gnome-firmware master - en to sv translation catalogue (189 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
sv: Installera fast programvara på enheter

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
sv: Uppdatera, installera om och nedgradera fast programvara på enheter som stöds av fwupd.

en: Devices panel
sv: Enhetspanel

en: Releases panel
sv: Utgåvepanel

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
sv: Firmware;Fast programvara;

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
sv: Betrodd nyttolast

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
sv: Betrodda metadata

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
sv: Är uppgradering

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
sv: Är nedgradering

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
sv: Blockerad version

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
sv: Inte godkänd

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
sv: Alternativ gren

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
sv: Stöds av gemenskapen

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
sv: Rapporten är betrodd

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
sv: Intern enhet

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
sv: Uppdateringsbar

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
sv: Uppdatering kräver en omstart

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
sv: Systemet kräver extern strömkälla

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
sv: Enhet är låst

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
sv: Stöds på LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
sv: Kräver en starthanterare

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
sv: Kräver en omstart efter installation

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
sv: Kräver en nedstängning efter installation

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
sv: Rapporterat till LVFS

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
sv: Användare har aviserats

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
sv: Installera först på föräldraenhet

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
sv: Är i starthanterarläge

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
sv: Hårdvara väntar på att bli utdragen/återinsatt

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
sv: Ignorera säkerhetskontroller för giltighet

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
sv: Enhetsuppdatering kräver aktivering

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
sv: Enhet kommer inte att dyka upp igen efter att uppdateringen färdigställs

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
sv: Kryptografisk hashverifiering är tillgänglig

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
sv: Enhet genomför uppdatering i steg

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
sv: Enhet kan återhämta sig från flashningsfel

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
sv: Enhet går använda under tiden som uppdateringen pågår

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
sv: Enhet installerar alla mellanliggande utgåvor

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
sv: Enhet hoppar över omstart

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
sv: Enhet stöder byte till en annan ström av fast programvara

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
sv: Enhetens fasta programvara kommer sparas innan uppdateringar installeras

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
sv: Alla enheter av samma typ kommer uppdateras samtidigt

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
sv: Endast versionsuppgraderingar är tillåtna

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
sv: Enheten kan för närvarande inte nås

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
sv: Kan göra hemligheter som används för kryptering av volymer ogiltiga

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
sv: Har nått slutet på sin livstid

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
sv: Signerad nyttolast

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
sv: Osignerad nyttolast

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
sv: Emulerad

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
sv: Taggad för emulering

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
sv: Endast explicita uppdateringar

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
sv: Inaktiv…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
sv: Dekomprimerar…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
sv: Läser in…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
sv: Startar om enhet…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
sv: Läser…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
sv: Skriver…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
sv: Raderar…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
sv: Verifierar…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
sv: Schemalägger…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
sv: Hämtar…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
sv: Autentiserar…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
sv: Väntar…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
sv: Stänger ner…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
sv: Väntar på användare…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
sv: Inte OK

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
sv: Systemet har för lite batteri för att utföra uppdateringen

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
sv: Systemet har för lite batteri för att utföra uppdateringen (%u%%, behöver %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
sv: Enheten kan inte nås, eller är utanför den trådlösa räckvidden

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
sv: Enheten har för lite batteri

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
sv: Enheten har för lite batteri (%u%%, behöver %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
sv: Enheten väntar på att uppdateringen ska tillämpas

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
sv: Enheten behöver vara ansluten till nätspänning

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
sv: Enheten kan inte användas medan locket är stängt

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
sv: Enheten används

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device cannot be used while there are no displays plugged in
sv: Enheten kan inte användas utan inkopplade skärmar

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
sv[0]: Tillverkar-ID
sv[1]: Tillverkar-ID

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
sv: Okänt

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
sv: Misslyckades med att stänga ner enhet

en: A manual shutdown is required.
sv: En manuell nedstängning krävs.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
sv: Misslyckades med att starta om enhet

en: A manual reboot is required.
sv: En manuell omstart krävs.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
sv: Misslyckades med att läsa in listan över fjärrkällor

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
sv: Misslyckades med att läsa in enhetslista

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
sv: Inga enheter som stöds hittades…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
sv: Misslyckades med att uppdatera metadata

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
sv: Misslyckades med att hitta LVFS

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
sv: Misslyckades med att aktivera LVFS

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
sv: Misslyckades med att erhålla listan över fjärrkällor

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
sv: Vidare åtgärd krävs för att slutföra uppdateringen

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
sv: Åtgärd krävs

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
sv: Misslyckades med att installera fast programvara

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
sv: Uppdateringen kräver att systemet stängs ned för att slutföras.

en: Shutdown now?
sv: Stäng ner nu?

