gnome-firmware master - en to hu translation catalogue (191 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
hu: Belső vezérlőprogram

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
hu: Belső vezérlőprogram telepítése az eszközökre

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
hu: A belső vezérlőprogram frissítése, újratelepítése és korábbi verziójának telepítése az fwupd által támogatott eszközökön.

en: Devices panel
hu: Eszközök panel

en: Releases panel
hu: Kiadások panel

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
hu: Belső vezérlőprogram;Firmware;

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
hu: Megbízható hasznos teher

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
hu: Megbízható metaadatok

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
hu: Frissítés

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
hu: Régebbi verzió

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
hu: Tiltott verzió

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
hu: Nincs jóváhagyva

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
hu: Alternatív ág

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
hu: Közösség által támogatott

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
hu: A jelentés megbízható

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
hu: Belső eszköz

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
hu: Frissíthető

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
hu: A frissítés újraindítást igényel

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
hu: A rendszer külső energiaforrást igényel

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
hu: Az eszköz zárolva van

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
hu: Támogatva az LVFS-en

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
hu: Rendszerbetöltőt igényel

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
hu: Újraindítást igényel a telepítés után

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
hu: Leállítást igényel a telepítés után

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
hu: Jelentve az LVFS-re

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
hu: A felhasználó értesítve

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
hu: Telepítés először a szülő eszközre

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
hu: Rendszerbetöltő módban van

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
hu: A hardver újracsatlakoztatásra vár

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
hu: Biztonsági ellenőrzések mellőzése

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
hu: Az eszközfrissítés aktiválást igényel

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
hu: Az eszköz nem fog újra megjelenni a frissítés befejezése után

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
hu: Kriptográfiaikivonat-ellenőrzés érhető el

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
hu: Az eszköz szakaszosan frissít

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
hu: Az eszköz képes helyreállítani a beírási hibákat

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
hu: Az eszköz használható a frissítés ideje alatt

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
hu: Az eszköz telepíti az összes köztes kiadást

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
hu: Az eszköz kihagyja az újraindítást

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
hu: Az eszköz támogatja a belső vezérlőprogram különböző adatfolyamaira váltását

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
hu: Az eszköz belső vezérlőprogramja mentésre kerül a frissítések telepítése előtt

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
hu: Az összes azonos típusú eszköz egyszerre lesz frissítve

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
hu: Csak verziófrissítések engedélyezettek

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
hu: Az eszköz jelenleg elérhetetlen

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
hu: Érvénytelenítheti a kötetek visszafejtéséhez használt titkokat

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
hu: Életciklus vége

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
hu: Aláírt hasznos teher

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
hu: Aláíratlan hasznos teher

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
hu: Emulált

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
hu: Megjelölve emulációhoz

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
hu: Csak kifejezett frissítések

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
hu: Üresjárat…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
hu: Kibontás…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
hu: Betöltés…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
hu: Eszköz újraindítása…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
hu: Olvasás…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
hu: Írás…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
hu: Törlés…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
hu: Ellenőrzés…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
hu: Ütemezés…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
hu: Letöltés…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
hu: Hitelesítés…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
hu: Várakozás…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
hu: Leállítás…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
hu: Várakozás a felhasználóra…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
hu: Nincs rendben

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
hu: A rendszer akkumulátorszintje túl alacsony a frissítés végrehajtásához

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
hu: A rendszer akkumulátorszintje túl alacsony a frissítés végrehajtásához (%u%%, de %u%% szükséges)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
hu: Az eszköz elérhetetlen vagy a vezeték nélküli hatótávolságon kívül van

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
hu: Az eszköz akkumulátorszintje túl alacsony

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
hu: Az eszköz akkumulátorszintje túl alacsony (%u%%, de %u%% szükséges)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
hu: Az eszköz a frissítés alkalmazására vár

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
hu: Az eszközhöz elektromos áram csatlakoztatása szükséges

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
hu: Az eszköz nem használható, amíg a fedél le van csukva

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
hu: Az eszköz használatban van

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device cannot be used while there are no displays plugged in
hu: Az eszköz nem használható, amíg nincsenek kijelzők csatlakoztatva

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
hu[0]: Gyártóazonosító
hu[1]: Gyártóazonosítók

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
hu: Nem sikerült leállítani az eszközt

en: A manual shutdown is required.
hu: Kézi leállítás szükséges.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
hu: Nem sikerült újraindítani az eszközt

en: A manual reboot is required.
hu: Kézi újraindítás szükséges.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
hu: Nem sikerült betölteni a távoliak listáját

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
hu: Nem sikerült betölteni az eszközlistát

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
hu: Nem találhatók támogatott eszközök…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
hu: Nem sikerült frissíteni a metaadatokat

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
hu: Nem sikerült megtalálni az LVFS-t

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
hu: Nem sikerült engedélyezni az LVFS-t

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
hu: Nem sikerült lekérni a távoliak listáját

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
hu: A frissítés befejezéséhez további műveletre van szükség

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
hu: Művelet szükséges

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
hu: Nem sikerült telepíteni a belső vezérlőprogramot

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
hu: A frissítés a rendszer leállítását igényli a befejezéshez.

en: Shutdown now?
hu: Leállítja most?

