gnome-firmware master - en to pt_BR translation catalogue (188 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
pt_BR: Instale firmware em dispositivos

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
pt_BR: Atualize, reinstale ou desatualize o firmware de dispositivos com suporte pelo fwupd.

en: Devices panel
pt_BR: Painel de dispositivos

en: Releases panel
pt_BR: Painel de versões

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
pt_BR: Carga útil confiável

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
pt_BR: Metadados confiáveis

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
pt_BR: É atualização

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
pt_BR: É desatualização

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
pt_BR: Versão bloqueada

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
pt_BR: Não aprovada

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
pt_BR: Ramo alternativo

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
pt_BR: Suporte mantido pela comunidade

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
pt_BR: O relatório é confiável

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
pt_BR: Dispositivo interno

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
pt_BR: Atualizável

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
pt_BR: Atualização requer reinicialização

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
pt_BR: Sistema requer uma fonte de energia externa

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
pt_BR: Dispositivo está bloqueado

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
pt_BR: Com suporte pelo LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
pt_BR: Requer carregador de inicialização

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
pt_BR: Precisa reinicializar após a instalação

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
pt_BR: Precisa desligar após a instalação

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
pt_BR: Relatado ao LVFS

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
pt_BR: O usuário foi notificado

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
pt_BR: Instalar primeiro no dispositivo pai

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
pt_BR: Está no modo carregador de inicialização

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
pt_BR: Dispositivo está aguardando para ser reconectado

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
pt_BR: Ignorar verificações de validação de segurança

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
pt_BR: Atualização do dispositivo precisa de ativação

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
pt_BR: O dispositivo não reaparecerá após a conclusão da atualização

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
pt_BR: A verificação de hash criptográfico está disponível

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
pt_BR: Dispositivo controla as atualizações

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
pt_BR: Dispositivo pode recuperar falhas de gravação

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
pt_BR: Dispositivo é utilizável durante a atualização

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
pt_BR: Dispositivo instala todas as versões intermediárias

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
pt_BR: Dispositivo ignora reinicialização

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
pt_BR: Dispositivo permite troca para um fluxo diferente de firmware

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
pt_BR: Firmware do dispositivo será salvo antes de instalar as atualizações

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
pt_BR: Todos os dispositivos do mesmo tipo serão atualizados ao mesmo tempo

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
pt_BR: Apenas atualizações de versão são permitidas

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
pt_BR: O dispositivo está indisponível no momento

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
pt_BR: Pode invalidar senhas usadas ​para descriptografar volumes

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
pt_BR: Fim de vida útil

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
pt_BR: Carga útil assinada

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
pt_BR: Carga útil não assinada

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
pt_BR: Emulado

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
pt_BR: Marcado para emulação

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
pt_BR: Somente atualizações explícitas

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
pt_BR: Ocioso…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
pt_BR: Descomprimindo…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
pt_BR: Carregando…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
pt_BR: Reiniciando dispositivo…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
pt_BR: Lendo…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
pt_BR: Gravando…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
pt_BR: Apagando…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
pt_BR: Verificando…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
pt_BR: Agendando…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
pt_BR: Baixando…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
pt_BR: Autenticando…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
pt_BR: Aguardando…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
pt_BR: Desligando…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
pt_BR: Aguardando usuário…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
pt_BR: Não OK

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
pt_BR: A energia do sistema está muito baixa para realizar a atualização

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
pt_BR: A energia do sistema está muito baixa para realizar a atualização (%u%%, requer %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
pt_BR: O dispositivo está inacessível ou fora do alcance sem fio

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
pt_BR: A bateria do dispositivo está muito baixa

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
pt_BR: A bateria do dispositivo está muito baixa (%u%%, requer %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
pt_BR: O dispositivo está aguardando a atualização ser aplicada

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
pt_BR: O dispositivo requer que alimentação CA esteja conectada

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
pt_BR: O dispositivo não pode ser usado enquanto a tampa estiver fechada

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
pt_BR: Dispositivo já está em uso

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device cannot be used while there are no displays plugged in
pt_BR: O dispositivo não pode ser usado enquanto não houver uma tela ligada

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
pt_BR[0]: ID do Fornecedor
pt_BR[1]: IDs dos Fornecedores

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
pt_BR: Falha ao desligar o dispositivo

en: A manual shutdown is required.
pt_BR: Requer desligamento manual.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
pt_BR: Falha ao reiniciar o dispositivo

en: A manual reboot is required.
pt_BR: Requer reinício manual.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
pt_BR: Falha ao carregar lista de dispositivos remotos

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
pt_BR: Falha ao carregar a lista de dispositivos

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
pt_BR: Nenhum dispositivo com suporte foi localizado…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
pt_BR: Falha ao atualizar os metadados

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
pt_BR: Falha ao localizar o LVFS

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
pt_BR: Falha ao habilitar o LVFS

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
pt_BR: Falha ao obter lista de dispositivos remotos

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
pt_BR: Para concluir a atualização é necessária uma ação adicional

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
pt_BR: Ação é necessária

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
pt_BR: Falha ao instalar o firmware

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
pt_BR: A atualização requer o desligamento do sistema para conclusão.

en: Shutdown now?
pt_BR: Desligar agora?

