gnome-firmware master - en to ru translation catalogue (190 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
ru: Прошивка

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
ru: Установка прошивки на устройство

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
ru: Обновление, переустановка и откат на предыдущую версию прошивки для устройств, поддерживаемых fwupd.

en: Devices panel
ru: Панель устройств

en: Releases panel
ru: Панель выпусков

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
ru: Firmware;Прошивка;

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
ru: Доверенная полезная нагрузка

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
ru: Доверенные метаданные

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
ru: Является обновлением

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
ru: Является понижением версии

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
ru: Заблокированная версия

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
ru: Не одобрено

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
ru: Альтернативная ветвь

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
ru: Поддерживается сообществом

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
ru: Отчёт надёжный

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
ru: Внутренее устройство

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
ru: Подходит для обновления

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
ru: Обновление требует перезагрузки

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
ru: Системе требуется внешний источник питания

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
ru: Устройство заблокировано

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
ru: Поддерживается на LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
ru: Требуется загрузчик

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
ru: После установки необходима перезагрузка

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
ru: После установки необходимо завершение работы

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
ru: Отправлен отчёт в LVFS

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
ru: Пользователь уведомлён

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
ru: Сначала установите на родительское устройство

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
ru: Находится в режиме загрузчика

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
ru: Оборудование ожидает повторного подключения

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
ru: Игнорировать проверки безопасности

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
ru: Обновление устройства требует активации

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
ru: Устройство не появится снова после завершения обновления

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
ru: Доступна криптографическая проверка хэша

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
ru: Устройство выполняет обновление поэтапно

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
ru: Устройство может восстанавливаться после сбоев флэш-памяти

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
ru: Во время обновления устройством можно пользоваться

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
ru: Устройство устанавливает все промежуточные выпуски

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
ru: Устройство пропускает перезагрузку

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
ru: Устройство поддерживает переключение на другой поток прошивки

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
ru: Перед установкой обновлений прошивка устройства будет сохранена

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
ru: Все однотипные устройства будут обновлены одновременно

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
ru: Разрешены только обновления версии

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
ru: Устройство в настоящее время недоступно

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
ru: Может сделать недействительными секреты, используемые для расшифровки томов

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
ru: Окончен срок поддержки

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
ru: Подписанная полезная нагрузка

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
ru: Неподписанная полезная нагрузка

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
ru: Эмулировано

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
ru: Отмечено для эмуляции

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
ru: Только явные обновления

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
ru: Простой…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
ru: Распаковка…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
ru: Загрузка…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
ru: Перезагрузка устройства…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
ru: Чтение…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
ru: Запись…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
ru: Очистка…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
ru: Проверка…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
ru: Планирование…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
ru: Получение данных…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
ru: Аутентификация…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
ru: Ожидание…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
ru: Отключение…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
ru: Ожидаем пользователя…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
ru: Не OK

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
ru: Слишком низкий заряд батареи для выполнения обновления

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
ru: Слишком низкий заряд батареи для выполнения обновления (%u%%, требуется %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
ru: Устройство недоступно или находится вне зоны действия беспроводной сети

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
ru: Заряд батареи устройства слишком низкий

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
ru: Заряд батареи устройства слишком низкий (%u%%, требуется %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
ru: Устройство ожидает применения обновления

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
ru: Устройство требует подключения к сети переменного тока

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
ru: Устройство нельзя использовать при закрытой крышке

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
ru: Устройство используется

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device cannot be used while there are no displays plugged in
ru: Устройство нельзя использовать, пока к нему не подключен дисплеи

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
ru[0]: Идентификатор производителя
ru[1]: Идентификатора производителя
ru[2]: Идентификаторов производителя

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
ru: Неизвестно

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
ru: Не удалось выключить устройство

en: A manual shutdown is required.
ru: Требуется ручное отключение.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
ru: Не удалось резагрузить устройство

en: A manual reboot is required.
ru: Требуется перезагрузить вручную.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
ru: Не удалось загрузить список удаленных источников

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
ru: Не удалось загрузить список устройств

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
ru: Не найдено поддерживаемых устройств…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
ru: Не удалось обновить метаданные

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
ru: Не удалось найти LVFS

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
ru: Не удалось включить LVFS

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
ru: Не удалось получить список удаленных источников

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
ru: Для завершения обновления требуются дальнейшие действия

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
ru: Требуется действие

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
ru: Не удалось установить прошивку

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
ru: Для завершения обновления требуется отключение системы.

en: Shutdown now?
ru: Выключить сейчас?

