gnome-firmware master - en to uk translation catalogue (192 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
uk: Мікропрограма

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
uk: Встановлення мікропрограм на пристрої

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
uk: Оновлення, повторне встановлення та встановлення старих версій на пристрої, підтримку яких передбачено у fwupd.

en: Devices panel
uk: Панель «Пристрої»

en: Releases panel
uk: Панель «Випуски»

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
uk: Firmware;мікропрограма;

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
uk: Надійний вміст

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
uk: Надійні метадані

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
uk: Є оновленням

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
uk: Є зниженням версії

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
uk: Блокована версія

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
uk: Не схвалено

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
uk: Альтернативна гілка

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
uk: Підтримка спільноти

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
uk: Звіт є надійним

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
uk: Внутрішній пристрій

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
uk: Придатний до оновлення

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
uk: Оновлення потребує перезавантаження

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
uk: Система потребує зовнішнього джерела живлення

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
uk: Пристрій заблоковано

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
uk: Підтримка у LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
uk: Потребує завантажувача

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
uk: Потребує перезавантаження після встановлення

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
uk: Потребує вимикання після встановлення

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
uk: Надіслано звіт до LVFS

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
uk: Сповіщено користувача

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
uk: Встановити спочатку на батьківському пристрої

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
uk: Перебуває у режимі завантажувача

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
uk: Обладнання очікує на повторне з'єднання

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
uk: Ігнорувати перевірки безпечності

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
uk: Оновлення пристрою потребує активації

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
uk: Пристрій не з'явиться у списку пристроїв після завершення оновлення

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
uk: Доступна перевірка криптографічної хеш-суми

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
uk: Пристрій із покроковим оновленням

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
uk: Пристрій може відновлюватися при невдалих оновленнях

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
uk: Пристроєм можна користуватися протягом оновлення

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
uk: Пристрій встановлює усі проміжні випуски

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
uk: Пристрій пропускає перезапуск

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
uk: На пристрої передбачено підтримку перемикання на інший потік мікропрограм

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
uk: Мікропрограму пристрою буде збережено до встановлення оновлень

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
uk: Усі пристрої одного типу буде оновлено одночасно

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
uk: Дозволено лише оновлення версії

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
uk: Зараз пристрій недоступний

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
uk: Може скасовувати дію ключів, які використовують для розшифрування томів

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
uk: Завершено термін підтримки

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
uk: Підписаний вміст

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
uk: Непідписаний вміст

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
uk: Емульовано

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
uk: Позначено для емуляції

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
uk: Лише явні оновлення

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
uk: Бездіяльність…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
uk: Розпаковування…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
uk: Завантаження…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
uk: Перезапускаємо пристрій…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
uk: Читаємо…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
uk: Записуємо…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
uk: Витираємо…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
uk: Перевіряння…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
uk: Плануємо…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
uk: Отримуємо дані…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
uk: Проходимо розпізнавання…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
uk: Очікуємо…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
uk: Вимикання…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
uk: Очікуємо на користувача…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
uk: ПОМИЛКА

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
uk: Гаразд

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
uk: Живлення системи перебуває на надто низькому рівні, щоб виконати оновлення

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
uk: Живлення системи перебуває на надто низькому рівні, щоб виконати оновлення (%u%%, потрібно %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
uk: Пристрій є недоступним або перебуває поза діапазоном роботи бездротової мережі

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
uk: Заряд акумулятора пристрою є надто низьким

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
uk: Заряд акумулятора пристрою є надто низьким (%u%%, потрібно %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
uk: Пристрій очікує на застосування оновлення

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
uk: Пристрій потребує живлення від мережі змінного струму для встановлення з'єднання

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
uk: Пристроєм не можна користуватися, доки закрито кришку

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
uk: Пристрій вже у вжитку

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device cannot be used while there are no displays plugged in
uk: Пристроєм не можна користуватися, доки з ним не буде з'єднано дисплеї

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
uk[0]: Ідентифікатори постачальника
uk[1]: Ідентифікатори постачальника
uk[2]: Ідентифікатори постачальника
uk[3]: Ідентифікатор постачальника

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
uk: Невідомий

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
uk: Не вдалося вимкнути пристрій

en: A manual shutdown is required.
uk: Потрібне вимикання вручну.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
uk: Не вдалося перезавантажити пристрій

en: A manual reboot is required.
uk: Потрібне перезавантаження вручну.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
uk: Не вдалося завантажити список віддалених сховищ

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
uk: Не вдалося завантажити список пристроїв

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
uk: Не знайдено підтримуваних пристроїв…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
uk: Не вдалося освіжити метадані

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
uk: Не вдалося знайти LVFS

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
uk: Не вдалося увімкнути LVFS

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
uk: Не вдалося отримати список віддалених сховищ

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
uk: Щоб завершити оновлення, потрібна подальша дія

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
uk: Потрібна дія

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
uk: Не вдалося встановити мікропрограму

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
uk: Для завершення оновлення слід вимкнути систему.

en: Shutdown now?
uk: Вимкнути зараз?