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
hu: A frissítés újraindítást igényel a befejezéshez.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
hu: Újraindítja most?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
hu: A telepítés sikeres

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
hu: A belső vezérlőprogram telepített verziója %s a(z) %s eszközön.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
hu: Teljes lemeztitkosítás észlelhető

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
hu: Mégse

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
hu: Egyes platformtitkok érvénytelenné válhatnak ennek a belső vezérlőprogramnak a frissítésekor.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
hu: A folytatás előtt győződjön meg arról, hogy rendelkezik-e a kötet helyreállítási kulcsával.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
hu: A(z) %s gyártótól származó belső vezérlőprogramot nem a(z) %s biztosította

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
hu: A belső vezérlőprogramot nem a gyártó biztosította

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
hu: Váltás ágra

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
hu: A hardver megsérülhet ennek a belső vezérlőprogramnak a használatával, és a kiadás telepítése érvénytelenítheti a(z) %s által vállalt garanciát.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
hu: A hardver megsérülhet ennek a belső vezérlőprogramnak a használatával, és a kiadás telepítése érvénytelenítheti a gyártó által vállalt garanciát.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
hu: Meg kell értenie a belső vezérlőprogram ágának megváltoztatásával járó következményeket.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
hu: Újratelepíti a(z) %s eszközt %s verziójú belső vezérlőprogrammal?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
hu: Frissíti a(z) %s eszközt %s verziójú belső vezérlőprogrammal?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
hu: Telepíti a(z) %s eszközt %s verziójú korábbi belső vezérlőprogrammal?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
hu: Telepíti a(z) %s eszközt %s verziójú belső vezérlőprogrammal?

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
hu: _Mégse

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
hu: Új_ratelepítés

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
hu: _Frissítés

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
hu: Rége_bbi verzió telepítése

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
hu: Az eszköz használható marad a frissítés ideje alatt

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
hu: Az eszköz használhatatlan lesz a frissítés telepítése közben

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
hu: Nem sikerült ellenőrizni a belső vezérlőprogramot

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
hu: Az ellenőrzés sikerült

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
hu: A(z) %s belső vezérlőprogram ellenőrzőösszegek megegyeztek

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
hu: Ellenőrzi a belső vezérlőprogram ellenőrzőösszegeit?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
hu: Az eszköz használhatatlan lehet a művelet alatt

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
hu: Nem sikerült frissíteni az ellenőrzőösszegeket

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
hu: Kriptográfiai kivonat frissítése

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
hu: Feljegyzi az eszköz jelenlegi kriptográfiai kivonatait ellenőrzöttként?

note: TRANSLATORS: command description
en: GNOME Firmware
hu: GNOME belső vezérlőprogram

en: Category | Categories
hu[0]: Kategória
hu[1]: Kategóriák

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
hu[0]: Ellenőrzőösszeg
hu[1]: Ellenőrzőösszeg

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
hu[0]: Javított hiba
hu[1]: Javított hibák

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
hu: Tulajdonosi

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
hu: Az fwupd szolgáltatás nem érhető el az operációs rendszeréhez.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
hu: Nem sikerült feloldani az eszközt

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
hu: Egy eszköz feloldása a rendszer leállítását igényli a befejezéshez.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
hu: Egy eszköz feloldása újraindítást igényel a befejezéshez.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
hu: További hibakeresési információk megjelenítése

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
hu: Nem sikerült feldolgozni a parancssori kapcsolókat

note: window title
en: Devices
hu: Eszközök

en: Main Menu
hu: Főmenü

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
hu: Az LVFS nincs engedélyezve

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
hu: A belső vezérlőprogram metaadatai ingyenesen beszerezhetők a Linux gyártói belső vezérlőprogram szolgáltatásból.

note: button text
en: Enable
hu: Engedélyezés

note: group title
en: Device Properties
hu: Eszköz tulajdonságai

note: title: device version
en: Current Version
hu: Jelenlegi verzió

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
hu: Zárolási állapot

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
hu: Legkisebb verzió

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
hu: Rendszerbetöltő verziója

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
hu: Gyártó

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
hu: Ág

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
hu: Telepítés időtartama

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
hu: Hátralévő beírások száma

note: title: the error text from las time
en: Update Error
hu: Frissítési hiba

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
hu: Problémák

note: title: device unique ID
en: Serial Number
hu: Sorozatszám

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
hu: Tanúsítás

note: button: save as trusted
en: _Store…
hu: _Tárolás…

note: button: verify the checksum
en: _Verify
hu: _Ellenőrzés

en: Hardware Identification
hu: Hardver azonosítása

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
hu: Jelzők

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
hu: Elérhető kiadások

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
hu: Nincsenek elérhető kiadások

note: title: when starting
en: Loading
hu: Betöltés

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
hu: Eszközök betöltése…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
hu: Nincsenek eszközök

note: title: one line
en: Summary
hu: Összegzés

note: title: multiple lines of prose
en: Description
hu: Leírás

note: title: what we are downloading
en: Filename
hu: Fájlnév

note: title: size in bytes
en: Size
hu: Méret

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
hu: Protokoll

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
hu: Távoli azonosító

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
hu: AppStream-azonosító

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
hu: Licenc

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
hu: Frissítési üzenet

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
hu: Kategóriák

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
hu: Problémák

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
hu: Metaadatok _frissítése

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
hu: Belsővezérlőprogram-archívum _telepítése

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
hu: _Névjegy

en: General
hu: Általános

en: Refresh Metadata
hu: Metaadatok frissítése

en: Install Firmware Archive
hu: Belsővezérlőprogram-archívum telepítése

en: Open Main Menu
hu: Főmenü megnyitása

en: Show Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

en: Close Window
hu: Ablak bezárása

en: Quit
hu: Kilépés

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
hu: Kritikus

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
hu: Magas prioritású

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
hu: _Frissítés…

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
hu: _Régebbi verzió telepítése…

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
hu: Ú_jratelepítés…

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
hu: Nem lehet végrehajtani a műveletet, mivel probléma van az eszközzel