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
sv: Uppdateringen kräver en omstart för att slutföras.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
sv: Starta om nu?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
sv: Installationen lyckades

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
sv: Installerade fast programvaruversion %s på %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
sv: Full diskkryptering upptäckt

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
sv: Avbryt

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
sv: Några av plattformshemligheterna kan göras ogiltiga när denna fasta programvara uppdateras.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
sv: Se till att du har volymåterställningsnyckeln innan du fortsätter.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
sv: Den fasta programvaran från %s tillhandahålls inte av %s

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
sv: Den fasta programvaran stöds inte av tillverkaren

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
sv: Byt gren

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
sv: Din hårdvara kan skadas med den här fasta programvaran och att installera denna utgåva kan ogiltigförklara all garanti hos %s.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
sv: Din hårdvara kan skadas med den här fasta programvaran och att installera denna utgåva kan ogiltigförklara all garanti hos tillverkaren.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
sv: Du måste förstå konsekvenserna av att byta gren av fast programvara.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
sv: Återinstallera %s, fast programvaruversion %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
sv: Uppgradera %s, fast programvaruversion %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
sv: Nedgradera %s, fast programvaruversion %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
sv: Installera %s, fast programvaruversion %s?

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
sv: A_vbryt

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
sv: Installera _om

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
sv: _Uppgradera

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
sv: Ne_dgradera

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
sv: Enhet kommer gå använda under tiden som uppdateringen pågår

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
sv: Enhet kommer inte gå använda under tiden som uppdateringen pågår

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
sv: Misslyckades med att verifiera fast programvara

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
sv: Verifiering lyckades

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
sv: kontrollsummor för fast programvara för %s matchade

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
sv: Verifiera kontrollsummor för fast programvara?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
sv: Enhet kommer kanske inte gå använda under denna åtgärd

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
sv: Misslyckades med att uppdatera kontrollsummor

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
sv: Uppdatera kryptografisk hash

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
sv: Lagra aktuell enhets kryptografiska hashsummor som verifierade?

en: Category | Categories
sv[0]: Kategori
sv[1]: Kategorier

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
sv[0]: Kontrollsumma
sv[1]: Kontrollsummor

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
sv[0]: Fixade problem
sv[1]: Fixade problem

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
sv: Proprietär

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
sv: fwupd-tjänsten är inte tillgänglig för ditt OS.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
sv: Misslyckades med att låsa upp enhet

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
sv: Att låsa upp en enhet kräver att systemet stängs ned för att färdigställas.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
sv: Att låsa upp en enhet kräver en omstart för att färdigställas.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
sv: Visa extra felsökningsinformation

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
sv: Misslyckades med att tolka kommandoradsflaggor

note: window title
en: Devices
sv: Enheter

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
sv: LVFS är inte aktiverat

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
sv: Metadata för fast programvara kan hämtas gratis från Linux Vendor Firmware Service.

note: button text
en: Enable
sv: Aktivera

note: group title
en: Device Properties
sv: Enhetsegenskaper

note: title: device version
en: Current Version
sv: Aktuell version

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
sv: Låsstatus

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
sv: Minimiversion

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
sv: Starthanterarversion

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
sv: Tillverkare

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
sv: Gren

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
sv: Installationstid

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
sv: Flashningar kvar

note: title: the error text from las time
en: Update Error
sv: Uppdateringsfel

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
sv: Problem

note: title: device unique ID
en: Serial Number
sv: Serienummer

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
sv: Attestering

note: button: save as trusted
en: _Store…
sv: _Lagra…

note: button: verify the checksum
en: _Verify
sv: _Verifiera

en: Hardware Identification
sv: Hårdvaruidentifiering

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
sv: Flaggor

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
sv: Utgåvor tillgängliga

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
sv: Inga utgåvor tillgängliga

note: title: when starting
en: Loading
sv: Läser in

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
sv: Läser in enheter…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
sv: Inga enheter

note: title: one line
en: Summary
sv: Sammanfattning

note: title: multiple lines of prose
en: Description
sv: Beskrivning

note: title: what we are downloading
en: Filename
sv: Filnamn

note: title: size in bytes
en: Size
sv: Storlek

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
sv: Protokoll

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
sv: Fjärr-ID

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
sv: AppStream-ID

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
sv: Licens

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
sv: Uppdateringsmeddelande

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
sv: Kategorier

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
sv: Problem

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
sv: _Uppdatera metadata

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
sv: _Installera fast programvaruarkiv

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
sv: _Om

en: General
sv: Allmänt

en: Refresh Metadata
sv: Uppdatera metadata

en: Install Firmware Archive
sv: Installera fast programvaruarkiv

en: Open Main Menu
sv: Öppna huvudmeny

en: Show Keyboard Shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Quit
sv: Avsluta

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
sv: Kritisk

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
sv: Hög prioritet

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
sv: _Uppgradera…

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
sv: Ne_dgradera…

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
sv: Installera _om…

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
sv: Kan inte utföra åtgärden då enheten har ett problem