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
ru: Для завершения обновления требуется перезагрузка.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
ru: Перезагрузить сейчас?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
ru: Установка прошла успешно

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
ru: Установлена версия прошивки %s на %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
ru: Обнаружено полное шифрование диска

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
ru: Отменить

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
ru: При обновлении прошивки некоторые секреты платформы могут стать недействительными.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
ru: Прежде чем продолжить, убедитесь, что у вас есть ключ восстановления тома.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
ru: Прошивка от %s не предоставлена для %s

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
ru: Прошивка не поставляется производителем

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
ru: Переключить ветку

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
ru: Ваше оборудование может быть повреждено из-за использования этой прошивки. А установка этого выпуска может привести к аннулированию гарантийных обязательств %s.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
ru: Ваше оборудование может быть повреждено из-за использования этой прошивки. А установка этого выпуска может привести к аннулированию гарантийных обязательств производителя.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
ru: Вам следует принять во внимание последствия изменения ветки прошивки.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
ru: Переустановить прошивку %s версии %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
ru: Обновить прошивку %s до версии %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
ru: Снизить версию прошивки %s до %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
ru: Установить прошивку %s версии %s?

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
ru: _Отменить

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
ru: _Переустановить

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
ru: _Обновить

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
ru: По_низить

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
ru: Во время обновления устройством можно будет пользоваться

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
ru: Во время установки обновления устройством нельзя будет пользоваться

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
ru: Прошивка не прошла проверку

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
ru: Проверка прошла успешно

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
ru: контрольные суммы прошивки %s совпадают

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
ru: Проверить контрольные суммы прошивки?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
ru: Во время этого действия устройством нельзя будет пользоваться

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
ru: Не удалось обновить контрольные суммы

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
ru: Обновление криптографического хэша

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
ru: Записать текущие криптографические хэши устройства как проверенные?

en: Category | Categories
ru[0]: Категория
ru[1]: Категории
ru[2]: Категорий

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
ru[0]: Контрольная сумма
ru[1]: Контрольные суммы
ru[2]: Контрольных сумм

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
ru[0]: Исправлена проблема
ru[1]: Исправлено проблемы
ru[2]: Исправлено проблем

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
ru: Проприетарная

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
ru: Служба fwupd недоступна для вашей операционной системы.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
ru: Не удалось разблокировать устройство

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
ru: Для разблокировки устройства требуется завершение работы системы.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
ru: Для разблокировки устройства требуется его перезагрузка.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ru: Показать дополнительную отладочную информацию

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
ru: Не удалось обработать параметры командной строки

note: window title
en: Devices
ru: Устройства

en: Main Menu
ru: Главное меню

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
ru: LVFS не включено

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
ru: Метаданные прошивки можно бесплатно получить в Linux Vendor Firmware Service.

note: button text
en: Enable
ru: Включить

note: group title
en: Device Properties
ru: Свойства устройства

note: title: device version
en: Current Version
ru: Текущая версия

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
ru: Состояние блокировки

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
ru: Минимальная версия

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
ru: Версия загрузчика

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
ru: Производитель

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
ru: Ветвь

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
ru: Продолжительность установки

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
ru: Осталось перезаписей

note: title: the error text from las time
en: Update Error
ru: Ошибка обновления

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
ru: Проблемы

note: title: device unique ID
en: Serial Number
ru: Серийный номер

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
ru: Подтверждение

note: button: save as trusted
en: _Store…
ru: _Сохранить…

note: button: verify the checksum
en: _Verify
ru: _Проверить

en: Hardware Identification
ru: Идентификация оборудования

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
ru: Флаги

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
ru: Доступные выпуски

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
ru: Нет доступных выпусков

note: title: when starting
en: Loading
ru: Загрузка

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
ru: Загрузка устройств…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
ru: Нет устройств

note: title: one line
en: Summary
ru: Резюме

note: title: multiple lines of prose
en: Description
ru: Описание

note: title: what we are downloading
en: Filename
ru: Имя файла

note: title: size in bytes
en: Size
ru: Размер

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
ru: Протокол

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
ru: Удалённый идентификатор

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
ru: Идентификатор AppStream

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
ru: Лицензия

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
ru: Сообщение об обновлении

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
ru: Категории

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
ru: Проблемы

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
ru: _Обновить метаданные

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
ru: _Установить архив прошивки

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
ru: _О приложении

en: General
ru: Общие

en: Refresh Metadata
ru: Обновить метаданные

en: Install Firmware Archive
ru: Установить архив прошивки

en: Open Main Menu
ru: Открыть главное меню

en: Show Keyboard Shortcuts
ru: Показать комбинации клавиш

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Quit
ru: Выйти

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
ru: Критическое

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
ru: Высокоприоритетное

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
ru: _Обновить…

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
ru: _Понизить…

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
ru: _Переустановить…

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
ru: Невозможно выполнить действие, поскольку на устройстве возникла проблема
