gnome-firmware master - en to sr translation catalogue (169 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
sr: Уградни програм

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
sr: Инсталирајте уграђене програме на уређајима

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
sr: Надоградите, поново инсталирајте и разградите уграђене програме на уређајима које подржава „fwupd“.

en: Devices panel
sr: Панел уређаја

en: Releases panel
sr: Панел издања

en: Richard Hughes
sr: Ричард Хјуг

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
sr: фирмвер;уграђени програм;Firmware;

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
sr: Поверљиво оптерећење

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
sr: Поверљиви метаподаци

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
sr: Надограђен је

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
sr: Разграђен је

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
sr: Блокирана верзија

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
sr: Није потврђен

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
sr: Заменска грана

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
sr: Подржава га заједница

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
sr: Унутрашњи уређај

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
sr: Освежив

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
sr: Освежење захтева поновно подизање система

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
sr: Систем захтева спољни извор напајања

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
sr: Уређај је закључан

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
sr: Подржан на „LVFS“-у

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
sr: Захтева програм за подизање система

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
sr: Захтева поновно подизање система након инсталације

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
sr: Захтева гашење након инсталације

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
sr: Извештено је „LVFS“-у

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
sr: Корисник је прибележен

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
sr: Инсталирајте прво на родитељски уређај

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
sr: Налази се у режиму подизача система

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
sr: Хардвер чека да буде поново прикључен

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
sr: Занемарује потврђивање провера безбедности

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
sr: Освежење уређаја захтева активирање

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
sr: Уређај се неће поново појавити након завршених освежавања

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
sr: Потврђивање хеша криптографије је доступно

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
sr: Уређај стажира освежења

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
sr: Уређај може да опорави неуспехе освежавања

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
sr: Уређај је употребљив за време трајања освежења

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
sr: Уређај инсталира сва претходна издања

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
sr: Уређај прескаче поновно покретање

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
sr: Уређај подржава пребацивање на други ток уградивог програма

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
sr: Уградиви програм уређаја ће бити сачуван пре инсталирања освежења

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
sr: Сви уређаји исте врсте биће освежени у исто време

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
sr: Само освежења верзије су дозвољена

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
sr: Уређај је тренутно недостижан

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
sr: Може да поништи тајне коришћене за дешифровање волумена

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
sr: Мирујем…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
sr: Распакујем…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
sr: Учитавам…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
sr: Поново покрећем уређај…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
sr: Читам…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
sr: Записујем…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
sr: Бришем…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
sr: Проверавам…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
sr: Заказујем…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
sr: Преузимам…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
sr: Потврђујем…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
sr: Чекам…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
sr: Гасим…

note: TRANSLATORS: this is when we don't know how the GUID was constructed
en: Plugin Defined
sr: Прикључак је дефинисан

note: TRANSLATORS: the ID that defines the mapping from device * to firmware stream
en: GUID | GUIDs
sr[0]: ГУИД
sr[1]: ГУИДи
sr[2]: ГУИДа
sr[3]: ГУИД

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
sr: Није у реду

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
sr: У реду је

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
sr: Напајање система је превише ниско за обављање освежења

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
sr: Напајање система је превише ниско за обављање освежења (%u%%, потребно је %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
sr: Уређај није доступан, или је ван бежичног опсега

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
sr: Батеријско напајање уређаја је превише слабо

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
sr: Батеријско напајање уређаја је превише слабо (%u%%, потребно је %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
sr: Уређај чека да освежење буде примењено

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
sr: Уређај захтева мрежно напајање

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
sr: Уређај се не може користити док је поклопац спуштен

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
sr[0]: ИД продавца
sr[1]: ИД продаваца
sr[2]: ИД продаваца
sr[3]: ИД продавца

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
sr: Непознато

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
sr: Нисам успео да угасим уређај

en: A manual shutdown is required.
sr: Потребно је ручно гашење.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
sr: Нисам успео да поново подигнем уређај

en: A manual reboot is required.
sr: Потребно је ручно поновно покретање.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
sr: Нисам успео да учитам списак удаљених

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
sr: Нисам успео да учитам списак уређаја

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
sr: Нисам нашао подржане уређаје…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
sr: Нисам успео да освежим метаподатке

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
sr: Нисам успео да нађем „LVFS“

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
sr: Нисам успео да укључим „LVFS“

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
sr: Нисам успео да добавим списак удаљених

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
sr: За довршавање освежења потребна је следећа радња

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
sr: Потребна је радња

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
sr: Нисам успео да инсталирам уградиви програм

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
sr: Освежење захтева да се систем угаси како би се довршило.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
sr: Освежење захтева поновно подизање система како би се довршило.

