gnome-firmware master - en to da translation catalogue (154 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
da: Installér firmware på enheder

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
da: Opdatér, geninstallér og nedgradér firmware på enheder, som understøttes af fwupd.

en: Devices panel
da: Panelet enheder

en: Releases panel
da: Panelet udgivelser

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
da: Indhold er verificeret

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
da: Metadata er verificeret

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
da: Er opgradering

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
da: Er nedgradering

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
da: Blokeret version

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
da: Ikke godkendt

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
da: Alternativ gren

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
da: Understøttet af fællesskabet

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
da: Intern enhed

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
da: Kan opdateres

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
da: Opdatering kræver genstart

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
da: Systemet kræver ekstern strømforsyning

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
da: Enheden er låst

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
da: Understøttet på LVFS

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
da: Kræver en opstartsindlæser

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
da: Kræver genstart efter installation

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
da: Kræver nedlukning efter installation

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
da: Rapporteret til LVFS

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
da: Brugeren er blevet underrettet

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
da: Installér til ophavsenhed først

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
da: Er i opstartsindlæsertilstand

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
da: Hardware venter på at blive tilsluttet igen

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
da: Ignorér sikkerhedstjek ved godkendelse

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
da: Opdatering til enhed kræver aktivering

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
da: Enheden vil ikke vises efter fuldførelse af opdatering

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
da: Godkendelse ved kryptografisk hash er mulig

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
da: Enheden forudafprøver opdateringer

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
da: Enheden kan gendanne ved flashfejl

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
da: Enheden kan bruges, mens opdateringen er i gang

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
da: Enheden installerer alle mellemliggende udgivelser

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
da: Enheden genstarter ikke automatisk

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
da: Enheden understøtter skift til alternativ firmwarekilde

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
da: Enhedens firmware bliver gemt inden installation af opdateringer

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
da: Alle enheder af same type vil blive opdateret samtidigt

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
da: Kun versionsopgraderinger er tilladt

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
da: Enheden kan ikke tilgås i øjeblikket

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
da: Kan invalidere hemmeligheder til brug for dekryptering af diskenheder

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
da: Venter …

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
da: Udpakker …

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
da: Indlæser …

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
da: Genstarter enhed …

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
da: Læser …

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
da: Skriver …

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
da: Sletter …

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
da: Verificerer …

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
da: Planlægger opdatering …

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
da: Henter …

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
da: Godkender …

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
da: Venter …

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
da: Lukker ned …

note: TRANSLATORS: this is when we don't know how the GUID was constructed
en: Plugin Defined
da: Defineret af udvidelsesmodul

note: TRANSLATORS: the ID that defines the mapping from device * to firmware stream
en: GUID | GUIDs
da[0]: GUID
da[1]: GUID'er

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
da: Ikke i orden

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
da[0]: Forhandler-id
da[1]: Forhandler-id'er

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
da: Kunne ikke lukke enhed ned

en: A manual shutdown is required.
da: Manuel nedlukning er nødvendig.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
da: Kunne ikke genstarte enhed

en: A manual reboot is required.
da: Manuel genstart er nødvendig.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
da: Kunne ikke indlæse liste over fjernressourcer

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
da: Kunne ikke indlæse enhedsliste

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
da: Ingen understøttede enheder blev fundet …

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
da: Kunne ikke opdatere metadata

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
da: Kunne ikke finde LVFS

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
da: Kunne ikke aktivere LVFS

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
da: Kunne ikke hente listen over fjernressourcer

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
da: Der kræves endnu en handling for at fuldføre opdateringen

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
da: Der kræves en handling

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
da: Kunne ikke installere firmware

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
da: Fuldførelse af opdateringen kræver, at systemet lukkes ned.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
da: Fuldførelse af opdateringen kræver, at systemet genstartes.