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
pt_BR: A atualização requer a reinicialização do sistema para conclusão.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
pt_BR: Reiniciar agora?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
pt_BR: Instalação bem-sucedida

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
pt_BR: Versão de firmware instalada %s em %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
pt_BR: Criptografia completa de disco detectada

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
pt_BR: Algumas das chaves de segurança da plataforma podem ser invalidadas ao atualizar este firmware.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
pt_BR: Por gentileza, certifique-se de possuir a chave de recuperação do volume antes de continuar.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
pt_BR: O firmware de %s não é fornecido por %s

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
pt_BR: O firmware não é mantido pelo fornecedor

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
pt_BR: Alternar ramo

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
pt_BR: Seu hardware pode ser danificado ao usar este firmware e instalar esta versão pode anular qualquer garantia com %s.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
pt_BR: Seu hardware pode ser danificado ao usar este firmware e instalar esta versão pode anular qualquer garantia com o fornecedor.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
pt_BR: Você deve compreender as consequências de alterar o ramo do firmware.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
pt_BR: Reinstalar firmware %s versão %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
pt_BR: Atualizar firmware %s versão %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
pt_BR: Desatualizar firmware %s versão %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
pt_BR: Instalar firmware %s versão %s?

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
pt_BR: _Reinstalar

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
pt_BR: _Atualizar

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
pt_BR: _Desatualizar

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
pt_BR: O dispositivo poderá ser usado durante a atualização

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
pt_BR: O dispositivo não poderá ser usado durante a instalação da atualização

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
pt_BR: Falha ao verificar o firmware

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
pt_BR: Verificação bem-sucedida

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
pt_BR: as somas de verificação %s correspondem

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
pt_BR: Checar as somas de verificação do firmware?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
pt_BR: O dispositivo poderá ficar temporariamente inutilizável durante esta ação

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
pt_BR: Falha ao atualizar as somas de verificação

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
pt_BR: Atualizar hash criptográfico

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
pt_BR: Salvar hashes criptográficos do dispositivo atual como verificados?

en: Category | Categories
pt_BR[0]: Categoria
pt_BR[1]: Categorias

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
pt_BR[0]: Soma de verificação
pt_BR[1]: Somas de verificação

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
pt_BR[0]: Problema Corrigido
pt_BR[1]: Problemas Corrigidos

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
pt_BR: Proprietário

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
pt_BR: O serviço fwupd não está disponível para seu sistema operacional.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
pt_BR: Falha ao desbloquear o dispositivo

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
pt_BR: Desbloquear um dispositivo requer que o sistema seja desligado para ser concluído.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
pt_BR: Desbloquear um dispositivo requer reinicialização do sistema para ser concluído.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
pt_BR: Mostrar informações adicionais de depuração

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
pt_BR: Falha ao analisar as opções de linha de comando

note: window title
en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Main Menu
pt_BR: Menu Principal

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
pt_BR: LVFS não está habilitado

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
pt_BR: Metadados de firmware podem ser obtidos gratuitamente através do Linux Vendor Firmware Service.

note: button text
en: Enable
pt_BR: Habilitar

note: group title
en: Device Properties
pt_BR: Propriedades do dispositivo

note: title: device version
en: Current Version
pt_BR: Versão atual

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
pt_BR: Estado de bloqueio

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
pt_BR: Versão mínima

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
pt_BR: Versão do carregador de inicialização

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
pt_BR: Fornecedor

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
pt_BR: Ramo

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
pt_BR: Duração da instalação

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
pt_BR: Gravações restantes

note: title: the error text from las time
en: Update Error
pt_BR: Erro de atualização

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
pt_BR: Problemas

note: title: device unique ID
en: Serial Number
pt_BR: Número de série

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
pt_BR: Atestado

note: button: save as trusted
en: _Store…
pt_BR: _Armazenar…

note: button: verify the checksum
en: _Verify
pt_BR: _Verificar

en: Hardware Identification
pt_BR: Identificação do Hardware

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
pt_BR: Sinalizadores

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
pt_BR: Atualizações disponíveis

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
pt_BR: Nenhuma atualização disponível

note: title: when starting
en: Loading
pt_BR: Carregando

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
pt_BR: Carregando dispositivos…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
pt_BR: Sem dispositivos

note: title: one line
en: Summary
pt_BR: Sumário

note: title: multiple lines of prose
en: Description
pt_BR: Descrição

note: title: what we are downloading
en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

note: title: size in bytes
en: Size
pt_BR: Tamanho

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
pt_BR: Protocolo

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
pt_BR: ID Remoto

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
pt_BR: ID AppStream

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
pt_BR: Licença

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
pt_BR: Mensagem de atualização

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
pt_BR: Categorias

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
pt_BR: Problemas

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
pt_BR: _Atualizar metadados

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
pt_BR: _Instalar arquivo de firmware

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: _Atalhos de teclado

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
pt_BR: _Sobre

en: General
pt_BR: Geral

en: Refresh Metadata
pt_BR: Atualizar metadados

en: Install Firmware Archive
pt_BR: Instalar arquivo de firmware

en: Open Main Menu
pt_BR: Abrir Menu Principal

en: Show Keyboard Shortcuts
pt_BR: Exibir Atalhos do Teclado

en: Close Window
pt_BR: Fechar Janela

en: Quit
pt_BR: Sair

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
pt_BR: Crítico

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
pt_BR: Alta Prioridade

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
pt_BR: _Atualizar…

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
pt_BR: _Desatualizar…

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
pt_BR: _Reinstalar…

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
pt_BR: Não é possível realizar a ação, pois o dispositivo tem um problema
