gnome-firmware master - en to sk translation catalogue (128 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
sk: Firmvér

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
sk: Inštaluje firmvéry do zariadení

en: Devices panel
sk: Panel zariadení

en: Releases panel
sk: Panel vydaní

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
sk: Firmvér;

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
sk: Dôveryhodné metaúdaje

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
sk: Novšia verzia

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
sk: Staršia verzia

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
sk: Blokovaná verzia

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
sk: Neschválená

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
sk: Alternatívna vetva

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
sk: Podporovaná komunitou

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
sk: Vnútorné zariadenie

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
sk: Aktualizovateľné

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
sk: Aktualizácia vyžaduje reštart

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
sk: Systém vyžaduje externý zdroj energie

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
sk: Zariadenie je uzamknuté

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
sk: Vyžaduje zavádzač

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
sk: Vyžaduje reštart po inštalácii

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
sk: Vyžaduje vypnutie po inštalácii

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
sk: Používateľ bol upozornený

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
sk: Je v režime zavádzača

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
sk: Hardvér čaká na opätovné pripojenie

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
sk: Aktualizácia zariadenia vyžaduje aktiváciu

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
sk: Zariadenie sa dokáže obnoviť zo zlyhaní počas nahrávania

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
sk: Zariadenie je použiteľné počas priebehu aktualizácie

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
sk: Zariadenie nainštaluje všetky prechodné vydania

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
sk: Zariadenie vynecháva reštart

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
sk: Firmvér zariadenia bude uložený pred inštaláciou aktualizácií

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
sk: Všetky zariadenia rovnakého typu budú aktualizované súčasne

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
sk: Zariadenie nie je momentálne dosiahnuteľné

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
sk: Nečinné…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
sk: Dekomprimuje sa…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
sk: Načítava sa…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
sk: Reštartuje sa zariadenie…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
sk: Číta sa…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
sk: Zapisuje sa…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
sk: Vymazáva sa…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
sk: Overuje sa…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
sk: Plánuje sa…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
sk: Preberá sa…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
sk: Overuje sa totožnosť…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
sk: Čaká sa…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
sk: Vypína sa…

note: TRANSLATORS: the ID that defines the mapping from device * to firmware stream
en: GUID | GUIDs
sk[0]: Identifikátory GUID
sk[1]: Identifikátor GUID
sk[2]: Identifikátory GUID

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
sk: Nie je v poriadku

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
sk: V poriadku

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
sk: Zariadenie nie je dosiahnuteľné, alebo je mimo bezdrôtového dosahu

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
sk: Zariadenie čaká na aplikáciu aktualizácie

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
sk: Zariadenie vyžaduje pripojené napájanie zo siete

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
sk: Zariadenie sa nedá použiť počas zavretého krytu

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
sk[0]: Identifikátory výrobcu
sk[1]: Identifikátor výrobcu
sk[2]: Identifikátory výrobcu

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
sk: Neznáme

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
sk: Zlyhalo vypnutie zariadenia

en: A manual shutdown is required.
sk: Vyžaduje sa ručné vypnutie.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
sk: Zlyhalo reštartovanie zariadenia

en: A manual reboot is required.
sk: Vyžaduje sa ručné reštartovanie.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
sk: Zlyhalo načítanie zoznamu zariadení

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
sk: Nenašli sa žiadne podporované zariadenia…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
sk: Zlyhalo obnovenie metaúdajov

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
sk: Na dokončenie aktualizácie sa vyžaduje ďalšia akcia

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
sk: Vyžaduje sa akcia

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
sk: Zlyhala inštalácia firmvéru

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
sk: Na dokončenie aktualizácie sa vyžaduje vypnutie systému.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
sk: Na dokončenie aktualizácie sa vyžaduje reštart.

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
sk: Inštalácia bola úspešná

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
sk: Bola nainštalovaná verzia firmvéru %s do zariadenia %s.

note: TRANSLATORS: buttons TRANSLATORS: button text
en: Cancel
sk: Zrušiť

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
sk: Prepnúť vetvu

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
sk: Váš hardvér môže byť poškodený použitím tohto firmvéru a inštaláciou tohto vydania môžete prísť o akúkoľvek záruku od výrobcu %s.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
sk: Váš hardvér môže byť poškodený použitím tohto firmvéru a inštaláciou tohto vydania môžete prísť o akúkoľvek záruku od výrobcu.

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: Reinstall
sk: Preinštalovať

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: Upgrade
sk: Aktualizovať

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
sk: Zariadenie bude možné počas aktualizácie používať

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
sk: Zariadenie nebude možné počas aktualizácie používať

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
sk: Zlyhalo overenie firmvéru

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
sk: Overenie bolo úspešné

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
sk: Overiť kontrolné súčty firmvéru?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
sk: Zariadenie možno nebude možné používať počas tejto akcie

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
sk: Zlyhala aktualizácia kontrolných súčtov

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME Firmware
sk: O aplikácii Firmvér prostredia GNOME

note: TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: command description
en: GNOME Firmware
sk: Firmvér prostredia GNOME

en: Category | Categories
sk[0]: Kategórie
sk[1]: Kategória
sk[2]: Kategórie

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
sk[0]: Kontrolné súčty
sk[1]: Kontrolný súčet
sk[2]: Kontrolné súčty

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
sk[0]: Opravené problémy
sk[1]: Opravený problém
sk[2]: Opravené problémy

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
sk: Uzavretý

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
sk: Služba fwupd nie je dostupná pre váš OS.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
sk: Zlyhalo odomknutie zariadenia

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
sk: Na dokončenie odomknutia zariadenia sa vyžaduje vypnutie systému.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
sk: Na dokončenie odomknutia zariadenia sa vyžaduje reštart.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
sk: Reštartovať teraz?

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
sk: Zlyhala analýza volieb príkazového riadku

note: window title
en: Devices
sk: Zariadenia

note: group title
en: Device Properties
sk: Vlastnosti zariadenia

note: title: device version
en: Current Version
sk: Aktuálna verzia

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
sk: Stav uzamknutia

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
sk: Minimálna verzia

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
sk: Verzia zavádzača

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
sk: Výrobca

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
sk: Vetva

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
sk: Trvanie inštalácie

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
sk: Zostatok nahratí

note: title: the error text from las time
en: Update Error
sk: Chyba aktualizácie

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
sk: Problémy

note: title: device unique ID
en: Serial Number
sk: Sériové číslo

note: button: save as trusted
en: _Store
sk: _Uložiť

note: button: verify the checksum
en: _Verify
sk: O_veriť

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
sk: Dostupné vydania

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
sk: Nie sú dostupné žiadne vydania

note: title: when starting
en: Loading
sk: Načítavanie

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
sk: Načítavajú sa zariadenia…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
sk: Žiadne zariadenia

note: title: one line
en: Summary
sk: Súhrn

note: title: multiple lines of prose
en: Description
sk: Popis

note: title: what we are downloading
en: Filename
sk: Názov súboru

note: title: size in bytes
en: Size
sk: Veľkosť

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
sk: Protokol

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
sk: Vzdialené identifikátor

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
sk: AppStream identifikátor

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
sk: Licencia

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
sk: Značky

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
sk: Správa aktualizácie

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
sk: Kategórie

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
sk: Problémy

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
sk: _Obnoviť metaúdaje

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
sk: _Inštalovať archív s firmvérom

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
sk: _O aplikácii

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
sk: Nedá sa vykonať akcia, pretože zariadenie má problém
