gnome-firmware master - en to tr translation catalogue (191 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
tr: Donanım Yazılımı

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
tr: Aygıtlara donanım yazılımı kur

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
tr: Desteklenen aygıtlardaki donanım yazılımını fwupd ile güncelleyin, yeniden kurun ve sürümünü düşürün.

en: Devices panel
tr: Aygıtlar paneli

en: Releases panel
tr: Sürümler paneli

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
tr: Firmware;Donanım Yazılımı;Üretici Yazılımı;Aygıt Yazılımı;Ürün Yazılımı;

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
tr: Güvenilir yük

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
tr: Güvenilir üst veri

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
tr: Yükseltme

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
tr: Sürüm düşürme

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
tr: Engellenen sürüm

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
tr: Onaylanmamış

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
tr: Alternatif dal

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
tr: Topluluk destekli

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
tr: Rapor güvenilir

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
tr: İç aygıt

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
tr: Güncellenebilir

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
tr: Güncelleme yeniden başlatma gerektirir

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
tr: Sistem dış güç kaynağı gerektirir

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
tr: Aygıt kilitli

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
tr: LVFS’de desteklenir

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
tr: Önyükleyici gerektirir

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
tr: Kurulumdan sonra yeniden başlatma gerekir

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
tr: Kurulumdan sonra kapatma gerekir

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
tr: LVFS’ye bildirildi

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
tr: Kullanıcı bilgilendirildi

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
tr: Önce ana aygıta kur

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
tr: Önyükleyici kipinde

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
tr: Donanım yeniden takılmayı bekliyor

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
tr: Doğrulama güvenlik denetimlerini yok say

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
tr: Aygıt güncelleme etkinleştirme gerektirir

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
tr: Güncelleme tamamlanınca aygıt yeniden görünmeyecek

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
tr: Kriptografik özet doğrulama kullanılabilir

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
tr: Aygıt güncellemeleri evreler

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
tr: Aygıt çakış kusurlarını kurtarabilir

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
tr: Aygıt güncelleme süresince kullanılabilir

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
tr: Aygıt tüm ara sürümleri kurar

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
tr: Aygıt yeniden başlatmayı atlar

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
tr: Aygıt, başka donanım yazılımı akışına geçişi destekler

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
tr: Güncellemeler kurulmadan önce aygıt donanım yazılımı kaydedilecek

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
tr: Aynı türdeki tüm aygıtlar aynı anda güncellenecek

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
tr: Yalnızca sürüm yükseltmelerine izin verilir

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
tr: Aygıta şu anda erişilemiyor

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
tr: Birimlerin şifresini çözmede kullanılan gizleri geçersizleştirebilir

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
tr: Ömrünü doldurmuş

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
tr: İmzalı yük

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
tr: İmzasız yük

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
tr: Öykünmüş

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
tr: Öykünme için etiketlenmiş

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
tr: Yalnızca belli güncellemeler

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
tr: Boşta…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
tr: Açılıyor…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
tr: Yükleniyor…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
tr: Aygıt yeniden başlatılıyor…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
tr: Okunuyor…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
tr: Yazılıyor…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
tr: Siliniyor…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
tr: Doğrulanıyor…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
tr: Zamanlanıyor…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
tr: İndiriliyor…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
tr: Kimlik doğrulanıyor…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
tr: Bekleniyor…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
tr: Kapatılıyor…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
tr: Kullanıcı bekleniyor…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
tr: Tamam Değil

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
tr: Tamam

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
tr: Güncellemek için sistem gücü çok düşük

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
tr: Güncellemek için sistem gücü çok düşük (%%%u, %%%u gerekli)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
tr: Aygıta erişilemiyor, kablosuz kapsamı dışında

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
tr: Aygıt pil gücü çok düşük

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
tr: Aygıt pil gücü çok düşük (%%%u, %%%u gerekli)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
tr: Aygıt güncellemenin uygulanmasını bekliyor

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
tr: Aygıt fişe takılmalıdır

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
tr: Dizüstü bilgisayar kapağı kapalıyken aygıt kullanılamaz

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
tr: Aygıt kullanımda

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device cannot be used while there are no displays plugged in
tr: Ekran takılı değilken aygıt kullanılamaz

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
tr[0]: Satıcı Kimliği

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
tr: Aygıt kapatılamadı

en: A manual shutdown is required.
tr: Elle kapatma gereklidir.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
tr: Aygıt yeniden başlatılamadı

en: A manual reboot is required.
tr: Elle yeniden başlatma gereklidir.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
tr: Uzak listesi yüklenemedi

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
tr: Aygıt listesi yüklenemedi

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
tr: Desteklenen aygıt bulunamadı…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
tr: Üst veri yenilenemedi

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
tr: LVFS bulunamadı

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
tr: LVFS etkinleştirilemedi

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
tr: Uzak listesi alınamadı

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
tr: Güncellemeyi tamamlamak için işlem gereklidir

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
tr: Eylem gerekli

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
tr: Donanım yazılımı kurulamadı

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
tr: Güncellemenin tamamlanabilmesi için sistemin kapatılması gereklidir.

en: Shutdown now?
tr: Şimdi kapatılsın mı?

