gnome-firmware master - en to he translation catalogue (193 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
he: קושחה

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
he: התקנת קושחה על התקנים

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
he: עדכון, התקנה מחדש ושנמוך של קושחה בהתקנים שנתמכים על ידי fwupd.

en: Devices panel
he: לוח התקנים

en: Releases panel
he: לוח מהדורות

en: Richard Hughes
he: ריצ׳ארד יוז

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
he: קושחה;

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
he: מטען מהימן

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
he: נתוני־על מהימנים

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
he: הוא שדרוג

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
he: הוא שנמוך

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
he: גרסה חסומה

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
he: לא אושרה

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
he: ענף חלופי

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
he: בתמיכת הקהילה

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
he: הדיווח מהימן

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
he: התקן פנימי

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
he: זמין לעדכונים

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
he: עדכון דורש הפעלה מחדש

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
he: המערכת דורשת מקור חשמל חיצוני

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
he: ההתקן נעול

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
he: נתמך ב־LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
he: דורש מנהל טעינה

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
he: צריך הפעלה מחדש לאחר ההתקנה

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
he: צריך כיבוי לאחר ההתקנה

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
he: דווח ל־LVFS

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
he: המשתמש קיבל הודעה

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
he: התקנה להתקן ההורה תחילה

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
he: הוא במצב מנהל טעינה

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
he: החומרה ממתינה לחיבור מחדש

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
he: התעלמות מבדיקות בטיחות תיקוף

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
he: עדכון ההתקן דורש הפעלה

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
he: ההתקן לא יופיע מחדש לאחר השלמת העדכון

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
he: אימות גיבוב קריפטוגרפי זמין

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
he: ההתקן מתכונן לעדכונים

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
he: ההתקן יכול להשתקם מתקלות צריבה

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
he: ההתקן זמין במשך העדכון

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
he: ההתקן מתקין את כל מהדורות הביניים

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
he: ההתקן מדלג על הפעלה מחדש

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
he: ההתקן תומך במעבר לתזרים קושחה אחר

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
he: קושחת ההתקן תישמר לפני התקנת עדכונים

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
he: כל ההתקנים מאותו הסוג יעודכנו באותו הזמן

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
he: מותר רק לשדרג גרסאות

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
he: ההתקן אינו נגיש כרגע

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
he: יכול לבטל תוקף של סודות שמשמשים לפענוח הכרכים

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
he: תום מחזור החיים

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
he: מטען חתום

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
he: מטען לא חתום

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
he: מדומה

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
he: מתויג להדמיה

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
he: רק עדכונים מפורשים

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
he: בהמתנה…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
he: מחולץ…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
he: בטעינה…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
he: ההתקן מופעל מחדש…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
he: מתבצעת קריאה…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
he: מתבצעת כתיבה…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
he: מתבצעת מחיקה…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
he: מתבצע אימות…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
he: תזמון נערך…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
he: מתבצעת הורדה…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
he: מתבצע אימות…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
he: בהמתנה…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
he: מתבצע כיבוי…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
he: בהמתנה למשתמש…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
he: לא תקין

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
he: תקין

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
he: עוצמת המערכת נמוכה מכדי לבצע את השדרוג

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
he: עוצמת המערכת נמוכה מכדי לבצע את השדרוג (%u%%, צריך %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
he: ההתקן לא זמין או יצא מטווח הקליטה

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
he: עוצמת סוללת ההתקן חלשה מדי

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
he: עוצמת סוללת ההתקן חלשה מדי (%u%%, צריך %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
he: ההתקן ממתין להחלת העדכון

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
he: ההתקן דורש חיבור לחשמל

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
he: אי אפשר להשתמש בהתקן כשהמסך המתקפל סגור

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
he: ההתקן בשימוש

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device cannot be used while there are no displays plugged in
he: אי אפשר להשתמש בהתקן כיוון שלא מחוברים צגים

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
he[0]: מזהה יצרן
he[1]: מזהי יצרן

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
he: לא ידוע

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
he: כיבוי ההתקן נכשל

en: A manual shutdown is required.
he: צריך לכבות ידנית.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
he: הפעלת ההתקן מחדש נכשלה

en: A manual reboot is required.
he: צריך להפעיל ידנית מחדש.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
he: טעינת רשימת המקורות המרוחקים נכשלה

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
he: טעינת רשימת ההתקנים נכשלה

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
he: לא נמצאו התקנים נתמכים…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
he: רענון נתוני־העל נכשל

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
he: איתור LVFS נכשל

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
he: הפעלת LVFS נכשלה

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
he: קבלת רשימת המקורות המרוחקים נכשלה

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
he: כדי להשלים את העדכון נדרשת פעולה נוספת

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
he: נדרשת פעולה

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
he: התקנת הקושחה נכשלה

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
he: העדכון דורש את השלמת כיבוי המערכת.

en: Shutdown now?
he: לכבות כעת?

