía externa

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
gl: O dispositivo está bloqueado

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
gl: Compatíbel con LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
gl: Require un cargador de arranque

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
gl: Precisa un reinicio despois da instalación

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
gl: Precisa apagarse despois da instalación

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
gl: Informado a LFVS

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
gl: O usuario foi notificado

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
gl: Instalar primeiro no dispositivo pai

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
gl: Está en modo cargador de arranque

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
gl: O hardware está agardando que se reconecte

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
gl: A actualización do dispositivo precisa activarse

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
gl: Fin do ficheiro

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
gl: Payload firmado

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
gl: Payload sen firmar

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
gl: Emulado

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
gl: Etiquetado para emulación

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
gl: Inactivo…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
gl: Descomprimindo…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
gl: Cargando…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
gl: Reiniciando dispositivo…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
gl: Lendo…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
gl: Escribindo…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
gl: Borrando…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
gl: Verificando…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
gl: Planificando…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
gl: Descargando…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
gl: Autenticando…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
gl: Agardando…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
gl: Apagando…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
gl: Non OK

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
gl: A enerxía do sistema é demasiado baixa para levar a cabo a actualización

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
gl[0]: ID do fabricante
gl[1]: IDs do fabricante

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
gl: Descoñecido

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
gl: Produciuse un fallo ao apagar o dispositivo

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
gl: Requírese unha acción

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
gl: Produciuse un fallo ao instalar o firmware

en: Shutdown now?
gl: Desexa apagar agora?

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
gl: Desexa reiniciar agora?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
gl: Instalación exitosa

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
gl: Detectouse cifrado de disco completo

note: TRANSLATORS: buttons TRANSLATORS: button text
en: Cancel
gl: Cancelar

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
gl: Cambiar rama

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s
gl: Instalar en %s  o firmware con versión %s

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: Reinstall
gl: Reinstalar

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: Upgrade
gl: Actualizar

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: Downgrade
gl: Desactualizar

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
gl: Produciuse un fallo ao verificar o firmware

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
gl: Verificación exitosa

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
gl: Desexa verificar as sumas de verificación?

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME Firmware
gl: Sobre Firmware de GNOME

note: TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: command description
en: GNOME Firmware
gl: Firmware de GNOME

en: Category | Categories
gl[0]: Categoría
gl[1]: Categorías

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
gl[0]: Suma de verificación

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
gl[0]: Problema arranxado
gl[1]: Problemas arranxados

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
gl: Privativo

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
gl: O servizo de fwupd non está dispoñíbel no seu sistema operativo.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
gl: Produciuse un fallo ao desbloquear o dispositivo

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
gl: Mostrar información de depuración adicional

note: window title
en: Devices
gl: Dispositivos

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
gl: LVFS non está activo

note: button text
en: Enable
gl: Activar

note: group title
en: Device Properties
gl: Propiedades do dispositivo

note: title: device version
en: Current Version
gl: Versión actual

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
gl: Estado do bloqueo

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
gl: Versión mínima

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
gl: Versión do cargador de arranque

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
gl: Fabricante

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
gl: Rama

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
gl: Duración da instalación

note: title: the error text from las time
en: Update Error
gl: Erro ao actualizar

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
gl: Problemas

note: title: device unique ID
en: Serial Number
gl: Número de serie

note: button: save as trusted
en: _Store
gl: _Almacenar

note: button: verify the checksum
en: _Verify
gl: _Verificar

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
gl: Publicacións dispoñíbeis

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
gl: Non hai publicacións dispoñíbeis

note: title: when starting
en: Loading
gl: Cargando

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
gl: Cargando dispositivos…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
gl: Non hai dispositivos

note: title: one line
en: Summary
gl: Resumo

note: title: multiple lines of prose
en: Description
gl: Descrición

note: title: what we are downloading
en: Filename
gl: Nome de ficheiro

note: title: size in bytes
en: Size
gl: Tamaño

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
gl: Protocolo

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
gl: ID remoto

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
gl: ID de AppStream

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
gl: Licenza

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
gl: Bandeiras

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
gl: Mensaxe de actualización

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
gl: Categorías

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
gl: Problemas

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
gl: _Actualizar metadatos

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
gl: _Instalar arquivo de firmware

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
gl: _Sobre

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
gl: Non é posíbel levar a cabo a actualización xa que o dispositivo ten un problema