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
tr: Güncellemenin tamamlanabilmesi için yeniden başlatma gereklidir.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
tr: Şimdi yeniden başlatılsın mı?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
tr: Kurulum başarılı

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
tr: %2$s aygıtına %1$s donanım yazılımı sürümü kuruldu.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
tr: Tam disk şifrelemesi algılandı

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
tr: İptal

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
tr: Bu donanım yazılımı güncellenirken bazı platform gizleri geçersizleşebilir.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
tr: Sürdürmeden önce lütfen birim kurtarma anahtarınız olduğunuza emin olun.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
tr: %s donanım yazılımı, %s tarafından sağlanmadı

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
tr: Donanım yazılımı satıcıca sağlanmadı

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
tr: Dal Değiştir

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
tr: Bu donanım yazılımı kullanıldığında donanımınız zarar görebilir ve bu sürümün kurulması %s garantisini bozabilir.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
tr: Donanımınız bu donanım yazılımını kullanırken zarar görebilir ve bu sürümün yüklenmesi satıcıca sağlanan garantiyi bozabilir.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
tr: Donanım yazılımı dalını değiştirmenin sonuçlarını iyi anlamalısınız.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
tr: %s donanım yazılımı %s sürümü yeniden kurulsun mu?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
tr: %s donanım yazılımı %s sürümüne yükseltilsin mi?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
tr: %s donanım yazılımı %s sürümüne düşürülsün mü?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
tr: %s donanım yazılımı %s sürümü kurulsun mu?

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
tr: İ_ptal

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
tr: _Yeniden Kur

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
tr: _Yükselt

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
tr: Sürüm _Düşür

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
tr: Aygıt, güncelleme süresince kullanılabilecektir

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
tr: Güncelleme kurulurken aygıt kullanılamayacaktır

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
tr: Donanım yazılımı doğrulanamadı

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
tr: Doğrulama başarılı

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
tr: %s donanım yazılımı sağlama toplamı eşleşti

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
tr: Donanım yazılımı sağlama toplamları doğrulansın mı?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
tr: Bu eylem süresince aygıt kullanılamayabilir

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
tr: Sağlama toplamları güncellenemedi

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
tr: Kriptografik özeti güncelle

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
tr: Geçerli aygıtın kriptografik özetleri doğrulanmış olarak kaydedilsin mi?

en: Category | Categories
tr[0]: Kategori

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
tr[0]: Sağlama Toplamı

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
tr[0]: Düzeltilen Sorunlar

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
tr: Sahipli

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
tr: İşletim sisteminizde fwupd hizmeti yok.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
tr: Aygıt kilidi açılamadı

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
tr: Aygıt kilidinin kaldırılabilmesi için sistemin kapatılması gereklidir.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
tr: Aygıt kilidinin kaldırılabilmesi için yeniden başlatma gereklidir.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
tr: Ek hata ayıklama bilgisi göster

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
tr: Komut satırı seçenekleri ayrıştırılamadı

note: window title
en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Main Menu
tr: Ana Menü

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
tr: LVFS etkinleştirilmemiş

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
tr: Üretici yazılımı üst verileri, Linux Vendor Firmware Service’ten ücretsiz alınabilir.

note: button text
en: Enable
tr: Etkinleştir

note: group title
en: Device Properties
tr: Aygıt Özellikleri

note: title: device version
en: Current Version
tr: Var Olan Sürüm

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
tr: Kilit Durumu

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
tr: Asgari Sürüm

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
tr: Önyükleyici Sürümü

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
tr: Satıcı

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
tr: Dal

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
tr: Kurulum Süresi

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
tr: Kalan Çakış

note: title: the error text from las time
en: Update Error
tr: Güncelleme Hatası

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
tr: Sorunlar

note: title: device unique ID
en: Serial Number
tr: Seri Numarası

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
tr: Onay

note: button: save as trusted
en: _Store…
tr: _Depola…

note: button: verify the checksum
en: _Verify
tr: _Doğrula

en: Hardware Identification
tr: Donanım Kimlikleme

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
tr: İmler

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
tr: Kullanılabilir Sürümler

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
tr: Kullanılabilir Sürüm Yok

note: title: when starting
en: Loading
tr: Yükleniyor

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
tr: Aygıtlar yükleniyor…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
tr: Aygıt Yok

note: title: one line
en: Summary
tr: Özet

note: title: multiple lines of prose
en: Description
tr: Açıklama

note: title: what we are downloading
en: Filename
tr: Dosya Adı

note: title: size in bytes
en: Size
tr: Boyut

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
tr: İletişim Kuralı

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
tr: Uzak Kimlik

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
tr: AppStream Kimliği

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
tr: Lisans

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
tr: Güncelleme İletisi

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
tr: Kategoriler

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
tr: Sorunlar

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
tr: Üst Veriyi _Yenile

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
tr: Donanım Yazılımı Arşivini _Kur

en: _Keyboard Shortcuts
tr: Klavye _Kısayolları

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
tr: _Hakkında

en: General
tr: Genel

en: Refresh Metadata
tr: Üst Verileri Yenile

en: Install Firmware Archive
tr: Donanım Yazılımı Arşivini Kur

en: Open Main Menu
tr: Ana Menüyü Aç

en: Show Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayollarını Göster

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Quit
tr: Çık

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
tr: Kritik

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
tr: Yüksek Öncelik

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
tr: _Yükselt…

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
tr: Sürüm _Düşür…

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
tr: _Yeniden Kur…

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
tr: Aygıtta sorun olduğundan eylem gerçekleştirilemiyor