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
he: העדכון דורש את השלמת הפעלת המערכת מחדש.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
he: להפעיל מחדש כעת?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
he: ההתקנה הצליחה

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
he: גרסת הקושחה %s הותקנה על גבי %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
he: זוהתה הצפנת כונן מלאה

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
he: ביטול

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
he: חלק מסודות הפלטפורמה עלולים לאבד מתוקפם בעת עדכון הקושחה הזאת.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
he: נא לוודא שיש לך מפתח שחזור כרך בטרם המשך בתהליך.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
he: הקשוחה מ־%s לא סופקה על ידי %s

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
he: הקושחה לא סופקה על ידי היצרן

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
he: החלפת ענף

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
he: החומרה שלך עלולה להינזק עקב שימוש בקושחה הזאת והתקנת המהדורה הזאת עלולה להפר את האחריות מצד %s.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
he: החומרה שלך עלולה להינזק עקב שימוש בקושחה הזאת והתקנת המהדורה הזאת עלולה להפר את האחריות מצד היצרן.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
he: חובה להבין את ההשלכות של שינוי ענף קושחה.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
he: להתקין על %s את גרסת הקושחה %s מחדש?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
he: לשדרג על %s את גרסת הקושחה %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
he: לשנמך על %s את גרסת הקושחה %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
he: להתקין על %s את גרסת הקושחה %s?

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
he: _ביטול

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
he: התקנה מ_חדש

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
he: _שדרוג

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
he: ש_נמוך

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
he: ההתקן לא יהיה שמיש במשך העדכון

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
he: ההתקן לא יהיה שמיש בזמן שהעדכון מותקן

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
he: אימות הקושחה נכשל

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
he: האימות הצליח

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
he: סיכומי הביקורת של הקושחה %s תואמים

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
he: לאמת סיכומי ביקורת של קושחה?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
he: ההתקן עלול לא להיות שמיש במהלך הפעולה הזאת

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
he: עדכון סיכומי הביקורת נכשל

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
he: עדכון גיבוב קריפטוגרפי

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
he: לתעד את הגיבובים העדכניים של ההתקן כמאומתים?

note: TRANSLATORS: command description
en: GNOME Firmware
he: קושחות ב־GNOME

en: Category | Categories
he[0]: קטגוריה
he[1]: קטגוריות

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
he[0]: סיכום ביקורת
he[1]: סיכומי ביקורת

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
he[0]: תקלה שטופלה
he[1]: תקלות שטופלו

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
he: קנייני

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
he: שירות fwupd לא זמין למערכת ההפעלה שלך.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
he: שחרור ההתקן נכשל

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
he: שחרור התקן דורש את כיבוי המערכת כדי להשלים את התהליך.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
he: שחרור התקן דורש הפעלה מחדש של המערכת כדי להשלים את התהליך.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
he: הצגת פרטי ניפוי שגיאות נוספים

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
he: פענוח אפשרויות שורת הפקודה נכשל

note: window title
en: Devices
he: התקנים

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
he: LVFS לא פעיל

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
he: את נתוני־העל אפשר למשוך משירות קושחות היצרנים של לינוקס (LVFS) בחיני חינם.

note: button text
en: Enable
he: הפעלה

note: group title
en: Device Properties
he: מאפייני התקן

note: title: device version
en: Current Version
he: גרסה נוכחית

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
he: מצב נעילה

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
he: גרסה מזערית

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
he: גרסת מנהל טעינה

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
he: יצרן

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
he: ענף

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
he: משך זמן התקנה

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
he: צריבות שנותרו

note: title: the error text from las time
en: Update Error
he: שגיאת עדכון

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
he: בעיות

note: title: device unique ID
en: Serial Number
he: מספר סידורי

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
he: הוכחה

note: button: save as trusted
en: _Store…
he: א_חסון…

note: button: verify the checksum
en: _Verify
he: _אימות

en: Hardware Identification
he: זיהוי חומרה

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
he: דגלונים

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
he: מהדורות זמינות

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
he: אין מהדורות זמינות

note: title: when starting
en: Loading
he: בטעינה

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
he: ההתקנים נטענים…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
he: אין התקנים

note: title: one line
en: Summary
he: תקציר

note: title: multiple lines of prose
en: Description
he: תיאור

note: title: what we are downloading
en: Filename
he: שם קובץ

note: title: size in bytes
en: Size
he: גודל

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
he: פרוטוקול

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
he: מזהה מרוחק

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
he: מזהה AppStream

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
he: רישיון

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
he: הודעת עדכון

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
he: קטגוריות

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
he: תקלות

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
he: _עדכון נתוני־על

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
he: _ארכיון התקנות קושחה

en: _Keyboard Shortcuts
he: _קיצורי מקלדת

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
he: על _אודות

en: General
he: כללי

en: Refresh Metadata
he: רענון נתוני־על

en: Install Firmware Archive
he: ארכיון התקנות קושחה

en: Open Main Menu
he: פתיחת תפריט ראשי

en: Show Keyboard Shortcuts
he: הצגת קיצורי מקלדת

en: Close Window
he: סגירת חלון

en: Quit
he: יציאה

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
he: מכריע

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
he: בעדיפות גבוהה

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
he: _שדרוג…

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
he: ש_נמוך…

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
he: התקנה מ_חדש…

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
he: לא ניתן לבצע פעולה כיוון שיש בעיה עם ההתקן