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
uk: Для завершення оновлення слід перезавантажити пристрій.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
uk: Перезавантажити зараз?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
uk: Успішне встановлення

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
uk: Встановлено мікропрограму версії %s на %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
uk: Виявлено повне шифрування диска

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
uk: Скасувати

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
uk: Якщо оновити цю мікропрограму, деякі ключі платформи можуть втратити чинність.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
uk: Будь ласка, переконайтеся, що у вас є ключ відновлення тому, перш ніж продовжувати обробку.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
uk: Мікропрограму від %s не створено %s

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
uk: Постачальником мікропрограми не є виробник

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
uk: Перемкнути гілку

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
uk: Ваше обладнання може бути пошкоджено через використання цієї мікропрограми. Встановлення цього випуску може призвести до відмови %s від гарантійних зобов'язань.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
uk: Ваше обладнання може бути пошкоджено через використання цієї мікропрограми. Встановлення цього випуску може призвести до відмови виробника від гарантійних зобов'язань.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
uk: Вам слід взяти до уваги наслідки зміни гілки мікропрограми.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
uk: Перевстановити мікропрограму %s версії %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
uk: Оновити мікропрограму %s до версії %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
uk: Знизити версію мікропрограми %s до %s?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
uk: Встановити мікропрограму %s версії %s?

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
uk: _Скасувати

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
uk: П_еревстановити

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
uk: _Оновити

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
uk: По_низити

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
uk: Протягом процедури оновлення пристроєм можна буде користуватися

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
uk: Доки не буде встановлено оновлення, пристроєм не можна буде користуватися

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
uk: Мікропрограма не пройшла перевірки

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
uk: Перевірку пройдено

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
uk: Мікропрограма %s пройшла перевірку на контрольну суму

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
uk: Перевірити контрольні суми мікропрограм?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
uk: Протягом виконання цієї дії пристроєм не можна буде користуватися

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
uk: Не вдалося оновити контрольні суми

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
uk: Оновлення криптографічного хешу

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
uk: Записати поточні криптографічні хеші пристрою як перевірені?

note: TRANSLATORS: command description
en: GNOME Firmware
uk: Мікропрограма GNOME

en: Category | Categories
uk[0]: Категорія
uk[1]: Категорії
uk[2]: Категорії
uk[3]: Категорії

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
uk[0]: Контрольна сума
uk[1]: Контрольні суми
uk[2]: Контрольні суми
uk[3]: Контрольні суми

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
uk[0]: Виправлені вади
uk[1]: Виправлені вади
uk[2]: Виправлені вади
uk[3]: Виправлена вада

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
uk: Пропрієтарна

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
uk: Служба fwupd є недоступною для вашої операційної системи.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
uk: Не вдалося розблокувати пристрій

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
uk: Для завершення розблокування пристрою доведеться вимкнути систему.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
uk: Для завершення розблокування пристрою доведеться перезавантажити пристрій.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
uk: Показати додаткові діагностичні дані

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
uk: Не вдалося обробити параметри командного рядка

note: window title
en: Devices
uk: Пристрої

en: Main Menu
uk: Головне меню

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
uk: LVFS не увімкнено

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
uk: Метадані мікропрограми можна безкоштовно отримати з Linux Vendor Firmware Service.

note: button text
en: Enable
uk: Увімкнути

note: group title
en: Device Properties
uk: Властивості пристрою

note: title: device version
en: Current Version
uk: Поточна версія

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
uk: Стан блокування

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
uk: Мінімальна версія

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
uk: Версія завантажувача

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
uk: Виробник

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
uk: Гілка

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
uk: Тривалість встановлення

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
uk: Лишилося перезаписів

note: title: the error text from las time
en: Update Error
uk: Помилка оновлення

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
uk: Проблеми

note: title: device unique ID
en: Serial Number
uk: Серійний номер

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
uk: Атестація

note: button: save as trusted
en: _Store…
uk: З_берегти…

note: button: verify the checksum
en: _Verify
uk: Пере_вірити

en: Hardware Identification
uk: Ідентифікація обладнання

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
uk: Прапорці

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
uk: Доступні випуски

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
uk: Немає доступних випусків

note: title: when starting
en: Loading
uk: Завантаження

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
uk: Завантажуємо пристрої…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
uk: Немає пристроїв

note: title: one line
en: Summary
uk: Резюме

note: title: multiple lines of prose
en: Description
uk: Опис

note: title: what we are downloading
en: Filename
uk: Назва файла

note: title: size in bytes
en: Size
uk: Розмір

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
uk: Протокол

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
uk: Віддалений ід.

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
uk: Ідентифікатор AppStream

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
uk: Ліцензування

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
uk: Повідомлення щодо оновлення

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
uk: Категорії

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
uk: Вади

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
uk: _Освіжити метадані

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
uk: _Встановити архів мікропрограм

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
uk: _Про програму

en: General
uk: Загальне

en: Refresh Metadata
uk: Оновити метадані

en: Install Firmware Archive
uk: Встановити архів мікропрограм

en: Open Main Menu
uk: Відкрити головне меню

en: Show Keyboard Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

en: Close Window
uk: Закрити вікно

en: Quit
uk: Вийти

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
uk: Критичне

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
uk: Високопріоритетне

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
uk: _Оновити…

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
uk: По_низити…

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
uk: П_еревстановити…

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
uk: Дію неможливо виконати, оскільки з пристроєм виникли проблеми
