gnome-firmware master - en to sl_SI translation catalogue (39 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
sl_SI: Strojna programska oprema

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
sl_SI: Namestitev strojne programske opreme na naprave

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
sl_SI: Posodobljanje, ponovna namestitev in posodobitev strojne programske opremo na napravah, s podporo fwupd.

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
sl_SI: Strojna programska oprema;firmware;posodobitev;

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
sl_SI: Naprava je zakljenjena

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
sl_SI: Naprava se po dokončanju posodobitve ne bo ponovno pojavila

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
sl_SI: Vse naprave iste vrste bodo posodobljene sočasno

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
sl_SI: Nedejavno …

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
sl_SI: Poteka nalaganje …

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
sl_SI: Poteka branje podatkov …

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
sl_SI: Poteka zapisovanje …

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
sl_SI: Poteka brisanje …

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
sl_SI: Poteka preverjanje …

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
sl_SI: Poteka prejemanje …

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
sl_SI: Poteka overjanjeanje …

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
sl_SI: V redu

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
sl_SI: Neznano

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
sl_SI: Posodobitev zahteva popolni izklop pred dokončanjem.

note: TRANSLATORS: buttons TRANSLATORS: button text
en: Cancel
sl_SI: Prekliči

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME Firmware
sl_SI: O programu

note: TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: command description
en: GNOME Firmware
sl_SI: Strojna programska oprema GNOME

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
sl_SI: Lastniško

note: window title
en: Devices
sl_SI: Naprave

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
sl_SI: Metapodatke strojne programske opreme je mogoče pridobiti brez stroškov z uporabo storitve Linux Vendor Firmware Service.

note: button text
en: Enable
sl_SI: Omogoči

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
sl_SI: Ponudnik

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
sl_SI: Veja

note: title: device unique ID
en: Serial Number
sl_SI: Zaporedna številka

note: button: verify the checksum
en: _Verify
sl_SI: _Overi

note: title: when starting
en: Loading
sl_SI: Poteka nalaganje ...

note: title: one line
en: Summary
sl_SI: Povzetek

note: title: multiple lines of prose
en: Description
sl_SI: Opis

note: title: what we are downloading
en: Filename
sl_SI: Ime datoteke

note: title: size in bytes
en: Size
sl_SI: Velikost

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
sl_SI: Protokol

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
sl_SI: Dovoljenje

note: title: Infomation about the release, e.g. is-signed
en: Flags
sl_SI: Zastavice

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
sl_SI: Kategorije

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
sl_SI: Napake