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
da: Indstallationen er fuldført

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
da: Firmware version %s installeret på %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
da: Fandt fuld diskkryptering

note: TRANSLATORS: buttons TRANSLATORS: button text
en: Cancel
da: Annullér

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
da: Nogle af platformens hemmeligheder kan invalideres ved opdatering af denne firmware.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
da: Sikr dig venligst, at du har diskenhedens genoprettelsesnøgle, før du fortsætter.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
da: Firmwaren fra %s udbydes ikke af %s

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
da: Firmwaren udbydes ikke af udbyderen

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
da: Skift gren

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
da: Din hardware kan blive skadet ved brug af denne firmware, og installation af denne udgivelse kan ugyldiggøre garantien fra %s.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
da: Din hardware kan blive skadet ved brug af denne firmware, og installation af denne udgivelse kan ugyldiggøre garantien fra udbyderen.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
da: Du bør forstå konsekvenserne af at skifte firmwaregren.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s
da: Geninstallér firmware version %2$s på %1$s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s
da: Opgradér firmware version %2$s på %1$s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s
da: Nedgradér firmware version %2$s på %1$s

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s
da: Installér firmware version %2$s på %1$s

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: Reinstall
da: Geninstallér

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: Upgrade
da: Opgradér

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: Downgrade
da: Nedgradér

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
da: Enheden vil fortsat kunne bruges, mens opdateringen udføres

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
da: Enheden vil ikke kunne bruges, mens opdateringen udføres

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
da: Kunne ikke verificere firmware

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
da: Firmware verificeret

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
da: Kontrolsum for %s-firmware stemmer

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
da: Verificér firmware-kontrolsummer?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
da: Enheden vil måske ikke kunne bruges, mens denne handling udføres

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
da: Kunne ikke opdatere kontrolsummer

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
da: Opdatér kryptografisk hash

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
da: Anfør nuværende kryptografiske hashsummer som verificerede?

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME Firmware
da: Om GNOME Firmware

en: Category | Categories
da[0]: Kategori
da[1]: Kategorier

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
da[0]: Kontrolsum
da[1]: Kontrolsummer

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
da[0]: Udbedret problem
da[1]: Udbedrede problemer

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
da: Proprietær

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
da: fwupd-tjenesten er ikke tilgængelig på dit operativsystem.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
da: Kunne ikke låse enhed op

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
da: En enhed kan kun låses op, hvis systemet lukkes ned.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
da: En enhed kan kun låses op, hvis systemet genstartes.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
da: Genstart nu?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
da: Vis yderligere fejlsøgningsinformation

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
da: Kunne ikke fortolke kommandolinjetilvalg

note: window title
en: Devices
da: Enheder

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
da: LVFS er ikke aktiveret

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
da: Firmwaremetadata kan hentes gratis fra Linux Vendor Firmware Service.

note: button text
en: Enable
da: Aktivér

note: group title
en: Device Properties
da: Egenskaber for enhed

note: title: device version
en: Current Version
da: Nuværende version

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
da: Låsestatus

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
da: Minimumsversion

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
da: Version af opstartsindlæser

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
da: Forhandler

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
da: Gren

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
da: Varighed af installation

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
da: Resterende opdateringer (flashes)

note: title: the error text from las time
en: Update Error
da: Fejl ved opdatering

note: title: device unique ID
en: Serial Number
da: Serienummer

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
da: Verificering

note: button: save as trusted
en: _Store
da: _Gem

note: button: verify the checksum
en: _Verify
da: _Verificér

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
da: Tilgængelige udgivelser

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
da: Ingen udgivelser tilgængelige

note: title: when starting
en: Loading
da: Indlæser

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
da: Indlæser enheder …

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
da: Ingen enheder

note: title: one line
en: Summary
da: Opsummering

note: title: multiple lines of prose
en: Description
da: Beskrivelse

note: title: what we are downloading
en: Filename
da: Filnavn

note: title: size in bytes
en: Size
da: Størrelse

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
da: Protokol

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
da: Fjern-id

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
da: AppStream-id

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
da: Licens

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
da: Flag

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
da: Opdateringsmeddelelse

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
da: Kategorier

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
da: Sikkerhedsproblemer

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
da: _Genindlæs metadata

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
da: _Installér firmwarearkiv

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
da: _Om