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
sr: Инсталација је успела

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
sr: Инсталиран је уградни програм издања %s на %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
sr: Откривено је шифровање читавог диска

note: TRANSLATORS: buttons TRANSLATORS: button text
en: Cancel
sr: Откажи

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
sr: Неке од тајни платформе могу бити поништене приликом освежавања овог уградног програма.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
sr: Уверите се да имате кључ опоравка волумена пре него ли наставите.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
sr: Уградни програм са „%s“ није достављен од стране „%s“

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
sr: Продавац не доставља уградни програм

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
sr: Промени грану

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
sr: Ваш хардвер се може оштетити коришћењем овог уградног програма, а инсталирање овог издања може да поништи сваку гаранцију са „%s“.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
sr: Ваш хардвер се може оштетити коришћењем овог уградног програма, а инсталирање овог издања може да поништи сваку гаранцију са продавцем.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
sr: Морате разумети последице промене гране уградног програма.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s
sr: Поново инсталирајте „%s“ уградни програм верзије %s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s
sr: Надоградите „%s“ уградни програм верзије %s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s
sr: Разградите „%s“ уградни програм верзије %s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s
sr: Инсталирајте „%s“ уградни програм верзије %s

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: Reinstall
sr: Поново инсталирај

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: Upgrade
sr: Надогради

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: Downgrade
sr: Разгради

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
sr: Уређај ће остати употребљив за трајање освежења

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
sr: Уређај ће бити неупотребљив док се освежење инсталира

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
sr: Нисам успео да потврдим уградни програм

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
sr: Потврђивање је успело

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
sr: Сума провере „%s“ уградног програма је поклопљена

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
sr: Да проверим суму провере уградног програма?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
sr: Уређај може бити неупотребљив за време ове радње

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
sr: Нисам успео да освежим суме провере

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
sr: Освежава криптографски хеш

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
sr: Да забележим криптографске хешове текућег уређаја као потврђене?

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME Firmware
sr: О Гномовом Уградном програму

note: TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: command description
en: GNOME Firmware
sr: Гномов Уградни програм

en: Category | Categories
sr[0]: Категорија
sr[1]: Категорије
sr[2]: Категорије
sr[3]: Категорија

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
sr[0]: Сума провере
sr[1]: Суме провере
sr[2]: Суме провере
sr[3]: Сума провере

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
sr[0]: Поправљени проблем
sr[1]: Поправљена проблема
sr[2]: Поправљених проблема
sr[3]: Поправљени проблем

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
sr: Власнички

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
sr: „fwupd“ услуга није доступна за ваш ОС.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
sr: Нисам успео да откључам уређај

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
sr: Откључавање уређаја захтева гашење система да би се довршило.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
sr: Откључавање уређаја захтева поновно подизање система да би се довршило.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
sr: Да сада поново покренем?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
sr: Приказује додатне информације прочишћавања

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
sr: Нисам успео да обрадим опције линије наредби

note: window title
en: Devices
sr: Уређаји

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
sr: „LVFS“ није укључен

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
sr: Метаподаци уградног програма се могу добити без надокнаде од Линукс услуге продавца уградног програма.

note: button text
en: Enable
sr: Укључи

note: group title
en: Device Properties
sr: Својства уређаја

note: title: device version
en: Current Version
sr: Текућа верзија

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
sr: Закључано стање

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
sr: Најмања верзија

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
sr: Издање подизача система

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
sr: Продавац

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
sr: Грана

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
sr: Трајање инсталације

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
sr: Преосталих освежавања

note: title: the error text from las time
en: Update Error
sr: Грешка освежавања

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
sr: Проблеми

note: title: device unique ID
en: Serial Number
sr: Серијски број

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
sr: Потврђивање

note: button: save as trusted
en: _Store
sr: _Сачувај

note: button: verify the checksum
en: _Verify
sr: _Провери

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
sr: Доступна издања

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
sr: Нема доступних издања

note: title: when starting
en: Loading
sr: Учитавам

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
sr: Учитавам уређаје…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
sr: Нема уређаја

note: title: one line
en: Summary
sr: Сажетак

note: title: multiple lines of prose
en: Description
sr: Опис

note: title: what we are downloading
en: Filename
sr: Назив датотеке

note: title: size in bytes
en: Size
sr: Величина

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
sr: Протокол

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
sr: ИД удаљеног

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
sr: ИД тока програма

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
sr: Лиценца

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
sr: Ознаке

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
sr: Порука освежавања

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
sr: Категорије

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
sr: Проблеми

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
sr: _Освежи метаподатке

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
sr: _Инсталирај архиву уградног програма

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
sr: _О програму

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
sr: Не могу да обавим радњу јер уређај има проблем
